Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2. dünya savaşı oscar ödülleri neyden yapılmıştır

  1 ziyaretçi

  2. dünya savaşı oscar ödülleri neyden yapılmıştır Ne90'dan bulabilirsiniz

  II. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeniyle Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır?

  2. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeni ile Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır? - Bilgi Zamanı

  Please Enable Javascript to view our site content

  Thank you

  Yazı kaynağı : www.bilgizamani.com

  II. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeniyle Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır?

  II. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeniyle Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır?

  II. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeniyle Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır? sorusu televizyonda yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster ? adlı yarışma programında yarışmacılara sorulmuştur. R20;II. Dünya Savaşı yıllarında metal bulmanın zorluğu nedeniyle Oscar Ödülleri hangisinden yapılmıştır?” sorusunun cevabını sitemizde bulabilirsiniz ancak cevaba bakmadan önce siz de tahmin etmeye çalışın. Cevabımız aşağıda yer almaktadır.

  Soru ve Cevaplar hakkında yorum kısmına görüş ve önerilerinizi eklemeyi unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.internetaraclari.com

  Akademi Ödülleri

  Akademi Ödülleri

  Akademi Ödülleri veya popüler adıyla Oscar ödülleri, film endüstrisindeki sanatsal ve teknik başarılara verilen ödüllerdir. Ödüller, Kaliforniya merkezli Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından yılda bir kez verilir. Akademi üyelerinin oylarıyla verilen ödüller, sinema dünyasında uluslararası bir başarı göstergesi olarak kabul edilir. Ödül kazananlara verilen heykelciğin resmi adı "Akademi Liyakat Ödülü" (Academy Award of Merit) olmasına rağmen heykelcik çoğu zaman "Oscar" lakabıyla anılır. Heykelcik, art deco üslubunda tasvir edilmiş bir şövalyedir.

  1929'da Los Angeles'ta verilmeye başlanan ödüller, yılda bir kez ve çoğunlukla şubat ayında düzenlenen törenle dağıtılır.

  Akademi'nin yaklaşık 6.000 sinema profesyonelinden oluşan üye listesi gizli tutulur. Üyelerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunsa da şartları karşılayan diğer ülke vatandaşları da Akademi'ye üye olabilir.

  93. Akademi Ödülleri töreni 9 Şubat 2020'de Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenmiştir.

  Oscar ismi ve heykelcik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ödülün orijinal ismi (Academy Award of Merit) idi. Ödüle neden Oscar dendiğini tam bilinmemekle birlikte hakkında pek çok söylenti vardır. Bir söylentiye göre Bette Davis'in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucunda,[1] başka bir söylentiye göre ise Akademi'nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kaldı. Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmamıştır.

  Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder.[2] George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.

  Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabilirler.[3]

  Akademi üyeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bütün üyeler akademiye katılmak üzere öncelikle bir davet alırlar. Üyelik (Board of Governors) tarafından verilir. Üyelik için sinema alanında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellikle bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için bir davetle sonuçlanmasına rağmen, üyelik otomatik değildir.

  Yeni üyelik teklifleri yıldan yıla düşünülür. Akademi, 2007 itibarıyla oy verecek 5830 üyeye sahiptir. Akademi üyeliği, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil etmek için 15 dala bölünmüştür. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yonetmenleri, film editorleri, müzik, yapımcılar, halkla iliskiler, kısa filmler ve animasyon, ses, görsel efektler, yazarlar, belgeseller.

  Kategoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

  Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerir. Tüm üyeler En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

  Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  88. Akademi Ödülleri'nin tüm adaylarının beyaz olması ırkçılık tartışmalarına neden oldu. Oscar'da ırkçılık yapıldığı eleştirilerine destek veren birçok ünlü Hollywood yıldızı 88. Oscar ödül törenini boykot edeceğini açıkladı. Ayrıca sosyal medya kullanıcıları #OscarsSoWhite (Oscar çok beyaz) etiketiyle bu durumu protesto etti.[4] Ayrıca 88. Akademi Ödülleri'nde sunuculuk yapan Chris Rock, konuşmasında "Beyaz insanların ödül töreni olarak da bildiğiniz tören başladı" ifadelerini kullanmıştır.[5]

  Ödül rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Film rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyuncu rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Teknik dallarda rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Oscar ödülleri hakkında bilinmeyen 8 gerçek

  WebTekno'da yer alan habere göre; 1927 yılında kurulan Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Türkçesi ile Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 1929 yılında Oscar Ödülleri ya da diğer adıyla Akademi Ödülleri isimli bir organizasyon düzenlemeye ve o yıl sinemanın en iyilerini ödüllendirimeye başladı. Bu yıl 94.'sü düzenlenen Oscar töreninde yılın kazananları da dün gerçekleştirilen törende belli oldu. Ancak oyuncu Will Smith ve sunucu Chris Rock arasında yaşananlar, verilen ödüllerin bile önüne geçti. Sunucu Chris Rock, Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith’in saçıyla ilgili bir espri yaptı ve Will Smith bu espriye tokatla karşılık verdi. 

  Biz de bu yıl çok ses getiren bir skandala konu olan Oscar Ödülleri'nin geçmişine bakıp bazı ilginç bilgileri derledik. Şimdi, toplam 24 dalda ödülün verildiği Oscar Ödülleri hakkında herkes tarafından bilinenleri bir kenara bırakalım. Hatta herkes tarafından bilinen ama ancak son birkaç yıldır dile getirilebilenleri de bir kenara bırakalım. Oscar Ödülleri tarihinin pek bilinmeyen detaylarına odaklanalım. İşte size Oscar Ödülleri tarihi hakkında belki de ilk kez duyacağınız 8 önemli detay.

  Oscar Ödülleri tarihinde yaşanan enteresan olaylar:

  Oscar tarihinde ilk yanlış anons 1934 yılında yapıldı.

  Herkesin gözü önünde bir Oscar heykelciği çalındı.

  Hem Oscar hem de Nobel Ödülü sahibi yalnızca tek bir kişi var.

  Kapalı zarf sistemi, bir fiyasko sonrası başladı.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Oscar heykelcikleri alçıdan yapıldı.

  Oscar Ödülleri töreni tarihte iki kez ertelendi.

  Marlon Brando yerine sahneye çıkan bir Amerikan yerlisi, Oscar Ödülleri tarihine damgasını vurdu.

  Oscar Ödülleri şampiyonu Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmidir.

  Oscar tarihinde ilk yanlış anons 1934 yılında yapıldı:

  2017 yılında yapılan 89. Oscar Ödülleri töreninde yaşanan, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film Moonlight olmasına rağmen La La Land olarak anons edilmesi olayı bir ilk değil. Tarihinde daha pek çok falsosu olan Oscar Ödülleri’nde ilk yanlış anons 1934 yılında yapıldı ve utanç verici bir sonla noktalandı.

  1934 yılında yapılan Oscar Ödülleri’nde hem Frank Lloyd hem de Frank Capra En İyi Yönetmen kategorisinde yarışıyorlardı. Ödül anonsunu yapan Will Rogers, “Gel de ödülünü al Frank!” dediği zaman sahneye Frank Capra çıktı ancak ödülün gerçek sahibi Frank Lloyd’du. Yanlış anons sonrası Capra, sahneden inişi için “Hayatımdaki en uzun, en hüzünlü, en yıkıcı yürüyüş.” demişti.

  Herkesin gözü önünde bir Oscar heykelciği çalındı:

  1938 yılında yapılan Oscar Ödülleri töreninde  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü In Old Chicago filmindeki rolüyle Alice Brady kazandı. Ancak Brady hasta olduğu için törene gelmedi ve onun yerine ödülü bir adam aldı. Bir adam diyoruz çünkü kimse bu adamın kim olduğunu bilmiyordu. Bugün bile hala o adamın kim olduğu ya da ödüle ne olduğu bilinmiyor. Tam Oscarlık bir hikaye değil mi?

  Hem Oscar hem de Nobel Ödülü sahibi yalnızca tek bir kişi var:

  Nobel bir bilim ödülü, Oscar ise sinema. Nasıl oluyor da iki kişi birden bu ödülü alıyor diye sormayın çünkü cevabı George Bernard Shaw veriyor. 1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen George Bernard Shaw, Pygmalion isimli tiyatro oyununun sinemaya uyarlanması ile 1938 yılında En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’ne de layık görülerek dünya ödül tarihinde bir ilke imza attı.

  Kapalı zarf sistemi, bir fiyasko sonrası başladı:

  Oscar Ödülleri tarihinin ilk yıllarında, kazananlar bir liste olarak tüm gazetelere gönderiliyor ve tören gecesine kadar yayımlamamaları için gazetelere bir ambargo uygulanıyordu. Bu masum düşünce, 1940 yılında LA Times tarafından çiğnendi ve ödül kazananların listesi tören öncesi akşam baskısında yayımlandı. Bu fiyasko sonrası bugün de kullanılmaya devam eden kapalı zarf sistemine geçildi. Buna rağmen hala kazananlar hakkında ufak dedikodular duymaya devam ediyoruz. 

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Oscar heykelcikleri alçıdan yapıldı:

  Oscar altın mı? Oscar heykelciği metal ama dışı 24 ayar altın kaplama. Yani oldukça değerli. Ancak satmak isteseniz bile satamıyorsunuz çünkü 1950 yılından beri Oscar heykelciğini satmak yasaktır. Gözüm görmesin, mutlaka satayım derseniz Akademi’ye 1 Dolar karşılığında satabilirsiniz. 

  Gel gelelim bu değerli heykelcik her zaman bu kadar değerli değildi. Çünkü İkinci Dünya Savaşı Akademi’yi de vurmuştu. Sorun parasızlık değildi, ortada metal yoktu çünkü tüm metallerden silah yapılmıştı. Durum böyle olunca 1943, 1944 ve 1945 yılında verilen Oscar heykelcikleri alçıdan yapıldı ve altın rengine boyandı. Savaş bittikten sonra isteyen ödül sahiplerine gerçek heykelcikler verildi. 

  Oscar Ödülleri töreni tarihte iki kez ertelendi:

  Oscar ödülleri tarihte iki kez ertelenmek zorunda kaldı. Her iki erteleme nedeni de ABD tarihine damga vurmuş olaylardı. İlk erteleme 1968 yılında Martin Luther King'in öldürülmesi sonrası gerçekleşti. İkinci erteleme ise 1981 yılında dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'a yapılan suikast girişimi sonrası gerçekleşti. 

  Marlon Brando yerine sahneye çıkan bir Amerikan yerlisi, Oscar Ödülleri tarihine damgasını vurdu:

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap