Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  akciğerde balgam birikmesi tedavisi

  1 ziyaretçi

  akciğerde balgam birikmesi tedavisi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Balgam nedir? Balgam nasıl atılır?

  Balgam Nasıl Atılır? Belirtileri ve Tedavisi | Avicenna Hastanesi

  Balgam Nasıl Atılır? Belirtileri ve Tedavisi | Avicenna Hastanesi

  Balgam, alt solunum yollarındaki bronşlar tarafından üretilmektedir ve lifli bir yapıya sahiptir. Bununa birlikte vücut aktivitelerinde önemli bir rol oynamaktadır.

  Balgam Nedir?

  Alt solunum yollarında üretilen mukuslu maddeye balgam adı verilmektedir. Ancak bu tükürük değil, tamamen akciğerlerde üretilen bir mukustur. Rengi berrak, sarı, yeşil ve beyaz balgam olmak üzere farklı renklerde olabilir. Bununla birlikte ciddi olan akciğer hastalıklarında kanlı balgam da görülebilmektedir. Mukusun türü altta yatan hastalığa göre değişmektedir. Akciğerlerde üretilen mukus genellikle öksürükle dışarı atılabilmektedir. Mideden gelen salgılar, geniz akıntısı ve sinüs akıntısı balgam olarak görülmez. Ancak bu salgılar yüksek seviyede salgılandı taktirde solunum yollarını tıkayıcı bir etki gösterebilmektedir.

  Balgam Neden Olur?

  Vücudun fazla mukus üretmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Öksürük ile dışarı atılan mukusun rengi, miktarı ve kıvamı birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunun yanında sigara kullanımı, çevre kirliliği ve bazı gıdaların aşırı tüketimi de mukus oluşumunu tetikleyebilir.

  Genellikle akciğerlerin hasar görmesi sonucunda yoğun mukus üretimi gerçekleşir. Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerde balgam oluşumuna oldukça sık rastlanmaktadır. Bebeklerin akciğerleri tam olarak gelişmediği için toz, yabancı madde ve mikroplara maruz kalarak çok kolay bir şekilde tahriş olur. Burada biriken mikroplar ise burun tıkanıklığına, geniz akıntısına ve solunum yollarının tahriş olmasına sebep olarak bebeklerde balgamlı öksürük oluşmasını sağlar.

  Bunlarla birlikte yoğun mukus üretimine neden olan bazı faktörler şu şekildedir:

  Kanlı Balgam Neden Olur?

  Kanlı mukusun başlıca sebepleri arasında tüberküloz, bronşektazi veakciğer kanserigibi son derece ciddi olan akciğer hastalıkları bulunmaktadır. Ayrıca pulmoner emboli, akciğer apsesi, kronik bronşit ve zatürre gibi hastalıklar da kanlı mukusa sebep olabilmektedir. Mukusun içinde şerit halinde kan görülmesi ise, akciğerden ani olarak kaynaklanan veya geçmişten gelen bir kanamanın belirtisi şeklinde değerlendirilebilmektedir. Normal mukusun içinde kan görüldüğü durumlarda da bu durum yine uzamış bazı hastalıkların veya tümörlerin bulgusu olabilmektedir.

  Akciğerde Balgam Birikmesi Belirtileri

  Mukus, solunum yolunu kaplayan hücrelerden salgılanan salgılardan, sigara ve havada bulunan zararlı maddelerden, (katran gibi), beyaz kan hücrelerinden ve diğer bağışıklık hücrelerinden oluşmaktadır. Akciğerlerde fazla miktarda mukus biriktiğinde şu belirtileri görmek mümkündür:

  Balgam Türleri

  Mukus, kıvamına ve rengine göre değişiklikler göstererek başta alt solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Genel olarak mukus türleri şu şekildedir:

  Kıvamına Göre

  Rengine Göre

  Altta yatan belirli bir hastalığın olup olmaması veya başka sebeplere bağlı olarak mukus renginde farklılıklar görülebilmektedir.

  Balgam Kültürü Nedir?

  Genellikle öksürük ve bol miktarda mukus üretimi vb. gibi solunum sistemi hastalıklarının neden olduğu şikayetlerde, tanılama için mukus kültürü testi istenmektedir. Kültür örneği almanın en zor kısmı test için yeterli miktarda mukus örneği alabilmektir. Bunun için uygulanabilecek birkaç teknik bulunmaktadır.

  Kültür testi öncesinde bol miktarda sıvı içmeniz önerilmektedir. Bu sayede mukozayı gevşetmeniz ve mukusu öksürerek dışarı atmanız kolaylaşmaktadır. Hekiminiz, steril bir kültür testi için öncesinde ağzınızı temiz bir suyla yıkamanızı isteyebilir. Bundan sonra mukusu kültür kabına tükürmeniz gereklidir. Laboratuvar testinin doğru ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için için en az 2 mililitre mukus örneği gereklidir. Akciğerdeki mukusu çıkarabilmek için önce üç derin nefes alınır ve ardında öksürülür. Bu şekilde boğazdaki balgam çıkarılır.

  Eğer yeterli miktarda mukus çıkartmada sorun yaşarsanız doktorunuz, mukozayı gevşetmek için bir tür buhar solutma tekniği de kullanabilir.

  Balgam Tedavisi Nasıl Olur?

  Bakteriyel bir iltihap sebebiyle oluşan kalın mukusun temizlenmesi için genellikle antibiyotik reçete edilmektedir. Bununla birlikte bilinçsiz antibiyotik kullanımını engellemek için sadece hekiminiz tarafından önerilen antibiyotikleri kullanmanız gereklidir. Mukusun nedeni alerjik enfeksiyondan kaynaklıysa, Benadryl ya da Setirizin gibi alerjiyi kontrol eden ilaçlar önerilmektedir. Bunların yanında mukusun inceltilmesi ve akciğerlerden atılması için balgam söktürücü ilaçlar -bunların içinde özellikle şuruplar vardır- da mevcuttur. Sahip olunan hastalığın türü ve şiddeti, ilacın göstereceği etkide de farklılıklar görülmesine sebep olur. Bu sebeple doktorunuz altta yatan hastalığa bağlı olarak ilaç reçete eder.

  Bunların yanında medikal tedavilere ek olarak bazı pratikler mukozayı yumuşatmak için işe yarayabilir:

  Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

  Mukus üretimi, solunum sisteminin doğal bir parçasıdır. Ancak artan ve günlük yaşamı olumsuz ölçüde etkileyen mukus varlığında doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durum bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Mukusun rengi berrak, sarı veya yeşil ise hastalığın seyrini görmek için diğer belirtileri de birkaç gün izleyip duruma göre doktora gitmeniz, hastalığı teşhis etmede kolaylık sağlayabilmektedir. Ancak mukus kanlı veya siyahsa hiç beklemeden muayene olmanız büyük ölçüde önem taşımaktadır.

  Sık Sorulan Sorular

  Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları

  Göğüs Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıdaki gibidir:

  Yazı kaynağı : avicennaint.com

  Balgama Ne İyi Gelir, Nasıl Atılır?

  Balgama Ne İyi Gelir, Nasıl Atılır?

  Doğal Yolla Balgam Nasıl Sökülür?

  Solunum yolları ile ilgili bir hastalığınız olduğunda öksürük gelişebilir. Bu da beraberinde balgamı getirebilir. Balgam boğazınızda ya da ciğerlerinizde olabilir. Solunum yollarınızda biriken ve tiksinti uyandıran balgamın neden olduğunu merak edebilirsiniz. Bu yazıda “balgam neden olur?” ve “balgama ne iyi gelir?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  Balgam Nedir?

  Balgam, özellikle ciğerlerinizden öksürdüğünüzde gelen, içeriğinde çoğunlukla su, tuz ve antikorlar olan jölemsi bir sıvıdır. Burundan gelen mukus (sümük olarak bilinir) ile karşılaştırıldığında balgam, daha kalın ve yapışkan bir görünüme sahiptir. Her nefes alışınızda aslında toz, alerjen, kalıntı ve virüsleri vücudunuza çekmiş olursunuz. Hava yollarınızdaki balgamın amacı, bu maddelerin her birini hapsetmektir. Sonra bu mukus, alt solunum yolları olan soluk borusu, bronşlar ve akciğerlerden atılır. Aslında bu yapışkan madde, mikropları ciğerlerinizden uzak tutmaya çalışır.

  Boğazda oluşan mukus ile balgam, birbirlerinin yerine kullanılsa da aynı şey değildir. Sıvı daha inceyse, burun ve sinüslerden geliyorsa bu mukustur. Boğazınızdaki sıvı, daha kalın ve daha yapışkansa bu balgamdır.

  Balgam Neden Olur?

  Vücudun belirli bir miktarda ihtiyaç duyduğu bu yapışkan sıvının aşırı üretilmesinin bazı nedenleri vardır. Bunlardan en yaygın neden; soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepkidir. Bağışıklığınız, soğuk algınlığı ile savaşırken daha fazla mukus üretir. Bazen de alerjik bir reaksiyon veya solunum yollarındaki bir tahriş sebebiyle balgam oluşur. Bunların da yaygın olarak nedenleri sigara içmek ve alerjenleri solumaktır. Astım hastaları, öksürmekten daha çok balgam çıkarırlar. Bu ciddi bir duruma işaret edebilir. Balgam, ciğerlerin üzerinde bulunan küçük tüycükler sayesinde maddeleri ciğerlerden uzaklaştırmak için hareket eder. Yapışkan madde, yukarı doğru çıkar ve boğaz balgamına dönüşür. Buna mukosiliyer temizleme denir.

  Boğazınızda her sabah balgam olduğunu hissedebilirsiniz. Gece boyunca daha az hareket etmeniz ve uyku pozisyonu almanız halinde balgam, boğazınızda ve ciğerlerinizde birikebilir. Sabah, hareket etmeye başladığınızda o da dağılır ve hareket etmeye başlar. Gece boyunca biriken balgamı, vücut öksürerek dışarı atmak ister. Aşırı alkol alımı da balgama neden olabilir. Ciğerler, günde yaklaşık 100 mililitre mukus üretir ama bu fark edilmez. Bunun fark edildiği zamanlar genellikle hastalık dönemleridir.

  Balgam yeşil ya da sarı renkliyse bu, enfeksiyon olduğunun işaretidir. Bu renk, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin ürettiği enzimden kaynaklanır. Kalın balgam, bir haftadan uzun süre devam ederse bu, viral enfeksiyonun bakteriyel bir enfeksiyona döndüğünün göstergesidir. Sinüs enfeksiyonları, zatürre ve bronşit gibi durumlarda bu rengi alır.

  Balgam şeffaf, açık renkteyse bu, basit soğuk algınlığı ya da alerjik rinit gibi alerjilerin neden olduğu bir balgamdır. Çünkü alerjiler, mukus zarlarını histamin üretmesi için tetikler ve bu da hücrelerin daha fazla mukus üretmesine neden olur. Anti-histamin ilaçlar almak bu balgam üretimini durdurabilir.

  Uzun süreli balgam oluşma durumu bazı hastalıklar nedeniyle görülür. Bunlar; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz ve astım gibi hastalıklardır.

  Balgam kahverengi bir görünüme sahipse bu, bakteriyel zatürre, KOAH, kistik fibroz gibi hastalıkların apse yapmasından kaynaklanır.

  Balgam beyaz renkli ise bu, viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenir,  bakteriyel bir enfeksiyona dönüşürse sarı ve yeşil renk alabilir. Kalp yetmezliği, kronik reflü, KOAH gibi sebepler bu balgama neden olabilir.

  Siyah renkli balgam ise kömür, is gibi şeylerin solunmasıyla oluşur. Sigara nedeniyle de karşılaşılır. Bazen kistik fibroz hastaları ve kömür işçilerinde görülür.

  Balgam kırmızı veya pembe renkteyse bu tıbbi olarak değerlendirilmelidir. Verem (tüberküloz), kalp yetmezliği, zatürre, pulmoner emboli (akciğerdeki kan pıhtıları) ve akciğer kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilir.

  Kahverengi, pembe/kırmızı ve siyah renkli balgam görülürse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Üstelik kilo kaybı, yorgunluk ve öksürük eşlik ediyorsa acilen doktora danışılmalıdır. Balgamınız kalınsa ve düzelmiyorsa, ateşiniz 38 derecenin üzerindeyse yine doktora gidilmelidir.

  Balgama Ne İyi Gelir?

  “Balgam nasıl geçer?” diye düşünüyorsanız, balgam iyi gelen birkaç basit öneriyi uygulayabilirsiniz. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  Balgam Nasıl Atılır?

  Balgamı atmanız için burnunuzdan destek alabilirsiniz. Ağzınızı kapatıp burnunuzdan nefes alın. Dil ve boğaz kaslarınız ile fazla balgamı tutabilirsiniz. Havayı ve tükürüğü ileri doğru iterken dilinizde bir U şekli oluşturun ve balgamı lavaboya tükürün.

  Doğal Yolla Balgam Nasıl Sökülür?

  Doğal yollarla balgam sökülmesi için esansiyel yağlardan yararlanabilirsiniz. Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuvar olabilen bu yağlar, sinüslerde rahatlama sağlayabilir. Uçucu yağı suya damlatarak buhar banyosu yapabilir ya da göğsünüze sürebilirsiniz. Tıkanıklığa yardımcı olabilecek bazı bitkisel yağlar şunlardır:

  Ancak bu uçucu yağları kullanmadan önce mutlaka doktora sorun. Su içmenin yanında su ile gargara yapmak da balgam söktürebilir. Yine tuzlu su ile gargara yapmak balgamı gevşetebilir. Balgamı önlemek için bağışıklığınızı güçlü tutarak enfeksiyonlardan korunun.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer? Balgam neden olur? Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

  Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer? Balgam neden olur? Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

  Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer? Balgam neden olur? Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

  Balgam, alt solunum yollarında ve akciğerlerde üretilmiş olan bir mukus çeşididir. Sinüsler, akciğerler, burun, ağız, gastrointestinal sistemler ve boğazın astar dokuları ile üretilen balgam, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Balgama iyi gelen bazı doğal ve bitkisel çözümlerle evde çare bulunabilir. Peki balgama ne iyi gelir? Evde balgam nasıl geçer? Balgam neden olur? Öksürük ve balgama ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Boğaz ağrısı ve balgama ne iyi gelir? İşte balgamın nedenleri ve evde balgam atan doğal ve bitkisel çözümler...

  Vücut dokuları bakımından üretilen, kaygan, normal ve lifli bir yapısı olan balgam, vücut fonksiyonları konusunda önemli bir rol üstlenir. Hayati organların kurumasını engelleyen balgam, nemlendirici ve koruyucu bir tabaka şeklinde tanımlanabilir. Vücut gün içerisinde yaklaşık 1 ile 1.5 litre balgam üretmektedir.

  Balgama Ne İyi Gelir?

  Evde Balgamı Geçiren Doğal ve Bitkisel Çözümler 1 bardak ılık su içerisine bir tatlı kaşığı Himalaya veya kaya tuzu ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım ile gargara yapılır. Kuru hava, akciğerlerde oluşan balgamın katı hale gelmesine neden olduğu için evde nemlendirme cihazı bulundurulmalıdır. Bunun yerine kalorifer peteklerinin üstüne bir kase su konulabilir. Göğüs kısmına okaliptüs yağıyla masaj yaparak balgamın yumuşaması sağlanabilir. Bunun yerine tülbent ile sarıp, yağın gözenekler ile iyice nüfus etmesi sağlanabilir. Antibakteriyel özelliği bulunan bal da oldukça iyi bir balgam sökücü şeklinde tanımlanabilir. Bitki çaylarına bal ilavesi yapılabilir. Bol su içerek katı hale gelen balgamın yumuşayarak atılmasına destek olabilir. Sıcak su ile duş alınırken 10 dakika buhar solunabilir. Bunun dışında bir kase sıcak su içerisine okaliptüs yağı veya nane yağı damlatıp derin nefes alınabilir. Bir bardak ılık suyun içerisinde bir yemek kaşığı limon eklenerek su içilebilir. C vitamini içermesinden ötürü limon oldukça iyi bir balgam sökücüdür. Zerdeçal çayı, zencefil, kırmızıbiber taneleri ve karabiber kaynatarak balgam sökücü çay hazırlanabilir.

  Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Balgamlı öksürüğün nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak bunun için de evde bazı yöntemler uygulanabilir. Ihlamur ve Bal Bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam ıhlamur karıştırılıp sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketilebilir. Zencefil Zencefil de balgalı öksürüğe karşı tercih edilebilir. Bunun için çay şeklinde tüketilebilir. Ayrıca 2 çay kaşığı bal da eklenerek tüketmek daha faydalı olabilir. Turp ve bal Balgamlı öksürüğe karşı siyah turpun içini oyun. Ancak alt kısmının oyulmamasına dikkat edin. Daha sonra bir çatal ile birlikte turpun tam alt kısmında dört tane delik oluşturun. Bu deliklerin içerisine de bal ilave edin. Balın öncelikle bu deliklerden geçmesi ve süzülmesi için tam olarak 24 saat beklenmeli.

  Balgam Nasıl Geçer?

  Solunum sisteminin doğal bileşeni olan balgam, günlük yaşamı etkileyecek seviyede arttığı zaman mutlaka olarak bir uzman bakımından kontrol edilmeli. Bilhassa balgamın rengi kırmızı, kahverengi, köpüklü veya siyah ise ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabilir. Balgam tedavisi ise başka bütün hastalıklarda olduğu üzere bir sebebe göre yapılmakta. Tedavinin yönünü belirlemek için balgam örneği alınıp, laboratuvarda balgama sebep olan enfeksiyonlar incelenir. Bakteriyel enfeksiyonlar sebebi ile oluşan balgam için, antibiyotik tedavisi uygulanır. Alerji sebebiyle gelişen balgam için, alerjiyi kontrol edilecek ilaçlar yazılır. Bunlara ilave şekilde balgamın kıvamını inceltip, ciğerlerden atılmasına yardımcı olan balgam söktürücü ilaç veya şuruplar da verilmektedir. Boğaz ağrısı ve Balgama Ne İyi Gelir? Balgamı geçirmek için yukarıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Boğaz ağrısını geçirme konusunda daha detaylı bilgiye de aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.

  Balgam Neden Olur?

  Akciğerler hasar gördüklerinde, aşırı derecede balgam üretir. Yeni doğanlarda balgam oluşmasına sık sık rastlanır. Bebeklerin akciğerleri ve solunum yolları tam şekilde gelişmediğinden, oldukça kolay şekilde yabancı maddelere, tozlara ve mikroplara maruz kalıp tahriş olur. Birikmiş olan mikroplar; genizde balgam birikmesine, burun tıkanmasına ve solunum yollarının tahriş olmasına sebep olarak balgamlı öksürüğü meydana getirir. Balgamın neden olduğu bazı hastalıklar;Kistik Fibrozis: Genel olarak gençlerde ve çocuklarda görülen hastalık genetik olup akciğerlerde balgamın artmasına sebep olur. Konjestif Kalp Yetmezliği: Kalbin kan pompalamasında yetersizlik olan bu hastalıkta da balgam artışı görülür.

  Astım: Astım hastalarının solunum sistemi, alerjenlere ve çevre kirliliğine karşı çok hassastır. Bu durum solunum yollarının basit bir şekilde iltihap kapmasına ve balgam artışına sebep olur.

  Pnömokonyoz: Meslek rahatsızlığı şeklinde kabul edilen hastalıkta, akciğerlerde toz birikmesi sebebiyle doku hasarı gelişerek balgam oluşur.

  Akciğer Apsesi: Akciğerde irin ile dolu oyuğu oluşturan enfeksiyon rahatsızlığında balgam ortaya çıkar.Akciğer Mantarı: Solunum sistemine yerleşmiş olan mantar tohumları sebebi ile oluşan hastalıkta en önemli bulgu balgam şeklindedir. Pulmoner Emboli: Akciğerlerdeki damar tıkanıklığına bağlı şekilde oluşan balgam kanlı olup tehlikeye sahip olabilir.

  Akciğer Kanseri: Çok fazla balgam ve yoğun öksürükle beraber belirti gösteren akciğer kanserine, kilo kaybı ve yorgunluk da eşlik etmektedir. Bu rahatsızlıkların dışında ek şekilde bronşiolit, zatürre, bronşektazi ve KOAH gibi alt solunum yolunda balgam ortaya çıkabilir.

  Öksürük ve Balgama Ne İyi Gelir?

  Balgamı geçirmek için yukarıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Öksürüğü geçirme konusunda daha detaylı bilgiye de aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap