Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ötv indiriminden yararlanan araçlar

  1 ziyaretçi

  ötv indiriminden yararlanan araçlar Ne90'dan bulabilirsiniz

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli?

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli?

  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm araç satın alımlarında ödenen bir vergidir. Aracı alırken bir defaya mahsus olarak ödenen vergi, araç fiyatlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Bu noktada ÖTV’den muaf olunması ciddi bir avantaj sağlayacaktır. İşte engelliler için yükü biraz daha azaltmak adına, araç alımlarında ÖTV muaf kılınmıştır. Fakat her fiyat için bu durum geçerli değildir. ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli? Maksimum fiyat ne kadar olmalı?

  Bilgi: ÖTV Muafiyeti Nedir?

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli ve Kriterler Nasıl Olmalı?

  ÖTV muaflığından yararlanmak adına, engellilik raporuna ihtiyacınız var. Bu raporu almışsanız ve şartlara uyuyorsanız o zaman araç alımında sadece miktar sınırı ile karşılaşacaksınız.

  Yüzbaşıoğlu ÖTV Muafiyetli Araç Listesi

  Arazi aracı, ATV, Panelvan, Pickup, Jeep, Binek Otomobil vb araçlar fark etmeksizin muafiyetten yararlanabiliyorsunuz. Burada sadece van, kamyonet, panelvan, pick-up modelleri gibi yük taşıma odaklı modellerde 2800 cc veya altında motor hacimleri şartı var.

  Binek otomobillerde ve diğer araçlarda her hangi bir motor şartına bakılmaksızın sadece miktar şartına dikkat etmek gerekiyor. Burada belirlenen tutar ise 330.800 TL olarak açıklanmış durumda.

  Tüm vergiler dahil olan bedelin 330.800 TL’yi aşmaması gerekiyor. Aslında bu bedel yakın zamanda 303.200 TL olarak biliniyordu. Fakat kısa süre önce Resmi Gazete üzerinden yayınlanan yeni kararla beraber miktar arttırılmış oldu.

  %90 engellilik raporu ya da %90’ın altında olan engellilik raporu bu durumu değiştirmiyor. İki rapor durumunda da ÖTV indirimi, 330.800 TL ve altındaki araçlar için geçerli olmakta.

  Bu miktarda marka konusunda da herhangi bir değişiklik olmuyor. 2021 yılı için geçerli olan sınır böyle. Fakat fiyat sınırının dönem dönem belli bir miktar yukarı taşındığını da eklemiş olalım. Güncel olarak belirlenen fiyatın da zaten çok yakın bir zamanda 303.200 TL ile sınırlı olduğunu belirtmiştik. 27 bin TL civarında limitin artış gösterdiğini görmüş olduk.

  Bir sonraki dönemde bu miktarın ne kadar değişeceği ise dönem şartlarına göre belirlenecektir. ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli böylece anlamış olduk.

  Sizi Arayalım

  Yazı kaynağı : www.yuzbasiogluoto.com.tr

  2022 ÖTV İndirim Oranları

  2022 ÖTV İndirim Oranları

  ÖTV oranları, araç modellerine ve fiyatlarına bağlı olarak her yıl değişiklik gösterir. 12 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan yeni ÖTV düzenlemesi ile vergi dilimlerinde ve matrahlarda değişikliğe gidilmiştir. Bu oranlar, ÖTV indirimi 2022 hesaplamalarında da kullanılır. Güncel araçlarda ÖTV ve KDV oranlarını ve indirimlerini sigortam.net’in geliştirdiği ÖTV hesaplama aracını kullanarak da öğrenebilirsiniz.

  ÖTV indirim oranları ne kadar

  En Güncel ÖTV İndirim Oranları

  2022 yılı için belirlenen ve güncel olarak uygulanan ÖTV oranları;

  Motor silindir hacmi 1600 cm³’e kadar olan;

  Motor silindir hacmi 1600-2000 cm³ arasında olan; 

  Motor silindir hacmi 2000 cm³’ten azla olan araçlarda %220’dir.

  ÖTV Oranları Nasıl Değişti?

  ÖTV indirimi, otomobil modellerinin matrahına göre belirlenir. 2022 ÖTV indirimi için yapılan en önemli değişiklik, vergi dilimlerinin artırılmasıdır. Önceden üç vergi dilimi üzerinden ÖTV indirim hesaplama işlemi yapılırken, yeni düzenleme ile birlikte vergi dilimi beşe çıkarılmış; %60 ve %70’lik vergi dilimleri eklenmiştir.

  %45’lik ÖTV oranı için geçerli olan 92 bin TL matrah, ÖTV düzenlemesi sonrasında 120 bin TL’ye yükselmiştir. Matrahı 92 bin ile 150 bin TL arasında olan modeller için geçerli olan %50 vergi dilimi, düzenleme ile 120 bin ile 150 bin arasına çıkarılmıştır. %80’lik vergi dilimi içinse 150 bin TL olan matrah sınırı 200 bin TL ve üzeri olacak şekilde güncellenmiştir.

  ÖTV İndirimi Nedir?

  Özel Tüketim Vergisi anlamına gelen ÖTV, belirlenen ürün ve mallardan oransal ya da maktu olarak alınan harcama vergisidir. Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde, 4760 sayılı kanunla 2002 yılında uygulanmaya başlanmıştır. ÖTV, ithal edilen veya üretilen ve alıcıya teslim edilen herhangi bir mal ya da ürün için geçerlidir. Mal ya da ürün her el değiştirdiğinde ÖTV ödenmez. Bu bağlamda, motorlu taşıtlarda ÖTV mükellefi ilk satıcılar ve ithalat yapanlardır. 

  ÖTV indirimi ise matrah limitlerinin değiştirilmesi ile belirli oranlarda bazı mal ya da ürünlere uygulanır. Bu mallar herhangi bir tüketim ürünü olabilir. ÖTV indirimi araçlar için de geçerlidir. Araçlarda ÖTV indirimi sayesinde hem vergi dilimleri hem de matrahlar değişebilir. Bu sayede kişiler, belirlenen araçları daha uygun fiyatlarla satın alabilir.

  ÖTV İndirimi Araç Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

  ÖTV indirim oranları, araçların silindir hacimlerine ve matrah değerlerine bağlı olarak şekillenen ÖTV oranlarına göre değişir. Yeni yapılan ÖTV düzenlemesi kapsamda indirim oranını değiştiren diğer faktörler de hesaplamaya dahil edilir.

  Hurdaya çıkarılan araçlar için kullanılabilen hurda araç ÖTV indirimi, diğer araç modelleri üzerinde şekillenen ÖTV indiriminden çok daha yüksek bir değerde hesaplanır. Diğer yandan normal bir araç ile taksinin tabi olduğu ÖTV indirim oranları da farklıdır. Gerekli koşulların oluşması halinde, şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksiler ÖTV indiriminden avantajlı şekilde yararlanır. Tıpkı şehir içi taşımacılık alanında olduğu gibi ticari araçlar da binek araçlardan farklı bir ÖTV indirimine tabi olur. ÖTV indiriminin hesaplanmasında içinde bulunulan sene için sunulmuş olan ÖTV oranları baz alınır. 

  Engelli bireyler, ÖTV indiriminden ayrıcalıklı olarak yararlanır. Engelli ÖTV indirimi, engel oranı %40-89 ve %90 ve üzeri olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilir. Engel oranı %40-89 arasında olan kişiler, sıfır bir araç satın almak istediğinde ÖTV oranı %26,3 olur. Engel oranı %90 ve üzeri olan kişiler ise ÖTV’den muaftır. Bu kişiler kendi kullanmak üzere ya da tayin ettiği bir yakını tarafından kullanılmak üzere ÖTV muafiyetli araç satın alabilir. Engelli raporu ile ÖTV indirimli araç alım-satımı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

  ÖTV İndirimi Araç Fiyatlarını Düşürür mü?

  ÖTV indirimleri, satın alımda karşılanması gereken toplam maliyetleri aşağı çeker. Örneğin; bir araç fiyatının vergisiz, matrah fiyatı üzerine ÖTV oranı uygulanarak fiyat aşağı çekilmez. Ancak, aracın vergisiz fiyatı üzerine ÖTV oranı ve KDV oranı ile hesaplanan değerler eklenerek alınır. Burada, eğer ÖTV oranı düşük olursa ve indirim gündeme gelirse, alınan araç için karşılanacak toplam masraf da düşer.

  Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

  Yeni bir araç aldığınızda kasko ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını karşılar.
  Sigortam.net‘ten kolaylıkla kasko teklifive trafik sigortası teklifialabilir, teklifleri karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  ÖTV indirimi nasıl hesaplanır?

  ÖTV indirimi hesaplama işlemi için aracın vergiler dahil satış fiyatının bilinmesi gerekir. Ardından KDV değeri toplam satış fiyatından çıkarılır. Elde edilen tutar üzerinden ÖTV bedeli düşülür. Vergiler hariç fabrika satış fiyatına tekrar %18 KDV eklenir.  ÖTV indirimli araçlar için yapılan bu işlemle ödenmesi gereken toplam tutr belirlenir.

  Elektrikli araçlarda ÖTV indirimi var mı?

  2022 yılında, ÖTV oranları sayesinde elektrikli araçlara sahip kişiler avantaj elde edebilir. Düzenlemeye göre 85 kW motor gücünü geçmeyen araçlar, %10 vergi dilimine girer. 85-120 kW arasında motor gücüne sahip olanlar %25, 120 kW ve üzeri motor gücüne sahip olan araçlar ise %60’lık dilime dahildir. 

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Engelli araç limiti ve fiyatları 2022: İşte otomobil markalarının en güncel listeleri

  Engelli araç limiti ve fiyatları 2022: İşte otomobil markalarının en güncel listeleri

  Engelli araç fiyatları 2022 yılı itibarıyla Fiat, Toyota, Ford, Skoda, Volkswagen, Hyundai, Seat, Opel ve pek çok marka için yeniden belirlendi. Engelli ÖTV indirimi ile uygun fiyatlı araç sahibi olabilecek olan engeli vatandaşlar, 2022 engelli araç limiti çerçevesinde araç edinebilecek.

  ENGELLİLİK ORANI

  ÖTV muafiyetinden faydalanabilmek için araç satın almadan önce engel durumunu beyan etmek adına bir sağlık kuruluşundan, “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu almak gerekiyor. Raporda belirtilen engel durumu yüzde 90 oranının üzerinde ise şartsız muafiyet sağlanırken engel oranı yüzde 90’ın altında olan kişiler, alacakları otomobilde sadece engellerine yönelik düzenleme yaparak ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

  Engel oranı yüzde 90’ın altında olan sürücünün kendi aracını kullanabilmesi için TSE onaylı aparat düzenlemesi yapılması gerekiyor. Yüzde 90 ve üzerinde engelli olan kişinin aracını ise yakınlık derecesi gözetilmeksizin herkes kullanabiliyor.

  YÜZDE 40-89 ARASI ENGELLİ ORANI

  Bireyin engellilik yüzdesi %40-89 arasında ise sıfır araç alımında ÖTV indirimi yüzde 26.3 oranında uygulanırken KDV ödemesi ise yüzde 15.24 oranında uygulanıyor. Yüzde 40 engelli birisinin ÖTV indirimli araç alması için 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Sürücü belgesine sahip olması da gerekiyor.

  YÜZDE 90 VE ÜSTÜ ENGELLİ ORANI

  Bireyin engellilik yüzdesi 90 ve üstündeyse sıfır araç alırken ÖTV'den muaf tutuluyor. Bu oran dahilinde engelli birey ister kendisi isterse de tayin ettiği bir yakını aracı kullanabiliyor. Engelli birey 18 yaşın altındaysa ailesi kendisi adına işlemleri yürüterek aracı ÖTV'siz alabiliyor.

  ÖTV'SİZ ALINAN ARAÇ SATILABİLİR Mİ?

  ÖTV muafiyetiyle alınan araçlar 5 yıl boyunca satılamıyor. 5 yıl dolmadan satılmak istenirse önce aracın ÖTV tutarının ödenmesi gerekiyor ve sonrasında satış yapılabiliyor. Araç kaza sonrası pert olup trafikten çekilirse ya da doğal afet nedeniyle kullanılamaz hale gelirse ÖTV ödemeden yeniden sıfır araç alınabiliyor. ÖTV'siz alınan araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden de muaf oluyorlar.ÖTV muafiyetiyle alınan araçlar 5 yıl boyunca satılamıyor. 5 yıl dolmadan satılmak istenirse önce aracın ÖTV tutarının ödenmesi gerekiyor ve sonrasında satış yapılabiliyor. Araç kaza sonrası pert olup trafikten çekilirse ya da doğal afet nedeniyle kullanılamaz hale gelirse ÖTV ödemeden yeniden sıfır araç alınabiliyor. ÖTV'siz alınan araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden de muaf oluyorlar.

  İŞTE ÖTV'SİZ ALINABİLECEK OTOMOBİL LİSTESİ

  FIAT GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Fiat Egea Sedan ailesinin tamamı ÖTV'siz olarak alınabiliyor. Yeni Egea Cross'un sadece Lounge paketi haricindeki tamamı yine ÖTV'siz alınabiliyor. Egea Hacthback'te de Lounge paket hariç tamamı ÖTV'den muaf tutuluyor. Egea Station Wagon'da da 1.s6 Multijet dizel motora sahip Lounge paket dışındakiler ÖTV'siz alınabiliyor.

  TOYOTA GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Toyota'da ise Toyota Corolla 1.5 Vision, Vision MDS ve Dream manuel vitese ÖTV'siz sahip olunuyor. Yine Toyota Yaris 1.0 Vision modeli de ÖTV'siz alınıyor.

  RENAULT GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Renault'un tüm Clio modelleri ÖTV'siz alınabiliyor. Yeni Taliant'ın da tüm modelleri ÖTV'den muaf tutuluyor. Bunun dışında Megane Sedan'ın JOY 1.3 TCe, Joy Comfort 1.3 TCe, Joy 1.3 TCe otomatik olan modelleri de ÖTV'siz alınıyor.

  DACIA GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Dacia Sandero ve Sandero Stepway’in tüm donanımları, Duster’ın Comfort 1.0 Turbo 90 bg 4X2, Comfort ECO- G Turbo 100 bg 4x2, Comfort 1.3 Turbo 150 bg EDC 4x2, Comfort 1.3 Turbo 150 bg 4x4, Comfort 1.5 Blue dCi 115 bg 4x2 donanım paketleri de ÖTV’siz alınıyor. Lodgy’nin tek paketi olan Ambiance 1.5 Blue dCi 95 hp 7 koltuklu E6DFull de ÖTV’si alınabiliyor.

  VOLKSWAGEN GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Volkswagen Polo’nun Style donanımı hariç tamamı ÖTV’siz alınıyor. Golf’ün ise sadece 1.0 TSI 110 PS Manuel Impression donanımı ÖTV’siz alınabiliyor.

  KIA GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  KIA’da ise Picanto, Rio modellerinin tamamı ÖTV’siz alınırken Stonic modelinin de Elegance Konfor ve Prestige paketleri haricindekiler ÖTV’siz alınıyor.

  HYUNDAI GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Hyundai i10, i20’nin tüm versiyonları ÖTV’siz alınıyor. Bununla birlikte Elantra’nın 1.6 MPI 123 PS Style manuel vites, Bayon'un 1.4 MPI 100 PS Jump, Style, Elite, 1.0 T-GDI 100 PS Style paketleri de ÖTV'siz alınıyor. Kona'da ise sadece 1.0 T-GDI 120 PS Style modeli ÖTV'den muaf durumda.

  PEUGEOT GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Peugeot 208’in Active, Prime, Prime otomatik vites,Prime Selection otomatik vites modelleri ÖTV’den muaf.

  CITROEN GRUBU Engelli araç LİSTESİ

  Citroen C-Elysee ve C3’ün tüm modelleri ÖTV’den muaf durumda.

  HONDA GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Honda’da sadece City modeli ÖTV’den muaf tutuluyor.

  MITSUBISHI GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Mitsubishi’de sadece Space Star’ın tüm modelleri ÖTV’den muaf olarak alınabiliyor.

  SEAT GRUBU ENGELLİ ARAÇ LİSTESİ

  Seat Ibiza’nın iki tane olan donanımı da ÖTV’siz alınabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap