Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  13 ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller

  1 ziyaretçi

  13 ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller Ne90'dan bulabilirsiniz

  Evde bakım maaşı yatan iller sorgulama: 13 Ocak 2023 zamlı evde bakım maaşı ne kadar oldu, ne zaman ödenecek?

  Evde bakım maaşı yatan iller sorgulama: 13 Ocak 2023 zamlı evde bakım maaşı ne kadar oldu, ne zaman ödenecek?

  Evde bakım maaşı yatan iller 13 Ocak! Cuma evde bakım yardımı paraları yattı mı?

  Evde bakım yardımı paraları yattı mı? 13 Ocak 2022 Cuma Evde bakım maaşı yatan güncel iller listesi

  Evde bakım yardımı paraları yattı mı? 13 Ocak 2022 Cuma Evde bakım maaşı yatan güncel iller listesi

  13 Ocak 2023 Evde bakım maaşı alan iller listesinin detayları merak edilmeye başlandı. Ocak 2023 evde bakım iller listesine erişmek isteyen vatandaşlar araştırmalarına hız verdi. Evde bakım ücreti alan vatandaşlar, Ocak ayında ödenen evde bakım ücreti listesini her ay olduğu gibi yayınlanıp yayınlanmadığını araştırmaya başladı. Eğer listede il adı geçiyorsa hesaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Her ay düzenli bir şekilde başvuru sahiplerine verilen evde bakım ücretinin 13 Ocak Cuma itibariyle hangi illere yatıp yatmadığını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar….

  Ocak 2023'ten itibaren ücretler hesaba eklendiğinde iller listesi açıklanmaktadır. Pek çok vatandaş bu ay evde bakım maaşlarının hangi illerde ödendiğini sık sık takip ediyor.

  2023'ün ilk altı ayında evde bakım maaşına yapılan zam 4336 Türk Lirası oldu.

  2023 yılında evde bakım maaşı alabilmek için kişi başı hane gelirinin 5.670 Türk Lirasını geçmemesi gerekiyor. Aksi takdirde bu ödenekten faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

  evde bakım yardımı

  OCAK 2023 EVDE BAKIM ÜCRETİ NE ZAMAN YATACAK?

  Ayın ilk günlerinde vatandaşlardan en çok gelen soru "Evde bakım yardımı ne zaman başlayacak?" sorusu oldu. Bir önceki aya göre ayın ikinci haftasından itibaren evde bakım ücreti ödenir. Bakım ücretinin bu ayın ikinci haftasında ödeneceği düşünülüyor.

  Pe çok ilde evde bakım ücretlerinin yatıp yatmadığını öğrenmek için internet üzerinden araştırma yapıyor. Her ay vatandaşların hesabına geçen bu ödemenin hangi illerde yattığı ise merakla araştırılıyor.

  ZAM SONRASI EVDE BAKIM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

  2023'ün ilk altı ayında bakım ödeneğine 4336 Türk Lirası zam yapıldı.

  Ayrıca evde bakım ödeneği için gelir kriteri 5670 Türk Lirası oldu.

  EVDE BAKIM YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

  Evde bakım başvurusu şartları vatandaşlar tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Kısaca bakım parası alabilmek için gerekli şartlar şu şekilde;

  • Engelli Sağlık Kurulu raporlarında kişinin engel notunun yüzde 50 veya daha yüksek olması ve ağır engelli bölümünde "EVET" ibaresinin bulunması zorunludur.

  • Engelli bir kişinin yaşamını sürdürebilmesi için (yemek, temizlik yapmak, giyinmek vb.) başka birinin yardımına ve bakımına ihtiyacı olmalıdır.

  • Gelir kriterinin aylık ortalama gelirinin bakmakla yükümlü olunan veya bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına göre aylık net asgari ücretin 2/3'ünden az olduğunun tespiti zorunludur.

  EVDE BAKIM ÖDENEĞİ ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

  • Evde yardıma ihtiyacı olan kişinin ve bakıcının kimlik fotokopisi

  • Devlet hastanesinden ağır engelli bildirimi

  • Evde yardıma ihtiyacı olan kişinin iki adet vesikalık fotoğrafı

  • evde bakıma muhtaç kişinin varsa vasi ataması için mahkeme raporunun bulunması

  EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERER?

  Bu soru için kesin bir süre verilememektedir. Evde bakım aylığı başvurusu ne zaman tamamlanacak? Başvuru TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na veya ilçe müdürlüklerine yapılmışsa, başvuruyu kontrol etmek ve resmileştirmek için bir heyetin evinize gelmesi genellikle 1-6 ay sürer.

  EVDE BAKIM SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

  Evde bakım ücreti sorgulaması yapılması; e-devlet web sitesi aracılığıyla ev bakımı hakkında bilgi alabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ siteye giriş yaptıktan sonra sayfanın arama çubuğunda "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri"ni aratın. Açılan sayfa gerekli bilgileri gösterir.

  EVDE BAKIM MAAŞINI SMS İLE ÖĞRENME

  Ziraat Bankası üzerinden evde bakım maaşı alanlar, mesaj bölümüne BAKIYE yazıp 4747’ye SMS göndererek öğrenebilirler. Ayrıca SMS hizmetini kullanmak yerine Ziraat Bankası internet bankacılığı uygulamasını Android Market veya IOS Market'ten indirerek ücretsiz olarak bakım yardımının hesabınıza eklenip eklenmediğini kontrol etme imkanına sahipsiniz.

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  Evde bakım maaşı yatan iller listesi… Ocak ayı evde bakım maaşı 2023 yattı mı, hangi illerde?

  Evde bakım maaşı yatan iller listesi… Ocak ayı evde bakım maaşı 2023 yattı mı, hangi illerde?

  Evde bakım maaşı yatan iller listesi… Ocak ayı evde bakım maaşı 2023 yattı mı, hangi illerde?

  Evde bakım aylığı ödemesiyle ilgili beklenen tarihe az bir zaman kala araştırmalar hız kazandı. Bakıma ihtiyacı olan hasta, engelli ya da yaşlı kişilerin bakımı için yapılan ödemeler Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Peki, evde bakım maaşı yattı mı, hangi illerde? İşte evde bakım maaşı yatan iller listesi…

  Ocak ayının gelmesiyle birlikte evde bakım maaşı ödemeleri gündemde yer almaya başladı. Her ay farklı illerde farklı tarihler için yatırılan evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığı araştırılıyor. Hak sahipleri e-Devlet üzerinden evde bakım parasının yatıp yatmadığını T.C kimlik numaraları ile sorgulayabilecekler. e-Devlet kapısında yer alan sayfası üzerinden görüntülenebilen evde bakım maaşı ödeme bilgileri, aynı zamanda Ziraat Bankası üzerinden de SMS ile sorgulanabiliyor.

  Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne "BAKIYE" yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

  EVDE BAKIM MAAŞLARI YATTI MI?

  Yaşlı ve engelli bireylerin bakımı için yapılan evde bakım maaşı ödemeleri ilden ile farklılık gösterse de her ay genellikle 15-31 tarihleri arasında hesaplara geçiyor. Ocak ayı ödemesinin de bu tarihler arasında olması bekleniyor.

  EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

  EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

  Son olarak evde bakım parası temmuz ayında 2706'dan 3340'a yükseltilmişti. 2023 evde bakım maaşı tutarı, memur ve emekli maaşlarına yapılan zam sonrasında yenilendi. Buna göre; 2022 yılında 3 bin 336 TL olarak ödenen evde bakım aylığı 2023 yılında yeni zamlı tutarıyla birlikte 4 bin 336 TL olarak ödenecek.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  12 Ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller güncel liste! Evde bakım maaşı ne kadar oldu 2023, ocak ayı zamlı bakım maaşı yattı mı? Sorgulama ekranı...

  12 Ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller güncel liste! Evde bakım maaşı ne kadar oldu 2023, ocak ayı zamlı bakım maaşı yattı mı? Sorgulama ekranı...

  Evde bakım maaşı yatan iller 12 Ocak 2023 hakkındaki aramalar arttı. 12 Ocak evde bakım maaşı yatan iller sorgulaması başladı. Bakıma muhtaç, hasta ya da yaşlı kişilerin evde bakımlarının yapılması, ihtiyaçlarını karşılanabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak evde bakım maaşı veriliyor. Evde bakım maaşı yatan iller 12 Ocak 2023 liste açıklandı mı? Maaş alan engelli yakınları maaşların SMS ve TC kimlik no ile sorgulanabiliyor. İşte 12 Ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller hakkında son detaylar…

  EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 12 OCAK 2023 GÜNCEL LİSTE BELLİ Mİ?

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşını her ayın 15'i ile 31'ü arasında hesaplara yatıyor.

  EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI

  Evde bakım parası yatan iller sorgulama

  Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşılabiliyor.

  SMS ile evde bakım parası sorgulama

  Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

  Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor.

  ‘AĞIR ENGELLİ’ RAPORU

  Yaklaşık 535 bin kişi bu destekten faydalanıyor. Evde bakım parası alınabilmesi için engellinin en az yüzde 50 ve üzerinde bir oranla engeli olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor. Raporda ‘ağır engelli’ ibaresi mutlaka yer almalı. Yüzde 50’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası verilmiyor. Hasta ve muhtaçlık durumunda da kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getiremediğine bakılıyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

  GELİR DURUMU ÖNEMLİ

  Rapor dışında gelir durumu da önemli. Asgari ücretteki artış, evde bakım parası alacakların belirlenmesinde etkili oluyor. Bu nedenle bu yıl hanedeki kişi başına düşen gelirin 2 bin 835 liranın altında olması şartı aranıyor. Evde bakım parası için rapor almadan önce ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılıyor. Ödeme sorgulaması, e-Devlet üzerinden ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’ yazılarak yapılabiliyor. ‘Aile Destek’ mobil uygulaması da bu anlamda kullanılabilir.

  ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU 2023?

  2023 memur ve emekli maaş zam oranlarının belli olmasıyla birlikte, memur maaş katsayısına göre belirlenen evde bakım maaşlarında da artış yaşanacak. Buna göre; 2022 yılında 3 bin 336 TL olarak ödenen evde bakım aylığı 2023 yılında yeni tam tutarıyla birlikte 4 bin 336 TL olarak ödenecek.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap