Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur anlamı

  1 ziyaretçi

  ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur anlamı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur

  Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur

  “Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.” atasözünün Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğünde ki anlamı; çocuklar ana ve babalarından öğrendiklerini yapmaya özenirler şeklinde verilmiştir.

  “Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.” Atasözünün Anlamı

  Küçük yaşlarda anne veya babalarını izleyerek rol model almaya çalışmaktadırlar. Davranışlarına ve duruşlarına bakarak ebeveynlerine özenmektedirler. Büyüklerinden ne görürlerse onu yapan çocuklar kendi kişiliklerini de zamanla kazanmaktadır. Ebeveynlerin çocuklar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle anne ve babaların da davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Olaylara ve durumlara karşı tepkilerini çocukların yanında kontrollü yönetmeye özen göstermektedir. 

  Kısaca Atasözünün Açıklaması

  Çocukların ebeveynlerinden gördüklerini birebir yaptıklarını ve uyguladıklarını anlatmaktadır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar ebeveynlerini gözlemleyerek onların işlerine veya huylarına özenmektedirler. Aynı şekilde davranmaya ve aynı tepkileri vermeye başlamaktadırlar.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur atasözü çok fazla kullanılmasa da zaman zaman insanların karşısına çıkabilmektedir. Bu sebeple de merak konusu olmaktadır. Bu atasözü Türk Dil Kurumu tarafından detaylı olarak açıklanmıştır.

   Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Burada anlatılmak istenen çocuklar anne ve babalarından ne görürlerse bunu taklit ederler. Bu sebeple ebeveynlerin çocuk yetiştirirken hareketlerinde dikkat etmesi gerekmektedir. Her ne kadar iyi bir şekilde çocuk yetiştirmeye çalışsalar da çocuklar anne ve babalarının hareketlerine göre şekillenecektir.

   Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Küçük çocuk babası gibi bilmişlik taslıyordu, ne de olsa ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur Ne Demek? TDK’ya Göre Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur Sözlük Anlamı Nedir?

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur Ne Demek? TDK’ya Göre Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur Sözlük Anlamı Nedir?

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesi dilimizde kullanımda olup anlamı merak edilen kelimeler arasında yer alıyor. Kelimelerin anlamı ve kökeni hakkında araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin araştırma yapıyor. Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre çeşitli anlamları olan ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesi, Türkçe'de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesi ne demek ve TDK'ya göre anlamı nedir sorularının yanıtlarını arayanlar doğru yerdeler! Peki, ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesinin kökeni ne ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesinin kaç anlamı var, TDK'ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler!

  AĞACA ÇIKAN KEÇİNİN DALA BAKAN OĞLAĞI OLUR NE DEMEK? TDK'YE GÖRE ANLAMI

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur kelimesi anlamı şu şekildedir:

  - "çocuklar ana ve babalarından öğrendiklerini yapmaya özenirler" anlamında kullanılan bir söz

  AĞACA ÇIKAN KEÇİNİN DALA BAKAN OĞLAĞI OLUR KELİMESİ KULLANILAN ATASÖZÜ VE DEYİMLER

  - ağaca balta vurmuşlar "sapı bedenimden" demiş
  - ağaca çıksa pabucu yerde kalmaz
  - ağaca dayanma kurur, adama (veya insana) dayanma ölür
  - ağacı kurt, insanı dert yer
  - ağacın kurdu içinde olur
  - ağaç kökünden yıkılır
  - ağaç meyvesi olunca başını aşağı salar
  - ağaç ne kadar uzasa göğe ermez
  - ağaç olmak
  - ağaçtan maşa olmaz
  - ağaç yaşken eğilir

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap