Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini öne çeker mi

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini öne çeker mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Soru: 1 Ocak 1975 doğumluyum. 21 Kasım 1995 tarihinde askere gidip 18 ay askerlik yaptım. SSK başlangıç tarihim 14 Haziran 1999. Sigorta hizmet yılım an itibarıyla 23 yıl. Askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcımı ne kadar geriye çeker? Ramazan BIYIK

  Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin ne kadarını borçlanırsanız, sigorta başlangıç tarihiniz o kadar geri gider. Örneğin; askerlik sürenizin tamamını borçlanmanız halinde sigorta başlangıcınız 18 ay geri gider ve 14 Aralık 1997 olur.

  YIPRANMA PRİMİNİZİ ARTIRIR

  SORU: 29 Ocak 1966 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 23 Mart 1999. Yedek subay olarak 15 ay, 450 gün primim var. 1 Mayıs 2001’den itibaren Bağkur’luyum. Bağkur’dan da 5200 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanabilir miyim? Fiili Hizmet Zammı Süresi beni kapsar mı? Kapsarsa emeklilik başlangıcımı etkiler mi? Rasim SEDAT

  CEVAP: 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

  Fiili hizmet süresi zammı prim ödeme gün sayını artırır. EYT’de henüz hiçbir şey belli değil. İlgili bakan EYT yasa tasarısının Ocak 2023 ayında TBMM’ye getirileceğini açıkladı. Bu açıklamaya göre yasa tasarısı birkaç aya kadar belli olur. Yasa tasarısı ortaya çıktığında sorunuzun bu kısmına daha net cevap verilebilir.

  ASKERLİĞİNİZİN 7 AYINI BORÇLANIP YAŞI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

  Soru: 10 Haziran 1979 doğumluyum. Stajyerlik başlangıç sigortam 1 Ekim 1995 olup 21 gün sigortam var. Ondan sonra 15 Ekim 1997-6 Kasım 2001 arasında 1075 gün sigortam yattı. 31 Kasım 2001 ile 25 Mayıs 2003 arası 550 gün askerlik yaptım. Asker sonrası 23 Eylül 2003’ten 31 Ağustos 2007’ye kadar 1372 gün prim ödemem var. 6 Eylül 2007 tarihinden itibaren ise devlet memuru olarak görev yapıyorum (teknik hizmetler sınıfı). Bu bilgiler doğrultusunda,

  1) Kaç yaşında emekli olurum?

  2) Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşımı değiştir mi? 3) EYT çıkarsa beni nasıl etkiler? k Osman DOĞAN

  Cevap:

  1) Staj sigortasında normalde kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenir. Ancak bazen stajyerin çalıştırılarak uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırıldığı da görülüyor. Şayet staj sigortanızda kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenmişse, Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

  Hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet 1 Ekim 1995’te başlayan sigortanızla kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına 21 gün prim ödemeniz varsa, toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  2) Staj sigortanızda kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemişse, askerliğinizin 7 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 57 olur. 3) Henüz ortada kamuoyuyla paylaşılan bir EYT yasa tasarısı dahi yok. Sorunuzun bu kısmına yasa tasarısı ortaya çıktığında cevap verilebilir.

  ÇIKACAK EYT YASASINDAN YARARLANMANIZ GEREKİR

  SORU: 15 Temmuz 1996 girişim var. 25 yıl 10 ay ve 6700 günüm var. EYT’den faydalanabilir miyim? Kemal TAŞSÖKER

  CEVAP: Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını beklediğinizden, çıkacak bir EYT yasasından yararlanmanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker

  Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker

  Askerlik borçlanması, borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısını artırır. Emekli olmak için sigorta süresi ve yaş şartını sağlayan, ancak günü yetmeyen bir sigortalı askerlik borçlanması ile emekli olmaya hak kazanabilir

  Emeklilik her çalışanın hayalidir. Bütün çalışanlar bir gün emekli olup torunlarına, çocuklarına daha çok zaman ayırmanın planlarını yapar. Emeklilik için kurulan hayalleri öne çekmek isteyen kişiler daha erken emekli olabilmenin yollarını ararlar. Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için emekliliği öne çekmenin yöntemi olabilir.

  Nasıl hesaplanır?

  Bir kişinin emekli olabilmesi için üç şartı bir arada yerine getirmesi gerekir. Bu şartlardan ilki sigortalılık süresidir.

  Sigortalılık süresi ilk kez çalışılmaya başlanan tarihte işlemeye başlar ve kişi çalışmaya devam etse de, etmese de devam eder. Dolayısıyla, ilk kez 1 Ocak 1990’da sigortalı çalışmaya başlayan bir kişi, 1 Ocak 2000 tarihinde 10 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olur.

  Emeklilik için gerekli ikinci şart ise prim ödeme gün sayısıdır. Prim ödeme gün sayısı ise kişinin çalıştığı, adına prim ödenen günleri ifade eder. Kişi çalışmaz veya borçlanma yapmaz ise prim ödeme gün sayısı artmaz. Emeklilikte üçüncü şart ise yaş şartıdır. Kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarihe göre belirlenen bu üç koşulu birlikte sağladığı gün, emeklilik hakkı kazanması söz konusu olur.

  Bir gün bile önemli

  Bir kişinin hangi koşullarda emekli olacağı, ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan güne göre belirlenir. Bu nedenle de bir günün bile önemi vardır. Örneğin, 8 Eylül 1999 tarihinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir erkek sigortalı 58 yaşında emekli olabilirken, 9 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan bir erkek sigortalı 60 yaşında emekli olabilir. Bu nedenle, sigorta girişi emeklilik için hayati önemdedir.

  Nasıl borçlanılır?

  Erkek sigortalılar, er veya erbaş olarak silah altında geçirdikleri süreleri ve yedek subay okulundaki süreleri borçlanabilirler.

  Askerlik borçlanması, borçlanılabilecek sürelere ilişkin primlerin SGK’ya ödenmesi ile yapılır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı, SGK’ya askerliğini yaptığını gösterir belgelerle birlikte başvurur ve yalnızca bu sürelerin primlerini ödeyerek borçlanma yapar.

  Askerlik borçlanması yapacak kişi borçlanacağı sürelere ilişkin prim tutarlarını kendisi belirler ve kendi cebinden öder. 2020 yılı için askerlik borçlanması yapacak bir kişinin borçlanacağı her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar 31,39 TL’dir Dolayısıyla 400 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin 12 bin 556 TL, 540 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin ise 16 bin 950 TL ödeme yapması gerekir.

  Bu rakamlar askerlik borçlanmasının minimum düzeyden yapılması halinde geçerlidir. Borçlanma yapmak isteyen sigortalı isterse daha yüksek tutardan borçlanma yapabilir.

  Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker

  Başvurular e-devletten

  Askerlik borçlanması yapmak için gerekli başvuru e-devletten yapılabiliyor. E-devlet şifresiyle kendi sayfasına giren vatandaşlar, SGK’nın sunduğu hizmetlerden askerlik borçlanmasını seçip, borçlanacağı günleri belirtip, ilgili belgeleri sisteme yükledikten ve borçlanmak istedikleri prim seviyesini seçtikten sonra SGK başvuruyu değerlendirip gerekli rakamı hesaplıyor ve başvuru sahibine bildiriyor. Bu tutarın ödenmesi sonrası borçlanma işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Bu sayede askerlik borçlanması çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabiliyor.

  Borçlanma her durumda erken emekli etmez

  İlk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olan kişilerde bu borçlanması yalnızca prim ödeme gün sayısını artırır, ancak emeklilik tarihini öne çekmez.

  Fakat çalışmaya başlamadan önce askere giden bir sigortalı askerlik borçlanması yaparsa, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gider. Örneğin, ilk kez 1 Ocak 2000 tarihinde sigortalı olan ve askerliğini 1999 yılında, yani sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce yapan bir sigortalı, altı aylık askerlik borçlanması yaparak iki yıl daha erken emekli olabilir. Normalde 1 Ocak 2000’deki sigorta girişi nedeniyle 60 yaşında emekli olabilecek olan bu kişi, altı aylık borçlanma ile sigorta girişini altı ay öne çekecek ve 1 Temmuz 1999 sigorta girişi üzerinden 58 yaşında emekli olma hakkına kavuşacaktır. Ancak önce sigortalı olarak çalışan daha sonra askere giden bir kişinin yapacağı askerlik borçlanması sigortalılık girişini geriye çekmeyecek, yalnızca prim ödeme gün sayısını artıracaktır.

  Borçlanma için prim yatmamış olması gerekir

  Askerlik borçlanması yapılabilmesi için askerlik süresince kişi adına sigorta primi yatırılmamış olması gerekir. SSK’lı çalışanlar için işverenlerce askerlik süresince sigorta primi yatırılmaz. Yani, askere giden işçi adına işveren prim ödemesi yapmaz. Bu dönemde prim yatırıldığı tespit edilirse fiili çalışma söz konusu olamayacağı için SGK tarafından askerlik süresince ödenen primler iptal edilir. Dolayısıyla, askere giden çalışanların kendilerini bir işyerinden sigortalı göstermeleri doğru olmayacaktır. Diğer yandan, Bağ Kur’lular için askerlik süresince prim yatırılması mümkündür. Bağ Kur’lu kişilerden işlerinin başında fiilen bulunması gerekmeyenler, askerlik döneminde primlerini ödemeye devam edebilirler. Ancak SSK’lılar için askerlik döneminde prim ödenmesi mümkün değildir, borçlanma yapılması gerekir.

  Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker

  Ne fayda sağlar?

  Askerlik borçlanması, borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısının artmasını sağlar. Dolayısıyla, emekli olmak için gerekli sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlayan, ancak çalıştığı günler emekli olmasına yetmeyen bir sigortalı askerlik borçlanması ile emekli olmaya hak kazanabilir. Örneğin, emekli olmasına altı ay kalan bir erkek sigortalı, altı ay daha çalışmak yerine altı aylık askerlik süresini borçlanarak hemen emekli olabilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Borçlanma emekliliği öne çeker mi?

  Askerlik borçlanması sigorta başlangıcını nasıl etkiler?

  Askerlik borçlanması sigorta başlangıcını nasıl etkiler?

  Askerlik borçlanması sigorta başlangıcını nasıl etkiler?

  Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var. Güncel verilerle 14 Aralık 2024 yılında emekli oluyorum. Askerliğimi sigortalı olmadan önce 27.05.1990-27.11.1991 tarihleri arasında yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam emeklilik tarihim geri gelir mi? Askerlik yaptığım dönemden borçlanma yaparsam sigorta başlangıç tarihim borçlanma yaptığım tarihe alınır mı? En az ne kadar borçlanma yapmalıyım? Yusuf Şahiner

  İlk defa sigortalı olunan tarihten önce yapılan askerlik süresinden borçlanma yapılması halinde, sigorta başlangıcı askerlik başlangıç tarihine değil, borçlanılan süre kadar geri gelir.

  Örneğin askerlik sürenizin tamamını (18 ay) borçlandığınızda sigorta başlangıç tarihiniz askerlik başlangıç tarihiniz olan 27 Mayıs 1990 olmaz. İlk kez sigortalı olarak işe başladığınız 1 Aralık 1992 tarihi 18 ay geri gelir ve sigorta başlangıcınız 1 Haziran 1991 olur. Buna göre de emeklilik yaşınız 53'e iner.

  Ancak emeklilik yaşınızın 53'e inmesi için askerlik sürenizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. 10 gün borçlanmanız yeterli. Bu durumda sigorta başlangıcınız 21 Kasım 1992 tarihine geri gelir ve emeklilik yaşınız 53 olur. Sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olduğunuzdan, 53 yaşınızı dolduracağınız 14 Aralık 2023 tarihinde (1 yıl daha erken) emekli olmaya hak kazanırsınız.

  Yurtdışı borçlanmasıyla SSK statüsünden emeklilik

  18 ay askerlik sonrası 1997-2002 yılları arasında 1375 gün SSK primim ödendi. 2002 yılından bugüne Almanya'da çalışıyorum. 3600 günle SSK emeklisi olabilmek için emekliliğime kaç yıl kala dönerek Türkiye'de tekrar eksik günlerim için çalışmalıyım? Almanya'da bir miktar ödeme yapma hakkım var mı? Mesela (550 askerlik + 1375 + bir miktar yurtdışı ödeme + TR'de eksik primlerim için çalışma).
  Atakan Şimşek

  Emeklilik planlamanızı güzel formülüze etmişsiniz. Bir miktar yurtdışı çalışma süresi borçlanma hakkınız var. Borçlanacağınız yurtdışı çalışma süreleriniz 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık süresi olarak değerlendirileceğinden, 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilmeniz için borçlanacağınız süre 1259 günü aşmamalı.

  Bu bağlamda, mevcut 1375 gününüz üzerine önce 18 ay (540 gün) askerlik borçlanması, ardından 1259 gün yurtdışı borçlanması yaptığınızda, 3600 gün için 426 gün eksiğiniz kalır. Bu da 1 yıl 2 ay 6 güne karşılık gelir.

  Diğer yandan 3600 günle emeklilik için 60 yaş şartına tabisiniz. Doğum tarihinizi paylaşmamışsınız. 60 yaşınızın dolmasına en geç 1 yıl 3 ay kala Türkiye'de çalışmaya başlarsanız, 3600 prim günüyle birlikte 60 yaşınızı da doldurarak emekli olmaya hak kazanırsınız.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap