Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması giriş tarihini öne çeker mi

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması giriş tarihini öne çeker mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik borçlanması 2021 tutarları ve emekliliğe etkisi

  EY | Assurance | Tax | Transactions | Advisory

  About EY

  EY is a global leader in assurance, tax, transaction and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities.

  EY refers to the global organization, and may refer to one or more, of the member firms of Ernst & Young Global Limited, each of which is a separate legal entity. Ernst & Young Global Limited, a UK company limited by guarantee, does not provide services to clients. For more information about our organization, please visit ey.com.

  © 2019 EYGM Limited. All Rights Reserved.

  EYG/OC/FEA no.

  ED MMYY

  This material has been prepared for general informational purposes only and is not intended to be relied upon as accounting, tax, or other professional advice. Please refer to your advisors for specific advice.

  Yazı kaynağı : www.ey.com

  Askerlik borçlanması 2022! Askerlik borçlanması ne kadar? Askerlik borçlanması emeklilik yaşını öne çeker mi? - Emekli Haberleri

  Askerlik borçlanması 2022! Askerlik borçlanması ne kadar? Askerlik borçlanması emeklilik yaşını öne çeker mi? - Emekli Haberleri

  Emekli olmak herkesin hayali! Ancak emeklilik için 3 şart gerekiyor. Emeklilik için istenen yaşı doldurmak, prim gün sayısını doldurmak ve sigortalı olunan tarih bu şartlardandır. Emeklilik yaşını dolduran ancak prim günü eksik olan vatandaşlar askerlik borçlanması yaparak emekli olabiliyor. Vatani görevini er, erbaş ya da yedek subay olarak gerçekleştiren vatandaşlar askerlik borçlanması ile emekliliğini öne çekebilir.

  2022 ASKERLİK BORÇLANMASI NE KADAR?

  Sosyal Güvenlik Kurumu yayımladığı genelge ile askerlik borçlanmasında 2022'de ödenecek primler belli olmuştu. Asgari ücretteki artış oranında artan askerlik hizmet borçlanmasında da 2022 primleri arttı. En düşük günlük prim 53 lira 38 kuruş, en yüksek prim ise 400 lira 32 kuruşa çıktı.

  ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

  - Erkekler, er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen sürelerini emeklilik için borçlanabiliyorlar.

  - Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabiliyor.

  - Askerlik borçlanması, emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını artırır. Örneğin, emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısını yerine getiren erkek çalışanların, çalıştığı süre emekliliğine yetmiyorsa, askerlik borçlanması yaparak bu süreyi tamamlayabilir.

  - Emekli olmasına bir yıl kalan bir çalışan, bu süreyi çalışarak geçirmek yerine askerlik süresini borçlanabilir.

  - Askerlik borçlanması çalışmaya başlamadan öncesi için de yapılabilir. Şöyle ki; ilk sigortalı girişi 2000 yılında olan biri, askerliğini 1999 yılında yapmışsa, askerliğini borçlanması halinde, emeklilik yaşını da erkene çekebilir. Eğer bir yıllık borçlanma yapılırsa, emeklilik yaşını da bir yaş önceye çeker ve 60 yaşında emekli olunacaksa 59 yaşında emekli olmaya hak kazanır. Askerlik öncesi sigortalı olanlar ise bu haktan yararlanamıyor.

  - Askerlik borçlanması asgari ücrete göre belirleniyor ve her yıl asgari ücretteki değişikliğe göre borçlanma miktarı da artıyor. Borçlanma karşılığında ödenecek en düşük tutar asgari ücretin yüzde 32’si, en yüksek tutar da asgari ücretin yüzde 32’sinin 7,5 katıdır.

  - Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için kişinin askerde olduğu süre içinde işvereni tarafından sosyal güvenlik kurumuna prim ödenmemesi gerekir. Eğer askerlik süresi içinde prim ödenmişse, ödenen bu primler sosyal güvenlik kurumu tarafından iptal edilir.

  ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

   Askerlik borçlanması başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) askerlik terhis belgesi ile başvurulması gerekmektedir.

  Öncelikle mükelleflerin, askerlik borçlanması formunu askerlik şubesi aracılığıyla doldurması gerekiyor.

  Formda, hangi tarihler arasında askerlik yapıldığı ve askerlikten sayılmayan günlerle ilgili bilgeler yer almalıdır.

  Askerlik sürelerini belirleyen bu formlar askerlik şubesi tarafından onaylanır.

  Onaylanan belgeler ise çalışanların en son çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu SGK müdürlüklerine sunulur.

  Belgelerin teslim edilmesi ile birlikte, borçlanma için süreç başlar.

  ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİLİK GÜNÜNÜ ÖNE ÇEKER Mİ?

  Pek çok kişi askerlik borçlanması için gerekli sürenin bir kısmını mı yoksa hepsinimi borçlanması konusunda kafa karşıklığı yaşayabiliyor. Askerlik süresinin tamamının borçlanılması zorunlu değildir. Emeklilik yaşına etki edecek bir kısmının borçlanılması yeterli olabilmektedir. Memurlar.net, konu ile ilgili gelen soruyu şu şekilde cevaplandırdı:

  SORU: 12.11.1974 doğumluyum.01.03.1996 ile 30.09.1996 tarihleri arasında sgk prim çalışmam var. Askerliğimi 02.03.1999-02.09.2000 arasında18 ay yaptım.11.07.2003 tarihinde polis memuru olarak kamuda çalışmaya başladım. SGK hizmetimi saydırdım. Askerliğimi ne kadarını borçlanırsam emeklilik tarihimi geri çeker? Kurumum bana 17 ay askerlik borçlanırsam 24.05.2025 tarihin 10.08.2024 olacağını söylüyor bu doğrumu? Emekli tarihim kurum portalında 24.05.2025 gözüküyor.

  CEVAP: 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışması olanlar ve bu tarihten sonra göreve giren polis memurlarının yıpranma paylarının tamamı emeklilik yaşlarından indirilir. Polis memurları için her yıl 3 ay yıpranma payı süreleri vardır.

  Bu durumda olanların yıpranma payları hem memurun 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süresini hem de emeklilik yaş grubunu belirlemede avantajlı bir durumdur.

  5434'e tabi memurların emeklilik yaş gruplarının belirlenmesinde 23/05/2002 tarihi esas alınır ve bu tarihe kadar olan sigortalı, bu tarihten önce geçmiş olmak şartıyla askerlik borçlanılacak süre, yıpranma payları dahil edilir.

  Polis memurları emeklilik yaşları dışında azami çalışabilecekleri yaş hadleri de bulunur. Bu yaş haddi zorunlu emeklilik yaş haddidir ve 55 yaşını doldurmuş polis memurları zorunlu olarak emekliye sevk edilirler.

  Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde emeklilik yaş grubunuz 55 yaş grubuna dahil olacağını ve bu yaş tarihinden emekli olacağınız tarihe kadar kazanacağınız yıpranma payının da indirilmesi halinde gerçek emeklilik yaş tarihiniz olacağını değerlendirmekteyiz. Yani 12/11/1974 + 55 yaş grubu= 12/11/2029 tarihi olur ve bu tarihten yıpranma payınız indirildiğinde emeklilik tarihiniz belli olur. Örnek 12/11/2029 - Diyelim yıpranma payınız toplamı 5 yıl olduğunda 12/11/2024 tarihi olur. Yıpranma payı toplamı daha fazla bir süre olduğunda da bu tarih daha önceki bir tarih olur.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Borçlanma emekliliği öne çeker mi?

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Soru: 1 Ocak 1975 doğumluyum. 21 Kasım 1995 tarihinde askere gidip 18 ay askerlik yaptım. SSK başlangıç tarihim 14 Haziran 1999. Sigorta hizmet yılım an itibarıyla 23 yıl. Askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcımı ne kadar geriye çeker? Ramazan BIYIK

  Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin ne kadarını borçlanırsanız, sigorta başlangıç tarihiniz o kadar geri gider. Örneğin; askerlik sürenizin tamamını borçlanmanız halinde sigorta başlangıcınız 18 ay geri gider ve 14 Aralık 1997 olur.

  YIPRANMA PRİMİNİZİ ARTIRIR

  SORU: 29 Ocak 1966 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 23 Mart 1999. Yedek subay olarak 15 ay, 450 gün primim var. 1 Mayıs 2001’den itibaren Bağkur’luyum. Bağkur’dan da 5200 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanabilir miyim? Fiili Hizmet Zammı Süresi beni kapsar mı? Kapsarsa emeklilik başlangıcımı etkiler mi? Rasim SEDAT

  CEVAP: 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

  Fiili hizmet süresi zammı prim ödeme gün sayını artırır. EYT’de henüz hiçbir şey belli değil. İlgili bakan EYT yasa tasarısının Ocak 2023 ayında TBMM’ye getirileceğini açıkladı. Bu açıklamaya göre yasa tasarısı birkaç aya kadar belli olur. Yasa tasarısı ortaya çıktığında sorunuzun bu kısmına daha net cevap verilebilir.

  ASKERLİĞİNİZİN 7 AYINI BORÇLANIP YAŞI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

  Soru: 10 Haziran 1979 doğumluyum. Stajyerlik başlangıç sigortam 1 Ekim 1995 olup 21 gün sigortam var. Ondan sonra 15 Ekim 1997-6 Kasım 2001 arasında 1075 gün sigortam yattı. 31 Kasım 2001 ile 25 Mayıs 2003 arası 550 gün askerlik yaptım. Asker sonrası 23 Eylül 2003’ten 31 Ağustos 2007’ye kadar 1372 gün prim ödemem var. 6 Eylül 2007 tarihinden itibaren ise devlet memuru olarak görev yapıyorum (teknik hizmetler sınıfı). Bu bilgiler doğrultusunda,

  1) Kaç yaşında emekli olurum?

  2) Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşımı değiştir mi? 3) EYT çıkarsa beni nasıl etkiler? k Osman DOĞAN

  Cevap:

  1) Staj sigortasında normalde kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenir. Ancak bazen stajyerin çalıştırılarak uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırıldığı da görülüyor. Şayet staj sigortanızda kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenmişse, Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

  Hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet 1 Ekim 1995’te başlayan sigortanızla kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına 21 gün prim ödemeniz varsa, toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  2) Staj sigortanızda kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemişse, askerliğinizin 7 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 57 olur. 3) Henüz ortada kamuoyuyla paylaşılan bir EYT yasa tasarısı dahi yok. Sorunuzun bu kısmına yasa tasarısı ortaya çıktığında cevap verilebilir.

  ÇIKACAK EYT YASASINDAN YARARLANMANIZ GEREKİR

  SORU: 15 Temmuz 1996 girişim var. 25 yıl 10 ay ve 6700 günüm var. EYT’den faydalanabilir miyim? Kemal TAŞSÖKER

  CEVAP: Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını beklediğinizden, çıkacak bir EYT yasasından yararlanmanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap