Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üniversite sınavında lise ortalamasının etkisi

  1 ziyaretçi

  üniversite sınavında lise ortalamasının etkisi Ne90'dan bulabilirsiniz

  ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVLARINDA ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) ETKİSİ, ELEŞTİRİSİ VE ORANININ AZALTILMASI

  OBP: Adayın 4 yıllık lise ortalamasının (50-100 arasında ki diploma notunun) 5 ile genişletilerek 250-500 puan aralığında gösterilmesidir. 250-500’lük sisteme çevrilen OBP 0,12 katsayı ile çarpılarak adayın birinci ve ikinci aşamada almış olduğu ham puanlara (30-60 arası) eklenir. Bu ekleme sonucunda adayın yerleştirme puanı ve sırası ortaya çıkar. Aday bu puan-sıraya göre tercih yapar.

  Adayın ham puanlarına OBP eklendikten sonra adayın başarı sırası sabit kalabilir, yükselebilir ya da düşebilir aşağıdaki örneklerde bazı puan türü gruplarında ve başarı aralıklarında bu etki gösterilmiştir.

  Yıllara Göre OBP etkisini Gösteren Tablo (YGS-LYS puanlarına göre anlatımı)

  Bu tabloda da görüldüğü gibi her puan türünde ve başarı sırasında OBP’nin yerleştirme sıraları üzerinde çok ciddi bir etkisi vardır. OBP eklendikten sonra adayın yerleştirme puanı sırası binlerce kişi ilerleyebilir ya da gerileyebilir. OBP’ye kaynaklık eden diploma notu, okullarda sınavlar ve performans notları ile belirlenmektedir. Bu sınavlar ve performanslar da okullara ve okul türlerine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla adayların OBP’leri her zaman standart bir şekilde ve hakkaniyet çerçevesinde gerçekleşmeyebilir.

  Özellikle yüksek puanlı bölümlerde baktığımızda bu etkinin ne derecede önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Aşağıda 2017’de OBP’den dolayı Yerleştirme puanında sıra kaybetmiş bir adayın sonucu bulunmaktadır.

  Bu örnekte de görüldüğü gibi aday OBP eklendikten sonra yaklaşık 3.000 kişi sıra kaybetmiştir. Aşağıdaki tablo Özel Liselerin OBP’ye ve dolayısıyla başarıya etkisi örneklendirilebilir.

  Okul Türlerine Göre OBP etkisini Gösteren Tablo

  Bu örnekte de görüldüğü gibi 2016 yılında bu programlara yerleşen öğrencilerin içinde özel okuldan gelen öğrencilerin sayıca ve oranca artmış olması, bu programları kazanan adayların ortalama OBP’lerini yükseltmiştir.

  Özellikle iki milyon kişinin yarıştığı ilk aşama puan hesaplamasında bu durumun etkisi çok fazla ön plana çıkacaktır. 2016 YGS-5’te 317 ile 316 puan arasında 7.000 kişi bulunmaktadır.

  Aynı olumsuz durumun 2018 üniversite giriş sınavlarında artarak devam edeceği bellidir. Özellikle 2018 sınavında birinci ve ikinci aşamalarda soru sayısının düşürülmüş olması OBP etkisini çok daha fazla ön plana çıkartacaktır. 2017 yılında doktoru, öğretmeni, avukatı, mühendisi seçmek için üniversite giriş sınavında 320-330 soru sorulurken 2018 yılında bu sayı 160’a düşmüştür. Bu durumda birbirine yakın puan alan aday sayısı daha çok artacaktır ve buda OBP’yi daha fazla ön plana çıkaracaktır. Bu durumda adaylar üzerinde olumsuz baskı ve sisteme güvensizlik yapmaktadır.

  Çözüm Önerisi;

  Yazı kaynağı : www.genctercih.com

  Not Ortalamasının Üniversite Sınavına Etkisi

  Üniversite sınavına hazırlanan aday öğrenciler lisedeki not ortalamasının puanlar üzerindeki etkisini araştırıyor. Öğrencinin lisedeki başarısı üniversite sınavını ne kadar etkiliyor ve not ortalamasını yüksek tutmak ne kadar önemli? Aday öğrenciler için bu soruları cevaplıyoruz.

  Lise eğitimi boyunca aldığınız diploma notları 0.12 katsayısı ile çarpılıyor. Çıkan sonuç ise yerleştirme puanlarınıza ekleniyor. Bu puan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olarak adlandırılıyor ve yerleştirme puanına en az 30, en fazla 60 puan katkı sağlayabiliyor. Bu sebeple lisedeki not ortalamanızı yüksek tutmaya çalışarak üniversite sınavına etkisini arttırabilirsiniz.

  Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin hemen hemen tamamı, bütün hayatlarını etkileyecek böylesine önemli bir seçim ve değerlendirmenin tek bir sınava bağlı olmasının stresini yaşarlar. Diğer taraftan; aynı sınavda aynı alanda eşit sayıda net yapan 2 öğrenciden biri, Ortaöğretim Başarı Puanı daha iyi olduğu için diğerinden yüksek bir puan alacaktır. O halde, üniversite sınavından alacağınız puanı yükseltmenin, üstelik zamana yayılabilen ikinci bir yolu daha vardır; o da okuldaki derslerinize dikkat etmeniz ve hem daha da başarılı olmanız hem de not ortalamanızı yükseltmenizdir. Lisedeki not ortalamanızı yüksek tutmak için düzenli not tutmanın yanı sıra okuldaki hocalarınıza da danışarak ders çalışma programları hazırlayabilirsiniz.

  Not ortalaması, aynı şekilde üniversitede de önem taşımaya devam eder. Üniversitedeki not ortalamanızın yüksek olması, mezun olduktan sonra yapacağınız iş başvurularında önemli bir avantaj sağlayabilir.

  Üniversite tercih döneminde öğrencilerin önemli bir kısmının öğretim kadroları, bölümleri ve sunduğu fırsatlar nedeniyle tercih ettiği Bahçeşehir Üniversitesinin taban puanları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  ApplyBAU NEDİR?

  ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

  Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

  ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

  BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

  İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.

  Yazı kaynağı : aday.bau.edu.tr

  Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) nedir? 2022 YKS’de OBP olacak mı? OBP nasıl hesaplanır?

  Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) nedir? 2022 YKS’de OBP olacak mı? OBP nasıl hesaplanır?

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversiteye girişte yeni uygulamanın bu sene hayata geçirileceğini duyurdu.

  SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

  Ortaöğretim başarı puanı eklenecek

  Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

  Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek.

  Grafik: TRT Haber

  Ortaöğretim Başarı Puanı, ortaöğretimden mezun olan öğrencilerin derslerden elde ettiği başarı puanıdır.

  OBP nasıl hesaplanır?

  Öğrencinin mezuniyet puanı 100 puan üzerinden hesaplanır, 5 ile çarpılarak elde edilir. 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de 500 olarak hesaplanır. 50'nin altında olan diploma notları ise 50 olarak değerlendirmeye alınır.

  Tercihlerde kullanılacak yerleştirme puanı ise okul notlarının eklenmesiyle oluşuyor.

  Öğrencilerin diploma notları 0.12 katsayı ile çarpılarak, yerleştirme puanlarına ekleniyor.

  Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olarak tanımlanan bu puanın yerleştirme puanına en düşük katkısı 30, en yüksek 60 oluyor.

  Ortaöğretim Başarı Puanları iki aşamada hesaplanır.

  1. Aşamada: ÖSYS’ye başvuran her aday için, adayın okulu, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) olarak adlandırılan bir puan hesaplanır.

  2. Aşamada ise, adayların OBP’leri mezun oldukları okulların ÖSS başarıları ile ağırlıklandırılarak her aday için Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlıklı olmak üzere 3 Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanır.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap