Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  araba lastiklerine zincir takılması sürtünmeyi azaltır mı

  1 ziyaretçi

  araba lastiklerine zincir takılması sürtünmeyi azaltır mı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Otomobilin lastiğine neden zincir takılır?

  Otomobilin lastiğine neden zincir takılır? Kışın araba lastiklerine takılan zincirler, lastiğin yola temas eden yüzeyini daha pürüzlü bir hale getirir.

  otomobil lastiği zinciri

  Böylece buzlu ve karlı yollarda arabaların kayması engellenmiş olur.

  Karlı ve buzlu havalarda araçların kaymasını önlemek için tekerleklere zincir takılır veya kar lastikleri kullanılır. Zincir ve kar lastikleri sürtünmeyi artırdığı için araçların kaymasını önler. Kışlık ayakkabılarınızın tabanı da benzer şekilde sürtünmeyi artıracak şekilde yapılır.

  Birbiri ile temas hâlinde olan yüzeyler arasında harekete engel olacak yönde ortaya çıkan kuvvete sürtünme kuvveti adı verilir. Sürtünme kuvveti cismin hareketini zorlaştıran veya engelleyen bir kuvvet olup cismin hareketine zıt yöndedir.

  Cisimlere uygulanan kuvvetler her zaman onların hareket etmelerini, yavaşlama veya hızlanma gibi farklı hareketler yapmalarını sağlamaz. Bazı kuvvetler cisimlerin hareket etmelerini engeller veya zorlaştırır. Hareketi engelleyici ya da zorlaştırıcı bu etki, hem cismin hem de cismin temas ettiği yüzeyin özelliğinden kaynaklanabilir. Çünkü bu durumda cisim, temas ettiği yüzey ile etkileşim içindedir. Pürüzlü yüzeylerde cismin hareketi zorlaşırken, pürüzleri az olan kaygan yüzeylerde ise cismin hareketi kolaylaşır.

  Örneğin buzlu bir zeminde kaymak kolayken, toprak bir zeminde kaymak oldukça zordur. Cisimle yüzey arasında oluşan ve cismin hareketini zorlaştıran ya da engelleyen kuvvete sürtünme kuvveti denir. Sürtünme kuvveti, birbirine temas eden yüzeyler arasında cismin hareketini sağlayan kuvvete ters yönde oluşur.

  Yazı kaynağı : www.yardimcikaynaklar.com

  Kışın araç lastiklerine zincir takılmasının nedeni nedir?

  Kışın araç lastiklerine zincir takılmasının nedeni nedir?

  Kışın araçlarımızın tekerlekleri, yollar buz tuttuğu için kayar. Bu yüzden arabalarımızın karda, buzda gidebilmesi için araçlara zincir takarlar. Zincir sürtünme kuvvetini arttıracağından aracın kaymasını engeller.

  Basınç, belirli bir yüzeye etki eden dik kuvvete verilen isimdir. Bu kapsamda katı, sıvı ve gaz basınçları hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır.

  Araç lastikleri, yol tutuşu sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır. Kış aylarında, yolların buzlu olduğu vakitlerde araç lastikleri büyük ölçüde işlemez hale gelmektedir. Araçlar buz tutmuş yollar üzerinde kaymaktadırlar. Araçların karşı karşıya kaldığı bu problemin çözümü adına lastik zincirleri kullanılmaktadır. Lastik zincirleri sürtünmenin ve basıncın artırılması ile aracın yol üzerinde kaymamasını sağlamaktadır. Lastikler ile yol arasındaki sürtünme bu kapsamda sağlanmakta, aynı zamanda içi hava dolu lastiklere nazaran zincirin yere uyguladığı basınç da bu sürtünmeyi artırır niteliktedir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  fenbilim.net

  Cevap-Bul.com

  Motorda sürtünme ne ise yarar?

  İyi bir sürtünme kuvveti, iyi bir yol tutuşu anlamına gelmekle birlikte aracın rahat bir biçimde hareket ettirilmesini ve hızlanmasını sağlar veya güvenli bir şekilde yavaşlamasına veya durmasına olanak sağlar.

  Kışın araba lastiklerine zincir takmak sürtünmeyi azaltır mı?

  Kışın araçlarımızın tekerlekleri, yollar buz tuttuğu için kayar. Bu yüzden arabalarımızın karda, buzda gidebilmesi için araçlara zincir takarlar. Zincir sürtünme kuvvetini arttıracağından aracın kaymasını engeller.

  Kış lastiği sürtünme kuvvetini azaltır mı?

  Kış lastikleri gerekli sürtünme değerlerini 7 derecenin altında sağladıkları için daha yüksek sıcaklıklarda tam performans veremezler. Yazın kış lastiği kullanılması durumunda fren mesafesi ve aquaplaning (hydroplaning-su yastığında kızaklama) hassasiyeti artar.

  Araçlarda sürtünmeyi azaltmak için neler yapılabilir?

  Zemin ile hareket eden araçlar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için yuvarlanma hareketinden yararlanılır. Dolap ve sehpa gibi eşyalara takılan tekerlekler, bu eşyaların hareketini kolaylaştırır. Pürüzlü yüzeylerde sürtünme kuvveti fazladır. Bu yüzeylerdeki pürüzler azaltıldığında sürtünme de azalır.

  Kışın araba lastiklerine takılan zincir sürtünme kuvvetini arttırır doğru mu?

  Soru: Kışın araba lastiklerine takılan zincir sürtünme kuvvetini artırır. Doğru mu, Yanlış mı? Cevap: Doğru.

  Buzlanmış yolların buzlarının sökülmesi sürtünmeyi arttırır mı azaltır mı?

  Buzlanmış yolların buzlarının sökülmesi ve kışın araçlara kar lastiklerinin takılması sürtünmeyi artırarak kaymayı önler.

  Kış lastiği mi kar lastiği mi?

  Pek çok kişi, kış lastiklerine “kar lastiği” der ama “kar” lastiklerinin sadece kar yağarken kullanılan lastikler olmadığını belirtmek gerekir. Kış lastikleri, buzlu, karlı ve sulu karlı yol şartlarında, yol tutuş, hızlanma, durma ve viraj alma açılarından en iyi lastiklerdir.

  Zincir aracın hangi lastiklerine takılmalıdır?

  Önden çekişli araçlarda ön lastiklere zincir takılması gerekiyor. Arkadan çekişli arabalarda ise arka lastiklere zincir takılması, yol tutuşunu güçlendirmesi bakımından önem taşıyor.

  Araba lastiklerine takılan zincir sürtünme kuvvetini arttırır Doğru mu yanlış mı?

  Kış aylarında kar yağışı olan yerlere arabaların tekerleklerine zincir takılarak sürtünme kuvveti arttırılır. Bu sayede arabanın yoldan çıkması veya kayması önlenmiş olunur.

  Yazı kaynağı : cevap-bul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap