Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  amasya genelgesi hangi kongrenin toplanmasını planlamıştır

  1 ziyaretçi

  amasya genelgesi hangi kongrenin toplanmasını planlamıştır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Amasya Genelgesi

  Amasya Genelgesi

  Amasya Genelgesi, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle Türk tarihinde önemi olan metin.

  Genelgenin hazırlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

  İlk kez ulusal egemenlikten bahsedilmiştir. Bir ihtilal bildirisi niteliği taşımaktadır, çünkü İstanbul Hükümeti'ni hiçe saymakta; hükûmetin düşman devletlerin esiri olduğunu söylemekte ve milleti yine milletin kendisinin azmi ve kararlılığının kurtaracağını söylemektedir. Maddenin yorumu Türk Kurtuluş Savaşı'nın amacı ve yönetim şeklinin halk tarafından yapılması ve seçilmesidir.[1] Mustafa Kemal kendisinin hazırladığı Amasya Tamimi'ni, 9. Ordu Müfettişi sıfatı ile imzalamıştır.

  Sivas'ta bir kongrenin toplanacağı, Amasya Genelgesi'nde belirtilmiştir.

  Esaslar, Mustafa Kemal tarafından yaveri Cevat Abbas Bey'e 21-22 Haziran 1919 gecesi Amasya'da yazdırılmıştır.[2]

  Mustafa Kemal tarafından Cevat Abbas Bey’e yazdırılan temel esaslar şunlardır:[2]

  Nutuk'un aynı bölümünde ifade edilir ki aslında bu taslak, dört maddelik bir müsvedde olarak dikte edilmiştir. Amasya Genelgesi'nin sonuç bildirgesi bu taslak doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bu taslak metnin sonunda, Mustafa Kemal'in, Kurmay Başkanı Albay Kazım Bey'in, kurmay heyetinden tebliğ işlerinden sorumlu memur Hüsrev Bey'in, askeri makamlara şifre yayan diğer bir yaver Muzaffer Bey'in ve sivil makamlara şifreleyen fakat Nutuk'ta adı açıklanmayan bir sivil memurun imzaları vardır ve Nutuk'ta ifade edildiğine göre bunlardan başka imzalar da vardır.

  Hazırlanan bildirideki bu diğer imzalar, bahsi geçen ilk imzalardan sonra müsveddede yerini almıştır. Atatürk'ün Nutuk'ta, isimlerinden bahsetmediği bu imzaların sahipleri; İstiklal Savaşı'nı başlatan diğer komutanlar olan fakat Millî Mücadele sonrasında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası adlı muhalefet partisi kurmak istedikleri için "gözden düşen" Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa'dır.[3]

  Bildiri, Erzurum'da 15. Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir'e ve Cemal (Mersinli) Paşalara da sunuldu.[1] Onların onayının alınmasından sonra, bildiri, 22 Haziran 1919'da ülkenin en batısındakinden en doğusundakine kadar tüm mülki amir ve askeri komutanlara telgrafla Abdurrahman Rahmi Efendi tarafından ulaştırıldı.

  Amasya Genelgesi'nin sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Amasya Genelgesi tarihi ve önemi nedir? Amasya Genelgesi maddeleri ve özellikleri

  Amasya Genelgesi tarihi ve önemi nedir? Amasya Genelgesi maddeleri ve özellikleri

  Amasya Genelgesi özellikle sınava hazırlanan ve eğitim sürecinde olan öğrenciler için sık sık araştırılan bir konudur. Kurtuluş Savaşı'na giden yolda önemli yapı taşlarından bir olan Amasya Genelgesi önemi ve tarihi ile birlikte maddeleri haberimizde...

  AMASYA GENELGESİ TARİHİ VE ÖNEMİ

  Mustafa Kemal, 12 Haziran 1919'da arkadaşlarıyla birlikte Amasya'ya geldi ve meslektaşları Ali Fuad Paşa (20. kolordu komutanı), Refet Bey (3. kolordu komutanı) ve Rauf Bey (eski Osmanlı Deniz Bakanı) ile bir bildiri hazırladı. .

  Kazım Karabekir Paşa (15. kolordu komutanı) ve Mersinli Cemal Paşa (2. ordu müfettişi) da onaylarını gönderdi. Amasya Genelgesi olarak adlandırılan bu bildiri, örgütlü ve birleşik bir direniş yolunda atılan ilk ciddi adımdır.

  Amasya Genelgesi, İstanbul Hükümeti'nin bağımsızlığını kaybetme tehlikesini ve etkisizliğini tanımlamış ve milletin kararlılığına ve kararına bağlı olan bağımsızlığa giden yolu belirtmiştir. Bu nedenle Genelge direnişi yürütmek için bir yönetim kurulu ihtiyacını belirtmiş ve Sivas'ta kongre yapılması çağrısı yapmıştır.

  Amasya Genelgesi MADDELERİ

  Ulusun birliği ve bağımsızlığı büyük risk altındadır.

  İstanbul hükümeti aldığı sorumlulukla başa çıkamıyor, bu durum milletimizi gitmiş gibi gösteriyor.

  Ulusun bağımsızlığı ancak kararlılığı ve inancı ile kurtarılabilir.

  Ulusların amaçlarına ulaşmak ve halk haklarını savunmak için, kısıtlama ve denetimden uzak bir ulusal komiteye sahip olmalıyız.

  Her halükarda en güvenli yer olan Sivas'ta kongre yapacağız.

  Bu amaçla, Hak Savunma Cemiyeti (Müdafaa-i Hukuk) ve İlhak Reddetme (Redd-i İlhak) tarafından her ilden üç kişi temsilci olarak seçilecektir.

  Her halükarda temsilciler yolda gerçek kimliklerini kullanmamalı ve bu genelge ulusal bir sır olarak saklanmalıdır.

  Doğu yakasındaki iller için 10 Temmuz'da Erzurum'da bir kongre yapılacaktır. O tarihe kadar diğer temsilciler Sivas'a ulaşırsa doğu illerindekiler Sivas'a taşınacak.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Amasya Genelgesi Maddeleri - Amasya Genelgesi Tarihi, Özellikleri, Önemi ve Kararları ile İlgili Bilgiler

  Amasya Genelgesi Maddeleri - Amasya Genelgesi Tarihi, Özellikleri, Önemi ve Kararları ile İlgili Bilgiler

  Amasya Genelgesi'nin önemi, eğitim alanındaki bilgilerini daha da ileriye taşımak isteyen öğrenciler ve vatandaşlar tarafından zaman zaman araştırılıyor. Amasya genelgesi kararları, Kurtuluş Savaşına giden yolda önemli mesafe taşlarından biri olarak kabul edilir. Peki, Amasya Genelgesi'nin önemi nedir ve Amasya Genelgesi maddeleri içerisinde ne gibi karar ve bilgiler yer almaktadır? Aşağıda, Amasya Genelgesi hakkında bilgiler ve önemi ile ilgili detaylar sıralanmıştır.

  AMASYA GENELGESİ TARİHİ VE ÖNEMİ

  Mustafa Kemal, 12 Haziran 1919'da arkadaşlarıyla birlikte Amasya'ya geldi ve meslektaşları Ali Fuad Paşa (20. kolordu komutanı), Refet Bey (3. kolordu komutanı) ve Rauf Bey (eski Osmanlı Deniz Bakanı) ile bir bildiri hazırladı. .

  AMASYA GENELGESİ MADDELERİ

  Mustafa Kemal, Amasya'dan sonra 3 Temmuz 1919'da Erzurum'a gitti ve kurulacak bir Ermeni Devleti Projesi'ne karşı Doğu vilayetleri için bölge kongresi toplandı.

  AMASYA KONGRESİ SONUÇLARI

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap