Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  9.sınıf bursluluk sınavında hangi dersler var

  1 ziyaretçi

  9.sınıf bursluluk sınavında hangi dersler var Ne90'dan bulabilirsiniz

  9, 10, 11. Sınıf İOKBS / PYBS Bursluluk Sınavı Konuları | DilBilgisi.net

  Bursluluk Sınavı Konuları

  Bursluluk Sınavı Konuları

  Eski adıyla PYBS, yeni adıyla İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı), bu yıl 4 Eylül 2022 tarihinde yapılacak. 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf ve 11. sınıf bursluluk sınavı konuları güncel listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  2022 bursluluk sınavında çıkacak konuların listesi MEB müfredatına göre hazırlanmıştır.

  İOKBS Konuları / PYBS Konu Listesi

  5. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları
  5. sınıf bursluluk sınavı Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve din kültürü dersleri konuları

  6. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları
  6. sınıf bursluluk sınavı Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve din kültürü dersleri konuları

  7. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları
  7. sınıf bursluluk sınavı Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve din kültürü dersleri konuları

  8. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları
  8. sınıf bursluluk sınavı Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi ve din kültürü dersleri konuları

  Hazırlık Sınıfı Bursluluk Sınavı Konuları
  Hazırlık sınıfı bursluluk sınavında sorular, 8. sınıf konularından çıkacaktır.

  9, 10, 11. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları
  9, 10, 11. sınıf bursluluk sınavı Türk dili ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji), sosyal bilimler (tarih, coğrafya, din kültürü) dersleri konuları

  Yazı kaynağı : www.dilbilgisi.net

  Bursluluk sınavı hangi derslerden kaç soru çıkacak? 2022 İOKBS bursluluk sınavı konuları

  Bursluluk sınavı hangi derslerden kaç soru çıkacak? 2022 İOKBS bursluluk sınavı konuları

  4 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleşecek olan İOKBS Milli Eğitim Bakanlığı bursluluk sınavı için aday başvuruları alınmaya başladı. Bursluluk sınavına girecek olan öğrenciler 21 Nisan 2022 Perşembe günü ile 13 Mayıs 2022 Cuma günü arasındaki tarihlerde başvurularını yapabilecekler. Peki Eylül ayında yapılacak olan bursluluk sınavında öğrencilere kaç tane soru sorulacak? Hangi derslerden sorular olacak? Bursluluk sınavlarına dair her şey haberimizde!

  Bursluluk sınavında hangi derslerden sorular sorulacak?

  4 Eylül 2022 Pazar günü yapılacak sınav, ilgili bütün derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlı tarafından belirlenen kazanımlar kapsamında yapılacaktır. Sınav kitapçığında yer alan dersler ile derslere ait olan soru sayı dağılımları ise şu şekildedir;

  - 5. sınıfa giden öğrenciler, 6. sınıfa giden öğrenciler ve 7. sınıfa giden öğrenciler için sınavda Türkçe dersinden 25 soru, Matematik dersinden 25 soru, Fen Bilimleri dersinden 25 soru ve Sosyal Bilgiler dersinden de 25 soru olmak üzere toplamda 100 soru sorulacaktır.

  - 8. sınıfa giden öğrenciler ile hazırlık sınıfı ( 8. sınıf müfredat programından hazırlanacaktır ) öğrencileri için sınavda Türkçe dersinden 25 soru, Matematik dersinden 25 soru, Fen Bilimleri dersinden 25 soru ve Sosyal Bilimler ( T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) dersinden de 25 soru olmak üzere toplamda 100 soru sorulacaktır.

  - 9. sınıfa giden öğrenciler, 10. sınıfa giden öğrenciler ve 11. sınıfa giden öğrenciler için sınavda Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 25 soru, Matematik dersinden 25 soru, Fen Bilimleri ( Fizik, Kimya ile Biyoloji ) dersinden 25 soru ve Sosyal Bilimler ( Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) dersinden de 25 soru olmak üzere toplama 100 soru sorulacaktır.

  Sınavda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için ise;

  - 5. sınıfa giden öğrencilere, 6. sınıfa giden öğrencilere ve 7. sınıfa giden öğrencilere Sosyal Bilgiler dersinden

  - 8. sınıfa giden öğrenciler için, hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler için, 9. sınıfa giden öğrenciler için, 10. sınıfa giden öğrenciler için ve 11. sınıf olan öğrencilere ise Sosyal Bilimler dersinden ( aynı seviyede olan öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soru sayısı oranında ) sorular sorulacaktır.

  2022 yılı İOKBS kılavuzunda yayımlanmış olan tabloda da yer aldığı gibi öğrenciler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile Sosyal Bilimler derslerinden sınava tabi tutulacaklardır.

  2022 İOKBS kaç soru olacak

  İOKBS bursluluk sınavında İngilizce olacak mı? Hangi dilde?

  Yapılacak olan 2022 yılı İOKBS bursluluk sınavında İngilizceden öğrencilere hiçbir şekilde soru sorulmayacaktır.

  2022 İOKBS kaç dakika sürecek, kaç tane soru olacak?

   4 Eylül 2022 Pazar günü İOKBS 'da öğrenciler tam 100 sorudan sınava tabi tutulacaklardır. Sınav esnasında yer alacak olan soru dağılımları ise şu şekilde olacaktır;

  - Türkçe dersinden 20 soru sorulacak

  - Matematik dersinden 20 soru sorulacak

  - Fen Bilimleri dersinden 20 soru sorulacak

  - Sosyal Bilimler dersinden 20 soru sorulacak ( 5 soru da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden olacak )

  Önemli NOT: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için 5 tane Sosyal Bilimler dersinden soru sorulacaktır.

  2022 İOKBS 'da 5. sınıf olan öğrenciler için, 6. sınıf olan öğrenciler için, 7. sınıf olan öğrenciler için, 8. sınıf olan öğrenciler için ve hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler için, 9. sınıf okuyan öğrenciler için, 10. sınıf okuyan öğrenciler için ve 11. sınıf öğrencileri için sorulacak olan toplam soru sayısı 100 'dür. Sınav sabah saat 10.00 'da başlayacak ve tam 120 dakika sürecektir. Sorulan sorular için cevap - seçenek sayısı 4 'tür. Sınavda yer alan kitapçık türü ise A - B şeklinde olacaktır. 

  Yazı kaynağı : www.haber365.com.tr

  2022 (İOKBS) Bursluluk Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

  2022 (İOKBS) Bursluluk Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

  Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavı kılavuzunu yayınlayarak 2022 İOKBS ile ilgili tüm tarihleri açıkladı.

  2022 Ortaokul-Lise Bursluluk Sınavı (İOKBS) 4 Eylül 2022 pazar günü yapılacak.

  2022 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları; 5, 6, 7, ve 8. sınıflarla hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen Bursluluk Sınav (İOKBS) ile ilgili tüm tatihler belli oldu.

  İOKBS için başvurular 21 Nisan- 13 Mayıs 2022 tarihlerinde alınacak.Sınav sonuçları 23 Eylül 2022 tarihinde ilan edilecek.

  Bursluluk aile fert başına düşen gelir miktarı

  Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2021 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2022 Mali Yılı için tespit edilen 18.160,00 (onsekizbinyüzaltmış) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2021 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

  Geçen yıl aileden fert başında düşen gelir müktarı 16.080,00 TL idi. Bu miktar bu yıl 2000 tl civarı artırıldı.

  Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamayacaklardır.

  İOKBS'de Soru Sorulacak Dersler ve Derslere Ait Soru Dağılımları

  Sınavda tüm sınıflara 100'er soru sorulacak.Sınav süresi 120 dakika olacak.

  5, 6 ve 7'nci Sınıflar:
  Türkçe: 25
  Matematik: 25
  Fen Bilimler: 25
  Sosyal Bilgiler:25

  8. Sınıf-Hazırlık Sınıfı:
  Türkçe: 25
  Matematik: 25
  Fen Bilimler: 25
  Sosyal Bilgiler(T.C. İnkılapTarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi): 25

  9, 10 ve 11'inci Sınıflar:
  Türk Dili ve Edebiyatı: 25
  Matematik: 25
  Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji)  25
  Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) : 25

  Sınavda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için;5, 6 ve 7'nci sınıflara Sosyal Bilgiler dersinden,8, hazırlık sınıfı, 9, 10,11'inci sınıflara Sosyal Bilimler derslerinden (aynı sınıf seviyesindeki öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soru sayısı oranında) sorular yer alacaktır.

  Kontenjan Dağılımı

  1) Her yıl tespit edilen parasız yatılılık veya bursluluk kontenjanlarının;
  a) %10’u “Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler”e,
  b) %5’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak,
  çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına,
  c) %5’i ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imamhatip ortaokulu bulunmayan öğrencilere,
  ç) %80’i (a), (b) ve (c) bentleri dışında kalan öğrencilere ayrılır. 

  2) Birinci fıkradaki kontenjanlardan; (a) ve (c) bentlerinde belirtilen kontenjanların dolmaması hâlinde kalan kontenjan diğer öğrencilere ayrılan %80’lik kontenjana ilave edilir. (b) Bendinde
  ayrılan %5’lik kontenjanın dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan, öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurt dışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelinin çocukları için kullanılır, dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan %80’lik kontenjana ilave edilir.
  Başvuru şartları altındaki tüm maddeler için verilen beyanlar ve belgeleri incelemek amacıyla okul müdürünün, ilgili müdür yardımcısının veya görevlendirilen bir müdür yardımcısının başkanlığında, en az 2 (iki) üye öğretmenin yer aldığı bir komisyon oluşturulacaktır. Bu komisyon tarafından, maddi durumları 2021 Mali Yılı için tespit edilen miktarı geçmeyen ve kontenjanla ilgili durumunu belgelendiremeyen öğrencilerin başvuruları incelenip gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra (ç) bendi kontenjanından müracaatları sağlanacaktır.

  MEB Bursluluk Sınavı Nasıl Okunacak-Değerlendirilecek?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

  a. Her öğrencinin cevap kağıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

  e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dahil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  ı. Sınava girdiği halde, cevap kağıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

  5, 6, 7, 8, Hazırlık Sınıfı, 9, 10, 11'inci Sınıflar İçin TASP Hesaplanırken Kullanılacak Ağırlık Katsayıları:

  Türkçe/ Türk Dili ve Edebiyatı:3, Matematik:3, Fen Bilimleri:3, Sosyal Bilgiler/ Sosyal Bilimler:3

  Yukarıda açıklanan yolla hesaplanan toplam ağırlıklı standart puanlar (TASP), en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecektir. Dönüştürme işlemi sonucunda öğrencinin İOKBS puanı elde edilecektir.İOKBS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül uygulanacaktır: 

  Sınavla İlgili Diğer Hususlar:

  - Fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava kesinlikle alınmayacaktır. 
  - Sınavda 4’er (Liseler için de..) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır.
  - Sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak ve bu öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Sınav güvenliğinin sağlanması için sınavın ilk 30 dakikası tamamlanmadan sınav salonu terk edilmeyecektir. Sınav bitimine 15 dakika kala hiçbir öğrenci sınav salonundan çıkmayacaktır. 

  2022 İOKBS KILAVUZU için TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.zekihaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap