Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  açık öğretim lisesi bir dönemde kaç kredi alınabilir

  1 ziyaretçi

  açık öğretim lisesi bir dönemde kaç kredi alınabilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Açıköğretim Sistemi

  Açıköğretim Sistemi

  Açık Öğretim Lisesi sistemi uzaktan eğitim sistemine göre kurulmuştur. Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

  Açık Öğretim Lisesi sınıf yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği takdirde mezuniyet şartlarını tamamlanıncaya kadar okuyabilir. Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler.

  Açık Öğretim Lisesini 2,5 yılda bitirme imkânınız vardır.

  Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;

  Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.

  Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.

  Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.

  Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

  Açık Öğretim Lisesi sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. 

  Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. 

  Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler bu derslerden muaf olur ( Türk Dili Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

  Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan öğrenciler için mezuniyet kredisi 170 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. 

  Örgün eğitimden ayrılıp tasdiknamesi ile başvuru yapan öğrenciler başarılı oldukları derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

  Açık öğretim Lisesinde üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir) Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Yani Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. 

  Açık Öğretim Lisesinde Öğretim dönemliktir ve öğrenci  her sene 3 dönem ayrı ayrı kayıt yenilemek zorundadır. Bir öğrenci 1 dönem kayıt yenilemezse "donuk", 2 dönem üst üste kayıt yenilemezse "silik" öğrenci durumuna düşer. 

  Bu öğrenciler kayıt yenilemedikleri için ders seçemez ve sınavlara giremez. Bu yüzden ilk defa kayıt olan bir öğrenci, AÖL web sitesinde "iş takviminde" duyurulan "kayıt yenileme" tarihlerinde kaydını yenileyip, ders seçimi yapmak zorundadır. 

  Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100'lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, 45 puan alınması gerekir.

  Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde Ölçme Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.

  Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. 

  Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedir.

  AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAVLARINDA 

  Öğrenciler Sınava Giriş Belgelerini "www.aol.meb.gov.tr adresinden Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısını alarak sınava girmelidir.

  Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise, irtibat bürolarınca öğrencinin fotoğrafı sisteme eklenerek, fotoğraflı giriş belgesinin alınması gerekmektedir.

  Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.

  Sınav Giriş Belgesindeki tüm bilgiler öğrenciler tarafından dikkatlice okunmalıdır.

  Öğrencilerin Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmesi gerekmektedir.

  Sınav Günü öğrenciler Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden birini

  Sistem üzerinden alınan fotoğraflı Sınava Giriş Belgesini yanında bulundurmak zorundadır.

  Öğrencilerin  her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth, kulaklık ve benzeri cihazları ile sınava girmeleri yasaktır.

  Yazı kaynağı : aol.meb.gov.tr

  Açık Lise Kaç Yılda Biter, Kaç Kredi Gerekli 2022

  Açık Lise Kaç Yılda Biter, Kaç Kredi Gerekli 2022

  Bu yazımız Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılı için belirlemiş olduğu usul ve esaslara yüzde yüz uyumlu olarak hazırlanmış olup, Açık lise kaç yılda biter, açık lise kaç kredidir, 1 senede biter mi ve açık lise mezuniyet şartlarına dair onlarca merak edilen soruların cevaplarını MEB'in resmi açıklamalarına göre en doğru şekilde cevapladık.  

  Açık Lise Kaç Kredi?

  AÖL'den mezun olmak için açık lise kaç kredi?

  Milli Eğitim Bakanlığının mezun olmak için belirlemiş olduğu toplam kredi sayısı 170'dir.  

  Açık Lisede 45 Puan Kaç Kredi?

  Değerli öğrenciler açık lisede 45 puan kaç kredi sorusu kafaları karıştırmaktadır. 45 puan kaç kredi sorusu dersin geçme notu ile ilgilidir. Açık liselerde 100 lük not sistemi vardır. 

  Yani girmiş olduğunuz bir sınav 100 puan üzerinden hesaplanır. Bir dersi geçmeniz için en az 45 soru cevaplamanız gereklidir. Bir dersin sınavında toplam 20 soru sorulmaktadır. Dolayısı ile bir dersi geçebilmek için en az 9 soruyu doğru cevaplamanız gereklidir. 

  Açık Lise Mezuniyet Şartları Nelerdir?

  Milli Eğitim Bakanlığının uygulamasına göre Açık lise mezuniyet şartları nelerdir?

  1. Açık Lise Öğrencilerinden Alanlı Bölümde Okuyan Öğrenciler İçin (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik Alanında Öğrenci Olanlar):

  2. Açık Öğretim Lisesinde Alansız Bölümde Öğrenci Olanların Mezuniyet Şartları

  AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

  Açık liseden mezun olmak kaç kredi gerekli sorusunun cevabını üst başlıkta açıklamıştık. Tekrar etmek gerekirse en az 170 kredi toplamanız gereklidir. 

  Örneğin 2 kredilik bir dersten ziyade 4 kredilik bir dersi seçmeniz size büyük avantaj sağlar. Ancak zorunlu dersleri her durumda almak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Bu kural seçmeli dersler için geçerlidir. Tabi dersleri seçerken kendiniz için kolay dersleri de seçmeyi unutmayın. 

  Açık Lise Bir Sınavda En Fazla Kaç Kredi Alınabilir?

  Açık lise bir sınavda bir öğrencinin alacağı en fazla kredi 35 kredi olarak açıklanmıştır. Bir öğrenci bir dönem için 35 kredinin tamamını alıp, bütün derslerden başarılı olması halinde bir buçuk yıl içinde tamamlaması gereken kredileri normal şartlar içinde tamamlar. Ancak yine de mezun olamaz. 

  Çünkü MEB tarafından yapılan açıklamada aktif 8 dönem okula kaydının bulunması gerekir. 

  Açık Lise Kredi Sistemi

  Açık lise kredi sistemini aslında üst başlıklarda çok sade bir şekilde anlattık. Ancak tekrar etmek için maddeler halinde konuyu tekrar edelim:

  Açık Lise Kaç Yılda Biter?

  Açık lise kaç yılda biter sorusunun cevabını yönetmeliğe ve Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre şu şekilde özetleyelim: AÖL toplam 8 dönemden oluşmaktadır.  Bir yıl içinde 3 dönem vardır. 

  Herhangi bir öğrencinin derslerden kalmaması durumunda 3 yılda liseden mezun olabilir. Öğrencinin başarı durumuna göre bu süre daha uzun yıllara da çıkabilir. 

  Açık Lise 1 Senede Biter mi?

  Açık lise 1 senede biter mi şeklinde bir çok kişi soru sormaktadır. MEB'in kesin olarak açıklaması şu şekildedir: Hayır 1 senede mezun olamazsınız. Çünkü şuan yürürlükte olan mevzuata göre 8 dönem kaydınızın olması gerekir. Normal şartlarda kredi şartınız 170'dir. Bir dönemde en fazla 35 kredi alabilirsiniz. 

  AÖL (Açık liselerde) ders seçimini ne zaman yapacaksınız?

  Ders seçimlerini açık liseye kayıt olduğunuz dönemde yada kayıt yenileme döneminde yapmanız gereklidir. Açık lise kayıt yenileme hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Açık Lise Kayıt Yenileme” konulu yazımızı inceleyiniz.

  Kayıt yenileme işlemini yaptıktan sonra muhakkak ders kayıt işlemini de yapınız. Bir çok öğrenci kayıt yenilemenin ardından ders seçimini unuttuğu için ciddi sorunlar olmaktadır.

  Kayıt Yeniledikten Sonra Ders Kaydı Yaptırmazsanız Ne Olur?

  Bu durumda sistem sizler için otomatik ders seçimi yapar ve sizlere sisteminde kayıtlı dersleri atar. Ancak bu durumda başarılı olamayacağınız dersleri almak zorunda olacağınız için geçmekte zorlanabilirsiniz.  Zorunlu dersler için bir sorun yoktur.

  Açık liseden Hangi Derslerden Muaf Olurum?

  Zorunlu derslerden 3 dönem geçmeyen bir öğrenci artık bu dersten muaf tutulur. Ancak bu durumda muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmeyecektir.

  AÖL Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Kaç Soru Doğru Yapmanız Gereklidir?

  Sınavlarda toplam 20 soru sorulmaktadır. Test şeklinde yapılan bu sınavlarda en az 9 soruyu doğru cevaplamanız gerekir. Dolayısı ile 45 puan aldığınız zaman dersi geçmiş sayılırsınız. 

  AÖL Sınavlarında Yanlış Cevaplar Doğruyu Götürür mü?

  Hayır. Yanlış yanıtlarınız doğru yanıtlarınızı götürmez. 

  Özet: Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için çok güzel bir rehber yazı kaleme aldık. Bu yazımızda açık lise kaç yılda biter sorunun cevabını ayrıntılı olarak açıkladık ve en erken 3 yıl içinde bitirebileceğinizi ifade ettik. Açık lisenin kaç kredi olduğu sorunu ise 2022 yılı için 170 kredi şeklinde cevapladık.  AÖL'nin alan ve düz lise şeklinde mezuniyet şartlarını da yukarıda tek tek sıraladık. Daha bir çok sorunun cevabını verdiğimiz bu yazımız sizlere çok güzel rehber olacaktır. 

  Yazı kaynağı : yeni-kimlik.com

  Açık Lise Kaç Kredi İle Bitirilir? (6 Soruda: AÖL Kaç Yılda Biter?)

  Açık Lise Kaç Kredi İle Bitirilir? (6 Soruda: AÖL Kaç Yılda Biter?)

  Açık lise kaç kredi ile bitilir, lise eğitimini açıktan tamamlayacak olan adayların ilk aklına gelen soru. Çünkü AÖL mezuniyet şartları listesinde ilk madde olan kredi şartını sağlamadan okulu bitirmek mümkün değil. Zaten genel anlamda tüm açık lise öğrencilerinin açık liseyi zorlanmadan ve hızlı bir şekilde bitirebilmek için okulla ilgili tüm detaylara vakıf olması gerekiyor.

  Peki, açık liseler nasıl bir sistemle işliyor? Derslerin kredileri ne işe yarar? Açık öğretim lise kaç yılda biter? Mezuniyet için gerekli diğer şartlar nelerdir? Bu soru listesine eklenebilecek daha birçok farklı konu var. Ve tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmek açık öğretim lise macerasını başarıyla tamamlamak için önemli. Biz bu durumun farkında olduğumuz için sizlere konuyla alakalı kapsamlı bir rehber hazırladık. Açık lise kredi sistemi ve eğitim detayları hakkında merak edilenleri tek tek açıkladık. Siz de bu yazımızı inceleyerek açık lise kredi bilgileri ve öğretim dönemlerinin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. 

  Yazıya başlamadan önce sizlerle paylaşacağımız konuların bir listesini yapalım:

  Listemizi yaptık. Hemen ilk maddeyi inceleyelim ve açık liseden mezun olmak için kaç kredi lazım, ona bakalım. 

  Eğitim Türleri: Örgün, Uzaktan, İkinci, Açık Öğretim Nedir?

  1. Açık Liseyi Bitirmek İçin Kaç Kredi Gerekir?

  Açık liseden mezun olmanın şartı en az 170 kredi toplamış olmaktır. Yani AÖL 170 kredi tamamlandıktan sonra mezun olmaya hak kazanabilirsiniz. Diğer şartları sağladığınızda mezuniyet işlemleriniz  tamamlanır.

  170 krediyi tamamlayabilmek adına kredisi yüksek olan seçmeli dersleri almaya gayret etmelisiniz. Elbette bu noktada zorunlu dersler ile alakalı tercih imkanınız yok. Fakat en azından seçmeli dersler için tercihinizi yüksek kredili olanlardan yana kullanabilirsiniz. Bu, mezuniyet aşamasında size kolaylık sağlar. Tabii bu noktada kredisi fazla diye sizi zorlayacak dersleri almaktan kaçınmalı ve doğru tercihler yapmaya dikkat etmelisiniz.

  Açık liseden kaç krediyle mezun olunur sorusunu yanıtladık. Sırada diğer mezuniyet şartları var.

  2. AÖL Mezuniyet Şartları Nelerdir?

  Bir önceki bölümde AÖL kaç kredi ile mezun olunur sorusunun yanıtını 170 olarak paylaşmıştık. Ama tabii kredi tek başına yeterli değil. Açık liseden mezun olmak için başka şartları da sağlamak gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  Şimdi açık lise nasıl biter, daha doğrusu kaç senede biter; ona bakalım.

  3. Açık Lise Kaç Yılda Biter?

  Açık liseyi bitirme süresiyle alakalı iki farklı durumdan bahsetmek gerekir.

  Genel olarak okulun kaç yılda bitebileceğini konuştuk. Ama bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bir dönemde alınabilecek kredi miktarına bakmak gerekiyor. 

  4. Açık Lisede Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?

  Açık liseden mezun olmanın baş şartı, toplam krediyi tamamlamaktır. Dolayısıyla mezuniyet hesabı yaparken bir dönemde kaç kredi alınabileceği sorusu akla gelir.

  Gördüğünüz gibi açık lise okuyan bir öğrencinin bir yılda alabileceği kredi sayısı maksimum 70. Toplam tamamlanması gereken kredi ise, 170. Yani bu da demek oluyor ki, bir öğrencinin açık liseyi bitirebilmesi için neredeyse 6 döneme ihtiyacı vardır. Bu durumda da yaşa göre en kısa mezuniyet süresi şu şekilde olur:

  AÖL bir sınavda kaç kredi alınır sorusunun yanıtını da paylaşmış olduk. Şimdi bu bahsettiğimiz kredi sistemi ve dönem arasındaki ilişkiyi konuşalım. 

  5. Açık Öğretim Lisesi Kaç Kredi Kaçıncı Sınıf?

  Örgün eğitimdeki “sınıf” kavramını, açık lisede “dönem” olgusu karşılar. Karışıklığı gidermek için şöyle bir hesaplama yapılabilir;

  Açık öğretim lise kaç kredi ile biter, her şeyiyle öğrenmiş olduk. Şimdi biraz da açık liseyi bitirme yolunda size yardımcı olacak taktikler üzerinde duralım. 

  6. Açık Lise Bitirme Taktikleri Nelerdir?

  Açık lise kredi sistemi, mezuniyet şartları ve bitiş süresi hakkında detaylı bir paylaşım yaptık. Son olarak anlattıklarımızı birkaç maddede toparlayalım:

  Siz açık lise eğitimini yeterli buluyor musunuz? Konuyla alakalı görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için yazının altında yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

  Sizler için hazırladığımız yazılardan yayınlandıkları anda haberdar olmak isterseniz Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Bize iletmek istediğiniz fikir ve önerileriniz için iletişim sayfamızı ya da herhangi bir yazı altında yer alan yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. 

  Açıktan Üniversite Nasıl Okunur?

  Öğrenim-Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

  Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel Dersleri ve Meslekleri Rehberi

  Açıköğretim Bölümleri: 4 Yıllık ve 2 Yıllık Bölümler

  Yazı kaynağı : www.edevlet.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap