Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balmoral şatosu ve windows kalesi nerededir

  1 ziyaretçi

  balmoral şatosu ve windows kalesi nerededir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Balmoral Kalesi

  Balmoral Kalesi

  Balmoral Şatosu ( /bælˈmɒrəl/ ) İskoçya, Aberdeenshire, Royal Deeside'da bulunan malikanedir. Sahibi Kral III. Charles'tır. Ballater'in 14 km batısında ve Aberdeen'in 80 km batısındaki Crathie köyü yakınlarındadır.

  Balmoral Şatosu, Kraliçe Victoria'nın eşi Prens Albert tarafından Farquharson ailesinden satın alınmıştır ve 1852'den beri Britanya kraliyet ailesinin konutlarından biri olmuştur. Alındıktan kısa bir süre sonra evin çok küçük olduğu anlaşıldı ve mevcut Balmoral Kalesi'nin yapımına başlandı. Kalenin tasarımları Mimar Aberdeen William Smith ve Prens Albert tarafından değiştirildi.

  Balmoral, Kralın özel mülkü olmaya devam ediyor ve Crown Estate'in bir parçası değildir.

  Kale, İskoç baron mimarisinin bir örneğidir ve İskoçya’nın tarihi yapılarını inceleyen kurum tarafından A kategorisinde listelenen bir bina olarak sınıflandırılmıştır.[1] Yeni kale 1856'da tamamlandı ve eski kale kısa bir süre sonra yıkıldı.

  Balmoral Malikanesi'ne kraliyet ailesinin üyeleri tarafından yıllar boyunca eklemeler yapılmıştır ve şu anda yaklaşık 20.000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Malikanenin etrafını çevreleyen arazide ormancılık ve tarım faaliyetlerinin yanı sıra geyik sürüleri, sığırları ve midillileri içeren bir hayvancılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

  Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın en yaşlı liderlerinden biri olan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül 2022 tarihinde Balmoral Kalesi'nde vefat etmiştir. Kraliçenin ölümünün ardından Prens Charles, III. Charles adıyla kral olmuştur. [2]

  Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  İskoçya Kralı II . Robert (1316-1390) bölgede bir av köşküne sahipti. Tarihsel kayıtlar ayrıca Balmoral'da bir evin Sir William Drummond tarafından 1390'da inşa edildiğini göstermektedir.[3] Mülk daha sonra, Huntly'nin 1. Kontu'nun ikinci oğlu Alexander Gordon tarafından kiralandı. Gordon'lar tarafından araziye bir kule ve ev inşa edildi.

  1662'de mülk, "Kara Albay" olarak bilinen John Farquharson'ın kardeşi Inverey'den Charles Farquharson'a geçti. Farquharson'lar Jacobite sempatizanlarıydı ve Balmoral'dan James Farquharson hem 1715 hem de 1745 isyanlarında yer aldı. 1746'da Falkirk Savaşı'nda yaralandı. Farquharson mülkleri kaybedildi ve Auchendryne'deki Farquharsons'a geçti.[4] 1798'de, 2. Fife Kontu James Duff, Balmoral'ı satın aldı ve kaleyi başkalarına kiraladı. Aberdeen 4. Kontu'nun küçük kardeşi Sir Robert Gordon, 1830'da kiracı oldu. Aberdeen'den John Smith tarafından tasarlanan baron tarzı uzantılar da dahil olmak üzere Balmoral'daki orijinal kalede büyük değişiklikler yaptı.

  Kraliyete geçişi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kraliçe Victoria ve Prens Albert, İskoçya'yı ilk kez 1842'de, tahta çıkmasından beş yıl ve evliliklerinden iki yıl sonra ziyaret ettiler. Bu ilk ziyaret sırasında Edinburgh'da ve Breadalbane Markisinin evi olan Perthshire'daki Taymouth Kalesi'nde kaldılar.[5] 1844'te Blair Kalesi'nde kalmak için geri döndüler ve 1847'de Loch Laggan tarafından Ardverikie'yi kiraladılar.[6] İkinci yolculuk sırasında sık sık yağmur yağması, kraliçenin doktoru Sir James Clark'ın daha sağlıklı iklimi için Deeside'ı önermesine neden oldu.[7]

  Sir Robert Gordon 1847'de öldü ve Balmoral'daki kira sözleşmesi Lord Aberdeen'e geri döndü. Şubat 1848'de bir anlaşma yapıldı - Prens Albert, mülkü görmeden, mobilya ve personel ile birlikte Balmoral'daki kiranın kalan kısmını alacaktı.[8] :5

  Kraliyet çifti ilk ziyaretleri için 8 Eylül 1848'de geldiler.[9] Victoria evi "küçük ama güzel" buldu [10] ve günlüğüne şunları kaydetti: "Her şey özgürlük ve barış kokuyor ve dünyayı ve üzücü kargaşalarını unutturdu".[4] Çevredeki tepelik manzara onlara Albert'in Almanya'daki anavatanı olan Thüringen'i hatırlattı. [8] :5

  Çabucak evin çok küçük olduğu anlaşıldı ve 1848'de John ve William Smith yeni ofisler, kulübeler ve diğer yardımcı binalar tasarlamak için görevlendirildi.[11] Peyzaj bahçıvanı James Beattie ve muhtemelen ressam James Giles'ın yardımıyla ormanlık alanlarda, bahçelerde ve mülk binalarında iyileştirmeler yapıldı.

  Eski eve büyük eklemeler 1849'da düşünüldü,[11] ancak o zamana kadar, merhum Fife Kontu’nun mütevelli heyetinden mülk satın almak için müzakereler devam ediyordu. 1851 Büyük Sergisinde oluklu bir demir kulübe gördükten sonra, Prens Albert, Balmoral için ET Bellhouse & Co.'dan geçici bir balo salonu ve yemek odası olarak hizmet vermek üzere önceden imal edilmiş bir demir bina sipariş etti.[12] 1 Ekim 1851'de kullanımdaydı ve 1856'ya kadar balo salonu olarak hizmet verecekti.[13]

  Satış, Haziran 1852'de tamamlandı, fiyatı 32.000 sterlindi ve Prens Albert, o sonbaharda resmen mülkün sahibi oldu.[5][8] :8 [14] Komşu Birkhall mülkü aynı zamanda satın alındı ve Abergeldie Kalesi'nin kirası da güvence altına alındı.

  Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Balmoral Şatosu ve Windsor Kalesi nerededir

  Tarihi Olaylar

  Tarihi Olaylar

  İskoçya'da bulunan Balmoral Şatosu 1852 Yılında Prens Albert tarafından satın alındığından beri İngiltere kraliyet ailesinin özel mülküdür. Tarihi kayıtlar Balmoral Şatosu'nun 1390 yılında Sir William Drummond tarafından inşa ettirildiğini belirtlr.

  Balmoral Şatosunun adresi: "Balmoral Estates, Ballater, Aberdeenshire AB35 5TB, Birleşik Krallık"dır.

  Balmoral Şatosu şüphesiz görülmesi gereken bir kaledir. Dünya üzerindeki diğer tarihi kale ve şatolar için; "Görmeden Ölmek İstemeyeceğiniz 14 Masalımsı Şato ve Kale" adlı galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.tarihiolaylar.com

  Kraliçe 2. Elizabeth'e veda... Cenazesi Balmoral Şatosu'ndan ayrıldı

  Kraliçe 2. Elizabeth'e veda... Cenazesi Balmoral Şatosu'ndan ayrıldı

  8 Eylül'de hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in son yolculuğu başladı. Kraliçenin naaşını taşıyan 7 araçlık kortej Balmoral Kalesi'nden ayrıldı.

  Kortejin altı saatlik yolculuğun ardından İskoçya'nın başkenti Edinburgh'a varması bekleniyor. Kortejin geçeceği güzergahta kraliçeye son görevini yapmak üzere yüzlerce kişi hazır bulunuyor.

  KRALİÇE'NİN CENAZE PROGRAMI

  BBC Türkçe'nin haberine göre, 12 Eylül günü Kraliçe'nin tabutu öğleden sonra, Kral ve Kraliyet Ailesi üyeleri eşliğinde tören alayıyla St Giles Katedrali'ne götürülecek. Kraliçe’nin naaşı burada katafalka konacak. Halk, 24 saat boyunca naaşı ziyaret edebilecek.

  13 Eylül'de Kraliçe’nin tek kızı olan Prenses Anne, cenazenin St. Giles Katedrali’nden alınarak Edinburgh Havalimanı’na nakline eşlik edecek. Kraliçe daha sonra Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağa bindirilecek ve Londra’ya hareket edecek.

  14 Eylül'de Kraliçe’nin naaşı saat 14.00’ten sonra tören alayıyla halka açık bir şekilde Buckingham Sarayı’ndan Westminster Hall’a götürülecek.

  15 Eylül Perşembe günü dört gün boyunca Westminster Hall’daki katafalkta kalacak cenaze, Perşembe günü halkın ziyaretine açılacak.

  19 Eylül Pazartesi günü Kraliçe'nin tabutu cenaze töreni için Westminster Kilisesi’ne getirilecek. O gün Birleşik Krallık’ta resmi tatil olacak.

  Cenaze törenine katılacaklar arasında Kraliyet Ailesi üyeleri ile birlikte Birleşik Krallık politikacıları ve dünya liderleri olacak.

  Törenin ardından tabut, tören alayı ile Westminster Kilisesi’nden Wellington Arch'a ve oradan da Windsor'a gidecek.

  Cenaze aracı naaşı Windsor Şatosu’ndaki St. George Şapeli’ne nakledecek. Burada da defin işlemi gerçekleştirilecek.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap