Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arveles soğuk algınlığına iyi gelir mi

  1 ziyaretçi

  arveles soğuk algınlığına iyi gelir mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Arveles nedir ve ne için kullanılır?

  Arveles nedir ve ne için kullanılır?

  Arveles, ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır. Arveles 25 mg tablet ne işe yarar? Arveles şu durumların tedavisinde kullanılabilir:

  Arveles ağızdan alındıktan sonra kandaki en yüksek plazma ketoprofen düzeyine 0.5 ile 2 saat arasında ulaşır. Siz ilacı aldıktan yarım saat sonra ile 2 sat sonrası en etkili olduğu sürelerdir. Yarı ömrü 2.4 saattir, ağrı kesici etkisini göstereceği analjezik süresi ise 4 ila 6 saattir.

  Arveles tablet ve ampül formunda bulunmaktadır. Ampül formu genellikle hastane şartlarında kullanılır.

  Ketoprofen içeren Arveles’i oda sıcaklığında (20 ° C ile 25 ° C arasında) saklayın. Bu ilacı banyo ve tuvalet dolapları gibi nemli veya sıcak yerlerde saklamayın.

  Kimler Arveles kullanabilir, kimler kullanamaz?

  Çoğu genç yetişkin Arveles (ketoprofen) kullanabilir.

  65 yaş ve üstü kişiler, bu ilacı alırken artan mide sorunları ve böbrek yetmezliği riski altındadır.

  Arveles hangi durumlarda kullanılmaz? Aşağıdakilerden birine sahipseniz Arveles (ketoprofen) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  Arveles’in güvenliği ve etkinliği 18 yaşın altındaki kişilerde belirlenmemiştir. Çocuklarda (hekim önerisi olmaksızın) kullanılmamalıdır.

  Arveles nasıl ve ne zaman alınır?

  Arveles tabletleri her zaman bir yemekten veya atıştırmadan sonra veya bir bardak süt ile ya da başka bir sıvıyla birlikte alın. Bu sayede hazımsızlık gibi sindirim sistemi yan etkileri daha az görülebilir. Hepsini yutun – ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

  Dozunuzu düzenli aralıklarla alın. Örneğin, doktorunuz Arvelesi günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla alın.

  Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

  Arveles (ketoprofen) dozu

  Standart doz, doktorunuzun sizin için ne reçete ettiğine bağlı olarak günde 50 mg ila 75 mg’dır (günde 2 veya 3 Arveles tablet).

  Hastalığınıza ve belirtilerin şiddetine göre günlük 100 mg’a (günde 4 tablet) kadar kullanımı önerilebilir. 

  Doktorunuz, romatoid artrit veya osteoartrit gibi kronik eklem hastalıklarının tedavisinde günde iki, üç veya dört defaya bölünerek uygulanmak üzere bir günde toplam 100 ila 150 mg ketoprofen (günde toplam 4 ila 6 tablet Arveles) kullanmanızı önerebilir.

  Doktorunuz aksini önermedikçe;

  Antienflamatuar diyet ile beslenmek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur. İlaç kullanma ihtiyacınızı düşürür.

  Antienflamatuar Diyet Rehberi

  Ketoprofen jel

  Eğer kas ve eklem ağrıları nedeniyle Arveles kullanıyorsanız doktorunuz daha az yan etki riskine maruz kalmanız için cilt üzerine uygulanan jeller önerebilir.

  Cilt üzerine uygulanan jeller, ağızdan alınmaz ve mideye geçmezler. Jellerin yüksek dozlarda kana emilmeleri ve diğer organlara ulaşarak sistemik yan etkilere neden olmaları beklenmez.

  Ketoprofen içeren jeller, ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılabilir.

  Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jelFastjel, Elektra jel

  Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi pek olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

  Arveles almayı unutursam?

  Unuttuğunuz Arveles (ketoprofen) dozunu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

  Peki, çok fazla Arveles alırsam ne olur?

  Çok fazla Arveles (ketoprofen) alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz daha yüksektir ve tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

  Yanlışlıkla çok fazla ketoprofen alırsanız, hemen doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, ilaç paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

  Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

  Arveles, parasetamol ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

  Arveles; aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Ketoprofeni diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

  Arveles ilacını; aspirin, ibuprofen, naproksen, diklofenak veya diğer NSAİİ‘ler birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

  Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

  Coldaway C, İbucold C ve Nurofen gibi ibuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

  Yan etkiler

  Kalp ameliyatı uyarısı: Yakın zamanda koroner arter baypas ameliyatı geçirdiyseniz bu ilacı almayın.

  Kalp riskleri uyarısı: Kalp hastalığınız varsa veya yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı riskiniz varsa bu ilacı dikkatli kullanın. Arveles, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). NSAİİ’ler kan pıhtılaşması, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç riskinizi artırabilir ve bu da ölüme neden olabilir. Bu ilacı uzun süreli, yüksek dozlarda alıyorsanız veya halihazırda kalp problemleriniz veya kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa riskiniz daha yüksek olabilir. Koroner arter baypas greft ameliyatından sonra ağrıyı tedavi etmek için bu ilacı almamalısınız. Bunu yapmak kalp krizi veya felç geçirme riskinizi artırabilir.

  Mide sorunları uyarısı: Arveles (ketoprofen), mide kanaması veya peptik ülser (midenizin veya bağırsaklarınızın iç yüzeyindeki delikler) riskinizi artırabilir. Bu koşullar ölümcül olabilir. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve semptomları olmayabilir. Yaşlılar bu sorunlar için daha büyük risk altındadır.

  Tüm ilaçlar gibi Arveles de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  Karaciğer problemi olan kişiler için: Ketoprofen ALT ve AST gibi belirli karaciğer enzimlerini artırabilir ve bazı durumlarda karaciğerinize zarar verebilir.

  Astımı olan kişiler için: Aspirine duyarlı astımınız varsa ketoprofen kullanmayın. Ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

  Yaygın yan etkiler

  Yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

  Ciddi yan etkiler

  Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

  Ciddi alerjik reaksiyon

  Nadir görülse de ketoprofene karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

  Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

  – Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
  – Hırıltılı nefes alma
  – Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
  – Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
  – Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

  Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Bunlar Arveles (ketoprofen)’in tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

  Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  Gebelik ve emzirme

  Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan Arveles Tablet kullanmayın.

  Bu ilacı kullanıyorken hamile kalırsanız hemen doktorunuza danışın.

  Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

  Hamilelik

  Gebeliğin üçüncü trimesterinde Arveles (ketoprofen) kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ketoprofen kullanmaktan kaçının.

  Hafta Hafta Gebelik Rehberi

  Sizin için daha güvenli olan başka tedaviler olabilir. Parasetamol, gebelik sırasında alınabilecek en güvenli ağrı kesicidir. Parasetamol içeren bazı ilaçlar:

  Emzirme

  Emziriyorsanız, genellikle Arveles kullanmanız tavsiye edilmez.

  Arveles Tablet içerisindeki etken madde olan ketoprofenin anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Arveles, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Bir kez Arveles aldığınızda yaklaşık 4-6 saat kanınızda öncemli miktarda ketoprofen dolaşır. Bu 4-6 saatlik sürede meme dokunuzda üretilip depolanan süt Arvelese ait kimyasal maddeler içerebilir.

  Eğer emzirilmeye daha az ihtiyacı olan, yaşı daha büyük bir bebeğiniz var ise ve yanlışlıkla Arveles kullandıysanız, Arveles aldıktan 6-8 saat sonra sütünüzü sağıp bebeğinize vermemeyi tercih edebilirsiniz.

  Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Arveles Tablet kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

  Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

  Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

  Arveles (ketoprofen) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  Soru-Cevap

  Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, Arveles dahil olmak üzere NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

  NSAİİ türleri

  Uzun süre ketoprofen almanız gerekiyorsa, doktorunuz midenizi yan etkilerden korumak için Lansor, Nexium, Rabelis ya da Panto… gibi proton pompa inhibitörleri gibi mide asidini azaltan bir ilaç yazabilir.

  Kaynak:

  Yazı kaynağı : hekimimyanimda.com

  Arveles Ağrı Kesici Prospektüs, Yan Etkileri, Fiyatı

  Arveles Ağrı Kesici Prospektüs, Yan Etkileri, Fiyatı

  Arveles Ağrı Kesici İlaç Kullanımı ve Etkileri

  Arveles nedir ne için kullanılır? Ağrı kesicilerden biri olan Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Genellikle Arveles baş ağrısı tedavilerinde tercih edilir. Her bir tableti 25 gram olan Arveles’i kulaktan dolma bilgilerle değil de daha yakından ve tıbbi özellikleri ile tanımanız için bir yazı hazırladık. Bu içeriğimiz sayesinde Arveles’in kullanım alanlarını ve yan etkilerini doktor görüşleri ile öğrenebilirsiniz.

  Arveles nedir? Kas ağrıları, baş ağrısı ve kadınların regl dönemi ağrıları için yaygın olarak kullanılabilen bir ağrı kesicidir. Arveles 25 mg deksketoprofen ve 20 tabletlik kutuların içinde, eczanelerde satılmaktadır. Antiinflamatuvar ilaç grubunda yer alır. Arveles çiğnemek için uygun değildir, yutularak içilen bir ilaçtır.

  Arveles ampul formu da bulunmaktadır. Arveles çeşitleri arasında bulunan bu tür hap içemeyen kişilerde ve özellikle ameliyat sonrası gibi ağrıların yoğun olduğu vakalarda tercih edilmektedir. Ampul içindeki sıvı mutlaka bir uzman tarafından vücuda enjekte edilmelidir. Enjeksiyon sonrası biraz kızarma ve iğne olan yerde hafif bir rahatsızlık olabilmektedir.

  Bilinçli ilaç kullanımı için mutlaka her bir ilacı kullanırken doktorunuza danışmanız şarttır.

  Size iyilik yapmak isteyen çevreniz, yanlış bir ilaç önerip sağlığınızı tehdit edebilir; zira arveles ağrı kesici kullanımı yaygın bir ilaçtır.

  Arveles yan etkileri ile karşı karşıya kalmamak için doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmamanızı öneriyoruz. Aman dikkat diyelim!

  Bu uyarı Arveles kullanımı dışında tüm ilaç kullanımları için de elbette geçerlidir. Öncelikle, bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak ilaç kullanım ihtiyacını azaltabileceğinizi unutmayın. Arveles etken madde vücuda ortalama 30 dakika sonra etki etmeye başlar ve etki 5-6 saat devam eder. Arveles etki süresi ağrının şiddetine göre, kişinin fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

  Arveles prospektüs özellikleri incelendiğinde şu özellikleri görebilirsiniz:

  Arveles öncelikle kas ve iskelet ağrıları, dismenore, diş ağrıları, postoperatif ağrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.

  Formülü:

  Her bir tablet: 25 mg deksketoprofen (INN)’e eşdeğer 36.9 mg deksketoprofen trometamol ve titanyum dioksit (E 171) içerir.

  Farmakolojik özellikleri:

  Farmakodinamik Özellikler: Deksketoprofen trometamol S-(+)-2-(3-benzoilfenil) propiyonik asidin trometamin tuzu, nonsteroid antiinflamatuvar ilaç grubuna dahil analjezik, antiinflamatuvar ve antipiretik bir ilaçtır.

  Non-steroid antiinflamatuvar ilaçların etki mekanizması, siklooksijenaz yolagının inhibisyonu ile prostaglandin sentezinin azaltılmasıyla ilgilidir. Özellikle, prostaglandinler PGE1, PGE2, PGF2a, ve PGD2 ve aynı zamanda prostasiklin PGI2 ve tromboksanlar (TxA2 ve TxB2) olusturan, arasidonik asitin sıklık endoperoksitlere, PGG2 ve PGH2, transformasyonunun inhibisyonu ile gerçekleşir.

  Ayrıca, prostaglandin sentezinin inhibisyonu, kinin gibi diğer inflamasyon mediyatörlerini de etkileyerek, direkt etkiye ilaveten indirekt bir etkiye de neden olur. Deksketoprofen prostaglandin sentezini merkezi ve periferik olarak inhibe etmektedir.

  Çeşitli ağrı modellerinde yapılan klinik çalışmalar, deksketoprofen trometamolün etkin analjezik etkisi olduğunu göstermiştir. Analjezik aktivitenin başlaması bazı çalısmalarda uygulandıktan sonra 30 dakika içinde elde edilmiştir. Analjezik etki 4-6 saat sürmektedir.

  Farmakokinetik Özellikler:

  Deksketoprofen trometamolün insanlara oral uygulamasından 30 dakika sonra Cmax.’a ulaşır. Deksketoprofen trometamolün dağılım yarı ömrü ile eliminasyon yarı ömrü değerleri sırasıyla, 0.35 ve 1.65 saattir. Plazma proteinlerine yüksek baglanma (% 99) gösteren diğer ilaçlarda oldugu gibi dağılım hacminin ortalama değeri 0.25 l/kg’dan düşüktür.

  Endikasyonları:

  Kas ve iskelet ağrıları, dismenore, diş ağrısı, postoperatif ağrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.

  Kontrendikasyonları:

  ARVELES® Tablet aşağıdaki durumlarda uygulanmamalıdır:

  Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

  Arveles kimi durumlarda yan etki gösterebilir. Yan etkilerini ise şöyle listeleyebiliriz:

  Lütfen dikkat: Doktora danışmadan Arveles kullanmamanızı öneriyoruz.

  Arveles Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

  Kendinizi biraz yorgun ve ağrı içinde hissettiğinizde bir anda Arveles kullanmak istersiniz değil mi? İşte bu yanlış davranışa son vermek için şimdi size anlatacağımız bilgileri can kulağı ile dinlemelisiniz.

  Her ne kadar toplumda her türlü ağrı için herhangi bir ağrı kesici kullanılsa da; uzmanlar kesinlikle doktor onayı olmadan ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bilinçsiz ilaç kullanımından bir süre sonra ya karaciğer ya da böbrekler iflas edecek konuma geliyor.

  Hafif rahatsızlıklar için yaygın olarak bilinen Arveles kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse şu derlemeyi ekleyebiliriz.

  Arveles’i eczanelerden reçetesiz alabiliyorsunuz. Fakat bu durum sizin sağlığınızı tehdit etmekte. Ağrılı günler içindeyseniz; en iyisi aile hekiminizin onayı olarak kullanmalısınız. Bir reçete ve uzman kontrolünde ile Arveles’i yaş ve rahatsızlığınıza göre kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Arveles Fiyatı Ne Kadar?

  Arveles 2022 şubat fiyat verilerine göre 23,44 TL’den satılmaktadır. 2022 için Arveles ampul fiyat ise 31,78 TL’dir.

  Yeniden belirtmek isteriz ki Arveles satın alırken mutlaka doktor onayı ve reçete ile almalısınız.

  Arveles muadili olan ilaçlar da merak edilmektedir. Bu ilaçlardan bazıları:

  Arveles prospektüs kaynak: www.ilacprospektusu.com

  Majezik Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Adeti Keser Mi?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Arveles, ağrı kesici nasıl kullanılır? Dozu ve yan etkileri

  Arveles nedir? Arveles ne için kullanılır?

  Arveles nedir? Arveles ne için kullanılır?

  Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

  Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

  Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

  Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

  Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap