Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2. sınıf geometrik cisimlerin yüzleri ve isimleri

  1 ziyaretçi

  2. sınıf geometrik cisimlerin yüzleri ve isimleri Ne90'dan bulabilirsiniz

  Geometrik Cisimlerin İsimleri ve Yüzleri 2. Sınıf Matematik

  KÜP

  Yazı kaynağı : www.matematikogretmenleri.net

  2. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler konu anlatımı

  2. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler konu anlatımı

  Geometrik cisimlerin değişik özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerinin başında şüphesiz farklı şekilleri gelir. Şimdi gördüğümüz geometrik cisimlerin tanımlarını yapacağız ve bunları öğrenmeye çalışacağız.

   Geometrik Cisimler

   Kullandığımız defterimiz, silgimiz, kalem kutumuz ya da defterlerimiz geometrik cisimlerdir. Aynı zamanda spor yaparken oynadığımız topumuz da yine geometrik cisimdir. Şimdi bu geometrik cisimlerin isimlerini öğreneceğiz ve onları anlamaya çalışacağız.

   Dikdörtgenler prizması: 6 tane dikdörtgen yüzeyi ve 8 köşesi ile beraber 12 ayrıtı bulunan kapalı şekli dikdörtgenler prizması denmektedir. Dikdörtgenler prizmasına örnek olarak kibrit kutusunun söyleyebiliriz. Ya da silgilerimiz de yine dikdörtgenler prizmasına benzer.

   Koni: Tabanı daire olan kapalı şekli koni denmektedir. Mesela bir dondurma külahı koni olarak bilinir. Ya da çekirdek yemek için bazen bir külah yaptığımız zaman bu da konidir.

   Kare prizma: 8 köşesi, 6 yüzeyi ve 12 ayrıtı bulunan karşılıklı iki tane kare yüzü bulunan şekli kare prizma denmektedir. Bu şeklin iki tane yüzeyi kare olurken diğer yüzeyleri ise dikdörtgen bir görünüme sahiptir.

   Küre: Köşesi ve kenarı bulamayan, aynı zamanda topa benzeyen şekli küre denmektedir. Mesela futbol oynarken ya da Voleybol oynarken kullandığımız top bir küredir.

   Üçgen prizma: 6 köşesi, 9 ayrıtı ve 5 yüzeyi bulunan şekle üçgen prizma denmektedir. Üçgen prizmanın aynı zamanda iki ucu üçgen görüntüsüne sahiptir. Ayrıca kapalı bir şekildir.

   Silindir: Karşılıklı iki yüzeyi birbirine benzer olan kapalı şekli silindir denmektedir. Silindirin köşesi yoktur ve her iki ucu da daire şeklinde görünür. Mesela borular bir silindir şekline sahiptir. Böylece silindirin nasıl bir şekli olduğunu çok daha iyi bir biçimde anlayabiliriz.

   Küp: 8 köşesi ve 6 yüzeyi ile 12 ayrıtı bulunan şekillere küp denir. Küpler kapalı şekillerdir. Aynı zamanda küplerin her yüzeyi kare şeklindedir ve birbirine benzerdir. Yani bütün kare yüzeyleri aynı ölçüye sahiptir. Mesela bir zarın şekli küptür. Böylece farklı şekiller üzerinden örnekleri inceleyebilir ve küp şeklinin nasıl göründüğünü daha iyi anlayabilirsiniz.

   Not: Bazı şekillerin ayrıtı vardır bazı şekillerin ise ayrıtı yoktur. Bunları iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu sayede şekilleri daha iyi anlayabiliriz ve bir daha karıştırmayız. Mesela küp ve prizma gibi şekillerin ayrıtı bulunmaktadır. Ancak kare ve dikdörtgen ile üçgen gibi şekillerin ise kenarları bulunur. Yani bu şekillerin ayrıtı yoktur.

   Çevrenizde birçok değişik geometrik cisim görebiliriz. Hem okulumuzda hem de evimizde birbirinden farklı geometrik cisimler bulunmaktadır. Bu cisimlerden bazıları küp bazıları küre ya da dikdörtgenler prizması olabilir. Bunları inceleyerek hangisinin nasıl bir geometrik cisme sahip olduğunu anlayabiliriz.

   Ayrıca yukarıda öğrendiğimiz geometrik cisimleri defterimize yazarak daha iyi anlamaya çalışabiliriz. Üstelik defterlerimizi kendimizde geometrik cisimler çizebiliriz ve bunların isimlerinin ne olduğunu altlarına yazabiliriz. Böylece konuyu çok daha iyi bir şekilde anlayabiliriz ve artık geometrik cisimlere ne olduğunu öğrenebiliriz. Şimdi geometrik isimleri yeniden tek tek alt alta yazalım ve bunları defterlerimizi çizelim.

   - Dikdörtgenler prizması

   - Küp

   - Koni

   - Küre

   - Kare prizma

   - Üçgen prizma

   - Silindir

   Yukarıda gördüğümüz gibi tüm geometrik cisimlerin isimlerini yazdık. Böylece etrafımızdaki geometrik cisimleri inceleyerek bu eşyaların hangi geometrik cisme ait olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Hem evimizdeki hem de okulumuzdaki cisimleri inceleyebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  2. Sınıf Matematik Geometrik Şekiller, Cisimlerin Yüzleri

  2. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler

  2. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler

  GEOMETRİK CİSİMLER

  Geometrik cisimler  küp, kare prizma, dikdörtgen prizma, üçgen prizma, silindir, küre ve koni başlıkları altında ele alındı. Çalışma 8 sayfa olup konu anlatımı ve bol etkinlik içermektedir. Çalışmalarda geometrik cimlerin özellikleri anlatılmış olup müfredata uygundur. Kazanımlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Çalışmayı faydalı bulmanızı temenni ediyorum. Çalışmada gözden kaçan hataları ve yanlışlıkları bildirmeniz daha sağlıklı paylaşım yapmamı sağlayacaktır. 

  KÜP

  6 yüzü birbirine eşit olan geometrik cisimlere küp denir.

  Küpün 12 ayrıtı vardır.

  Küpün 8 köşesi vardır.

  Küpün 6 yüzü vardır.

  Küpün tüm yüzleri karesel bölgedir.

  KARE PRİZMA

  Kare prizmanın 12 ayrıtı vardır.

  Kare prizmanın 8 köşesi vardır.

  Kare prizmanın 6 yüzü vardır.

  Kare prizmanın 2 yüzü (alt ve üst) karesel bölgedir. 4 yüzü ise dikdörtgensel bölgedir.

  DİKDÖRTGEN PRİZMA

  Dikdörtgenler prizmasının 12 ayrıtı vardır.

  Dikdörtgenler prizmasının 8 köşesi vardır.

  Dikdörtgenler prizmasının 6 yüzü vardır.

  Dikdörtgenler prizmasının karşılıklı yüzleri birbirini eşittir. karesel bölgedir. Bütün yüzeyleri dikdörtgensel bölgeden oluşur.

  ÜÇGEN PRİZMA

  Üçgen prizmanın 5 yüzeyi vardır.

  Üçgen prizmanın 6 köşesi vardır.

  Üçgen prizmanın 9 ayrıtı vardır.

  Üçgen prizmanın karşılıklı 2 yüzeyi üçgensel bölgeden oluşur.

  Diğer geometrik cisimleri PDF dosyasından indirip kullanabilirsiniz.

  FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

  Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

  Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

  Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

  TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

  İndirmek için linke tıklayınız.

  Yazı kaynağı : www.ercanakmercan.com

  2.sınıf geometrik cisimlerin yüzleri ve isimleri Konu Testi

           

  Yukarıdaki resimde 3 rakamı ile gösterilen aşağıdakilerden hangisidir?

  Yazı kaynağı : testimiz.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap