Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  antibiyotik sonrası vajinal mantar nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  antibiyotik sonrası vajinal mantar nasıl geçer Ne90'dan bulabilirsiniz

  Vajinal mantar nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Vajinal mantar nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda sık görülen sorunlardan birisi vajinal mantardır. “Vajinal mantar belirtileri nelerdir?” , “Vajinal mantar akıntısı nasıldır?” , “Vajinal mantar nedenleri nelerdir?” , “Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?” soruları en merak edilen konuların başında gelmektedir.

  Vajinal mantar nedir?

  Kadınlarda vajinal mantar,  yaşam boyunca en az bir defa karşı karşıya kalınan çok sık bir enfeksiyon türüdür. Çoğu zaman basit bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile ortadan kalkar. Ancak kimi zaman sık tekrar eder, ilaçlara direnç gelişir, kronik mantar enfeksiyonu haline gelir ve kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

  Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

  Vajinal mantar nedenleri nelerdir?

  Vajinal mantar sebepleri arasında en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vajinal mantar enfeksiyonu olan 10 kadının dokuzunda  bu maya hücresi saptanmaktadır. Normalde vücudumuzda bu maya hücresi vajinal florada bulunur. Diğer bakteriler ile bir denge içinde sorunsuz olarak bir aradadır.

  Bazı nedenlerle bu dengenin bozulması normalde sessiz olan herhangi bir şikayete neden olmayan maya hücrelerinin aşırı şekilde çoğalmasına yol açar. Denge bozulur ve hastada mantar enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlar.   

  Vajinal mantar teşhisi nasıldır?

  Vajinal mantar teşhisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorunun akıntıyı görmesi ve buna göre değerlendirme yapması büyük önem taşır. Bu nedenle adet olunmayan bir dönemde kadın doğum masasında doktor değerlendirmesi büyük önem taşır. Doktor gerek görürse kültür, smear testi yapar.

  Vajinal mantar tedavisi nedir?

  En sık Candida albicans maya hücresinden kaynaklanan vajinal mantar ilaç tedavisi kolayla giderilebilir. Önemli olan vajinal mantar enfeksiyonunu kronikleştirmemektir.  Çünkü kronik vajinal mantar enfeksiyon hastanın yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler ve tedavisi kolay olmayabilir.

  Enfeksiyonun kronikleşmemesi için en önemli husus vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin antibiyotik kullanımı mantara yol açmışsa antibiyotik tedavisinden mümkün olduğunca kaçınılmalı, naylon çamaşır giymek vajinal mantara neden oluyorsa pamuklu iç çamaşırları tercih etmek tedavinin bir parçası olabilir.

  Unutulmamalıdır ki ilaçlar geçici ya da kısmen çözüm sağlar, kalıcı ve sürekli sağlık ve tedavi için kadının kendini tanıması hijyen kurallarına dikkat etmesi ve vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan durumlardan uzak durması gerekir.

  Vajinal mantar tedavisinde kullanılan yöntemler;

  Vajinal mantar hakkında sık sorulan sorular 

  Vajinal mantar akıntısı nasıldır?

  Hastadan hastaya farklılıklar gösterebilmekle birlikte vajinal mantar akıntısı çoğu zaman;

  Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?

  Genellikle yaz aylarında görülen vajinal mantar için Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gidilmelidir. Genelde hastanın şikayetleriyle tanı konulabilmektedir. Ancak gerekirse doktor ek tetkikler isteyebilir.

  Vajinal mantar kaşıntısına ne iyi gelir?

  Vajinal mantar kaşıntısında öncelikle vajinal krem tedavisi ve vajinal mantarın bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

  Ancak Vajinal mantar kaşıntısında sadece krem kullanmak ya da bitkisel tedavi uygulamak çoğu zaman tek başına çözüm sağlamaz. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından kaynaklanmaktadır.

  Vajinal mantar krem tedavisi etkili midir?

  Vajinal mantar enfeksiyonu çoğu zaman vajinal kaşıntı, kızarıklık ve yanma batma hissine sebep olur. Vajinal mantar krem tedavisi çoğu zaman 2-3 gün içinde bu şikayetleri azaltır. Ancak tek başına krem tedavisi yeterli olmayabilir. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından kaynaklanmaktadır. Asıl enfeksiyon çözülmediği sürece hastanın vajinal kaşıntı, akıntı, kızarıklık şikayetleri tekrar edecektir.

  Vajinal mantar fitil tedavisi gerekli midir? Nasıl yapılır?

  Cinsel yönden aktif hastalarda vajinal mantar fitil tedavisi öncelikle tercih edilmelidir. Fitil kullanımı vajinal mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Lokal olarak etki gösterir yani  gereksiz yere tüm vücuda ilaç dağılmaz etki etmez karaciğere zararı olmaz. Çoğu zaman kısa süreli bir tedavi ile çözüme gidilir.

  Fitiller tercihen gece yatarken vajinaya hazneye bir eldiven ile yağlı bir krem vasıtası ile olabildiğince ilerletilir.

  Vajinal mantarda fitil tedavisi sonrası akıntı bir miktar artış gösterebilir.  Yanma hissi olabilir.  Vajinal fitilin bir kısmı dışa çıkabilir. Yaşanan bu durumların hepsi normaldir.

  Vajinal mantar hapı kimlere önerilir?

  Vajinal mantar doğal Bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir mi?

  Hastaların çoğu vajinal mantarı evde tedavi etme yönünde eğilim içindedir. Bu nedenle bugüne kadar çok farklı doğal bitkisel tedavi yöntemleri denenmiştir. Avrupa ve ABD’de bitkisel tedavi yani fitoterapi olarak isimlendirilen birçok çalışma yapılmaktadır. Vajinal mantarın doğal ve bitkisel yollarla tedavisi üzerine de birçok çalışma bulunmaktadır.

  Vajinal mantar tedavisinde doğal ve bitkisel yöntemler ele alındığında farklı yöntemlerin denendiği görülmektedir.

  Bazı çalışmalarda hastanın vajinal mantar tedavisinde sirke kullanılarak tedavi edildiği ifade edilmektedir. 2017 yılında Altern Ther Health Med dergisinde yayınlanan bu olgu sunumunda 32 yaşında mantar enfeksiyonu olan evli 5 yıldır ilaçlara yanıt vermeyen kronik vajinal mantar enfeksiyonu olan hastaya elma sirkesi ile tam bir tedavi imkanı sağlandığı belirtilmiştir.

  Sonuç olarak, vajinal mantarın doğal bitkisel tedavileri için denenen tedavi seçenekleri oldukça uzundur. Üstte sözü edilen yayın ışığında elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olabilir ve denenebilir.

  Ancak istenmeyen yan etkiler, kullanım şeklinin kolay olmaması, reçete ile eczaneden alınan ilaçlar gibi standart belli bir dozunun olmaması ve doğal ve bitkisel tedavilerin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış olması nedenleri ile vajinal mantar tedavisinde doğal ve bitkisel tedaviler ilaç tedavilerine tamamlayıcı ya da destek tedavi olarak denenebilirler.

  Doğal ve bitkisel tedavinin istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlar yaşandığı zaman mutlaka zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Vajinal mantar evde tedavi edilebilir mi?

  Üstte sıralanan bilgiler ışığında vajinal mantarın evde tedavisi tek başına zaman alabilir. Bu nedenle vajinal mantar akıntı şikayeti olan hastaların jinekolojik muayene sonrası uygun ilaç tedavisi alması daha mantıklı gözükmektedir.

  Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gitmeden önce evde tedavi olmayı tercih eden hastalar elma sirkesi doğal tedavisini deneyebilirler. Bu tür tedavilerde yan etkilerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. İstenmeyen bir yan etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

  En iyi vajinal mantar ilacı nedir?

  Vajinal mantar ilacı hastanın durumuna ve rahatsızlığının boyutuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle en iyi vajinal mantar ilacı hastanın kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirmesi sonucu hastaya özel yazacağı ilaç tedavisidir. Tıpta hastalık yoktur hasta vardır. Tedaviler hastaya özel olmalıdır.

  Vajinal mantar ameliyatı var mıdır?

  Vajinal mantar enfeksiyon hastalığıdır. İlaçla tedavi edilir.  Vajinal mantar ameliyatı yoktur.

  Vajinal mantar bol su içerek tedavi edilebilir mi?

  Vajinal mantar enfeksiyonları idrar yollarını etkileyebilir. idrar yaparken yanma sızı ve sık idrara çıkmaya neden olabilir. Bu şikayetlerin önlenmesi ve tedavisinde günde en az 2 litre su içmek bol sıvı tüketmek faydalıdır.

  Ancak tek başına su içmek vajinal mantarın tedavisini kesin olarak sağlamaz.

  Vajinal mantar diyeti var mıdır?

  İnsan vücudu bir bütündür. Uyku, beslenme alışkanlıkları, stres ve spor bağışıklık sistemini direk etkiler.  Bağışıklık sisteminin kötü olması ve şeker hastalığına yatkınlık vajinal mantar enfeksiyonlarının sık ve uzun süreli olmasına neden olur. Vajinal mantar enfeksiyonu geçiren hastaların bağışıklık sistemini güçlendirici bol vitaminli  ( özellikle C vitamini ) sebze ve meyveleri tüketmeleri, doğal, az işlenmiş yemekleri tercih etmeleri, fast food gibi sağlıksız ürünlerden uzak olmaları, tatlı, yağlı, pasta, kek, kurabiye, aşırı tatlı meyveler,  dondurma gibi kan şekerini yükselten gıdalardan uzak kalmaları tedaviye katkı sağlayacaktır.

  Hamilelikte vajinal mantar neden olur? Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tüm kadınlarda olduğu gibi hamilelerde vajinal mantar enfeksiyonu olabilir. Hatta hormonların değişmesi ile vajinal flora değişir. Kadın hamilelikte vajinal mantara daha yatkın hale gelir. Özellikle düşük riski olan ve bu nedenle vajinal fitil, krem kullanan gebeler vajinal mantar enfeksiyonuna daha sık yakalanır. Hamilelikte vajinal mantar tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmez. Tek kullanımlık bebeğe zarar vermeyen vajinal fitiller ve  kremler tercih edilmelidir.

  Gebelikte sık vajinal mantar enfeksiyonu var ise kültür testi yapılmalı ve gebelik diyabeti açısından kan testleri yapılmalıdır.

  Bebeklerde vajinal mantar ve bebeklerde vajinal mantar tedavisi

  Bebeklerde vajinal mantar enfeksiyonu kimi zaman görülebilir.

  Tedavisinde bebeğe zararı olmayan krem tedavisi uygun olur.

  Emziren Annelerde Vajinal Mantar Tedavisi Nasıldır?

  Vajinal mantar kremi emziren anneler için ideal tedavilerden birisidir. Vajinal mantar hapı tedavisi emziren annelerde önerilir. Gerekirse fitil tedavisi yapılabilir.

  Diyabet Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Neden Olur mu?

  Diyabethastalığında kan şekeri takibi ve kontrolü çok önemlidir. Bunun içinde sağlıklı beslenme ve spor önemlidir.  Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorunun önerdiği diyabet ilaçları düzenli zamanında alınmalıdır.

  Uzun süre kan şekeri yüksek seyreden diyabet hastalarında vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Ayrıca diyabetik hastalarda geçmeyen ve tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonuna daha sık rastlanır.

  Bu nedenle tekrarlayan vajinal mantar sorunu olan hastalarda diyabet yönünden de inceleme gereklidir.

  Kronik (Tekrarlayan) ya da Geçmeyen Vajinal Mantar Neden Olur?

  Vajinal mantara sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece enfeksiyon geçmez ya da sık tekrar eder. Bu nedenle vajinal mantara neden olan altta yatan rahatsızlık ne ise bunun önlenmesi veya yapılmaması öncelikle önemlidir.

  Kronik - geçmeyen vajinal mantar enfeksiyonu olan hastalarda;

  Vajinal Mantar Neden Tekrarlar?

  Vajinal mantara neden olan mikroorganizma sürekli olarak vücutta bulunur. Yani dışardan enfeksiyon almaya gerek yoktur. Candida adı verilen bu mikroorganizma fırsat bulunca veya gerekli koşullar oluşunca hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar ve vajinal mantara neden olur. Bu nedenle bağışıklık sisteminin zayıf düşmesinin önlenmesi vajinal mantarın tekrarlamasının önlenmesinde büyük önem taşır.

  Vajinal Mantar Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur mu?

  Vajinal mantar cinsel sağlık bakımından önemlidir. Tahriş ve kızarıklığa neden olur. Bu nedenle ciltte çatlaklar oluşur ödem meydana gelir. Bunlarda vajinal mantarda cinsel ilişkide acıya sebep olur.

  Vajinal Mantar Bulaşıcı mıdır?

  Vajinal mantar tuvalet, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanları ve cinsel birliktelik yolu ile bulaşabilir.

  Vajinal Mantar Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

  Vajinal mantar hastalığı adet gecikmesine neden olmaz.

  Vajinal Mantar Varken Adet Olmak Zararlı mıdır? Vajinal Mantar Adet Olunca Geçer mi?

  Vajinal mantar varken adet olmak çözüm sağlamaz. Yani vajinal mantar adet olunca geçmez. Belki adet süresince geçici bir rahatlama olabilir. Ama çoğu zaman oluşan nem ve sık ped değiştirmeye bağlı olarak acı batma yanma hissi artar.

  Vajinal mantar varken adet olmanın diğer bir sorunu da tedavi için kullanılan fitil tedavisine ara vermek gerekir. Adet döneminde vajinal mantar fitil tedavisine ara verilmelidir. Adet bitiminde tedaviye kalınan yerden devam edilir.

  Vajinal Mantar Yumurtalık Ağrısı Yapar mı?

  Cinsel sağlık bakımından oldukça önemli olan vajinal mantarda yumurtalık ağrısı yaşanmamaktadır.

  Vajinal Mantar Gebeliğe Engel mi?

  Tek başına vajinal mantar gebelik oluşmasına engel olmaz. Ancak cinsel birliktelik esnasında acı, yanma, batma olursa gebelik için gerekli olan sağlıklı birliktelik gerçekleşmeyebilir.

  Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı?

  Vajinal mantar hastalığı kısırlık yapmaz.

  Vajinal Mantar Kendiliğinden Geçer mi?

  Birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise ve vajinal mantara neden olan neden ortadan kalkmışsa vajinal mantar kendiliğinden geçebilir. Ancak bu çoğu kez uzun zaman alır. Kimi zaman bu bekleme süreci içinde hastalık daha da ilerleyebilir. Bu nedenle vajinal mantar varsa kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

  Vajinal Mantar Makata Bulaşır mı?

  Vajinal mantar zamanında tedavi edilmez ise ya da kortizonlu kremler kullanılırsa makata bulaşabilir ve yayılım gösterebilir.

  Vajinal Mantar Varken Denize Girilebilir mi?

  Vajinal mantar varken denize girilir. Sakıncası yoktur. Ancak deniz sonrası duş alınmalı,  ıslak mayo ile kalınmamalı, dış genital bölge iyice kurulanmalı ve kuru rahat çamaşırlar giyilmelidir.

  Vajinal Mantar Rahim Ağzı Kanserine Yol Açar mı?

  Vajinal mantar rahim ağzı kanseri arasında ilişki yoktur. Vajinal mantar rahim ağzı kanseri yapmaz.

  Antibiyotik Kullanımı Vajinal Mantara Neden Olur mu?

  Antibiyotik kullanımı vajinal mantara sıklıkla neden olur. Bu nedenle gereksiz yere antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

  Vajinal Mantar Boğaz Ağrısına Neden Olur mu?

  Vajinal mantar ile boğaz ağrısı arasında direkt bir ilişki yoktur ancak boğaz ağrısı çoğu zaman solum sistemi hastalıklarını habercisidir. Solunum yolu enfeksiyonları, bağışıklık sistemini zayıflatarak vajinal mantara neden olabilir.

  Vajinal Mantar Erkekten Geçer mi?

  Mantar enfeksiyonu nemi sever. O nedenle kadınlarda daha sık gözükür. Cinsel birliktelik esnasında erkeğe geçebilir. Ancak erkekte kadındaki gibi yoğun belirti vermeyebilir.

  Erkeklerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

  Mantar enfeksiyonu erkekte çoğu zaman belirti vermez. En çok görülen belirtisi dış genital bölgede kaşıntı, kızarıklık ve pul pul cilt dökülmeleridir. Akıntı çoğu kez yoktur. Tahriş, kaşımaya bağlı ciltte çatlaklar oluşur ise acı hissi de vardır.

  Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Vajinal mantar hastalığı tedavi edilmezse makata kalçalara yayılım gösterebilir. Tedavide daha da geç kalınırsa kronik - tam iyileşmeyen bir enfeksiyon halini alabilir. Bu nedenle tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavi vajinal mantar enfeksiyonları içinde önemlidir.

  Vajinal Mantar Bulaşıcı mıdır?

  Vajinal Mantar Bacak Ağrısına Neden Olur mu?

  Vajinal mantar hastalığı bacak ağrısına neden olmaz.

  Vajinal mantar Ağrı Yapar mı?

  Genel olarak vajinal mantar ağrıya neden olmaz. Ancak eşlik eden idrar yolu enfeksiyonu varsa idrar yaparken sızı ve kasık ağrısı görülebilir.

  Vajinal Mantar Ne Kadar Sürede Geçer?

  Vajinal mantar uygun tedavi edilirse 1-2 gün içinde şikayetler azalmaya başlar. 7-10 gün içinde tam bir iyileşmenin olması beklenir.

  Vajinal Mantarı Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Vajinal mantar enfeksiyonun önlenmesinde;

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Antibiyotik vajinal mantara yol açar mı?

  Antibiyotik vajinal mantara yol açar mı?

  Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu riskini arttırır.

  En sık etkili olan ve mantar enfeksiyonu açısından riski arttıran antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.

  Özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntı ile kendini gösteren mantar enfeksiyonunda vajinadan salgılanan vajen salgısı miktarı artar.

  Mantar enfeksiyonlarında dış genital organlarda yanma, kızarıklık, şişkinlik ve idrarla temasta yangı görülebilir.

  Mantar enfeksiyonlarında her zaman akıntı söz konusu olmaz. Ancak var ise genellikle beyaz renkli ve süt veya peynir kesiği şeklinde parçalı halde olabilir. Kadınlar arasında değişiklik gösterebilir.

  Vajnal mantar mutlaka muayen edilmeli ve doğru teşhis konmalıdır. Bazen bu enfeksiyon ile birlikte başka sağlık sorunları da görülebilir.

  Vajinal mantara karşı ne yapılmalı?

  Doktorun uyguladığı tedavi haricinde mutlaka pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Naylon ve sentetik kumaşlardan kaçınmak gerekir. Vajina sürekli temiz tutulmalıdır ancak pH dengesini bozan duş jeli, sabun gibi ürünler kullanılmamalıdır.

  Çamaşırlar kaynatılarak yıkanmalı ve ütülenmelidir.

  Çamaşırlar sık sık değiştirilmelidir. Vajen salgısı artacağından nem oluşur ve nemlenen çamaşır enfeksiyonu tetikler.

  Tahriş edici tuvalet kağıtları, kokulu ürünler, genital parfümlerden uzak durulmalıdır.

  Tampon kullanılmamalı ve parfümlü prezervatif tercih edilmemelidir.

  Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

  G-string gibi rahatsız edici çamaşırlar tercih edilmemelidir.

  Yoğurt vajina sağlığını koruyor

  Vajinal mantara karşı özellikle yoğurdun etkili olduğu söylenmektedir. Yoğurdun içinde bulunan probiyotik laktobasiller kadınlarda vajina ekosistemini korumaktadır. Kadınların düzenli olarak yoğurt tüketmesinin özellikle vajina sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Geçmeyen Vajinal Mantar Tedavisi Tedavisi - Doç. Dr. Ebru Zülfikaroğlu

  Geçmeyen Vajinal Mantar Tedavisi Tedavisi - Doç. Dr. Ebru Zülfikaroğlu

  Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi Mümkün Mü?

  Candida mantarı ağız, bağırsak vajen mukozalarında zararsız olarak bulunan bir organizmadır. Diğer bakteri hücreleri ile birlikte dengededir. Fakat bazı durumlarda bu denge bozulur ve mantar hücreleri aktif hale dönüşür. Bu durumlar;

  Vajinal Mantar Belirtileri

  Günlük hayatı etkileyecek kadar çok kaşıntı vardır. Akıntının şekli tipik peynir kesiği gibidir. Çok sık gördüğümüz trichomonas enfeksiyonunda ise sarımsı yeşilimsi renktedir.

  Vajinal Mantar Tedavisi

  ♦ Tedavide ilaçlardan çok mantara zemin hazırlayıp kısır döngüye neden olan alışkanlıklarınızı bulup değiştirmeniz önemlidir!

  ♦ Tedavide birinci adım genital bölgenin KURU tutulmasıdır. Ayrıca hava alması sağlanmalıdır. Pamuklu iç çamaşırını ÜTÜleyerek kullanın ... dar, vücuda oturan kıyafetleri kullanmayın!

  ♦ Genital bölgenin temizliğinde sabun ve duş jeli kullanmayın!

  ♦ Tam iyileşme sağlanıncaya kadar ilişki önermeyiz! ... tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında eş tedavisi öneririz.

  ♦ Vajinal temizlik amacıyla vajinal duş yani vajinadan içeriye doğru yıkama veya tampon kullanmamalısınız!.

  ♦ Beslenmede probiyotik özelliğinden dolayı ortalama iki kase yoğurt tüketin! Ev yapımı yoğurdu pamukla bir miktar ıslatılarak vajen içine sürdüğünüzde iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar (laktobasiller).

  ♦ Şekerli gıdalar ve işlenmiş hazır gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız!

  ♦ Ilık su ile doldurduğunuz bir leğen içerine yarım bardak tuz ve yarım bardak sirke ekleyerek 15 dakika oturma banyosu hergün (akıntı kesilene kadar) yapmak hastalarımdan güzel geri dönüş aldığım bir uygulamadır!

  ♦ Havuz ve deniz sonrası ıslak mayo ile oturmayın... Mutlaka duş alın!

  ♦ Eğer başka bir nedenle antibiyotik kullanıyorsanız beraberinde mantarlara etkili bir ilaç da başlamalısınız!

  ♦ Çok yoğun akıntınız varsa gün içinde çamaşırınızı değiştirmelisiniz!...

  Yazı kaynağı : www.drebruzulfikaroglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap