Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şişli belediye başkan adayları

  1 ziyaretçi

  şişli belediye başkan adayları Ne90'dan bulabilirsiniz

  Şişli belediye başkanları listesi

  Şişli belediye başkanları listesi

  1954 yılına kadar İstanbul'un Beyoğlu'na bağlı bir bucak olarak yönetilen Şişli, o yıl ilçe yapıldı.[1] Bu dönemde Kâğıthane de ilçe sınırları kapsamındaydı.[1] 1984'e kadar Şişli, İstanbul Belediyesine bağlı şube olarak şube müdürlerince yönetildi. 1984 yılında büyükşehir ve ilçe belediyeleri için çıkartılan Yerel Yönetimler Kanunu çerçevesinde Şişli Belediyesi kuruldu. 1984 yerel seçimlerinde Şişli belediye başkanını belirlemek için yapılan seçimleri %51,19'luk oy oranıyla kazanan Anavatan Partisi'nden Mehmet Emin Sungur, ilçe tarihinin ilk belediye başkanı oldu. 1980'lerde ilçe sınırları içindeki tüm yerleşim yerlerinin kentsel alana katılmasıyla Ayazağa ve Kâğıthane köy statüsünden çıkarak belediye yetki alanına dahil oldu. 1987'de yapılan idari bir düzenlemeyle Kâğıthane, Şişli'den ayrılarak ilçe oldu.[1]

  1989 seçimlerinin ardından Sosyaldemokrat Halkçı Parti üyesi Fatma Girik, %38,72'lik oy oranıyla belediye başkanlığına seçildi. 1994 seçimleriyle birlikte yine Anavatan Partisi'nden Gülay Aslıtürk, oyların %23,75'ini alarak belediye başkanı oldu. Ancak adı birtakım yolsuzluk iddialarına karıştığından Aslıtürk, görevinden istifa ederek yurt dışına kaçtı.[2][3] Bunun üzerine 21 Kasım 1997 tarihinde İlçe Belediye Meclisinde yapılan olağanüstü toplantıda yeni belediye başkanı için oylama yapıldı. 37 meclis üyesinin katıldığı ve üç adayın bulunduğu oylama sonucunda 25 oy alan Cüneyt Akgün belediye başkanlığına getirildi.[4]

  1994 yılında da Demokratik Sol Parti'den aday olan fakat seçilemeyen Mustafa Sarıgül,[5] 1999 seçimlerinde başkanlığa seçildi. Temmuz 2002'ye kadar bu parti altında görevini sürdürse de bu ay içerisinde İsmail Cem tarafından kurulan Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı.[6][7] Aralık 2002'de Yeni Türkiye Partisi'nden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti.[8] 2004 seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi altında girdi ve oyların %65,7'sini toplamayı başardı. 29 Ocak 2005'te yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayında partinin genel başkanı Deniz Baykal'a rakip olan Sarıgül, kongre sürecinde yaptığı açıklamalar nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edildi.[9] Üç yıl kadar süren hukuki işlemlerin ardından Şubat 2008'de ihraç kararı kesin olarak sonuçlandı.[9] Kasım 2008'de Demokratik Sol Parti'ye dönen Sarıgül,[10][11] 2009 seçimlerinde %56,03'lük oy oranıyla üçüncü kez belediye başkanı seçildi. 9 Temmuz 2009'da ise Demokratik Sol Parti'den istifa etti ve bir süre görevini bağımsız olarak sürdürdü.[12] Kasım 2013'te tekrar Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı.[13][14] Sarıgül'ün, 30 Mart 2014 günü yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi adına İstanbul belediye başkanı adayı olmasıyla birlikte,[15] partinin Şişli belediye başkanı adayı olan Hayri İnönü, %61,57 oy oranıyla seçimleri kazanan taraf oldu. Son olarak 31 Mart 2019'daki seçimlerden %48,49'luk oy oranıyla birinci sırada ayrılan Cumhuriyet Halk Partisi'nden Muammer Keskin, günümüzde de bu görevi sürdürmektedir.

  Belediye başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Nihal Yıldırım

  Muharrem Çam

  DSP İstanbul, Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında?

  DSP İstanbul, Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında?

  DSP İstanbul, Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında?

  Mustafa Sarıgül, aktif siyasi yaşamını Demoktarik Sol Parti çatısı altında devam ettiriyor. İstanbul’da nüfus popülasyonu yoğun olan ilçeler arasında yer alan Şişli’nin belediye başkan adayı olarak gösterilen Mustafa Sarıgül daha önce de önemli görevlerde bulunmuştu. Peki, Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında ve nereli?

  Türk iş adamı ve siyasetçi Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956’da doğdu. Süleyman ve Seher Sarıgül'in torunu olan Mustafa Sarıgül'un babası Hakkı Sarıgül, annesiyse Ayşe Ateş Sarıgül'dür. Ayrıca kendisinin anne ve babası Erzincan'dan ayrılmıştır. Annesi ve babası İstanbul'a yerleşmiştir.

  Mustafa Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulu’nda başladı. Ailesinin İstanbul’a göç etmesi nedeniyle eğitimine İstanbul’da devam etti. Liseyi Zincirlikuyu İsov Yapı ve Meslek Lisesinde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. İlk eşi Hülya Köksaloğlu 1980 yılında öldürülen milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nun tek kızıydı. Bu evlilikten Abdurrahman Emir adında bir oğlu bulunan Sarıgül, eşi 1985'te vefat ettikten yaklaşık 8 yıl sonra 1993 yılında Aylin Kotil ile evlendi. Evlendiklerinde Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008'de ise boşandılar. Biri Aylin Kotil'den olmak üzere iki çocuk sahibidir.

  ÖNCEDEN DE ŞİŞLİ’DE BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLMİŞTİ

  1999'dan 2014'e kadar İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlığını yapmıştı. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için adaylığını koymuş fakat seçimi Kadir Topbaş'ın gerisinde tamamlamıştır.

  Mustafa Sarıgül'ün, TBMM'de bir Milletvekili, İstanbul'da Direksiyon Sallamak ve kendi hayatını anlattığı Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla adlı üç kitabı bulunmaktadır.

  Siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı.

  LİSTE BAŞI OLDU

  1987 Genel Seçimlerinden önce yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Türkiye’nin en genç milletvekili olarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.

  TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi üyeliği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

  1999’DA BAŞKANLIK GÖREVİNE SEÇİLDİ

  İlk kez 1994'te aday olduğu; ancak kazanamadığı Şişli Belediye Başkanlığı'nı yine Demokratik Sol Parti adayı olarak katıldığı 1999 Yerel Seçimlerinde kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.

  Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi. 2002 yılında DSP'den istifa ederek İsmail Cem'in liderliğinde kurulan Yeni Türkiye Partisi'ne geçti. Ancak YTP'nin siyasi arenada bir varlık gösterememesi üzerine 2003'te YTP'den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı.

  28 Mart 2004 yerel seçimlerinde CHP'den aday olduğu Şişli belediye başkanlığına yurttaşlar tarafından ikinci kez seçildi. Bu seçimlerde aldığı yüzde 67'nin üzerindeki oy oranından cesaret alan Mustafa Sarıgül, CHP liderliğine aday oldu.

  Bu kararın iptali için verdiği uzun hukuk mücadelesini 2008'de kaybeden Sarıgül, Kasım 2008'de Demokratik Sol Parti'ye katıldı. Sarıgül'ün yeniden DSP'ye katılması üzerine düzenlenen törende "Halkçı Sarıgül" sloganları atılmıştı. 2009 Yerel Seçimleri'nde, bu sefer DSP'den, üçüncü kez Şişli belediye başkanlığına aday oldu. Sarıgül, bu seçimlerde seçimlerde "Sevgi Kazanacak" sloganıyla yüzde 55 oranında oy alarak, bir önceki seçime göre oy oranı azalmasına rağmen üçüncü kez Şişli belediye başkanlığına seçildi.

  PARTİ KURMA KARARINI DEĞİŞTİRDİ

  Mustafa Sarıgül, 2009 yılında Türkiye Değişim Hareketi'ni başlattı. 2010 yılı ocak ayı başında yeni partisini kuracağını açıklayan Mustafa Sarıgül bu partinin tüzük taslaklarını medyaya açıkladı.

  22 Haziran 2010 tarihinde yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketi'nin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı. 31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP'ye katıldığını açıkladı. 2 Kasım 2013 günü Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye partiden ihracı kalkması için verdiği dilekçe sonrası PM' de onaylanıp 3 Kasım 2013 günü partiden ihracı kalkmış ve resmen tekrar CHP'ye dönmüştür. 2014 yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Mustafa Sarıgül, başkanlığı AK Parti adayı Kadir Topbaş'a 7 puan farkla kaybetmişti.

  Sarıgül, son olarak DSP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Şişli Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Yıldırım: Şişli için hayalimiz büyük - Merkez Haber

  AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Yıldırım: Şişli için hayalimiz büyük - Merkez Haber

  İSTANBUL, (DHA)- AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Nihal Yıldırım, Şişli Vizyon Projeleri’ni vatandaşlara sundu. Yıldırım, “Şişli için hayalimiz büyük. İlçemize ‘Gönül Belediyeciliğini getirmeye talibiz. İnşallah 1 Nisan sabahı ilçemiz yeni bir sabaha uyanacak”dedi.

  AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Nihal Yıldırım, Vizyon Projeleri’nin tanıtımını AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdi. Bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, vatandaşlar coşkularıyla Nihal Yıldırım’a destek oldu.

  “ŞİŞLİ’YE BİR KADIN ELİ DEĞSİN”

  Proje tanıtımı öncesinde konuşan İl Başkanı Şenocak, “13 günümüz kaldı. Gece gündüz çalışıyoruz. Bu salonu dolduran tüm kardeşlerimizle aynı heyecanla yola devam edeceğimizden hiç şüphem yok. Bizlere bu güne kadar belki Şişli Belediyesi nasip olmadı ama diyoruz ki Şişli’ye bir kadın eli değsin” ifadelerini kullandı.

  “HEDEFİMİZ PARTİMİZİN ‘SOSYAL BELEDİYECİLİK’ ANLAYIŞINI HER VATANDAŞIMIZIN İLİKLERİNE KADAR HİSSETMESİNİ SAĞLAMAK”

  Şişli’de yapılacak çok şey olduğunu dile getiren Başkan Adayı Yıldırım ise, “Şişli için hayalimiz büyük. Yıllardır yanlış politikalarla yönetilen ilçemize ‘Gönül Belediyeciliğini getirmeye talibiz. İnşallah 1 Nisan sabahı ilçemiz yeni bir sabaha uyanacak. Bu güne kadar yapılmayanlar hakkında çok şey söyleyebilirim. Şişli halkı kuru söylemlerden ziyadesiyle bıkmış durumda. Bu yüzden biz göreve talip olduğumuz ilk günden itibaren faaliyet odaklı hareket ettik. Bir yandan halkımızı dinledik, bir yandan da projelerimizi şekillendirdik. Hedefimiz partimizin ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışını Şişli’de ikamet eden her vatandaşımızın iliklerine kadar hissetmesini sağlamaktır” dedi.  

  “GENÇLERİMİZİ ‘ENDÜSTRİ 4.0 ÇAĞI’NA HAZIRLAMAK İÇİN ‘ŞİŞLİ 4.0 MERKEZİ’Nİ AÇACAĞIZ”

  Çocuklarımız ve gençlerin geleceğimiz olduğunun altını çizen Başkan Adayı Yıldırım, “Belediye Başkan Adayı olarak gençlerimize karşı büyük sorumluluk hissediyorum. Bu yüzden biz faaliyet programımızın odağına geleceğimizi koyduk. Dünyada üretim ve iş modelleri değişiyor. Yeni bir dönem başlıyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ‘Endüstri 4.0 Çağı’na hazırlamak için ‘Şişli 4.0 Merkezi’ni açacağız. Teknolojiye ve internete ücretsiz olarak erişebilecekler. Kodlama ve yabancı dil kurslarını da ücretsiz olarak vereceğiz. Projelerini ve yaratıcılıklarını destekleyeceğiz. Bu merkezlerde üniversite ve lise sınavlarına hazırlık kursları da ücretsiz olacak” şeklinde konuştu.

  "Yerel Haberler" kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafından ajanslardan otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajanslardadır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap