Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şafi mezhebine göre oruç niyeti nasıl getirilir

  1 ziyaretçi

  şafi mezhebine göre oruç niyeti nasıl getirilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Şafii mezhebine göre oruca niyet zamanı, ne zamandır; niyet getirmek farz mıdır?

  Şafii mezhebine göre oruca niyet zamanı, ne zamandır; niyet getirmek farz mıdır?

  Değerli kardeşimiz,

  Oruç tutmak için sahura kalkmak niyet hükmüne geçtiği için orucunuz geçerlidir.

  Niyet: Yapılan bir ibadetin geçerli olması için niyet ile yapılması zorunludur. Niyetsiz yapılan bir ibadet geçerii olmayacağı gibi, bir anlam da ifade etmez. Bu konuda yüce Peygamberimiz (asm) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

  Niyet orucun rüknü olduğu için, orucun şartları arasında yer almamıştır.

  Niyetin, tutulan her günün orucu için yenilenmesi vaciptir. Ayrıca niyetin, akşamleyin de olsa gece içinde, ama fecirden önce yapılması gerekir. Geceleyin fecrin doğmasından çok önce yapılır da sonra oruca aykırı düşen bir davranışta bulunulursa, niyet yine de geçerliliğini korur. Çünkü oruç gece değil gündüz vuku bulmaktadır.

  Tutulacak olan oruç, ramazan orucu, kefaret veya adak orucu gibi farz oruçlardan biri ise, niyetin geceleyin şu şekilde yapılması gerekir:

  "Yarınki ramazan orucuna..." veya  "Nezretmiş olduğum oruca niyet ettim."

  Niyet ederken dille söylemek sünnettir. Çünkü dil, kalbin yardımcısıdır. Meselâ niyet ederken şöyle demek sünnettir:

  Tutulacak olan oruç nafile bir oruç ise, niyetin gündüzleyin de yapılması yeterli olur. Tabii bu niyet en geç zeval vaktine kadar yapılmış olmalı ve niyetten önce de oruca aykırı bir davranışta bulunulmuş olmamalıdır. Zahir olan görüş böyledir. Bu görüşü teyit eden bir rivayet de şöyledir:

  Bu rivayetin devamında Hz. Âişe (ra) şöyle demiştir:

  Hanefî mezhebine göre ise, bütün oruç çeşitlerinde niyetin imsak vaktinde (fecrin doğuşu esnasında) yapılması efdaldır. Ama Ramazan orucu kaza edilirken niyetin mutlaka fecir doğarken veya daha önce yapılması zorunludur. Ramazan orucunun edası ile ramazan dışında tutulan nafile veya muayyen adak oruçları için niyetin fecir doğduktan sonra da yapılması caizdir.

  Sahura kalkmak bütün oruç çeşitlerinde niyet yerine geçerli olmaz. Ancak sahura kalkan kişinin hatırına oruç tutmak gelir ve oruca niyet ederse ya da oruç tutmak niyetiyle sahura kalkarsa niyeti geçerli olur.

  Yine aynı şekilde fecrin doğması esnasında, orucu bozulur korkusuyla sahur yemeğini yemekten çekinen kişinin bu davranışı da niyet yerine geçerli olur.

  Dipnotlar:

  1. Tecrid-i Sarih Tercemesi, I /1.
  2. Beyhakî, Sünenü'l-Kübri, IV/20.

  (Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Oruca nasıl niyet edilir?

  Oruca nasıl niyet edilir?

  "Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya" şeklinde yapılan niyet en efdal olan niyettir. Herhangi bir oruç için niyet ederken gün belirlemeden yani "Bugünkü orucu tutmaya" derken bugün kelimesini kullanmadan edilen niyetlerde caizdir. Ramazan ayı içerisinde farz olan Ramazan orucu dışında hiçbir oruca niyet edilmez. Çünkü farz orucun zamanında başka oruç tutulmaz. İslam alimlerinin görüşlerine göre Ramazan ayının 30 günlük orucuna bir seferde niyet edilmez. Her oruç için ayrı niyet edilmelidir.

  Orucun Çeşitlerine Göre Niyet Nasıl Yapılır?

  Nafile oruç: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için nafile oruç tutmaya.
  Kaza orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için en son kazaya kalan Ramazan orucunun kazasını tutmaya.
  Kefaret orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için kefaret orucumu tutmaya.
  Adak orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için üzerime almış olduğum adak orucumu tutmaya.

  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir?

  Akşam güneş battıktan sonra başlayıp orucun tutulacağı gün zeval vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar; Ramazan oruçları, Nafile oruçlar, Adak oruçları.. Bu oruçlara zeval vaktine kadar niyet edilir fakat zeval vaktine kadar orucu bozan durumlardan kaçınılmış olması zorunluluğu vardır. İmsaktan sonra oruçluymuş gibi orucu bozacak durumlardan kaçınılırsa zeval vaktine kadar niyet etmek caiz olur. İmsak vakti girmeden önce niyet edilmesi gereken oruçlar ise, kaza oruçları ve kefaret oruçlarıdır.. Nafile oruca başlandıktan sonra bozulan oruçlar da bu gruba girer. Oruca niyet etmenin en efdal olan zamanı imsak vaktinden hemen öncedir. Çünkü sahura kalkıp sahur sevabı aldıktan sonra sabah namazını bekleyerek son anda oruca niyetlenip ardından sabah namazını kılmak en doğru davranıştır. Fakat sahura kalkamama ihtimali varsa akşam namazından sonra herhangi bir saatte oruç için niyet edilmesinde bir sakınca yoktur.

  ORUCA NİYET ETTİKTEN SONRA BOZARSAK NE OLUR?

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde (adet dönemi) iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

  NİYET ETMEYİ UNUTURSANIZ ORUCUNUZ KABUL OLUR MU?

  Hanefi mezhebine göre gece niyet etmeyi unutan kişi öğlene kadar niyet ederse orucu kabul oluyor. Şafii mezhebine göre ise niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek gerekiyor.

  Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Şafii’de oruç - Dinimiz İslam

  Oru� niyeti nas�l edilir? T�rk�e, Arap�a oku

  Şafii’de Kaza orucu olanlar nasıl niyet getirmelidir?

  Şafii’de Kaza orucu olanlar nasıl niyet getirmelidir?

  Aleyküm selam kardeşim;

  Şafii mezhebinde oruç için niyet etmek farzdır. Dolayısıyla şafii kimse oruca niyet etmezse orucu sahih olmaz. Niyetten maksat, yarın oruç tutacağını kişinin kalben ve zihnen düşünmesidir.

  Niyetin de bazı şartları vardır yani niyet ancak şu hallerde geçerli bir niyettir.

  1)Niyet kalp ile yapılmalıdır. Bir rivayete göre dil ile söylemek müstehaptır.

  2)Tayin yani Ramazan orucu veya nezir orucu gibi hangi orucun tutulduğunun belirtilmesi gerekir.

  3)Niyeti geceden yapmak (Genel olarak yatsı namazının ardından niyet getirilmekle beraber fecirden önceki bir zamana kadar da getirilebir.

  4)Niyet kesin olmalıdır yani herhangi bir şarta bağlanmamalıdır… Yarın hastaneye gitmezsem, yarın dişimi çektirmessem oruç tutacağım şeklindeki şartlı niyet sahih olmaz.

  Kaynak: (Büyük Şafii İlmihali)

  Peki kaza orucuna niyet nasıl getirilir?

  Kaza niyeti aynı farz niyeti gibidir. Sadece eda kelimesinin yerine kaza kelimesi kullanılır.

  “Niyet ettim ramazan ayında tutamadığım farz orucunun kazasını yarın tutmaya” denilir.

  Kürtçe, Türkçe ve Arapça nasıl niyet getirilir videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

  Selâm ve sevgilerimizle!

  Yazı kaynağı : fetvahanem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap