Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  avokado bebeklere kaç aylıkken verilir

  1 ziyaretçi

  avokado bebeklere kaç aylıkken verilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Avokadonun Bebeklere Faydaları, Bebeklere Avokado Ne Zaman Verilir?

  Avokadonun Bebeklere Faydaları, Bebeklere Avokado Ne Zaman Verilir?

  Avokadonun kremsi dokusu, onu bebekler için mükemmel bir gıda yapıyor. Dokusunun yanı sıra bir yüksek besin değerine sahip olması ve zengin yağ içeriğiyle bebeklerin menülerine en başlarda yer alması gereken besinlerdendir avokado…

  Bebekler İçin Avokadonun Faydaları

  Bizim ülkemizde yeteri kadar değer görmese de, yurt dışında avokado hakkında şu cümle kullanılır. "Bir insanın hayatta kalması için gereken her şey avokadoda vardır.” Bebeğin beyni ve fiziksel gelişimini destekleyen avokadoyu, bebeğe denediğiniz ilk ek gıdalar listesine rahatlıkla ve güvenle alabilirsiniz.

  Avokadonun demir içeriği yüksektir. Avokado, merkezi sinir sistemi ve beynin normal gelişme göstermesi için önemli olduğu bilinen doymamış yağlar bakımından zengindir.

  Avokadonun Vitamin ve Mineral Değerleri

  VİTAMİNLER: (Bir fincan püre haline getirilmiş) A vitamini – 338 IUVitamin C – 20.2 mgB1 vitamini (tiamin) – 0,2 mg

  küçük miktarlarda diğer bazı vitaminler içerir.


  MİNERALLER: (bir orta)Potasyum – 1166 mgFosfor – 124 mg

  Bebeğimize Ne Zaman Avokado Vermeye Başlayabiliriz?

  Bebeğe 6 aylık iken avokado verilebilir. Bebek için mükemmel denebilecek ilk gıda olan avokadoyu yalnız başına sunmak yerine, elma, şeftali, armut, muz püreleri veya yoğurtla karıştırarak sunmak, başarı ihtimalinizi arttırır.

  Avokadonun Yüksek Yağ İçeriği İçin Endişelenmeyin

  Bu sıralar, bebekleri yağdan ve karbonhidrattan fakir, protein ve lif ağırlıklı beslenmeye yönlendiren bazı yazılar okuyorum ki hiç katılmıyorum. Patates, pirinç, ekmek, makarna boş kaloridir, yemekleri de çok çok az yağla hatta yağsız yapayım fikrine hiçbir zaman katılmadım zaten. Bebekler ölümcül diyet yapıyor gibi karbonhidrattan fakir menüler hazırlanmasına anlam veremiyorum. Bebekler, en az protein ve lifli gıdalar kadar karbonhidrat ve yağa da gereksinim duyar. Buradan yola çıkarak diyebilirim ki avokadonun yüksek yağ içeriği sizi korkutmasın. Avokadonun bu zengin doymamış yağ içeren yapısı bebeklerin beyin gelişimi için oldukça önemli. Orta boy bir avokado, yaklaşık 322 kalori ve 30 gram yağ içerir.

  Bebek Maması İçin Avokado Nasıl Seçilmeli?

  Avokado seçerken, inişli çıkışlı bir dokuya sahip, sert olmayan ve koyu yeşil bir renk olmasına dikkat etmelisiniz. Sert olan avokado, henüz olgunlaşmamış demektir. Eğer olgun avokado bulamadıysanız, sertlerinden alıp evde oda sıcaklığında ve bir kese kağıdı içinde 2-3 gün boyunca bekleterek yumuşamasını bekleyebilirsiniz.

  Avokado dilimlendiğinde et rengi, çukurun etrafında sarı bir tereyağına dönen yeşil olmalıdır.

  Bebeğinize Avokado Pişirmenin En Kolay Yolu Nedir?

  Avokadoyu pişirmek zorunda değilsiniz, hatta çiğ yenebilen her meyve/sebzeyi olabildiğince, yani bebek sindirebildiğince az pişirmeli veya pişirmemeliyiz. Olgun bir avokado, pişirmeksizin tel süzgeçte kolayca geçirilerek, bebek maması haline getirilebilir.

  Birçok besinle yanyana yakışır. Bu besinleri şöyle sıralayabiliriz; Ceviz, limon, yoğurt, salatalık, muz, şeftali, elma…

  Ekmek yemeyi seven bir bebeğiniz varsa, avokado püresinden dipsos hazırlayıp ev yapımı tam tahıl ekmekle sosa banmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kendi kendine beslenmiş olmanın keyfini de alır.


  Mutlaka deneyin: Bebeklere Yoğurtlu Avokado

  Yazı kaynağı : www.ascianne.com

  Bebeklere Avokado Ne Zaman ve Nasıl Verilir? - Gebe.com

  Bebeklere avokadonun ne zaman verilebileceği, bebeği ek gıdaya geçen çoğu annenin merak ettiği konulardan biridir. Çünkü avokado, zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde bebeklerin gelişimini destekleyen en faydalı yiyeceklerden biri olarak gösteriliyor. Üstelik pürüzsüz ve yumuşak yapısı sayesinde, henüz çiğneme refleksi gelişmemiş bebekler avokadoyu kolay bir şekilde tüketebiliyor. Peki, bebeklere avokado ne zaman verilir? Uzmanlar, 6. ay itibariyle bebeklere avokado yedirilebileceğini belirtiyor. Ancak alerji riskine karşı, başlangıçta günde 1 çay kaşığından fazla yedirilmesi önerilmiyor. Ayrıca yine alerji ihtimali sebebiyle bebeklerin bu süreçte dikkatlice gözlemlenmesi ve 3 gün bekleme kuralının uygulanması gerekiyor. Eğer kızarıklık veya deri döküntüsü gibi alerjik belirtiler ortaya çıkmıyorsa, ilerleyen aylarda porsiyon miktarı yavaş yavaş artırılabilir.

  Sizler için hazırladığımız bu yazıda; bebekler için avokadonun faydalarından, bebekler için avokadolu tariflere kadar birçok noktaya değindik. Keyifli okumalar…

  Bebeklere Avokado Ne Zaman Verilir?

  Avokado, hem doymamış yağ asitleri hem de vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Diyet yapanlardan sağlıklı beslenmek isteyenlere kadar hemen hemen herkesin menüsünde yer alan avokado, kremsi yapısı sebebiyle bebekler için de en ideal besinlerden biridir. Bebeği ek gıdaya başlayan birçok anne de hem faydaları hem de yumuşak yapısı sebebiyle bebeklerin kaçıncı ayda avokado yiyebileceklerini merak ediyor. Uzmanlar, 6. ayda bebeklerin menüsüne avokado eklenebileceğini belirtiyor. Ancak alerji riskine karşı başlangıçta 1 çay kaşığından fazla verilmemelidir. Bu süreçte 3 gün bekleme kuralı uygulanmalı ve bebek çok iyi gözlemlenmelidir. Eğer alerjik bir reaksiyon gelişmediyse ilerleyen günlerde porsiyon miktarı artırılabilir. Aksine, bebekte avokado tüketimi sonrası deri döküntüsü ve kızarıklık gibi alerji belirtileri gözlemlenirse, avokado tüketimine ara verilmeli ve bebeğin doktoru ile iletişime geçilmelidir.

  Bunu da Okuyun: Bebeklere Yumurta Ne Zaman Verilebilir?

  Bebeklere Avokado Nasıl Verilmeli?

  Bebeklere avokadonun ne zaman yedirileceği kadar nasıl yedirileceği de önemli bir konudur. Eğer bebek ek gıdaya yeni başlamışsa, avokadoyu sade bir şekilde yedirmek gerekir. Peki, bebeklere avokado ne kadar verilir? Başlangıçta porsiyon, püre haline getirilmiş 1 çay kaşığı kadar olmalıdır. Bunun sebebi hem alerjik reaksiyonları gözlemleyebilmek hem de bebeğin mide kapasitesini ve sindirim sistemini zorlamamaktır. Ayrıca bu dönemde halâ anne sütünün ana besin kaynağı olduğu unutulmamalıdır. İlerleyen günlerde bebekte alerjik reaksiyon görülmezse, yavaş yavaş porsiyon artırılabilir. Yoğurt ve meyve gibi ek besinlerle tanıştıktan sonra, avokado bu besinlerle de karıştırılıp yedirilebilir.

  Bebeğinizin Beslenmesine Avokadoyu Dahil Etmeniz İçin 8 Sebep!

  Bebekler İçin Avokadonun Faydaları

  Avokado, bebekler için en ideal besinlerden biridir. Çünkü içerdiği doğal yağlar bebeklerin sinir ve beyin gelişimlerini desteklerken, günlük ihtiyaçları olan birçok vitamin ve minerali sadece bu meyveden karşılayabilirler. İşte, avokadonun bebekler için 8 faydası...

  Bunu da Okuyun: Hamilelikte Avokado Yemenin 8 Faydası!

  Avokadonun Besin Değeri

  Bebekler İçin Avokadolu Tarifler

  Hazırlaması oldukça kolay olan bebekler için avokadolu tarifleri aşağıda paylaşıyoruz.

  Malzemeler

  Yapılışı

  Avokadoyu kabuğundan sıyırıp çatalla ezin. Üzerine yumurta sarısını ekleyip karıştırın. Tavada tereyağını ısıtıp üzerine karışımı ekleyin. Yumurta iyice piştiğinde ocaktan alabilirsiniz.

  Malzemeler

  Yapılışı

  Avokadoyu ortadan ikiye kesip çekirdeğini çıkarın. Bir kaşık yardımıyla meyvenin içini kabuğundan sıyırın. Püre haline getirdiğiniz meyveler ile avokadoyu geniş bir kaseye alıp çatalla ezin. Anne sütü veya formül mama ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.

  Malzemeler

  Yapılışı

  Avokadoyu ortadan ikiye kesip çekirdeğini çıkarın. Bir kaşık yardımıyla meyveyi kabuğundan sıyırın. Geniş bir kasede çatalla ezip üzerine yoğurdu ekleyin.

  Bunu da Okuyun: Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilebilir?

  Yazı kaynağı : www.gebe.com

  Avokado | Gurme Bebek

  Avokado | Gurme Bebek

  Avokado

  Avokado küçük gurmeniz için harika bir besin kaynağı. Krema gibi dokusu ve tadıyla tam ona layık. Avokado için “Doğanın mükemmel yiyeceği” denir. Nedeni ise basit. Bir insanın ihtiyacı olan gıdanın hemen hemen tümünü bünyesinde barındırıyor. 

  Avokado hangi ayda meyve verir ve hangi mevsimde yenir?

  Kasım-Aralık ayları avokado tüketmenin tam zamanı (1) 

  Aşılı bir avakado fidanından fidanı diktikten sonra en az 2 yıl sonra meyve alabilirsiniz. Genellikle sonbaharın bitimi yaz ayının başlangıcı sırasında çiçek vermeye başlamakta olan bu ağaç türleri yaklaşık olarak 10 ay sonrasında çiçeklerini meyveye dönüştürmektedir (2).  
   

  Avokadonun faydaları nelerdir?

  Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağı. İçinde sodyum ve kolesterol da yok. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile tam bir sağlık bombası... 

  Avokado kaç kaloridir?

  Bir avokado (yaklaşık 140gr) kalorisi 224 kcal dir, ortalama 19 mikrogram betakaroten ve 3.5 gram yağ içeriyor. 

  Avokado yağı bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için mükemmel bir destek. Üstelik avokadodaki yağ anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik taşıyor. Bebeğinizin ilk yıllarında büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı var. Avokado faydalari ile  bu noktada yardımınıza yetişiyor. Özellikle onu çeşit çeşit gıdalarla tanıştırırken her an elinizin altında olabilir. Dilerseniz ezip, şeftalisine, armuduna, muzuna veya yoğurduna karıştırabilirsiniz.

  Hamileler ve yetişkinler günde ne kadar avokado tüketmelidirler?

  Yetişkinler için de günde bir avokado tüketmenin kalp sağlığına faydasını gösteren bilimsel çalışmalar var (3). Avokado tüketimi kolesterol azaltıcı, orta yağ içerikli bir diyet ile, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabiliyor (4)

  Avokado bebeklere kaç aylıkken verilir? 

  Kimi doktorlar küçük gurmenizin 4. ve 6.aylar arasında avokado ile tanışabiliceğini belirtirken (5), kimisi de avokado bazlı alerji vakalarının son dönemlerde artış göstermesinden dolayı, avokadoya başlamanın 1 yaş itibari ile daha güvenli olacağını vurgulamakta. Bundan dolayı, eğer siz de bebeğinize erken yaşta avokado vermek istiyorsanız, ailenizde alerji geçmişi olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Eğer ailenizde alerji var ise, bebeğinizi avokado ile tanıştırmak için biraz daha beklemenizde fayda var. 

  Bebeklere günde ne kadar avokado verilmelidir?

  4-6 aylık bebeklere günlük 2 ila 4 yemek kaşığı, 6-8 aylıklar bebeklere 4 ila 6 yemek kaşığı, 9-12 aylık bebeklere ise 4 ila 8 yemek kaşığı avokado verebilirsiniz (6). Ancak her ne kadar avokado çok faydalı olsa da, her gün aynı besini vermek yerine bebeğinizin öğününü çeşitlendirmek,  farklı tat ve dokulara alışması ve dengeli beslenmesi açısından da önemli olacaktır.

  Aklınızda Bulunsun

  Avokado alırken nelere dikkat etmek gerekir?

  Koyu yeşil renkteki avokadoları seçmekte yarar var. Çok yumuşak olmaması da iyi olur. Sert avokadoları oda sıcaklığında bekletirseniz bir iki gün içinde yumuşarlar.  

  Avokado kaç günde bozulur?

  Avokado çabuk kararan bir meyve olduğundan keser kesmez üzerine limon ya da turunçgil suyu sıkarak bunu geciktirebilirsiniz. Eğer bir avokadonun sadece yarısını kullanacaksanız diğer yarısını çekirdekle bırakıp ışık almayacak şekilde alüminyum folyoyla veya streç filmle sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Avokado bu şekilde bir güne kadar dayanacaktır (7).

  Avokado nasıl yenir? 

  Avokadoyu pişirmeye gerek yok. Bebekler için soyup ezmeniz yeterli olacaktır. Sizler için de bu mucize besini soyup dilimledikten sonra salatalara eklemenizi öneririz. Avokado ile hazırlayabileceğiniz sayısız tarif için tıklayın.

  Yazı kaynağı : www.gurmebebek.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap