Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  öfke ile kalkan zararla oturur un anlamı

  1 ziyaretçi

  öfke ile kalkan zararla oturur un anlamı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Atasözleri ve deyimler, bir toplumun gelecek kuşaklara aktardığı en özel ve en değerli hazinesidir. Bu kültürel miras ise, soyut bir hazine gibi nesiller boyunca iletilir. Atasözlerinin en önemli özelliği ise, her dönemde geçerliliğini korumasıdır. Her biri birbirinden değerli olan bu atasözleri arasında “öfke ile kalkan zararla oturur” atasözü de yer alır. Bu atasözünün anlamı da pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir?

   Büyüklerin yaşadığı zorluklardan edindikleri tecrübeler kendilerinden küçüklere de yol gösterir. Bunların yok olup gitmemesi için ortaya çıkan atasözleri, nesilden nesle aktarılarak yüzlerce yıl boyunca geleceğe taşınır.

   Günümüzde en çok kullanılan atasözleri arasında “öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözü de yer alıyor. Bu atasözü, aslında çok önemli bir öğüt içerir. Ders niteliğindeki bu söz, bir anlık öfke ile söylenen sözün ya da yapılan bir yanlışın daha sonra pişmanlık getireceğini ve kişiye zarar vereceğini anlatır.

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

   Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "öfke ile kalkan zararla oturur" atasözü, "Fevri davranmak ve bir anlık bir öfkeyle hareket etmek kişiye zarar verir." anlamına gelir. Kişi, öfkeli olduğu zaman öfkesinin etkisi altındadır. Bunun için de iyi düşünemez yaptığı yanlış işin nasıl bir sonuç doğuracağını da düşünemez.

   Sonunda da bir anlık öfkeyle yaptığı ölçüsüz ve yanlış davranışının zararını görür. Öfkesine kapılarak hareket eden kişi daha sonra işin içinden çıkamayacak duruma gelir. Örneğin; Sakinleş öyle konuşalım, öfkeyle kalkıp zararla oturma.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur

  Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözü çok sık kullanılan öğütlerden biridir. Türk Dil Kurumu'na göre ise ‘Aniden öfkelenerek sergilenen davranışlar yanlış sonuçlar doğurur’ şeklinde tabir edilmektedir. Bu durum hem kalp kırmak hem de pek çok hata yapmak gibi anlamlar üzerinden dile getirilebilir.

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir?

  İnsanlar öfkeli olduğu zamanlarda duygularını kontrol etmekte zorluk çeker. Bu sebepten dolayı otokontrolü sağlayamaz ve sonuçlarını bilmediği yanlış davranışlarda bulunur. Yapılan taşkınlık ile ölçüsüz davranışlar ciddi kalp kırıklarına sebep olur. Kişi ayrıca stres altında yanlış kararlar verir ve kendine zarar oluşturabilir.

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Kısaca Atasözü Açıklaması

  Deyimler üzerinden öğüt haline gelen cümleler atasözü olarak bilinmektedir. Bu öğütler arasında öfke ile kalkan zararla oturur atasözü çok sık kullanılır. Kısaca anlamı ise, öfke ile ve ani verilecek kararlar ya da sözlerin istenmeyen sonuçların ortaya çıkarabileceği şeklinde tabir edilebilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ani öfke ile yapılan davranışlar, kırıcı, incitici ya da maddi zararlı durumlara sebep olacağı için öfkeyle kalkan zararla oturur terimi genel olarak hepsini kapsamaktadır.

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Kişiler kimi zaman öfkesini kontrol etmekte zorluk çeker. Kişi akıl ve mantığının değil duygusunun kontrolü altındadır. Böyle durumlarda istemli ya da istemsizce zarar verebilirler. Bu zarar kendilerine olabileceği gibi başkalarına da olabilir. Sonrasında bir pişmanlık duyulsa bile artık öfkeyle kalkan çoktan zararla oturmuştur. Sonucunu bilmediği durumlara sebep olmuştur.

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Eğer çevrenizde sinir ve öfkesinden dolayı zarar görmüş biri var ise muhtemelen akılınıza şöyle bir cümle kurmak gelecektir; Büyüklerimiz boşuna söylememiş dostum bu yaptığın hiç olamadı çünkü öfkeyle kalkan zararla oturur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap