Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  5 haftalık bebek anne karnında nerededir

  1 ziyaretçi

  5 haftalık bebek anne karnında nerededir Ne90'dan bulabilirsiniz

  5 Haftalık Gebelik

  5 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 5. Haftası

  Gebeliğini öğrenen anne adayının hafta hafta gebelik takibi yapmaya başladığı dönemler arasında yer alan 5 haftalık gebelik periyodu, hamileliğin kesinleştiği haftadır. Evde yapılacak olan gebelik testlerinin en iyi sonucu vermesi açısından en uygun dönem olan 5 hafta gebelik, ayrıca erken dönem hamilelik belirtilerinin de başladığı aşamadır. Yorgunluk, bulantı ve göğüste hassasiyet gibi belirtiler ile ortaya çıkan ilk bulgular hamilelik ve gebelik takibi için değerli bilgilerdir.

  Bu dönemde adet görmeniz gerekirken halen kanamanız olmadıysa, bir hafta daha bekleyebilir ve gebelik testi yapabilirsiniz. Neredeyse %99 oranında bir sonuç alabileceğiniz bu dönemde hamilelik takibi için doktorunuzla görüşmek profesyonel bir süreç izlemenize yardımcı olur. Bazı anne adaylarında gebeliğin 5. haftasında kanama meydana gelebilir. Ufak tefek kanamalar ile lekelenmeler bu hafta içerisinde normal olsa da, yine de doktorunuza haber vermeniz ve muayene olmanız gereklidir. Özellikle kanamanın kıvamı (yoğun ya da sulu) ile rengi (koyu kırmızı, açık kırmızı, pembe, kahverengi), süresi ve aralığını not etmeli ve doktorunuza bu bilgileri vermelisiniz. Yapılacak ultrason incelemeleri ile bebek ve sizin için her şey yolunda olsa dahi, doktorunuz gebeliğin devam eden zamanlarında daha dikkatli bir hamilelik geçirmeniz tavsiye edilebilir. Hatta sizi daha sık takip etmeyi de önerebilir.

  5 Haftalık Bebek

  Erken hamilelik belirtilerinin görülmeye başladığı 5. haftada tek hücreli bir zigot halinde olan bebek artık 1.25 mm boyutlarına ulaşmıştır. Bu dönemde anne adaylarının en çok merak ettiği "5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?" sorusudur. Karından yapılan ultrason taramasında bebeğin kesesi net olarak görülebilirken, 5 haftalık gebelik ultrason görüntüleri ancak vajinal yolla yapılan ultrason ile netlik kazanır. Bu haftada henüz bir haşhaş tohumu kadar olan kalp oluşmaya ve atmaya başlar. Ancak ultrasonda kalp atışlarının duyulması için biraz daha beklemek gerekir.

  5 haftalık bebek anne karnında henüz bir nokta kadardır. Ancak hamilelik süresince bebeğin büyümesi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Minik bir embriyo halinde olan 5 haftalık bebek gelişimi incelendiğinde embriyodaki hücreler bir araya gelmiş ve nöral tüpü oluşturmuş haldedir. Bu hafta içerisinde ektoderm, mezoterm ve endoderm denilen 3 farklı katman oluşur. Ektoderm katmanında bebeğinizin omurilik sistemi, sinir sistemi, kulakları, gözleri, cildi, bağ dokuları, iç kulak yapısı ve tüyleri yer alır. Mezoterm tabakasında ise dolaşım sistemi, iç organları ve kalbi bulunur. İlerleyen aylarda mezoterm tabakasında kemikler, kaslar, böbrek ve üreme organları olur. Endoderm tabakası ise iç organlar, tiroit, pankreas, bağırsak ve akciğerlerin oluşacağı katmandır. Yani bu tür organların gelişim yerleri beş haftalık bebek formunda ortaya çıkmaya başlamıştır.

  Beş haftalık bebek anne karnında ince bir tüp görüntüsüne sahiptir. Kuyruk sokumunun ilk aşaması ile beyni oluşturacak olan iki farklı yapı ilk şekillerini almaya başlar. Minik bebeğiniz bu hafta boyunca amniyon kesesi denilen içi sıvı dolu bir baloncuk içerisinde büyümeye devam eder ve yolk kesesi denilen bir yapı ile beslenir. Bu haftadan itibaren plasenta görevini yapmaya başlar ve kan hücreleri üretim aşamasına geçer. Bebek, yolk kesesi ile kan hücreleri alımı yaparken, ilerleyen haftalarda göbek bağı ve plasenta bebek ile anne arasında yaşama tutunma görevini yapmaya başlayacaktır.

  5 Haftalık Gebelik Belirtileri

  Gebelikte 5 hafta annedeki değişiklikler açısından ilk hamilelik belirtilerinin görülmeye başladığı zamandır. Anne adayının bedeninde gebelik hormonları hızla salgılanmaya devam eder. Bu hormonların baskıladığı adet durması da hamilelik belirtileri arasında en birincil olanıdır. Pek çok kadın bu haftadaki gecikmeyi regl düzensizliği olarak düşüneceğinden hamile olduğunu fark etmeyebilir. Gebeliğin 5. haftasında görülen belirtilerden biri de vajinal akıntıdır. Beyaz, sulu ve çok az da olsa kokulu olan bu akıntının temel görevi vajinadan gelmesi muhtemel olan bakterilerin bebeğe ulaşmasını engellemektir.

  5 hafta gebelik belirtileri arasında en çok hissedilen durumlar anne adayının oldukça yorgun ve bitkin hissetmesidir. Bazı anne adaylarında ise hafif ya da şiddetli mide bulantıları ile sık sık idrara çıkma durumu gözlemlenebilir. Gebelikte 5 hafta belirtileri arasında diğer bir güçlü izlenim ise göğüslerde ve meme başlarında görülen hassasiyettir. Göğüs dokusunda sertleşme ve hafif ağrı oluşabilir. Aynı zamanda göğüs ucunun renginin daha da koyulaştığı ve meme uçlarının daha geniş hale gelmeye başladığı da görülebilir.

  Bazı kadınların hamilelikte 5. hafta belirtileri arasında ağızda metalik tat, aşırı tükürük salgısı ve koku almada yüksek hassasiyet olduğu da bilinir. Bazı yiyeceklerin tadından ve kokusundan tiksinme de bu dönemde sıkça görülen belirtiler arasındadır. Bunlar, gebelik hormonlarının sebep olduğu durumlardır. Çünkü bedeninizin yaşadığı bu hormon karmaşasına alışması için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. Bu durum sizi aşırı rahatsız ederse sakız çiğneyebilirsiniz. Gebeliğin henüz başlangıcı olsa da bu hafta içerisinde anne adayında yaşanan duygusal değişimler de hamilelik habercisi olabilir. Kendinizi herhangi bir şeye aşırı şekilde gülerken ya da durup dururken ağlamaya başlamış şekilde bulabilirsiniz.

  5 Haftalık Gebelik Kesesi

  5 haftalık gebelik kesesi rahim içerisinde vajinal yolla yapılan ultrason sonucu net şekilde görülebilir. Koyu renkli bir halka şeklinde görülen gebelik kesesi içerisinde kalp atışı olan embriyo da görülebilir. Ancak minik embriyo hala hızla büyüyen ve gelişen bir hücre kümesi şeklinde olduğundan ultrasonda minik bir beyaz nokta halindedir.

  5 haftalık gebelik kesesi ultrason görüntüsü ortalama 8-10 mm boyutunda olur. Görüntü eşliğinde doktorunuz gebelik kesesinin çapını ölçer. İçerisinde embriyo olan kesenin ortalama çapı ise 1,5 - 2 cm civarındadır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin kalbi de atmaya başlar ancak ultrasonda sesi henüz duyulmaz. Bebekte çalışmaya başlayan ilk organ olan kalp, dakikada ortalama 90-110 arasında atış yapar.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Hamileliğin 5. Haftası - 5 Hafta Gebelik Gelişim ve Yaşananlar

  Hamileliğin 5. Haftası - 5 Hafta Gebelik Gelişim ve Yaşananlar

  Hamileliğin 5. haftası, birçok anne adayının hamile olduklarını öğrenmiş olduğu ve ilk ultrasona hazırlandığı bir haftadır. Adet periyotları daha uzun olan kadınlarda ise adet gecikmesi bu haftaya denk gelir ve ardından hamilelik testi yapılabilir. Bu haftada genellikle hamileliğin verdiği mutluluk, şaşkınlık ve heyecan duygularına alışmaya çalışan anne adayları gebelik belirtilerini yavaş yavaş hissetmeye başlar. İkinci aya giriş yapılır ve bu haftalarda bebeğin ilk kalp atışları da dinlenebilecektir. Ultrason ve kalp atışlarının dinlenmesi ile birlikte hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği daha net bir şekilde tespit edilebilir. Peki hamileliğin 5. haftasında anne ve bebeği bekleyen değişiklikler nelerdir? İşte 5. gebelik haftasına ilişkin bilinmesi gerekenler...

  5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Birçok anne adayı, gebeliğin 4. haftasından itibaren gebelik belirtilerini hafif de olsa hissetmeye başlar. Bu belirtiler yalnızca ara sıra görülen baş dönmeleri olabileceği gibi bulantı, tansiyon düşüklüğü, koku hassasiyeti gibi birçok farklı belirtiyi de içerebilir. 5. haftaya girilmesiyle birlikte bu belirtiler bir miktar artabilir. Önceki haftalarda herhangi bir farklılık hissetmeyen anneler, bu hafta birlikte genellikle ilk belirtileri deneyimler. Bu dönemde sıklıkla yaşanan 5. hafta gebelik belirtileri arasında en yaygınları şunlardır:

  5 Haftalık Hamilelik Testte Çıkar mı?

  Özellikle planlı şekilde beklenen gebeliklerde test için uygun zaman ebeveyn adayları için sabırsızlıkla beklenir. 5 haftalık hamilelik, hem idrar hem de kan testlerinin yapılması için uygun bir zamandır. Bu haftada Beta-HCG hormonu düzeyi önemli ölçüde artarak 18 ila 7.340 mlU/mL aralığına gelmiştir. Adet gecikmesi de gerçekleşmiş ise hamilelik testinin yapılmasında fayda vardır. Anne adayları idrarda gebelik testleri veya kanda gebelik testlerini tercih edebilir. Genellikle kolay temin edilmesi ve evde yapılabilmesi nedeniyle ilk tercih idrar testlerinden yana olur. Bu testlerin doğruluk oranı çok yüksektir, fakat yine de kan testi kadar kesin gözüyle bakılmamasında fayda vardır. Bu nedenle idrar testi sonucu ne olursa olsun adet gecikmesi söz konusu ise sağlık kuruluşlarına başvurularak hamilelik testi yaptırılmasını öneririz.

  5 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

  Beta-HCG hormonunun ölçümü ile yapılan hamilelik testlerinden sonra genellikle 5 veya 6. haftalar için ultrason randevusu verilir. Bu ultrason muayenesi, dış gebelik gibi hatalı pozitif sonuçlara yol açan sağlıksız gebelik sorunları varsa bunların teşhis edilebilmesi için de oldukça önemlidir. Bununla birlikte özellikle de idrarla yapılan erken gebelik testleri ile çok erken öğrenilen gebelikler için düşük söz konusu olup olmadığı da bu muayenede anlaşılabilir. Söz konusu muayene genellikle 5. veya 6. haftalarda gerçekleştirilir. 4,5 veya 5 haftalık hamilelerde vajinal yolla yapılan ultrason ile gebelik kesesi genellikle görülebilir. Karından ultrason yaptırmak isteyen anne adayları ise 6. haftayı beklemelidir. Ultrason muayenesinde her şey yolunda ise hekiminiz gebelik kesesini görüntüleyecek, ayrıca bebeğin kalp atışlarını dinleyecektir. 5 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı sorusuna “bu kese, bebeğe ilişkin ultrason ekranında görebileceğimiz ilk belirtidir ve 5. hafta itibariyle yaklaşık 20 mm çapındadır” yanıtı verilebilir. Sağlıklı bir gebelikte kesenin içerisinde bir kabartı şeklinde embriyo gözükür. Gebelik kesesinin bulunup bebeğin görülmemesi ise boş gebelik olarak adlandırılır. Hamileliğin ilk haftalarında embriyonun gelişimi durabilmektedir ve bu durumda gebelik kesesinin içerisinde embriyo görüntülenemez. Embriyonun bir kabartı şeklinde görülmesi ve kalp atışlarının alınabilmesi ise her şeyin yolunda olduğunun işaretidir.

  5 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  5 haftalık hamile olan kadınlarda, vücudun gebeliğe hazırlanması nedeniyle çok önemli değişiklikler meydana gelir. 5 haftalık gebelikte kanama olur mu sorusu anne adayları tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Bebeğin anne rahmine tutunmasının ardından implantasyon kanaması adı verilen hafif ve 1-2 gün sürebilen kanama söz konusu olabilir. Fakat bebek ultrasonda görüldükten sonra yaşanan kanamalar hamileliğe ilişkin bir sorunun göstergesi olabileceğinden böyle durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Bazı anne adayları hamileliğin ilk üç ayı boyunca tıpkı adet görür gibi aylık kanama yaşadıklarını dile getirir. Böyle durumlarla karşılaşılmakla birlikte kanamanın nedeninin öğrenilmesi ve bebeğin ultrason muayenesinin gerçekleştirilmesi için hekime başvurulmalıdır. 5 haftalık gebelikte kasık ağrısı da beklenen bir diğer gebelik belirtisidir. Kasıklarda hissedilen ağrılar şiddetli veya uzun süreli olmadığı takdirde hamileliğe bağlı bir belirti olarak değerlendirilebilir. Söz konusu ağrılar adet dönemlerinde veya adet olmadan önce hissedilen kramplara benzer şekilde hissedilir. Tüm vücudu etkisi altına alan yoğun hamilelik hormonlarından kaynaklı olarak anne adayları bu haftada duygu değişimleri yaşayabilir, çok mutlu veya çok gergin olabilir, hatta gereksiz yere ağlamaya başlayabilir. Bu gibi belirtiler genellikle vücudun gebeliğe alışmaya başlaması ile hafifleyerek ortadan kaybolacaktır.

  5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır?

  Anne karnındaki 5 haftalık bebek, yaklaşık olarak 2 mm boyutuna ulaşmıştır. Yani henüz bir pirinç kırığı kadardır. Yine de burun ve göz gibi organların temelleri bu haftada atılır. Beyin, kalp ve omurilik hızlı bir şekilde gelişirken, göbek kordonu ve plasenta oluşmaya başlar. İlerleyen haftalarda bebeğin besin ve oksijen gereksinimi plasenta yoluyla anne vücudundan alınarak göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe iletilmeye başlayacaktır. Nöral tüpün gelişiminden kaynaklı olarak gövde ile iri bir baş görünümü ortaya çıkar, bu nöral tüp ilerleyen haftalarda beyin ve omuriliğin gelişmiş formunu oluşturacaktır. Nöral tüpün gelişiminde folik asite yoğun şekilde ihtiyaç duyulduğundan nöral tüp defekti olarak adlandırılan doğumsal hastalığın oluşma riskinin ortadan kaldırılabilmesi için gebeliğin öğrenildiği andan itibaren folik asit takviyesine başlanmalıdır. Planlı gebeliklerde bu takviye hali hazırda gebelik planından 3 ay öncesinde zaten başlatılmıştır. Embriyonik yapıda dış tabaka olan ektodermden sinir sistemi, orta tabaka olan mezodermden dolaşım sistemi, kemikler, kaslar ve böbrekler, iç tabaka olan endodermden ise bebeğinizin akciğerleri, karaciğeri ve bağırsaklarının gelişimi başlayacaktır.

  Hamileliğin 5. Haftasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hamileliğin 5. haftasında anne adaylarının büyük bir çoğunluğu gebeliğini öğrenmiştir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar arasında şunlara yer verilebilir:

  Eğer siz de hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ve adet kanamanız geciktiyse jinekoloji uzmanlarına başvurarak muayene olabilir, aynı zamanda gebelik testi yaptırabilirsiniz. Hamilelik teşhisi almanız halinde gebelik takibine ilişkin muayenelerin planlaması konusunda hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Hamileliğin 5. Haftası - 5 Haftalık Gebelik

  5 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

  5 haftalık bebek anne karnında gelişmeye devam ederken annenin vücudunda da birçok değişikliğin olmasına neden olur. Bu değişikliklerin bir kısmının sebebi de hamilelikte salgılanan hormonlardır. 5 haftalık bebek henüz annenin fiziksel görüntüsünü değiştirecek, karnının belirginleşmesini sağlayacak kadar büyük değildir yani 5 aylık gebelik görüntüsü başka birinin hamileliği anlayabileceği gibi belirgin değildir ancak annenin bedenine başka değişiklikler olmaya başlamaktadır.

  - Halsizlik ve yorgunluk

  - Baş dönmesi ve mide bulantısı

  - Göğüs ağrıları

  - Sık idrara çıkma ihtiyacı

  - Tükürük artışı

  - Duygu değişiklikleri

  - Bazı yiyeceklerden iğrenmek veya bazı yiyecekleri aşermek 5 haftalık gebelik belirtileridir.

  Her anne adayının bütün bu belirtileri hissetmesi beklenmediği gibi bazı anne adayları farklı belirtiler de gözlemleyebilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap