Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çekiç atma cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır

  1 ziyaretçi

  çekiç atma cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Çekiç atma cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır?

  Çekiç atma cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır?

  Kim Milyoner Olmak İster? 29 Ocak 2023 Pazar günü ATV'de ekranlara geliyor. Kim Milyoner Olmak İster? merak edilen sorusu araştırılıyor.

  Türkiye'nin en çok kazandıran yarışma programı "Kim Milyoner Olmak İster?" bugün (29 Ocak 2023 Pazar) Kenan İmirzalıoğlu sunuculuğunda ATV ekranlarındaki yerini aldı. İzleyenlere pek çok konuda yeni bilgiler kazandıran uzun soluklu yarışmanın son bölümünde bazı sorular vatandaşlar tarafından da merak ediliyor.

  Kim Milyoner Olmak İster? Çekiç atma cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır?

  A: Çekiç atma, cirit atma, disk atma
  B: Cirit atma, çekiç atma, disk atma
  C: Disk atma, cirit atma, çekiç atma
  D: Cirit atma, disk atma, çekiç atma

  DOĞRU CEVAP B

  Yazı kaynağı : haberler33.com

  Çekiç atma, cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır

  Çekiç atma, cirit atma ve disk atmadaki dünya rekoru derecelerinin en uzağa atılandan en yakına atılana doğru sıralaması nasıldır

  Çekiç atma

  Çekiç atma

  Çekiç atma, atletizmdeki atma branşlarından biridir. Diğer atmalı sporlar gibi amaç kurallar içinde çekiç olarak anılan malzemeyi olabildiği kadar uzağa atmaktır.

  Çekiç atmada kullanılan malzeme, bir tele bağlı çelikten ufak bir toptur. Telin uzunluğu en fazla 1.22 m'dir. Çekiç kelimesinin kullanılması eski zamanlarda gerçekten çekiçin fırlatılmasından dolayıdır. Hâlen İskoçya'daki Highland Games gibi bazı festivallerde bu spor çekiçle yapılmaktadır.

  Çekiç atma sporunun erkekler için Olimpiyat Oyunları'na girmesi 1900 yılında olmasına rağmen, bayanlar için IAAF 1995 yılında karar alana kadar resmî sporlar içinde yer almadı. Bayanlar çekiç atma ilk kez 2000 yılında Sidney'de düzenlenen Olimpiyatlar'da resmî sporlar arasına girdi.

  Erkekler için çekiç atma Dünya Rekoru 86,74 m derece ile, Yuriy Sedykh'e aittir. Sedykh, rekoru 1986 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kırmıştır. Kadınlarda rekor Anita Włodarczyk'e aittir. Polonyalı Włodarczyk 15 Ağustos 2016 günü 2016 Rio Olimpiyatları'nda eski rekorunu geliştirerek 82,29 metre yapmıştır.[1]

  Çekiç Ağırlığı: 7,257 kg'dır.

  Başı: Demir veya pirinçten yumuşak olmayan diğer metallerden yapılır. Tam küredir ve en az çapı 102 mm, en fazla 120 mm'dir.

  Teli: Başla tutma halkasını birbirine bağlar. Tel tek parça çapı 3 mm'den fazla olmayan çelikten yapılmıştır.

  Tutma Halkası: Sert, eğilmez, kalınlığı 9 mm olan metalden yapılır. Eni 11 cm, uzunluğu telin tam gerilmesinde 11,5 cm'dir. Aletin uzunluğu 117,5 cm'den daha az olmamalıdır.

  Koruma Kafesi: Disk atma kafesiyle aynıdır.

  Atma Dairesi: Gülle atma ile aynıdır.

  Genel Kurallar: Gülle ve disk atma ile aynıdır

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap