Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  araba bagajında bulunması gerekenler

  1 ziyaretçi

  araba bagajında bulunması gerekenler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Araba Bagajınızda Mutlaka Bulundurmanız Gerekenler

  Araba Bagajınızda Mutlaka Bulundurmanız Gerekenler

  Yılın, fırsat bulanın şehirden kaçtığı, bulamayanın klima ile kucaklaştığı zamanlarına gelmiş bulunmaktayız. Biz de her boşluğu denize girerek, seyahat ederek geçirmeyi seviyoruz ancak çalışma hayatı öyle her istediğinizde uzaklaşıp nefes almanıza izin vermeyebiliyor. Sabah erken saatlerde kalkıp trafikte araba ile işe giderken bazen insanın tek düşündüğü akşam arkadaşları ya da ailesi ile keyifli vakit geçirmek oluyor. İşler böyle planlı geliştiği zaman doğal olarak hazırlıklı oluyorsunuz fakat aniden çıkan davetler veya spontane programlar söz konusu olduğunda ister istemez hazırlıksız yakalanıyorsunuz. Bizde böyle anlarda hayatınızı kolaylaştırmak için ve elbette trafikte sizin güvenliğinizi sağlayan minik hatırlatmalar yapmak adına böyle bir yazı hazırladık, umarız keyifle okursunuz.

  Bizde öyle düşündük ve araba bagajınızda nelerin olması gerektiğini tespit ettik. Öncelikle trafik kuralları tarafından bagajınızda bulunması zorunlu kılınmış bazı araç gereçlerden başlayalım ki eminiz ki siz bunları zaten biliyorsunuz.

  İşte her zaman araba bagajınızda olması gerekenler:

  1-Yangın tüpü: Anında müdahale gerektiren durumlarda, olay büyümeden en az zararla atlatmanız için olmazsa olmaz.

  2-Akü aktarma kablosu: İnsanlık hâli, radyoyu açık unuttunuz diye arabanın başında çaresizce beklemeyin.

  3-İlk yardım çantası: Yalnızca sizin değil, sizinle yolculuk eden herkesin ihtiyacı olabilir. Küçük bir burun kanamasının başınıza büyük işler açmasına izin vermeyin. Atın bagaja, arada içindeki malzemelerin tarihlerini kontrol edin bitti gitti.

  4-Pompa/Yedek lastik: Dört teker üzerinde gidiyorsunuz, bu kıymetli tekerlekleri yollarda bekleyen sürprizler olabilir.

  5-Kriko/bijon anahtarı: İş başa düştüğünde bu ikili en büyük yardımcınız olacak

  6- Reflektör: Aracınız yolda kaldığında diğer araçların karanlıkta sizi görebilmesi için aracınızın durduğu yere mutlaka reflektör koymanız gerekmekte.

  Yukarıda saymış olduğumuz araç-gereçler trafikte başınıza gelebilecek olumsuz olayların önüne geçebilmek içindi.Peki bir kadın olarak araba bagajında nelere ihtiyacımız olabilir ona bir de bakalım.

  İşte bir kadının araba bagajında mutlaka olması gerekenler:

  1-Şık ve her şeyle giyilebilecek bir topuklu ayakkabı: Ne zaman toplantı çıkar, iş yemeği çıkar ya da bir arkadaşınızın son anda haber verdiği doğum günü etkinliği çıkar hiçbirimiz kestiremeyiz, iyisi mi kıyafetimiz ne olursa olsun bizi daha şık ve hazırlanmış gösterecek bir çift ayakkabıyı bagajda tutalım.

  2-Yedek kıyafet: yedek kıyafet dediğimde aklınıza abiye elbiseler, deri etekler gelmesin tabi, insanlık hali üzerinize bir şey dökülür, kıyafetinizin başına bir şey gelir, değişmeniz gerekir, o bagajda duran bir tanecik t-shirt gününüzü kurtarabilir.

  3-Bakım kiti: içinde diş fırçası, makyaj temizleme mendili, pamuk, törpü, ped gibi aniden bir yerde kaldığınızda kullanabileceğiniz olmazsa olmaz temizlik ürünlerinizi mutlaka ama mutlaka arabanızın bagajında bulundurun.

  4-Mini buzdolabı: Eğer aracınızın bagajı buna elverişli ise -ki hemen hepsine uyan boylar mevcut- arabanızda su ve benzeri içecekleri saklamak, eğer sağlıklı beslenmeye bizim gibi takıntılı biriyseniz yaptığınız yemekleri gideceğiniz yere bozulmadan götürmek için gereken tüm koşulları sağlıyor.

  5- Yedek şarj aleti: Akıllı telefonlar malumunuz şarj problemleri ile ünlüler, şarj aletleri de öyle pek dayanıklı cihazlar olmadıklarından mütevellit, bizim önerimiz bir tane yedek kablo bulundurmanız yönünde, araba çakmaklığına takılıp o şekilde çalışan şarj aletleri de bu konuda bir alternatif olabilir tabi.

  Bizden şimdilik öneriler bu kadar, sizin bagajınızda her daim bulundurduğunuz ve hayatınızı kolaylaştıran başka eşyalarınız varsa lütfen yorumlar kısmında bunları bizimle paylaşın.

  HHF4W olarak keyifli günler dileriz 🙂

  Araçlarıyla seyahat edeceklere tavsiyeler yazımız için tıklayınız.

  Yazı kaynağı : blog.kolayoto.com

  Araçta Bulundurulması Zorunlu Malzemeler

  Araçta Bulundurulması Zorunlu Malzemeler

  Trafik kuralları gereğince, araçta zorunlu bulundurulması gereken malzemeler ve teçhizatların yanı sıra, birtakım belgelerin de araç içinde veya yanınızda olması gerekir.

  Hususi Otomobilde Bulundurulması Gereken Belgeler:

  Hususi Otomobilde Bulundurulması Gereken Malzemeler:

  Bunların dışında, tornavida, çekiç, pense vb. araç ve gereçler, bulundurulması zorunlu olmayan ama yararlı olabilecek malzemelerdir.

  Diğer Araç Tiplerinde Bulundurulması Gereken Malzemeler:

  Taksimetre: Ücretle taşıma yapan taksilerde çalışır durumda ve yolcu tarafından görülebilecek şekilde yerleştirilmiş bir taksimetre bulunması zorunludur.

  Yangın Söndürücü: Hususi otomobillerde 1 kg’lık bir adet yangın söndürücü bulundurulması yeterli iken; otobüs ve kamyonlarda 6 kg’lık bir adet; tehlikeli madde taşıyan araçlarda iki adet 6 kg’lık olması gerekmektedir.

  Takograf: Takograf, araçların kat ettiği mesafeyi, hızını ve sürücülerin sürüş zamanını, çalışma aralarını ve dinlenme sürelerini otomatik veya yarı otomatik olarak kaydeden cihazdır. Takografın otobüs, kamyon ve çekicilerde bulundurulma zorunluluğu vardır.

  Stepne: Şehirler arası yolcu taşıyan araçlarda stepne olması şarttır.

  İç Lamba: Ücret karşılığı yolcu taşıyan motorlu araçlarda bulundurulur. Beyaz ışık olması ve aracın içini aydınlatacak özellikte olması gerekir.

  Takoz: Kamyon, otobüsler ve çekicilerde bulundurulmalıdır. Tekerlek takozunun üçgen şeklinde, kenar uzunluklarının 20’şer cm ve boyunun da 40 cm olması gerekir.

  Yazı kaynağı : blog.sigortacini.com.tr

  Araçlarda Mutlaka Olması Gerekenler Malzemeler

  İlk yardım çantası:Tendirdiyot, yara bandı, sargı bezi, makas ve daha pek çok malzemeden oluşan bir ilk yardım çantası, yolculuklarınızda yaralanma ve diğer kaza durumlarında işinize yarayacaktır.

  Yangın söndürme tüpü:Aracınızda oluşabilecek bir yangın durumuna karşı yangın tüpü hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden aracınızdaki yangın tüpünü, acil durumlarda ulaşabileceğiniz bir yere koymalısınız.

  Çekme halatı:Aracınızın yolda kalması veya çamura batması gibi durumlarda başka bir aracın çekmesi için ihtiyacınız olacaktır.

  Kriko ve bijon anahtarı: Lastik patlaması durumunda kriko ve bijon anahtarı hayat kurtarıcı bir rol oynamaktadır.

  Takoz ve patinaj zinciri:Karlı ve buzlu havalarda çamura batma ve kayma durumuna karşı takoz ve patinaj zinciri büyük fayda sağlamaktadır.

  Reflektör:Gece yolda kalmanız durumunda diğer araçların sizi görmesi için resflektör en büyük ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden aracınızda mutlaka bulundurmalısınız.

  Bir adet stepne:Lastik patlamasına karşı aracınızda mutlaka bir yedek lastik bulundurmalısınız.

  Seyyar Lamba ve yedek ampul:Özellikle uzun yolculuklarda işe yarayan seyyar lamba ve yedek ampül karanlıkta yolda kalınması durumunda faydalı olmaktadır.

  Yedek malzeme takımları:Tornavida, pense, İngiliz anahtarı vb. malzemelerin bulundurulması küçük arızaları kolayca çözmenize yardımcı olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.10numarafiat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap