Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  4. çeyrek bilançolar ne zaman açıklanır 2022

  1 ziyaretçi

  4. çeyrek bilançolar ne zaman açıklanır 2022 Ne90'dan bulabilirsiniz

  4. Çeyrek Bilanço Tarihleri Belli Olan Şirketler

  4. Çeyrek Bilanço Tarihleri Belli Olan Şirketler

  Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin dördüncü çeyrek bilanço tarihleri için geri sayım başladı.

  Yatırımcılar açısından önemli veri kaynağı olan 2022 yılının dördüncü çeyrek bilançoları Ocak ayının son haftası açıklanmaya başlayacak. Tüm bilançoların ise Mart ayının ikinci haftasına kadar açıklanması bekleniyor. 

  Özellikle temettü yatırımcısının yakından ilgilendiği son bilanço dönemi ile birlikte şirketlerin net karları belli olmuş olacak. Ardından şirketler genel kurul toplantılarında bu sene ne kadar temettü ödemesi yapacağını ve tarihlerini duyuracak.

  12 Aylık Bilanço Tarihleri Kesinleşen Şirketler

  Futbol Takımları

  (Şirketlerin bilanço tarihleri açıklandıkça listeyi güncelleyeceğiz.)

  Sözlük

  Bilanço nedir? Şirketlerin güncel finansal durumu nasıl yorumlanır? Bilanço analizi nasıl yapılır? Merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan bilanço içeriğine ulaşabilirsin.

  Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

  Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

  Yazı kaynağı : www.getmidas.com

  2022 12-Aylık (4. Çeyrek) Bilanço Tarihleri

  Sektörlere Göre Şirketler

  Örnekle BEDELSiZ Potansiyeli Hesaplama

  Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler

  Borsacılar için Önemli Web Siteleri

  5G Hisseleri

  Telekomünikasyon Şirketlerinin Performansı

  Ripple XRP: Geri Alım

  Ford ve VW Anlaştı

  Karel ve Elektrikli Araçlar

  Kontrolmatik: Elektrikli Araç Yatırımı

  Enerji Sorunu ve Üretime Ara

  Kontrolmatik Teknoloji: %425 BEDELSİZ

  YEO Teknoloji: %300 BEDELSİZ

  İşbir: %5000 BEDELSİZ

  Jantsa: %695 BEDELSİZ

  Hektaş: %175 BEDELLİ, %102 BEDELSİZ

  İndeks Bilgisayar: %400 BEDELSİZ

  ASELSAN’dan BEDELSİZ ve Temettü

  ASELSAN: Bilanço Analizi

  BFREN Analiz

  ALKiM Temel Analiz

  NETAŞ Teknik Analiz

  Alcatel İddialı

  FMiZP KAR etti

  Vestel’den Yüksek Temettü

  * BİMAŞ’tan Göz Kamaştırıcı Bilanço

  DEVA Teknik Analiz

  Ereğli Bilanço Analizi

  12 Tavan

  Market Hisseleri Ramazan’da Ne yapar?

  Koronavirüs ve Artan Hisseler/Sektörler

  ALKiM Kimya: %506 BEDELSİZ

  AKSA’dan Temettü ve BEDELSİZ

  Gıda Sektörü Hisseleri Yükseliyor

  İlginizi Çekebilir

  Kazandıran Teknik Analizlerimiz

  Aselsan Teknik Analizlerimiz

  Thyao Teknik    Analizlerimiz

  Kozaa Teknik    Analizlerimiz

  Yazı kaynağı : www.borsanalist.com

  1Ç22 Sonuçlarını Güçlü Bekliyoruz

  2022 yılının birinci çeyrek bilanço döneminin 21 Nisan’da Türk Traktör ile başlaması bekleniyor. Konsolide olmayan bilançoların son gönderim tarihi 5 Mayıs, Konsolide bilançoların son gönderim tarihi ise 10 Mayıs olarak belirlendi. 1Ç22 bilanço döneminin güçlü geçmesini bekliyoruz.

  Geçen yılın son çeyreğinde hızla yükselen döviz kurlarının öncelikli olarak olumlu etkilerinin şirket ve banka sonuçlarına yansıdığı bir bilanço dönemini geride bıraktık. Sanayi tarafında kur artışı etkisi cirolara daha hızla yansırken, stoklardan yapılan satışlar esas faaliyet karlılıklarını yüksek tutmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu çeyrekte de özellikle satışları dövize endeksli, kurdaki yükselişi satışlarına yansıtabilen, ihracatı güçlü ve döviz açık pozisyonları pozitif olan şirketlerin bu bilanço döneminde de ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Diğer temalar ise enflasyon ve Rusya – Ukrayna riskinden kaynaklı fiyat hareketleri.

  1. Çeyrek sonuçlarının güçlü gelmesini beklediğimiz başlıca sektörler, Bankacılık, Demir Çelik, Petrokimya, Enerji ve Gıda Perakende.

  Aşağıda sektörler bazında 1Ç sonuçları hakkında özet görüşlerimizi bulabilirsiniz.     

  Bankacılık Sektörü – Bankalar 4Ç21’in dalgalı makroekonomik ortamından pozitif etkilenen sektör olarak ön plana çıkmıştı. Endeksin dip seviyelerden tekrar yükseliş trendine geçmesinde bu bilanço dönemi ve bankacılık sektörü etkili olmuştu. Komisyon gelirlerindeki artış, özsermaye karlılığı ve yüksek enflasyon kaynaklı olarak TÜFE endeksli bono getirileri bilançoları olumlu etkilemişti. Bu dönemde BDDK’nın da aylık bazda yayımladığı veriler ve TÜFE’ye endeksli borçlanma araçlarındaki gelirleri dikkate alarak bankacılık sektörü bilançolarının birinci çeyrekte de güçlü gelmesini bekliyoruz. Başlıca öne çıkardığımız bankalar AKBNK, GARAN, YKBNK ve SISE’nin net kara güçlü katkısı sebebiyle ISCTR. Döviz mevduatlarından TL’ye geçişte ZK’lardan komisyon alınması gibi regülasyon değişikliklerinin devam edip etmeyeceği, kur şoku sebebiyle döviz kredilerle ilgili karşılıkların nasıl gelişeceği ve enflasyon korumalı ürünlerin geliştirilmesi konuları bankalara ileriki dönemde baskı oluşturabilir.

  Gıda Perakende Sektörü – Gıda perakende tarafında Rekabet Kurumu tarafından geçen çeyrekte verilen cezanın karşılık ayrılması ile gıda perakendeden baskının kalktığını ve enflasyonist ortamda hane halkı harcama kalemleri yüksek olan sektör gruplarından olan gıda perakendenin bu çeyrekte ön plana çıkmasını bekliyoruz. Pay bazında BIMAS’ı ön plana çıkarıyoruz. Yüksek seyreden gıda enflasyonu şirketin cirosuna olumlu yansıyacaktır. Ancak önümüzdeki çeyreklik görünüm için Rekabet Kurumu’nun yürüttüğü yeni soruşturma ve bununla ilgili bir ceza gelebileceği olasılığı gıda perakendeyi baskılayabilir.

  Demir Çelik – 2022’de normalleşmesi beklenen çelik fiyatları Rusya – Ukrayna jeopolitk gerginliğinden kaynaklı olarak yükselmeye ve ortalamaların çok üzerinde seyretmeye devam etti. EREGL ve KRDMD’nin artan üretim maliyetlerinin 1Ç22’de operasyonel karlılığı önemli ölçüde etkilememesi sebebiyle, yaklaşık %10’un üzerinde ortalama Dolar / TL artışı katkısı sayesinde 1Ç sonuçlarının her iki şirket için de güçlü gelmesini bekliyoruz.

  Petrokimya – Etilen – nafta spreadinin yükselerek devam etmesi ve kur etkisiyle PETKM’e pozitif yansıyacağını düşünüyoruz. TUPRS’da artan talep, enerji fiyatlarındaki yükselişle birlikte rafineri marjlarındaki pozitif seyir, iyileşen fiyatlamalar ve kapasite kullanım oranlarının artarak devam etmesi ile güçlü esas faaliyet karlılığı açıklamasını bekliyoruz.

  Enerji Sektörü – Rusya – Ukrayna krizi enerji fiyatlarını sertçe yukarı yönlü etiklerken, kur tarafı da yukarı yönlü seyrini sürdürdü.Yükselen doğal gaz fiyatları sonrası 2022 kömür maliyetlerini hedge eden ALARK avantajlı konuma geldi. Doğal gaz çevrim santralleri piyasa takas fiyatlarını da yükseltmeye devam ediyor. Bu bilanço dönemine bu durumun yansımasını bekliyoruz. Bolu Göynük Termik Santrali ile AKSEN de doğal gaza yapılan zamlardan fayda sağladı. Yurt dışından garanti getirili enerji santralleri katkısı ile AKSEN’den güçlü bilanço bekliyoruz.

  Telekom Sektörü – Tarife düzeltmeleri enflasyon gerisinde kalırken, personel giderleri, yatırım harcamları ve yüksek borçluluğa bağlı kur farkı gideri gibi faktörler sebebiyle karlılıkların baskı altında kalmasını bekliyoruz. TCELL göreceli olarak FAVÖK bazında TTKOM’dan daha iyi performans gösterebilecek olsa da her iki şirkette net kar bazında geçen yıl ve geçen çeyreğin altında sonuç açıklayabilirler. Sektörün performansını olumsuz etkileyen bir başka faktör ise TVF satın almasından sonra beklenin aksine stratejik satış yerine TTKOM’da ikincil halka arz düşünülmesi.

  Sigorta Sektörü  – Prim üretiminde güçlü seyir korunabilecek olmasına rağmen, enflasyon artışı sebibiyle hasar giderlerinde daha yüksek bir artış faaliyet karlılığını baskılayacak. Ayrıca finansal gelirlerde de düşük faiz seviyesi sebebiyle daha az getiri sağlanacağını düşünüyoruz.

  Yazı kaynağı : infoyatirim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap