Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üç aylarda oruç tutmak için nasıl niyet edilir

  1 ziyaretçi

  üç aylarda oruç tutmak için nasıl niyet edilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Üç aylar orucuna nasıl, ne zaman niyet edilir? Üç aylarda oruç kaç gün tutulur? İşte Diyanet bilgisi ile 3 aylarda oruç tutmanın hükmü

  Üç aylarda başlangıcı oruç niyeti nasıl getirilir? 3 ayların başında oruç tutmanın fazileti! Recep ayı orucu kaç gün tutulur?

  Üç aylarda başlangıcı oruç niyeti nasıl getirilir? 3 ayların başında oruç tutmanın fazileti! Recep ayı orucu kaç gün tutulur?

  Üç aylarda başlangıcı oruç niyeti nasıl getirilir? 3 ayların başında oruç tutmanın fazileti! Recep ayı orucu kaç gün tutulur?

  Üç aylar orucu hakkında bilgiler araştırılıyor. Recep ayına girerken yapılacak ibadetler merak ediliyor. 3 aylar orucunun faziletine dair bilgiler haberimizde yer alıyor. İslam aleminin heyecanla beklediği Üç Aylar 23 Ocak pazartesi günü idrak ediliyor. Recep, Şaban ve Ramazan aylarına girerken yapılacak ibadetler sorgulanıyor. Üç ayları orucuna niyet edilişi hakkında bilgiler... İşte Recep Ayı orucuna dair bilgiler...

  3 aylar orucu ve faziletleri sorusu yanıt arıyor. Üç ayların içerisinde Recep, Şaban ve Ramazan ayları bulunuyor. 23 Ocak itibariyle Üç aylara giriliyor. Birçok Müslüman bu mübarek aylarda ibadetlerini yerine getiriyor. Peki, 3 aylar orucu kaç gün tutulur? İşte Üç Aylar ( Recep ayına girerken çekilecek) orucuna dair merak edilenler!

  Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir?

  Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

  Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

  Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Üç aylarda oruca niyet nasıl olur? Oruç tutacağım nasıl niyet ederim? Üç aylarda tutulan oruç Ramazanda tutulmayan oruç borcuna mı niyet edilir?

  Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir, ne zaman tutulur? Üç aylar orucunun faziletleri

  Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir, ne zaman tutulur? Üç aylar orucunun faziletleri

  Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan mübarek üç aylar, Müslüman kimseler tarafından salih amellerle dolu dolu geçirilmesi tavsiye edilen en kıymetli aylardandır. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in bu aylarda sık sık tuttuğu nafile oruçlarla ilgili bilinmesi gereken detay bilgilerimiz sizlerle. Üç aylar orucuna niyet nasıl edilir, üç aylarda oruç tutmanın faziletleri...

  Recep, Şaban ve Ramazan Aylarını kapsayan mübarek üç ayların Allah katında değeri çok faziletlidir. Elçisi olan Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) ise bu ayların ne kadar kıymetli olduğunu Allah'ın ayı olan Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua ederek bizlere göstermektedir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ümmetin ayı olarak nitelendirilen Ramazan Ayı orucu 30 gün boyunca tutulması farz olduğu için Recep ve Şaban ayını tamamen oruçlu geçirmemek gerekir. Öyle ki Peygamber Efendimiz (SAV)'in Ramazan hariç hiçbir nafile ayda tamamen oruç tutmadığı bilinmektedir. (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Dolayısıyla kişi sağlıklı olduğu sürece ve gücü yettiğince bu aylarda dilediği kadar oruç tutabilir.

  İLİŞKİLİ HABER2023 dini günler takvimi! 2023 dini günler ne zaman? Dini bayramlar 2023

  İLİŞKİLİ HABERRecep ayında yapılacak istiğfar ve dualar! Recep ayının fazileti nedir? Recep ayı ibadetleri

  ÜÇ AYLARDA ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

  Recep, Şaban ve Ramazan aylarında oruç tutmak isteyen Müslüman bir kimse üç aylar nafile orucuna niyet ederken ''Allah'ım, niyet ettim senin rızan için yarınki nafile orucumu tutmaya'' diyerek orucuna niyetini tamamlayabilir.

  Kaza oruca niyet etmek için de; "Niyet ettim Allah rızası için en son kazaya kalan Ramazan orucunun kazasını tutmaya." denilebilir.

  İLİŞKİLİ HABERŞaban ayının en faziletli amelleri! Şaban Ayında hangi ibadetler yapılmalı? Şaban ayı zikirleri

  İLİŞKİLİ HABERNafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet

  ÜÇ AYLARDA ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ! NAFİLE  ORUCUN SEVABI:

  üç aylarda orucun faziletleri

  Mübarek üç aylarda nafile orucunu olabildiğince fazla tutmaya çalışan Peygamber Efendimiz (SAV) 'in Recep ayı orucu ile ilgili nakledilen rivayeti şöyledir; Said İbn Cü- beyr’den (r.a.) naklettiğine ibn Abbas (r.a.) şöyle demişti:
  "Rasulullah (s.a.s.) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi (ki biz galiba hiç oruç) tutmayacak derdik. (Ebu Davud, Sünen, K. Savm 56, II, 811, Hadis no: 2430)

  Âişe validemiz (r.a) Şaban orucu ile ilgili buyuruyor ki:
  ''Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.'' [Buhari]

  Bir diğer hadis-i şerifte ise ''Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.'' [Nesaî]

  Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

  "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

  İLİŞKİLİ HABERRamazan ayında yapılacak ibadetler! Ramazanda okunacak en faziletli dua ve tesbih zikirleri

  HER AYIN 13. 14. 15. GÜNLERİNDE ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

  Ebû Zer’den (r.a) rivayetlerine göre Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

  “(Ey Ebû Zer!) Ayda üç gün oruç tutacağın zaman, on üç, on dört ve on beşinci günleri tut.” (Tirmizî, Savm 54)

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Üç aylar orucu nasıl niyet edilir? Üç aylarda kaç gün oruç tutulur? Üç aylada yapılacak ibadetler nelerdir?

  Üç aylar orucu var mı, nasıl niyet edilir? 2023 Üç aylar orucu ne zaman başlıyor, kaç gün tutulur? Diyanet açıklaması

  Üç aylar orucu kaç gün tutulur? Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir?

  Üç aylar orucu kaç gün tutulur? Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir?

  Mübarek üç aylar, 23 Ocak 2023'te başlıyor.

  ◾ Üç aylar, Yüce Rabbimizin kullarına ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimidir. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını birlikte ifade eder.

  Regaib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması, Müslümanlar için üç ayların önemini arttırmış; İslam âlemi ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olmuştur.

  Yazı kaynağı : www.fikriyat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap