Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023 ve 2024 okula başlama yaşı tablosu

  1 ziyaretçi

  2023 ve 2024 okula başlama yaşı tablosu Ne90'dan bulabilirsiniz

  2022 - 2023 Okula Başlama Yaşı Hesaplama, İlkokul, Ana Sınıfı, Anaokulu

  2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim yılı için okul yaşı hesaplama ve okula başlama yaşı konusunda kaleme aldığımız bu yazımız "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği"ne tamamen uyumlu olarak hazırlanmış olup, anaokulu yaşı ve ilkokula başlama yaşı konusunda merak ettiğiniz bütün soruların cevabını MEB'in yasal mevzuatlarına yüzde yüz uyumlu olarak aktarmaktadır. 

  Okul Yaşı Hesaplama

  Okul yaşı hesaplama aracımız yüzde yüz MEB'in sistemine uyumludur. Aşağıda sorgulama yaparken 2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim Yılını seçiniz. 

  Okula Başlama Yaşı 

  Çocuğunuzun okula başlama yaşını dilerseniz yukarıda yer alan hesaplama aracımız ile güvenle yapabilirsiniz. Bununla birlikte anaokulu yaşı ve ilkokula başlama yaşına dair açıklamalarımızı aşağıda ayrıntılı anlattık. Çocuklarınızı doğru ayında okula gönderebilmek için muhakkak incelemeniz gereklidir.  

  Çocuğunuzun MEB sisteminde hangi okula kayıtlı olduğunu öğrenmek için bu sayfayı ziyaret etmeniz gereklidir: 

  https://yeni-kimlik.com/cocugum-hangi-okula-kayitli-meb-kayit-sorgulama.html 

  İlkokula Başlama Yaşı Kaçtır

  İlkokula başlama yaşı Milli Eğitim Temel Kanunun 22. maddesinde ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 11. maddesinde açıklanmıştır. 2022 yılı Eylül ayı itibariyle: 

  Açıklama : Çocuğunuzu ilkokula kaydettirecekseniz eğer kayıt olacağı yıl için Eylül ayında 69. ayını tamamlamalıdır. 69 aydan daha küçük çocukların ilkokula kaydolması için gerekli açıklama aşağıda yapılmıştır. 

  2022 - 2023 Yılında İlkokula Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri 

  İlkokula başlama yaşını dilerseniz aşağıda yer alan tablomuzdan da inceleyebilirsiniz. 

  Anaokulu Yaşı Kaçtır? 

  Anaokuluna başlama yaşı "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğin" 11. maddesinde açıklanmıştır.

  Anasınıfı Yaşı Kaçtır?

  Ana sınıflarına kayıt dönemi ise aynı yönetmeliğin 11. maddesinde açıklanmıştır. 

  2022 - 2023 Yılında Anaokulu ve Anasınıfına Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri 

  47 - 36 Aylık Çocuklar Ne Yapacak : 

  Hemen aşağıda ki listede belirttiğimiz tarihlerde doğanlar boş kontenjan bulunması halinde ana sınıflarına kayıt olabilirler. 

  Çocuğumun Okul Çağı Geldi, Ertelettirebilir miyim? 

  SORU : 72 aylık çocuğumu okula göndermek istemiyorum. Ne yapmam gerekir?

  72. aylık çocukların okula kayıtları zorunludur. Bu konuda kesinlikle bir istisna yoktur. Dilerseniz Yönetmeliğin 11. maddesinden konuyu inceleyebilirsiniz. 

  SORU : 69. ayını tamamlayan çocukların okula kayıtları bir sonra ki yıla ertelenebilir mi? Örneğin 69. ayını 70. ay veya  71. aylarını tamamlayan çocuklar çocuğunu okula kaydettirmek istemeyen bir veli ne yapmalıdır?

  Bu husus Yönetmeliğin 11. maddesinin 6. fıkrasının b bendinde açıklanmıştır. Çocukları 69, 70 ve 71 aylık olan aileler dilekçe ile çocuklarının kaydını bir yıl erteleme hakkına sahip olurlar. Bu aylarda olanların sadece dilekçe vermesi yeterlidir. 

  Çocuğumun İlkokula Başlama Ayı Henüz Gelmedi, Yine de Gönderebilir miyim? 

  SORU : Okula başlama yaşı olan Eylül ayı itibariyle benim çocuğum 69 aydan daha küçük. Bu durumda çocuğumu yine de okula (ilkokula) kayıt ettirebilir miyim?

  Bu sorunuz hakkında Yönetmeliğin 11 maddesinin 6 fıkrasının a bendinde açıklama yapılmıştır. Çocukları Eylül ayı itibariyle 66 - 69 arasında olanlar dilekçe ile talep etmeleri halinde çocuklarını okula kayıt ettirebilir. Bu hak sadece 66 - 67 - 68 aylara tanınmıştır. 69 ve yukarısı zaten gidebiliyor.  

  OKULA BAŞLAMA YAŞI TABLOSU

  ANAOKULU İÇİN KAYIT DÖNEMİ NE ZAMAN?

  Yönetmeliğin 11. Maddesinde açıklanmıştır. 

  Okul öncesi okul dönemi olarak anaokulu kayıtları anlaşılmalıdır. Çocuklarınızı okul öncesi anaokuluna kayıt yaptırmak istiyorsanız eğer, Temmuz ayının ilk iş gününde kayıtlar başlamaktadır. Öncelikle Temmuz ayının başından itibaren çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğunu öğrenmek zorundasınız 

  İLKOKULLAR İÇİN KAYIN ZAMANI NE ZAMAN

  Yönetmeliğin 11. Maddesinde açıklanmıştır. 

  Çocukları ilkokul çağına gelmiş ailelerin çocuklarını okullara kayıt dönemi Temmuz ayının ilk iş gününden başlar. Kayıt işlemi yapılırken ikametin kayıtlı olduğu adrese bakılmaktadır. Kayıt işlemi e-okul sistemi üzerinden yapılmaktadır. 

  Özetle:  Okul yaşı hesaplama konusunda hazırladığımız bu sayfamız Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ne tamamen uyumlu olarak hazırlanmıştır. Güvenle bu sayfamızı kaynak göstererek bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca çok merak edilen anaokulu yaşı ve ilkokula başlama yaşı konusundaki sorularının tamamını bu yazımızda cevapladığımızı düşünüyorum.  

  Okula Kayıt İşlemleri ve İkamet Konusunda İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız:  

  https://yeni-kimlik.com/yas-hesaplama.html 

  https://yeni-kimlik.com/ikamet-belgesi-nasil-alinir.html

  https://yeni-kimlik.com/ikametgah-degistirme-islemleri-ve-ceza-miktarlari.html 

  Kaynak: 

  Milli Eğitim Temel Kanunu: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1739.pdf

  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=19942&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5 

  Yazı kaynağı : yeni-kimlik.com

  1.Sınıfa Başlama Yaşı Tablosu 2022 2023

  1.Sınıfa Başlama Yaşı Tablosu 2022 2023

  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı için okula başlama yaşını merak eden velilerimiz için 1.sınıfa kayıt yaşı tablosunu hazırladık. Aşağıdaki 1.sınıf kayıt yaşı tablosunu inceleyerek öğrencinizin ilkokula mı yoksa anaokuluna mı gideceğini öğrenebilirsiniz.

  2022 2023 Eğitim Öğretim yılı için 1.sınıf kayıtları temmuz ayında başlayacak. Yeni eğitim öğretim yılında okula başlayacak olan öğrenciler için her yıl olduğu bu sene de okula başlama yaşı tablosu hazırladık. Okula başlama kayıt yaşı tablosundan anasınıfı kayıt yaşı ve 1.sınıfa başlama yaşı ilgilerini bulabilir ve kayıt yaşı hesaplaması yapabilirsiniz.

  2022 2023 Okula Başlama Yaşı Tablosu – 1.Sınıfa Başlama Yaşı Tablosu

  2022 2023 Kaç Doğumlular İlkokula Gidecek?

  Bu sene Aralık 2016 ve öncesinde doğan çocuklar ilkokul 1. sınıfa başlayacak. Ekim-Kasım ve Aralık 2016 doğumlu öğrenciler dilekçe ile 1 yıl erteleme yapabilecek. Öncesinde doğan çocuklar ise zorunlu olarak 1. sınıfa kayıt yaptıracak.

  1.Sınıf Kayıt Erteleme Dilekçesi için TIKLA>

  Ocak-Aralık 2017 doğumlu çocuklar ise Anasınıfına gidebilecek. Anasınıfı ve anaokulu kayıtları zorunlu olmadığı için isteyen öğrenciler anasınıfı kaydı yaptıracak.

  2022-2023 okula başlama kayıt yaşı tablosunu inceleyerek çocuğunuzun doğduğu ay ve yıla göre kayıt yaşı hesaplaması yapabilirsiniz.

  Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu kayıt yaşı hesaplama uygulamasını da kullanabilirsiniz.

  TIKLA>

  Okula başlama yaşı hesaplanırken kayıtların yapıldığı yılın Eylül ayı sonu baz alınır. Bu nedenler 2022 2023 Eğitim Öğretim yılı 1.sınıf kayıt yaşı hesaplanırken 30 Eylül 2022 tarihine göre yaşı hesaplanacak. Çocuğunuzun 1.sınıfa mı yoksa anasınıfına mı gideceğini çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. E-okul üzerinden de Tc. Kimlik ile hangi okula kayıt olacağını sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında çocuğunuzun hangi okula kayıt olduğunun öğrenmeniz mümkün. e kayıt sonuçları Temmuz 2022 tarihi itibari ile sonuçlanacaktır.

  2022 ve 2023 Okula Başlama Yaşı, 1.sınıfa başlama yaşı tablosu 2022 2023, 1.sınıfa başlama yaşı tablosu 2022, Okula Başlama Yaşı HESAPLAMA konuları hakkında sorularınız varsa YORUM bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : e-okul.org

  2022-2023 Eğitim - Öğretim Yılı Okula Başlama Yaşı

  2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin velileri okulları araştırıyor ve çocukları için en iyi okulu seçmeye çalışıyor. Bu arada akıllara gelen ilk soru ‘Hangi ayda doğan çocuklar ilkokul birinci sınıfa başlayacak?’ oluyor. Ben de sizlere 2022 – 2023 yılı için okula başlama yaşını anlatan bir çalışma hazırladım. Faydalı olmasını dilerim.

  İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılıyor.  Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilebiliyor. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirebiliyor veya kayıtlarını bir yıl erteleyebiliyor.

  2022-2023 eğitim öğretim yılında Eylül 2016 ve daha önce doğan çocuklar (69 ayını dolduranlar) zorunlu olarak birinci sınıfa başlayacak. Ekim-Kasım- Aralık 2016 doğumlu çocuklar (69-70-71 aylıklar) velilerinin dilekçesiyle ilkokula başlamayı 1 yıl erteleyebilir. Ocak – Şubat-Mart 2017 doğumlu çocuklar ( 66-67-68 aylıklar) için birinci sınıf zorunlu değil ama veli dilekçesiyle ilkokula başlayabilirler.

  Çocuğunuzun eğitim hayatının planlanması ve okul seçimi konularında bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

  Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr,

  Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman veya

  Telegram kanalımı takip edebilirsiniz. https://t.me/yesimkirman

  Yazı kaynağı : yesimkirman.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap