Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ötv matrahı sonrası araç fiyatları

  1 ziyaretçi

  ötv matrahı sonrası araç fiyatları Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yeni ÖTV Matrah Düzenlemesi İle Sıfır Araç Fiyatları Ne Kadar Düşer? Fatih TANRIÖVER, SMMM

  Yeni ÖTV Matrah Düzenlemesi İle Sıfır Araç Fiyatları Ne Kadar Düşer? Fatih TANRIÖVER, SMMM

  Bilindiği gibi, sıfır (kullanılmamış) araç alımlarında, en büyük vergi yükünü özel tüketim vergisi oluşturmaktadır. Zira, binek otomobillerin (bayi karı dahil) çıplak satış fiyatı üzerinden değişen oranlarda özel tüketim vergisi tahsil edilmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi dahil fiyat üzerinden katma değer vergisi de hesaplanıp tahsil edilmektedir.

  ÖTV oranlarının belirlendiği 13 Ocak 2022 tarih ve 31718 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tabi araçların özel tüketim vergisi matrah, oran ve dilimleri yeniden belirlenmiş olup yapılan değişikliğe göre, özel tüketim vergisi matrah dilimleri üç dilim yerine beş dilim olarak düzenlenmiştir.

  Bu bağlamda yapılan düzenleme ile Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P numaralı kayıt ve tescile tabi araçlara ilişkin kabul edilen yeni matrah dilimleri ve ÖTV oranları aynen aşağıda gösterilmiştir;

  — Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyenler

  — Özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşmayanlar %45

  — Özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşıp, 150.000 TL’yi aşmayanlar %50

  — Özel tüketim vergisi matrahı 150.000 TL’yi aşıp, 175.000 TL’yi aşmayanlar %60

  — Özel tüketim vergisi matrahı 175.000 TL’yi aşıp, 200.000 TL’yi aşmayanlar %70

  — Diğerleri %80

  Buna göre, en düşük ÖTV oranı %45 olurken Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyen araçlar için en yüksek ÖTV oranı ise %80 olmuştur. Böylece, matrah dilimleri arasındaki oranlar daraltılmıştır.

  Diğer yandan, Maliye Bakanı Sayın Nureddin NEBATİ 1 Aralık 2022 tarihinde ÖTV oranlarının etkileyen matrah tutarlarının yeniden belirleneceğini açıkladı. Bu açıklamayla beraber kamuoyunda sıfır otomobil fiyatlarının ve buna bağlı olarak da ikinci el araç fiyatlarının düşeceği beklentisi oluştu. Bu nedenle bazı kişilerin sıfır araç siparişlerini iptal ettirdikleri ve hatta bazılarının verdikleri kaporaları geri aldıkları bile iddia edildi.

  Peki beklentiler karşılanıp atılan taş ürkütülen kuşa değecek mi? Yani ÖTV matrah tutarları yeniden belirlendiğinde araç fiyatları ne kadar düşecek? Bunu güncel tüm vergiler dahil liste fiyatlarını kullanarak yaklaşık rakamlarla hesaplamaya çalışacağız. Hesaplamada tüm vergiler dahil liste fiyatları dikkate alınmıştır. Yani, ÖTV oranlarının bir, iki ya da üç dilim aşağıya düştüğünde, şu anda bayide sırasıyla; 1 milyon TL’ye, 900 bin TL’ye, 800 bin TL’ye, 700 bin TL’ye, 600 bin TL’ye satılmakta olan araçların yeni fiyatlarının ne olacağı hesaplanmıştır.

  Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati tarafından yapılan son açıklamada sadece matrah tutarlarının değişeceği açıklanmıştır. Bu nedenle yukarıda yapılan hesaplamada sadece matrah tutarlarının değişeceği ve ÖTV oranlarının aynı kalacağı varsayılmıştır.

  Buna göre, bu düzenlemede matrah dilimleri iki alt dilime düşecek şekilde yapılırsa ancak o halde anlamlı tutarlarda fiyat düşüşü olacaktır. Mevcut duruma göre sadece bir alt dilimdeki orandan vergilendirme yapılırsa, bu düzenleme, otomobil fiyatlarında yüksek tutarlarda düşüşe neden olmayacaktır. Örnek tutarlar ile yapılan hesaplamalar yukarıdaki tabloda gösterilmiş olup buradan da görüleceği üzere, mevcut duruma göre sadece bir alt dilimdeki orandan vergilendirme yapılırsa, yeni düzenleme, en fazla 50-60 Bin TL kadar düşüşe neden olacaktır. Bunun ikinci araç fiyatlarına yansımasının ise çok sınırlı olacağı bu durumdan çıkartılabilir. Umarız düzenleme bu hususlar ve beklentiler dikkate alınarak yapılır ve fiyat düşüşleri ikinci el araç fiyatlarına da makul düzeyde yansır.

  Yazı kaynağı : www.alomaliye.com

  ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ SON DURUM | 2022 Otomobil fiyatları düşecek mi? Matrah düzenlemesi hesaplama bilgisi...

  ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ SON DURUM | 2022 Otomobil fiyatları düşecek mi? Matrah düzenlemesi hesaplama bilgisi...

  GÜNCEL MATRAH LİMİTLERİ

  120 bin TL’ye kadar: %45

  120-150 bin TL: %50

  150-175 bin TL: %60

  175-200 bin TL: %70

  200 bin TL üzeri: %80

  (Not: Motor hacmi 1.6 litreyi geçmeyen sıfır araçlar için geçerlidir. Vergi öncesi fiyatları ifade eder.)

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de! İşte araç piyasasını etkileyen kararın detayları

  ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de! İşte araç piyasasını etkileyen kararın detayları

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla "Bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden tespiti hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına mezkur kanunun 12'inci maddesi gereğince karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

  Kararla, motor silindir hacmi 1600 CC altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltildi. Matrah üst limiti ise 200 bin liradan 280 bin liraya çıkarıldı. Kararla elektrikli araçların ÖTV matrah limitleri de değişti. Buna göre, motor gücü 50 kilowaatı geçip, motor silindir hacmi 1800 CC'yi geçmeyen araçlarda matrah alt limiti 130 bin liradan 228 bin liraya yükseltildi. Matrah üst limiti ise 170 bin liradan 350 bine çıkarıldı.

  Öte yandan söz konusu düzenlenme Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlüğe girerken kararın uygulanmasını Hazine ve Maliye Bakanlığı yürütecek.

  Düzenleme sonrası tablo şu şekilde oluştu;

  Araç piyasasında en ucuz otomobil fiyatının 400 bin lirayı aşması sonucunda vatandaşlar ÖTV indirimi veya matrah düzenlemesi bekliyordu. Bakan Nebati, otomotiv ÖTV'siyle ilgili bir soruya da, “Matrah konusunda çalışma yapıyoruz” diyerek oransal indirimle ilgili düzenleme yapmayacakları mesajı vermişti.

  MATRAH NEDİR?

  Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutardır/değerdir. Bir kazançtaki giderler düştükten sonra, ortaya çıkan tutarın vergi hesaplamasında kullanılan gelir miktarını oluşturur.

  Matrah, içerdiği değere göre ikiye ayrılır:

  Advalorem matrah: Belirli bir rakamdır. Örneğin gelir vergisinde elde edilen gelirden indirilebilir giderler düşüldükten sonra kalan kısım matrahı oluşturur.

  Spesifik matrah: Vergiye sebep olan şeyin cinsi, özelliğine göre belirlenen matrahtır (m2, kwat, motor gücü 1500 gibi). Örneğin MTV’de matrah hesaplanırken motorlu taşıtın motor gücü hesaba katılmaktadır.

  MATRAH BELİRLEME USÜLLERİ

  Beyan Usulü: Vergi mükellefinin kendi matrahını beyan etmesidir.

  Karine usulü: Vergi mükellefinin gelir veya servetinin ölçüsü olduğu kabul edilen çeşitli dış göstergelerden yararlanmak suretiyle vergi matrahının hesaplanmasıdır.

  Götürü Usul: Vergilendirmeye esas olacak değer veya miktarın tek tek belirlenmesi yerine aynı durumdaki tüm vergi mükellefleri için genel olarak belirlenmesidir.

  İdarece Takdir Usulü: Matrahın belirlenmesi konusunda idarenin takdir hakkını kullanmasıdır.

  ARAÇ MATRAH FİYATI NEDİR?

  ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alıyor.

  120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendiriliyor.

  ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi.

  175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da yüzde 70 vergi oranı içinde yer alıyor.

  ÖTV matrahı 200 bin lira üstü için vergi oranı da yüzde 80 oldu.

  Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 45 vergi diliminde oldu.

  ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşıp, 210 bin TL'yi aşmayanlar ise yüzde 50'lik vergi diliminde yer alıyor. Matrahı 210 bini aşan araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 80 olarak uygulanıyor.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap