Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  8. sınıf fen bilimleri sayfa 65 cevapları

  1 ziyaretçi

  8. sınıf fen bilimleri sayfa 65 cevapları Ne90'dan bulabilirsiniz

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayıncılık Sayfa 65

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 63-64-65-66-67. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 63-64-65-66-67. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 63-64-65-66-67. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 63-64-65-66-67. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık

  Facebook'ta Paylaş

  Twitter'da Paylaş

  Linkedin'de Paylaş

  Yazı kaynağı : www.forumsinif.com

  8.Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 64-65 Cevapları- Matbaa Yayınları Fotoğrafları - Foto Galerisi - foto haberleri

  8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

  8. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 8. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

  Sayfanın Cevapları:

  8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Biyoteknoloji Cevapları

  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık 2. Ünite DNA ve Genetik Kod Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70  Biyoteknoloji Etkinlik Soruları ve Cevapları

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

  Alışveriş merkezlerinde, bardakta mısır satıldığını görmüşsünüzdür. Bu mısırlar, evde yediğiniz mısırlardan farklı olarak daha iri taneli ve daha şekerlidir. Bu farkın nedeni mısırlara daha iri görünümlü ve şekerli olmaları için gen eklenmesi olabilir mi? Bu şekilde üretilen başka besinler de var mıdır?

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı

  Biyoteknoloji

  Teknolojinin günlük hayattaki birçok uygulaması sonucu robotlar, navigasyon cihazları ve akıllı telefonlar geliştirilmiştir. Teknolojinin biyoloji üzerindeki uygulamaları ise biyoteknoloji olarak adlandırılır. Sizce biyoteknoloji uygulamaları nelerdir?

  Gen Tedavisi

  Genetik mühendisliğinin uygulamalarından biri gen tedavisidir. Bu yöntemle hücredeki eksik ya da hatalı genlerin işlevini üstlenecek yeni genlerin hücreye aktarılması hedeflenmektedir. Hastalığa neden olan genlerin düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

  Islah

  İnsanlar tarafından daha verimli bitki ve hayvan ırklarının elde edilmesi ıslah çalışması olarak adlandırılır. Bu yöntemde istenmeyen özellikler yapay seçilim yapılarak ayıklanıp istenilen amaca yönelik olanların bir araya getirilmesi sağlanır. İnsanlar, aynı türün farklı özelliklerine sahip bireylerini çaprazlayarak, çeşitli özellikler bakımından atalarına göre daha üstün yavrular elde etmişlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı canlıların genleri kullanılarak ıslah çalışmaları yapılabilmektedir. Örneğin sıcak ortamda yetişen bir çilek bitkisine soğuğa direnç gösteren bir canlının bazı genleri aktarılarak soğuğa dirençli çilekler elde edilebilmiştir. Ayrıca zor ve olumsuz koşullara dayanıklı, kaliteli besinler ıslah çalışmaları sayesinde üretilebilmektedir.

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

  Klonlama

  Bir tek bireyden alınan hücrenin çoğaltılarak ana bireyle tamamen aynı genetik yapıda yeni birey oluşturulması işlemine klonlama denir. Klonlama sayesinde yapay organlar üretilmesi ve organ nakli bekleyen hastaların sağlığına kavuşması hedeflenmektedir. Bu yöntem geliştirilerek günümüzde bir canlının hücresindeki DNA’nın tamamı kopyalanabilmiştir. Bilim insanları, Dolly (Doli) adını verdikleri bir koyunu bu şekilde elde etmiştir. Aşağıda bir koyunun klonlanması açıklanmıştır.

  Aşılama

  Aşılama, hastalık etkeni olan bir mikrobun zayıflatılarak veya öldürülerek vücuda verilmesi işlemidir. Bu sayede vücut, verilen mikrobu tanır ve ona karşı savunma elemanı oluşturur. Böylece hastalık etkeniyle karşılaştığında onunla kolayca savaşabilir.

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 68  Cevabı

  Gen aktarımı

  Genetik mühendisleri, bakterileri kullanarak bir canlıya ait geni başka bir canlıya aktarmayı ve genin sayısını artırmayı başarmışlardır. Örneğin gen aktarımı sayesinde bakterilerin insülin hormonu üretmesi sağlanmış ve bu hormon, şeker hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Genetik alanında yapılan bu tür çalışmalar ile genetik hastalıkların tedavi edilmesi mümkün olabilecektir.

  Biyoteknolojik Uygulamaların İnsanlığa Etkisi

  Sizce tarımdan tekstile; tıptan temizliğe kadar hayatımızın birçok alanında yer alan biyoteknoloji çalışmaları insanlık için yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır?

  Günümüzdeki biyoteknoloji uygulamalarını, bunların olumlu ve olumsuz etkilerini çeşitli kaynaklardan araştırınız. Yukarıdaki araştırma verilerinden de yararlanarak bu konuyu arkadaşlarınızla tartışınız.

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

  Bir genetik mühendisi olduğunuzu hayal ediniz. Gelecekteki genetik mühendisliği ve biyoteknoloji uygulamalarının neler olabileceğini hayal gücünüzü ve bilgilerinizi kullanarak görselle ya da yazılı olarak ifade ediniz.

  8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

  Bölüm Sonu Değerlendirmesi

  Yukarıdaki bilgilere göre biyoteknolojik uygulamaların insanlık için yarar ve zararlarının neler olabileceğini aşağıda noktalı yerlere yazınız.

  Yazı kaynağı : kitap.basarisiralamasi.net

  6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları

  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı Meb Yayınları

  Neler Öğrendik?

  A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  1) Sindirim tüm organlarda görülür mü? Açıklayınız.

  2) Kimyasal sindirim hangi organlarda gerçekleşir?

  3) Sindirilmiş besinlerin kana geçtiği organ hangisidir?

  4) Sindirilmeden kana geçen besinler nelerdir?

  B. Şekilde numaralandırılmış yerlerdeki sindirim sistemi organlarını yazınız.

  Bu yazımızda “6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları” sizlerle paylaştık, umarız ki beğenmişsinizdir.

  Yazı kaynağı : odevzamani.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap