Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  akdeniz iklimi hangi ülkelerde görülür

  1 ziyaretçi

  akdeniz iklimi hangi ülkelerde görülür Ne90'dan bulabilirsiniz

  Akdeniz iklimi

  Akdeniz iklimi

  Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 26-28 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.

  Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600 –1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir[1].

  Bitki örtüsü Kızılçam ormanlarıdır. Alçak alanlarda (0–800 m) Makiler bu ormanların tahribiyle oluşmuştur. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

  Kış mevsiminde sıklıkla yağış alması sayesinde portakal, mandalina ve limon gibi meyvelerin yetiştirilmesi için elverişlidir. Yaz mevsiminde bol güneş alması ise üzüm, kiraz ve incir[2] yetiştirilmesini sağlamaktadır.

  Görüldüğü yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler, Avustralya'nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili'nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika'da Kaliforniya çevresinde etkilidir. Akdenize kıyısı bulunmasına rağmen Libya ve Mısır kıyılarında görülmez. Yer şekillerinin engebesiz olmasından dolayı iç kısımlardaki çöl iklimi kıyılara kadar etkilidir.

  Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi'nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Ege kıyları boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Ege kıyılarında görülür.


  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Akdeniz İklimi Nedir, Nerelerde Görülür? Akdeniz İkliminin Özellikleri Nelerdir?

  Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler nerelerdir? Akdeniz ikliminin yaşandığı şehirler

  Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler nerelerdir? Akdeniz ikliminin yaşandığı şehirler

  Akdeniz iklimi birçok şehrimizde sıkça görülen bir iklim tipidir. Ayrıca bu iklim tipinin dünya üzerinde de görüldüğü bilinmektedir. Bu iklimin özelliklerini bilerek Akdeniz iklimini daha yakından tanıyabilirsiniz. Bunun yanında sıcak yerleri seven kişiler için Akdeniz iklimi oldukça önemlidir. Çünkü sıcaklık kavramı Akdeniz iklimi içerisinde oldukça önemlidir.

  Akdeniz İkliminin Görüldüğü Yerler Nerelerdir?

  Akdeniz iklimi genel olarak yazları sıcak olan yerlerde görülmektedir. Çünkü Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Bundan dolayı yaz aylarının sıcak olduğu yerlerde Akdeniz iklimi olması muhtemeldir.

  Akdeniz iklimi adından anlaşılacağı üzere Akdeniz'e kıyısı olan yerlerde görülmektedir. Bu yerlerin arasında ülkemizde Akdeniz Bölgesi ilk sıralarda gelmektedir. Ayrıca dünya genelinde birçok yerde Akdeniz iklimi görmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde Akdeniz iklimi görülebilir.

   Bunun yanında Güney Amerika, Güney Afrika ve Avustralya taraflarında Akdeniz iklimi görülebilir. Tabi bu yerlerde sınırlı şehirlerde Akdeniz iklimine rastlanır. Örneğin Güney Amerika'da sadece Şili'de bu iklim görülür.

  Akdeniz İkliminin Yaşandığı Şehirler

  Akdeniz iklimi ülkemizde birçok şehirde görülür. Başta Mersin olmak üzere Antalya, Adana, Hatay ve Muğla gibi şehirlerde Akdeniz iklimine rastlanır. Dünya genelinde ise Şili, Kaliforniya ve Cape Town başta olmak üzere çeşitli şehirlerde Akdeniz iklimi görülür. Yani Akdeniz'e kıyısı olan çok sayıda yerde Akdeniz iklimi etkisini göstermektedir. Ancak Libya ve Mısır'da yer şekillerinin etkisi ile Akdeniz iklimi görülmez. Bu yerlerde iç kısımlara doğru çöl İklimi etkisini gösterir.

  Akdeniz İkliminin Genel Özellikleri

   - Yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.

  - Kış mevsimi ılık sıcaklıkta geçmesinin yanında bolca yağış alır.

  - Yağış rejimi düzensizdir.

  - Kış aylarında ortalama sıcaklık 10 derece civarında olmaktadır.

  - Kış aylarında toprakta donma meydana gelebilir.

   - Kasım ve Nisan ayları genel olarak cephe yağışları ile geçer.

   Akdeniz ikliminde ayların farklı özellikleri vardır. Özellikle Temmuz ayı çok sıcak geçmesi ile bilinir. Bu ayda sıcaklık derecesi 30'un üzerine çıkabilir. Kasım ve Aralık aylarında yağışlar görülür. Ocak ayında ise yağışlar artmaktadır. Nisan ve Mayıs ise Akdeniz ikliminin ılık aylarıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Akdeniz İklimi hangi ülkelerde görülür ? - SendeSor

  Akdeniz İklimi Hangi Ülkelerde Görülür?

  p19

  Bu yazımızda Akdeniz iklimi hangi ülkelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

  Akdeniz iklimi, Akdeniz coğrafyasında görülen bir iklim türüdür. Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Mısır gibi alanlarda etkilidir.

  Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve zaman zaman yağışlı geçer. İklim olarak mikro ve makro özellikler taşır. Hakim olduğu kuşakta yağış rejimlerinin farklılaştığı görülmektedir. Bunun nedeni yükseltinin farklılaşmasıdır.

  Akdeniz ikliminde mevsim geçişleri oldukça yumuşaktır. Yaşanabilir araziler üzerinde etkili olduğundan insan hayatını olumsuz etkilemez. Bitki örtüsü makiliklerden ve yer yer ormanlık alanlardan oluşur. Her türlü sebze ve meyvenin yetirilmesinde oldukça etkilidir.

  Akdeniz ikliminde bitki örtüsü geniş alanlara yayılır. Yağışların az olması, buharlaşma ve nemi arttırır. Dinamik hava basınçlarının oluşmasıyla yağışlar kış aylarında görülür. Belirgin mevsim geçişleri yaşanır.

  Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda şelaleler, su kaynakları, akarsu yatakları, göller de oluşmaktadır. Bununla beraber tatlı su kaynakları oldukça zengindir. Endemik bitki türleri ve hayvan türleri barındıran bir coğrafya özelliği kazandırır.

  Turizmin gelişmesi için oldukça elverişli bir hava sunar. İnsanların en az zarar gördüğü iklimdir. Akdeniz iklimi ülkemizde birden fazla bölgeyi etkisi altına alarak bitki örtüsünü baştanbaşa şekillendirmiştir. Seracılığın gelişmesinde de etkilidir.

  Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde sıcaklık farklarının ortalama değerler gösterdiği görülmektedir. Bu nedenle sıcaklı hep 20 santigrat dereceler civarındadır.

  Akdeniz İklimi Hangi Ülkelerde Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.derszamani.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap