Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  b vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar

  1 ziyaretçi

  b vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar Ne90'dan bulabilirsiniz

  B vitamini eksikliğinde görülen ve ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

  B vitamini eksikliğinde görülen ve ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

  İçinde B vitamini olan diğer besinler şu şekilde sıralanabilir: Peynir, süt, mercimek, barbunya, lahana, portakal, muz, elma ve mandalina.

   B Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

   B vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Bu vitaminin eksikliğinde ise belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında kronik halsizlik geliyor. Kişi gece uykusunu almış olsa bile yataktan yorgun kalkar. Gün içerisinde kendisini sürekli yorgun hisseder. Yorgunluk ile birlikte, birçok kişide dikkat eksikliği ve odaklanamama sorunu da görülebilir.

   B vitamini eksikliği kişinin sağlığını sadece fiziksel değil psikolojik açıdan da olumsuz etkiler. Asabiyet, aşırı hassas ya da duygusal olmak, en sık rastlanan belirtiler arasında yer alır.

   B Vitamini Eksikliğinde Görülen ve Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

   1- Beriberi Hastalığı:

   Beriberi hastalığı hem akciğer dokusunun hem de midedeki sinirlerin zarar görmesiyle ortaya çıkan bir sinir sistemi hastalığıdır. Erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen bu hastalığın temel nedenlerinden biri B vitamini eksikliğidir. Yeterli beslenmemek ve düzensiz uyku da beriberi hastalığının temel nedenleri arasında yer almaktadır.

   2- Depresyon:

   Son yıllarda hem ülkemizde hem de Avrupa'da yapılan birçok araştırmaya göre vücudun yeteri kadar B vitamini emilimi yapamaması, depresyona yol açmaktadır. Beslenme uzmanlarına göre depresyon riskini azaltmak için, mutlaka kahvaltı yapılmalı, öğün aralarında badem, fıstık ve ceviz gibi B vitamini bakımından zengin olarak kuru yemişler tüketilmeli.

   3- Gribal Enfeksiyon:

   B vitamini eksikliği ile birlikte vücut direnci düşer. Bu da kış aylarında ve mevsim geçişlerinde çok daha sık hasta olunmasına neden olur. Sık grip olan kişilerin başta mandalina ve portakal olmak üzere bol bol narenciye tüketmeleri öneriliyor. Tam bir B vitamini deposu olarak nitelendirilen kivi de, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

   4- Gastrit:

   B vitamini sinir sistemini koruma altına alır ve midede asit birikmesini önler. Yeteri kadar B vitamini emilimi yapılmadığı takdirde birçok sindirim sistemi hastalığı ortaya çıkabilir. Bunların başında hem ülkemizde hem de dünya genelinde çok sık görülen Gastrit hastalığı geliyor. Gastrite karşı en iyi gelen yiyecek ve içecekler ise şu şekilde sıralanabilir: 1- Laktozsuz süt 2- Yoğurt 3- Armut 4- Muz

   5- Anemi:

   B vitamini kandaki hemoglobin seviyesini dengede tutar. B vitamini bakımından zengin olan gıdalardan yeteri kadar tüketilmemesi ise, hemoglobin seviyesinin düşmesine yol açar. Bu da halk arasında daha çok kansızlık adıyla bilinen Anemi hastalığına neden olur. Kansızlığa iyi gelen besinlerin başında kırmızı et çeşitleri geliyor. Beslenme uzmanlarına göre haftada iki kez balıktüketmek kansızlık riskini yarı yarıya azaltıyor. Bunun dışında yüksek oranda B vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler de sık aralıklarla tüketilmelidir.

   6- Alzheimer:

   Düzensiz uyku, sigara alışkanlığı ve yetersiz beslenme, kalıcı sinir sistemi hastalıklarından biri olan Alzheimer'in temel nedenleri arasında yer alıyor. Alzheimer riskini en aza indirgemek için düzenli beslenmeye ve uyumaya dikkat edilmeli, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  B12 Eksikliği Belirtileri, B12 Vitamini Nedir?

  KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

  Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

  1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

  Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

  Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

  İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

  2. Kişisel Verilerin Aktarılması

  Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

  3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

  Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

  Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

  4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

  Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

  Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

  5. Veri Güvenliği

  Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

  6. Şikayet ve İletişim

  Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

  Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  B12 eksikliği neden olur, hangi hastalıklara yol açar? B12 eksikliği belirtileri ve iyi gelen yiyecekler

  B12 eksikliği neden olur, hangi hastalıklara yol açar? B12 eksikliği belirtileri ve iyi gelen yiyecekler

  Vücudunuzda bazı hastalıklar nedeniyle B12 vitaminini emilimi zorlaşabilir ve bu da B12 eksikliğine yol açar. B12 eksikliği saçtan cilde pek çok şeye olumsuz etki edebilir. Bu nedenle B12 vitaminini doğru gıdalardan aldığınıza ve bu vitaminin vücudunuz tarafından emilebildiğine emin olmanız gerekir. Peki, B12 eksikliği neden olur, B12 hangi gıdalarda bulunur, ne işe yarar? İşte B12 eksikliği hakkında merak edilenler...

  B12 eksikliği neden olur?

  Yaşla birlikte, bu vitamini emmek zorlaşabilir. Ayrıca kilo verme ameliyatı geçirdiyseniz veya midenizin bir kısmını çıkaran başka bir ameliyat geçirdiyseniz veya çok içiyorsanız da olabilir.

  Ayrıca, aşağıdaki durumlarda B12 vitamini eksikliği geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir:

  B12 Eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

  Nadir olmakla birlikte, B12 vitamini veya folat eksikliği (anemili veya anemisiz) , özellikle bir süredir B12 vitamini veya folat eksikliğiniz varsa komplikasyonlara yol açabilir .

  Potansiyel komplikasyonlar şunları içerebilir:

  Bazı komplikasyonlar uygun tedavi ile düzelir, ancak sinir sistemi ile ilgili sorunlar gibi diğerleri kalıcı olabilir.

  B12 Eksikliği belirtileri nelerdir?

  B12 vitamini ve folat, vücutta sinir sistemini sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere birçok önemli işlevi yerine getirir. Bu vitaminlerden herhangi birinin eksikliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlara neden olabilir:

  Bu sorunlardan bazıları, B12 vitamini veya folat eksikliğiniz varsa ancak aneminiz yoksa da ortaya çıkabilir.

  B12 eksikliği tedavisi

  B12 vitamini seviyenizi kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorabilirsiniz.

  B12 vitamini ve folat eksikliği vakalarının çoğu, eksik vitaminleri değiştirmek için enjeksiyonlar veya tabletlerle kolayca tedavi edilebilir.

  B12 vitamini takviyeleri genellikle ilk başta enjeksiyon yoluyla verilir.

  Ardından, B12 eksikliğinizin diyetinizle ilgili olup olmadığına bağlı olarak, öğünler arasında veya düzenli enjeksiyonlar arasında B12 tabletlerine ihtiyacınız olacaktır.

  B12 vitamini hangi gıdalarda bulunur?

  B12 vitamini et, balık, yumurta, süt ürünleri, maya özütü (Marmite gibi) ve özel olarak güçlendirilmiş gıdalarda bulunur.

  En iyi folat kaynakları arasında brokoli, brüksel lahanası ve bezelye gibi yeşil sebzeler bulunur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap