Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bölme işleminde bölünen ve bölen ile yapılan işlemin sonucu

  1 ziyaretçi

  bölme işleminde bölünen ve bölen ile yapılan işlemin sonucu Ne90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Bölme İşlemi konu anlatımı

  3. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Bölme İşlemi konu anlatımı

  Bölme; bir değeri eşit parçalara ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bölme işlemi “/”, ”÷” veya “:” sembolleri ile gösterilmektedir. Bölme işleminde bir bölünen, bir bölen, bir bölüm ve bir kalan bulunmaktadır.

   Bölme İşlemi Karakterlerini Tanıyalım

   Bölme işlemi bir değeri eşit parçalara ayırmak da kullanılan bir araçtır. Buradan yola çıkarak adı üzerinde paylaşım olarak kullanmak üzere de bir karakterin örneğin 3 parçaya ayrılması işleminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Buna göre;

  Bölünen: İşlemin parçalara ayrılacak olan kısmı olan ana karakterdir.

  Bölen: İşlemin kaç parçaya ayrılacak olduğunu gösteren yardımcı ana karakterdir.

  Bölüm: İşlem sonucunda ortaya çıkan bölüm karakteridir. Parçanın kaç parçaya bölünmüş olduğunu gösterir

  Kalan: İşlem sonucunda şayet bölünen ve bölen birbirinin katları değilse kalan olarak karşımıza çıkan karakterdir.

   Bölme işlemi sırasından bölünen sayının bölen sayıya bölünmesi halinde, bölüm ve kalan kısımları bulunmuş olur. Yani;

  Bölünen= Bölen x Bölüm + Kalan olarak ifade edilmektedir. Buna göre bir bölme örneği verecek olursak;

   126/9=ifadesinde bölme işlemi sayının solundaki ilk sayıdan başlanır. 1 sayısının içinde 9 olmadığından, 12 içerisinde kaç adet 9 sayısı olduğuna bakılır. Burada sonuç olarak 12 içerisinde 1 adet 9 bulunduğundan kalan kısmı 12-9 olmak suretiyle 3 olarak bulunur. Ardından öncelikle “3” sayısına bakılmak suretiyle işleme devam edilir. Kalan 3 sayısı olduğuna göre 3 içerisinde de 9 olmadığına göre 6 sayısını aşağıya indirmek suretiyle işleme devam edilir ve 36 içerisinde kaç tane 9 sayısı olduğuna bakılır. 36 içerisinde 4 adet 9 bulunduğuna göre sonuç olarak 36 rakamının altına yazılmak suretiyle işlem tamamlanır ve kalan sayı 00 olur. Bu sonucumuzda kalan “0” olmak suretiyle bölme işleminin sonucu 14 olarak sonuçlanacaktır.

   Yukarıdaki sonucu inceleyerek bölme işleminin mantığına bakalım. Burada 126 sayısının 9 ile bölümünden kalan kaç olduğu sorulmaktadır. Yani kısaca sorulmak istenen 126 sayısının 9 eşit parçaya bölünmesi sonucudur ki bu sonuç 14 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölme mantığı bu şekilde ilerlemektedir.

   Bölme İşlemi Problemleri

  Ayşe, Fatma ve Hatice 60 adet bilyeyi eşit surette paylaşmak istemektedir. Bu bilyeleri nasıl bölüşebilecekleri konusunda yardımı bize burada yine bölme işlemi verecektir. Bu kısımdan çözüme bakacak olursak;

   Sorumuzda 3 kişi arasından paylaştırılmak istenen 60 adet bilye sorulduğuna göre yapmamız gereken 60 adet bilyeyi 3 kişiye bölmek olacaktır. Buradan da öncelikle ilk rakamdan başlamak suretiyle 6 içerisinde kaç tane 3 olduğunu bulmamız gerekmektedir. 6 içerisinde 2 adet 3 var dediğinizi duyar gibiyim. 0 sayısı ise bölme işleminde son hanede bulunduğundan kalanı olmayan bölümlerde direk olarak işlem sonuna yazılır. Sonuç olarak 20 sayısını bulmuş oluruz. Yani 3 arkadaşa 20’şer bilye vermek suretiyle eşit olarak bilyeleri paylaştırmış oluruz.

   Bölmenin mantığı kavrandığı zaman zor sayıları bile kolaylıkla mantıksal işlemlerle çözebilme olanağı bulunmaktadır. Bu nedenle matematiksel işlemlerde önce mantıksal olarak kavramaya özen gösterilmelidir. Bir başka örnekle de konumuzu noktalayalım;

  39 adet fındığı her biri eşit olarak olmak üzere 3 kişiye eşit olarak paylaştıralım. Yani bölme işlemini kullanalım; 

   Öncelikli olarak 3 kişiye eşit olarak paylaştırılacağından dolayı 39 sayısını 3’e bölmemiz gerektiğini artık biliyoruz. Buna göre 39/3= 13 sonucuna ulaşmış oluruz. Bölme işleminde dikkat etmemiz gereken tek nokta kalanın bölenden küçük olmasıdır. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Bölme İşleminde Bölen Nasıl Bulunur? Bölme İşlemlerinde Bölen Hangisidir?

  Bölme İşleminde Bölen Nasıl Bulunur? Bölme İşlemlerinde Bölen Hangisidir?

   Bölme işleminde böleni bulmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. 

   Bölme İşleminde Kavramlar Nelerdir? 

   Bölme işleminde yer alan kavramlar bölünen, bölen, bölüm ve kalan olmak üzere dört kavramdır. Bölünen asıl sayıdır yani bir şeyin tamamıdır. Bölünen ise asıl sayının kaç parçaya bölünmesini isteyen sayıdır. Asıl parçayla bölünmesi istenilen sayıyı birbirine bölündüğünde bölüm sonucunu vermektedir. Kalan ise bölünen sayı bölene bölünmediğinde kalandır. 

   Kalansız Bölme İşleminde Bölen Bulma 

   Kalansız bir bölme işleminde bölen verilmediyse sadece bölünen ve bölen verilmişse böleni bulmak oldukça kolaydır. Kalansız bölme işleminde bölünen ile bölümü birbirine bölerek bölüneni kolayca bulabilirsiniz. Örneğin; Bölüneni 602 bölümü 7 olan bölme işleminin böleni nedir? Bu soru da 602 sayısını 7 ye bölerek böleni kolaylıkla bulabilirsiniz. Sorunun cevabı 602:7= 86’dır. Yani 602 sayısını 86 sayısına bölmüşler ve bölüm 7 çıkmıştır. 

   Kalanlı Bölme İşleminde Bölen Bulma 

   Kalansız bölme işleminden pek bir farkı olmasa da insanların kafasını karıştırabilmektedir. Bir soruda size bölünen, bölüm ve kalan verilmiş ve bölen soruluyorsa yapmanız gerekenler;

  Bölünen sayıdan kalan sayıyı çıkartmalısınız 

  Bulduğunuz sayıyı bölüme bölmelisiniz 

  Çıkan sonuç ilk sorunun bölenini vermektedir 

  Örneğin; bölünen 95, bölüm 13 ve kalan 4 olarak verilmişse bölen sayı soruluyorsa adımları takip ederek cevabı bulabilirsiniz. Öncelikle 95 sayısından 4 sayısı çıkarılır cevabı 91’dir. Bulunan 91 cevabı 13 bölümüne bölünür. 91:13=7 sonucunu vermektedir. 7 cevabı 95 sayısının bölenidir. 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Bölme İşlemi ve Bölen Kalan İlişkisi | Kpss Matematik Konuları

  Bölme İşlemi ve Bölen Kalan İlişkisi | Kpss Matematik Konuları

  Bölme işlemi, doğal sayılarda bölme kuralı, bölen kalan ilişkisi ve bölünebilme kuralları kpss matematik konuları içinde yer almaktadır. Bu bölümde bölme işlemi içinde yer alan doğal sayılarda bölme kuralı ve bölen kalan ilişkisi konularını irdeleyeceğiz. Kpss sorularında temel matematik bölümünde çıkan bölme işlemi ile ilgili sorular hem bu konuyu hem de matematiğin temeli olduğu için diğer matematik konularını doğrudan etkilemektedir.

  Doğal Sayılarda Bölme İşlemi

  Kpss matematik konuları içindeki doğal sayılarda bölme işlemi şu şekilde aktarılmaktadır:

  doğal sayılarda bölme kuralı

  A, B, C ve K birer doğal sayı olma üzere ve B 0’dan farklı olmak üzere;

  A: Bölünen B: Bölen C: Bölüm K: Kalan olarak adlandırılır.

  Kpss matematik konusu içinde yer alan doğal sayılarda bölme işlemi 3 önemli özelliği barındırır.

  Bölen Kalan İlişkisi

  Kpss genel yetenek matematik sorularında karşımıza 2 tane sayı verilir. Bu sayılar a=2568 ve b=1453 şeklinde iki sayı olabilir. Sayılar verildikten sonra bize ”Bu iki sayının çarpımının 9 ile bölümünden kalan nedir?” tarzında sorular sorulmaktadır. Böyle durumlarda önce bu iki sayıyı çarpıp sonra 9a bölmeye gerek yoktur.

  Burada sonucu bulmak için her iki sayının 9 ile bölümünden kalanlar ile de gerekli işlem yapılarak sonuca ulaşmamız mümkündür. Şöyle ki;

  Kısaca bize verilen çarpılacak olan sayıların kalanlarını birbirleriyle çarptığımızda da aynı sonuca ulaşmaktayız.

  Kpss genel yetenek matematik dersine ait Doğal Sayılarda Bölme İşlemi ve Bölen Kalan İlişkisi konuları tamamlanmıştır. Bu temel bilgilerden sonra bir sonraki kpss matematik konumuz Bölünebilme Kuralları olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.kpsskonu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap