Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  avrupa uluslar ligi nedir

  1 ziyaretçi

  avrupa uluslar ligi nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  Hollanda

  Fransa

  İsviçre

  Belçika

  Portekiz

  İtalya

  İngiltere

  İspanya

  Ukrayna

  İsveç

  Bosna-Hersek

  Danimarka

  Yazı kaynağı : www.goal.com

  UEFA Uluslar Ligi

  UEFA Uluslar Ligi

  UEFA Uluslar Ligi, UEFA üyesi federasyonların erkek millî futbol takımları arasında yapılan uluslararası futbol turnuvası. İlk Uluslar Ligi, 2018 FIFA Dünya Kupası sonrası Eylül 2018'de başladı. Turnuva büyük oranda FIFA uluslararası maç takviminde yer alan dostluk maçlarının yerini aldı.[1]

  Format[değiştir | kaynağı değiştir]

  55 takım ilk turnuva için 2017 UEFA millî takımlar sıralamasına göre A Liginde 12 takım, B Liginde 12 takım, C Liginde 15 takım ve D Liginde 16 takım olmak üzere dört lige ayrıldı. Her lig kendi içinde üçerli veya dörderli takımdan oluşan 4 gruba ayrıldı.

  En üst lig olan A Liginin grup birincileri Haziran ayında UEFA Uluslar Ligi şampiyonu olmak için final aşamasında karşılaştı. Final aşaması tek maçlı eleme sistemi kura ile belirlenecek 2 yarı final maçı, üçüncülük maçı ve final maçından oluştu. Ev sahibi ülke 4 yarı finalist takım arasından belirlendi.

  Liglerde düşme ve yükselme sistemi de uygulandı. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (D Ligi hariç) bir alt lige düşer. Gruplardaki takım sayısı farklılığı nedeniyle C Liginin en kötü grup üçüncüsü de D Ligine düşer.

  2020-21 ve sonrası için format değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  İlk sezonunun tamamlanmasının ardından UEFA, 2020-21 sezonundan başlamak üzere değişiklik yapılmasına karar verdi. Buna göre A, B ve C Ligleri on altışar D Ligi ise 7 takımdan oluşacaktır. A, B ve C Ligleri dörderli 4 gruptan D Ligi ise 1 tane dörtlü ve 1 tane üçlü olmak üzere 2 gruptan oluşturulacaktır. Liglerin oluşumunda 2018-19 UEFA Uluslar Ligi#Genel sıralaması kullanılacaktır.[2]

  Uluslar Ligi şampiyonu olmak için yine A Ligi grup birincileri arasında finaller düzenlenecektir. Finaller 4 grup birincisi arasından birinin ev sahipliğinde yapılacaktır.

  Liglerde düşme ve yükselme sistemi uygulanacaktır. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (C ve D Ligi hariç) bir alt lige düşecektir. D Liginden sadece 2 takım C ligine yükseleceği için D Ligine düşecek 2 takım C liginin grup sonuncuları arasındaki play-offlar ile belirlenecektir.

  UEFA Uluslar Ligi Finalleri sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Takımların performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Not:İtalik ev sahibi olduğu finaller

  Takımların sezonlara göre performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

       Şampiyon       İkincilik       Üçüncülük       Dördüncülük  

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi'nin Dünya Kupası’na etkisi nedir?

  Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi'nin Dünya Kupası’na etkisi nedir?

  UEFA’nın ilk kez 2018-2019 sezonunda uygulamaya koyduğu A Milli Takım düzeyindeki turnuvası Uluslar Ligi’nin 2020-2021 dönemi kura çekimi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Beurs van Berlage Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi.

  Türkiye’yi kura çekiminde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş’ten oluşan heyet temsil etti.

  B Ligi’nde yer alan Türkiye, kuraya 3. torbadan girdi. Milliler, 3. Grup’ta Macaristan, Sırbistan ve Rusya ile eşleşti.

  Uluslar Ligi’nde grup maçları bu yıl eylül, ekim ve kasım aylarında, şampiyon takımın belli olacağı finaller Haziran 2021’de, play-off müsabakaları ise Mart 2022’de oynanacak.

  Son sıradakiler küme düşecek

  Gruplarda takımlar rakipleriyle iç sahada ve deplasmanda birer karşılaşma oynayacak. Grup maçları sonunda A Ligi liderleri, Uluslar Ligi şampiyonunun belirleneceği finallere kalacak. B, C ve D liglerini lider bitiren takımlar bir üstündeki lige yükselecek. A ve B grupları sonuncuları bir altındaki lige düşecek. C Ligi’nde son sırayı alan 4 takım arasında çift maçlı eliminasyon sistemine göre play-out maçları oynanacak. Play-Out maçlarını kaybeden iki ekip, bir alt lige düşecek. Play-Out maçlarını oynaması gereken takımların aynı zamanda 2022 Dünya Kupası play-off maçlarında oynama hakkını elde etmesi halinde, 2020-2021 Uluslar Ligi maçları sonrası elde edilen puanlara göre oluşacak genel sıralamada 47 ve 48. pozisyonda bulunacak takımlar doğrudan D Ligi’ne düşürülecek.

  Uluslar Ligi ne zaman başlayacak?

  UEFA Uluslar Ligi'nde grup maçları Eylül, Ekim ve Kasım 2020'de, Uluslar Ligi'ni kazanan takımın tespit edileceği finaller Haziran 2021'de, play-off müsabakaları ise Mart 2022'de oynanacak.

  Uluslar Ligi'nin Dünya Kupası’na etkisi nedir?

  Dünya Kupası Elemeleri’nin formatında büyük çapta bir değişiklik yaşanmadı. Gruplarını ilk sırada tamamlayan 10 takım, doğrudan Katar’da düzenlenecek finallere yükselecek. Play-Off maçlarının formatında ise bazı değişikliklere gidildi. İki aşamalı eleme turundan oluşacak Play-Off maçları sonrasında 3 takım daha finaller için vize alacak. Gruplarını ikinci sırada tamamlayan 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi gruplarını en iyi puanla lider tamamlayan ancak 2022 Dünya Kupası eleme gruplarında ilk ikiye giremeyen iki takım (toplam 12 ekip) bu maçlarda mücadele edecek.

  2020-2021 UEFA Uluslar Ligi Statüsü

  Gruplarda takımlar rakipleriyle iç sahada ve deplasmanda birer karşılaşma oynayacak. Grup maçları sonunda A Ligi'nde grup lideri olan 4 takım UEFA Uluslar Ligi şampiyonunun belirleneceği finallere (Yarı Final, üçüncülük ve final) kalacak. B, C ve D Liglerinde gruplarını lider bitiren takımlar bir üst lige yükselecek. A ve B Ligi'nde gruplarını sonuncu bitiren takımlar ise bir alt lige düşecek. C Ligi'nde ise son sırayı alan 4 takım arasında çift maçlı eliminasyon sistemine göre play-out maçları oynanacak. Play-out maçlarını kaybeden iki ekip, bir alt lige düşecek. 

  Play-out maçlarını oynaması gereken takımların aynı zamanda 2022 Dünya Kupası play-off maçlarında oynama hakkını elde etmesi halinde, 2020-2021 UEFA Uluslar Ligi maçları sonrası elde edilen puanlara göre oluşacak genel sıralamada 47 ve 48. pozisyonda bulunacak takımlar doğrudan D Ligi'ne düşürülecek. 

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap