Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler nelerdir

  1 ziyaretçi

  ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler nelerdir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #1

  İnsanların adeta bir parçası akıllı telefonlar, tabletler, uçan araba, elektrikli otomobil ve daha fazlası.. İşte bu hafta teknoloji dünyasında yaşanan son gelişmeler..

  Ülkemizde teknolojik gelişmelerin ilk sırasında Apple'ın dünyadaki 444'üncü, Türkiye'deki ikinci mağazasını açması yer aldı. İstanbul Akasya AVM'de açılan yeni Apple Store'un açılışında insanlar uzun kuyruklar oluşturdu.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #2

  Teknolojik gelişmelerin ülkemizdeki ikinci sırasında ise Adıyaman'da üretilen Prototip araçlar var. Türkiye'de ilk kez güneş enerjili olarak yapılan ve "resmi" araç olan Fırat ve Komagene Adıyaman'da kullanılıyor. Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından tasarlanarak üretilen ilk resmi güneş enerjili prototip araçlar 2010 yılında trafiğe çıkmıştı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #3

  Adıyaman'da üretilen Prototip araçları, Balıkesir'de iki mühendis tarafından 8 aylık çalışma ile üretilen 'Ekolojij Türk Otomobili' takip etti. Balıkesir 'de iki mühendis, 8 aylık çalışma ile 1 Lira 60 kuruşa 60 Km giden 'Ekolojij Türk Otomobili' aracı üretti.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #4

  Ülkemizdeki önemli teknolojik gelişmelere baktıktan sonra bir de dünyada teknolojik anlamda neler oldu, hangi telefonlar tanıtıldı hep birlikte bakalım..

  Bu hafta ilk olarak Google'un üst düzey yöneticisi Alan Eustace'un 41 kilometre yükseklikten atlayarak yeni bir rekora imza attığını gördük. Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner'un rekorunu kıran 57 yaşındaki Eustace dünyadaki teknoloji gündemimizde 1'inci sıradaki yerini aldı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #5

  Dünyadaki teknoloji gündemimizde ikinci sırayı ise Apple Ceo'su Tim Cook aldı. Daha önce Out dergisinin "Dünyanın en güçlü eşcinseli" olarak duyurduğu Tim Cook ilk kez kendi ağzından gay olduğunu "Gay olmaktan gurur duyuyorum. Bunu bu zamana kadar söyleme ihtiyacı hissetmedim ama konumum itibariyle insanlara ilham olabileceğini düşündüğüm için açıklıyorum. Gay olmak bana Tanrı'nın en büyük armağanı" sözleriyle dile getirmişti.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #6

  Akıllı telefonların hayatımızdaki yerine baktığımız zaman akıllı telefonların batarya kullanım ve batarya dolum sürelerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

  Listemizde yeni geliştirilen Lityum İyon pili Apple Ceo'sunun açıklamasını üçüncü sıradan takip etti. Singapur’daki Nangyang Technological University’den (NTU) araştırmacıların ürettiği lityum iyon pili iki dakika içinde yüzde 70 seviyesine geliyor. Günümüzdeki pillerin yaklaşık 20 katına denk gelen bu pillerin teknolojide devrimi gerçekleştirebileceği düşünülüyor.

  Dünyadaki diğer teknolojik gelişmeler ise şöyle sıralanabilir;

  * Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen teknoloji fuarı Pioneers Festivalinde tanıtılan uçan otomobillerin ilk gelişmiş örneği AeroMobil 3.0 görücüye çıktı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #7

  * Dünyanın en ince akıllı telefonu yarışmasında yeni üretilen Oppo R5 4,85 kalınlığıyla  dünyanın en ince akıllı telefonu ünvanını ele geçirdi.

  * Çinli bilgisayar üreticisi Lenovo, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan anlaşmaya göre 2.91 milyar doları Google'a ödeyerek Motorola'nın yeni sahibi oldu.

  * Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un dil çevirisi bölümüne Kürtçeden sonra Zazaca da eklendi.

  * Bu yılın sonunda doğru geleceğine dair haberler çıkan WhatsApp’daki sesli arama özelliğinin 2015 yılının ilk aylarına ertelendiği açıklandı.

  * Park yeri bulma sorununa Google Glass, CitySpot uygulaması ile çözüm getirdi.

  * ABD'de ticari uzay füzesi kaza yaptı, kazada pilotlardan biri ölürken diğeri ağır yaralandı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #8

  * Twitter, bir süredir kapanması gündemde olan Twitter'a fotoğraf ekleme servisi Twitpic'i satın aldı.

  * Çin, ilk Ay misyonu Çang'ı-5 projesi çerçevesinde Ay'a insansız uzay aracı gönderdi.

  * Güney Kore elektronik devi Samsung, yurt dışındaki LED pazarından çekileceğini duyurdu.

  * ABD'de akıllı kahve makinası üretildi.

  * Akıllı telefonların vazgeçilmez uygulaması İnstagram uygulamasına video reklam almaya hazırlandığı öğrenildi.

  * Android'in en önemli isimlerinden Andy Rubin, Google'dan ayrıldığını duyurdu. Rubin, Android'in yaratıcısı olarak biliniyordu.

  * Japon teknoloji devi Sony cep telefonu kolu yüzünden Eylül'e kadarki üç aylık dönemde 1,2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

  * Google X research lab adına Andrew Conrad tarafında yapılan açıklamaya göre, üzerinde çalıştıkları hap sayesinde ölümcül hastalıklar önceden saptanabilecek diyerek kanseri tespit edebilen hapı üreteceklerinin sinyalini verdi.

  * Rusya'da Kasım ayında satışa sunulması namaz alarmı, Kur'an meali gibi uygulamalara sahip ilk cep telefonu "BQ İstanbul"un Müslümanlara özel olarak piyasaya sürüleceği açıklandı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #9

  * Akıllı telefon piyasasında oluşan büyük rekabette Motorola, yeni zırhlı akıllı telefonu olan Symbol TC70'i tanıttı.

  * Samsung'un kavisli yan kenara sahip akıllı telefon modeli Galaxy Note Edge, Güney Kore'de satışa çıktı.


  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler

  telefon

  Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza giren WhatsApp, rekabetin üst seviyede olduğu akıllı telefon piyasası, akıllı hoparlörler, akıllı saatler ve daha fazlası.. Teknolojide bu hafta neler oldu haberimizin detaylarında..

  Ülkemizdeki teknoloji haberleri sıralamasında bir numarayı WhatsApp'ın mavi tik özelliği aldı. Geçtiğimiz günlerde getirilen güncellemeyle birlikte kullanıcılara 'mavi tik' özelliği getiren WhatsApp, ülkemizde ve dünyada  teknoloji haberlerinin ilk sırasına yerleşti. Kullanıcıların hoşuna gitmeyen bu özelliğe sosyal medyadan tepkiler yağdı.

  Ülkemizin teknoloji haberlerinin birinci sırasında yer alan WhatsApp'ın mavi tik özelliğini yine bir başka WhatsApp haberi takip etti. ENSONHABER.COM farkıyla gündeme oturan mavi tikten kurtulma haberi bir anda bütün internet sitelerinde yayıldı ve kullanıcıların mavi tik özelliğinden nasıl kurtulacağı anlatıldı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #2

  Ard arda gelen WhatsApp haberlerini üçüncü sırada Kanadalı teknoloji devi BlackBerry'in bir haberi takip etti. Bir süredir Türkiye pazarından çekileceği konuşulan BlackBerry, resmi Türkiye sitesini de kapattı. Bildiği üzere BlackBerry son olarak Türkiye pazarına Z10, Q10 ve Q5 gibi modellerle boy göstermişti. Firmanın yapmış olduğu bu hareket zaten bir süredir Türkiye pazarından çekileceği yorumları yağılan BlackBerry'nin Türkiye faaliyetlerine son verdiği şeklinde yorumlandı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #3

  Ülkemizde teknoloji haberlerinin ilk üç sırasında bu haberler yer alırken dünyada da bir çok teknolojik gelişme yaşandı. Dünyadaki teknolojik gelişmelerin birinci sırasında da WhatsApp yer alırken, WhatsApp haberlerini Apple haberleri takip etti.

  Dünyadaki teknoloji sıralamasının bir numarasında WhatsApp yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde getirilen güncellemeyle birlikte kullanıcılara 'mavi tik' özelliği getiren WhatsApp, dünyada ve ülkemizdeki teknoloji haberlerinin ilk sırasına yerleşti.

  Mavi tik capsleri -GALERİ

  Dünyadaki teknoloji haberlerinde WhatsApp'ın mavi tik özelliğini Rusya'dan gelen bir haber takip ediyor. Dünya teknoloji haberlerinde ikinci sırada gündeme bomba gibi düşen Apple'ın Rusya'da yasaklanacağı iddiaları yer alıyor. İddialara göre ABD ile yıldızı hiç barışmayan Rusya, yılbaşından itibaren ülkede Apple ürünlerine yasak getirecek. Bu yasağa  iCloud servisinin bünyesinde barındırdığı kullanıcı verilerini Rusya'da değil de Amerikan topraklarında saklıyor olması gerekçe gösterildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #4

  Rusya'dan gelen Apple haberlerini üçüncü sırada yine bir Apple haberi takip etti. Paloalto Networks'ın ortaya çıkardığı WireLurker isimli bir zararlı yazılımın Apple'ın ürünlerin etkilediği ve hızla yayıldığı iddiaları dünyadaki Apple kullanıcılarını korkuttu. Yazılımın kaynağı olarak Çin merkezli bir uygulama olarak gösterildi.

  Diğer teknolojik gelişmeler ise şöyle sıralanabilir..

  * Google'ın mobil işletim sistemi Android 7 yaşına girdi.

  * Twitter’ın hızla büyüyen Asya-Pasifik bölgesinin en güzide noktalarından Hong Kong’ta ofis açacağı, şirketin önde gelen isimlerinden Shailesh Rao tarafından açıklandı.

  * Sarjı 4 ay giden akıllı saat basına tanıtıldı.

  * Amazon akıllı hoparlör üretti.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #5

  * Lenovo'nın 3'üncü çeyrekte 10.5 milyar dolar kar ettiği açıklandı.

  * Amerikalı Teknoloji devi Intel, ABD'de yaşayan 13 yaşında bir çocuğun körler için geliştirdiği düşük maliyetli yeni bir Braille yazıcının piyasaya sürülmesi için destek verecek.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #6

  * Kusursuz telefon olarak isimlendirilen OnePlus One'ın yarım milyon sattığı açıklandı.

  * Bilim insanları bileğe takılan, ancak istendiğinde uçup uzaktan fotoğraf ve video çekebilen Nixie isimli insansız bir hava aracı üretti.

  * Google, Samsung'un ardından bu defa LG ile patent anlaşması imzaladı.

  * Editörler için özel aydınlatmalı klavye üretildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #7

  * Yılın en sosyal ve en etkili global markaları Klout 50 listesinde belirlendi. İlk sırada Amazon yer alırken, ikinci sırada Microsoft üçüncü sırada MTV yer aldı.

  * Microsoft'un Nokia isminin telefonlardan kaldırılacağını açıklamasının ardından Microsoft logolu ilk telefonu ortaya çıktı.

  * Dünyanın ilk akıllı valizi üretildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #8

  * BlackBerry'nin son derece beğenilen yeni amiral gemi modeli Passport'un altın kaplama versiyonu duyuruldu.

  * Çin'in uzay aracı dünyaya döndü.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yazı kaynağı : onedio.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap