Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  beyaz kan düşüklüğü hangi hastalıklara yol açar

  1 ziyaretçi

  beyaz kan düşüklüğü hangi hastalıklara yol açar Ne90'dan bulabilirsiniz

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Nedir? Tedavi Yolları - Medicana

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Nedir? Tedavi Yolları - Medicana

  WBC (white blood cell: beyaz kan hücresi), tam kan sayımı tahlillerinde incelenen bir değerdir. Beyaz kan hücresi değerinin yetişkin insanlarda 4.000-10.000 arasında olması gerekir. Beyaz kan hücresi sayısının bu değer aralığından düşük olması lökopeni olarak adlandırılır ve bazı hastalıklara işaret eder. Örneğin, nezle ve grip gibi viral rahatsızlıkların yanı sıra lösemi gibi bazı kan hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu yazımızda beyaz kan hücresinin görevleri, düşük veya yüksek olması durumunda hangi hastalıkların görülebileceği ve lökopeninin nasıl tedavi edildiğiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Nedir?

  Tıp dilinde “lökosit”, halk dilinde ise “beyaz küre” ya da “akyuvar” olarak adlandırılan “beyaz kan hücresi” bağışıklık sisteminde yer alan bir hücre çeşididir. Kemik iliğinde üretilen ve bağışıklık sistemi içerisinde vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücresi, savunma sisteminde yer alan önemli bir yapıdır. Vücudu mikrop, bakteri ve zararlı toksinlerden korumakla yükümlü olan beyaz kan hücreleri, tam kan sayımlarında incelenmesi gereken bir parametredir.

  Kan, lenfatik sıvı ve dokularda bulunan beyaz kan hücreleri, sağlıklı bir yetişkinin 1 mm3 kanında 4000-10000 arasında bir değerde olmalıdır. Toplam kan hacminin yaklaşık %1’ini oluşturan beyaz kan hücrelerinin eksikliği tıpta “lökopeni” olarak adlandırılır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında görülen lökopeni, bağışıklık sisteminin görevini tam olarak yerine getirememesine sebep olacağı için bu rahatsızlığın önlenmesi büyük önem taşır.

  Vücutta yer alan beyaz kan hücrelerinin beş çeşidi olduğu söylenebilir. Bu beş çeşidin her birinin savunma mekanizmasında üstlendiği farklı görevler vardır. Bu beyaz kan hücresi çeşitleri nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil ve bazofil şeklinde sıralanabilir.

  Nötrofiller beyaz kan hücrelerinin %55 ila %70’ini oluşturur. Özellikle bakteri ve mantar enfeksiyonlarında ve çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarda vücudu ilk olarak korumakla görevli olan nötrofiller, bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

  Kemik iliğinden üretilen ve lenf dokusunda bulunan lenfositler; lenf bezleri, dalak, bağırsak ve bademciklerde görev alarak yabancı organizmalara karşı koruyucu kimyasal salgılanmasını sağlar.

  Boyut olarak en büyük beyaz kan hücresi olan monositler, bu hücrelerin %8’ini oluşturur. Bakteri, mantar ve virüslere karşı savaşan monositler, enflamasyon nedeniyle hasar gören dokuları onarır.

  Eozinofil, vücutta bazı enfeksiyonlara karşı savaşılmasında görev alır. Bu beyaz kan hücresi çeşidi, özellikle alerji ve astım gibi rahatsızlıklarda etkin rol oynar.

  Bazofiller; anafilaksi, astım, akut ve kronik alerjik hastalıklarında görev alan beyaz kan hücresidir. Kan pıhtılaşmasını önleyen heparin adı verilen maddeyi üretirler.

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Neden Olur?

  Beyaz kan eksikliği, farklı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Bu rahatsızlık, ciddi hastalıkların bir göstergesi olabileceği gibi tedavisi nispeten daha kolay bazı hastalıkların veya ilaçların yan etkisi sonucu da görülebilir. Bu nedenle, tam kan sayımı yaptıran kişilerin WBC değerinin düşük çıkması durumunda doktora başvurması tavsiye edilir. Beyaz kan eksikliğinin başlıca nedenleri şu şekildedir:

  •Bazı ilaçlar

  •Enfeksiyon

  •Grip ve nezle gibi viral hastalıklar

  •Otoimmün bozukluklar

  •Kemik iliği yetmezliği

  •Kemik iliği kanseri (lösemi ve lenfomalar)

  •Vitamin eksikliği

  •Beslenme bozukluğu

  •Alkol tüketimi

  •Dalak büyümesi

  •HIV virüsü

  •Kemoterapi/radyoterapi

  •Romatizmal hastalıklar

  •Enfeksiyon dışında iltihaba sebep olan diğer durumlar

  •Karaciğer hastalıkları

  •Sıtma

  Verem

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Nelere Yol Açar?

  Beyaz kan eksikliğinin ayırt edici bir belirtisi olmadığı için genellikle altta yatan hastalıklara bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Genel anlamda beyaz kan eksikliği vakalarında sık karşılaşılan belirtiler, enfeksiyon bulguları şeklindedir. Enfeksiyon kaynaklı beyaz kan hücresi eksikliği durumunda ise kemik ve eklem ağrıları, gece terlemesi ve ateş ve gözlemlenebilir.

  Beyaz kan hücrelerinin düşük veya yüksek olması çoğu kişinin aklına kanser riskini getirse de kanserle WBC değerleri arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Ancak, lenfoma ve lösemi gibi bazı kanser türlerinde WBC değerinin normalden düşük veya yüksek olduğu görülebilir.

  WBC Değeri Kaç Olursa Tehlikeli Olabilir?

  Beyaz kan hücresi değerleri yaşa göre değişiklik gösterir. 1 mm³ kanda bulunması gereken WBC normal değerleri yaş gruplarına göre şu şekildedir:

  0-1 ay arası: 9000 – 30 000

  2-12 ay arası: 5000 – 19 500

  1-3 yaş arası: 6000 – 17 500

  4-5 yaş arası: 5500 – 15 000

  6-15 yaş arası: 4500 – 13 000

  15 yaş ve üzeri: 4000 – 10 000

  İlgili yaş gruplarında WBC değerinin bu değer aralığının dışında çıkması durumunda WBC değerinin normalden daha düşük ve yüksek olmasına bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Bu nedenle, yapılacak tam kan sayımı sonrasında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  WBC Yüksekliği & Düşüklüğü

  Lökopeni, WBC düşüklüğüne işaret ederken, lökositoz WBC yüksekliğini ifade eder. Bu iki rahatsızlığın da farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Enfeksiyon dışında görülen bazı iltihaplanmalar, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, sigara, kemik iliği problemleri ve lösemi gibi nedenlere bağlı olarak beyaz kan hücresi değerleri normalden düşük veya yüksek olabilir. Bu nedenlerin yanı sıra, WBC değerinin normalden yüksek çıkmasına neden olan diğer faktörler şu şekildedir:

  •Enfeksiyon

  •Hemoliz

  •Alerjik hastalıklar

  •Kemik iliği kanseri (lösemi ve lenfomalar)

  •Hormon bozuklukları

  •Stres

  •Kalp krizi

  •Dalağın ameliyatla alınmış olması

  •Aşırı egzersiz

  •Kronik böbrek yetmezliği

  •Şeker komasına girme

  Bunun dışında, hamilelik boyunca beyaz kan hücresi değerlerinde normale göre birtakım farklılıklar görülebilir. Hamilelikte bu değerler altta yatan herhangi bir hastalık olmamasına rağmen 13-15 bin arasında olabilir. Bu değerler hamilelik süresince takip edilmeli ve değerlerdeki bu farklılığın herhangi bir kan hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Altta yatan bir neden olmadığı durumlarda, doğumdan 2 hafta sonra beyaz kan hücresi değerleri normale döner.

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Olanlar Ne Yemeli?

  Beslenme bozuklukları beyaz kan eksikliğine neden olabileceği gibi bazı vitaminlerin vücutta yeteri kadar bulunmaması da beyaz kan hücre sayısını azaltabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için öncelikle beyaz kan eksikliğinin altında yatan neden araştırılmalı ve buna uygun bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Ayrıca, vitamin eksikliğinden kaynaklı beyaz kan eksikliği vakalarında, doktor kontrolünde B12 vitamini, çinko, balık yağı, folik asit, E vitamini ve selenyum takviye olarak alınabilir.

  Beyaz Kan Eksikliği (Lökopeni) Tedavisi

  Beyaz kan eksikliği tedavisi için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi bu duruma sebep olan etken bulunmalı ve buna göre tedavi planı şekillendirilmelidir. Nezle ve grip gibi viral hastalıklardan kaynaklanan beyaz kan eksikliği vakalarında genellikle altta yatan hastalık geçtikten sonra beyaz kan hücresi değerleri normale döner. Bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklanan beyaz kan eksikliği durumunda ise bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanılmalıdır. Bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan beyaz kan eksikliğinde ilaca ara verilmeli ve kan değerlerinin normale dönmesi beklenmelidir. Kemoterapi ve/veya radyoterapinin neden olduğu WBC eksikliği vakalarında da bu durum geçerlidir. Kanser tedavisi sırasında kullanılan bu yöntemlere ara verilmeli ve WBC değerlerinin normale dönmesi sağlanmalıdır.

  Bu tedavi yöntemlerinin dışında, kişinin sağlıklı beslenmesi ve kendini çok yormaması da büyük önem taşır. Tedavi süresince hastanın doktora danışmadan ilaçlarını bırakmaması ve doğruluğu kanıtlanmamış bitkisel tedavi yöntemlerini denememesi gerekir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  WBC Beyaz Kan Hücresi Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği | Özel Başarı Hastanesi

  Beyaz kan hücresi (WBC) nedir?

  Beyaz kan hücresi sayımı (WBC) , kanınızdaki beyaz kan hücresi sayısını ölçer. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Vücudunuzun enfeksiyonlarla ve diğer hastalıklarla savaşmasına yardımcı olurlar.

  Hastalandığınızda, vücudunuz hastalığınıza neden olan bakteri, virüs veya diğer yabancı maddelerle savaşmak için daha fazla beyaz kan hücresi üretir. Bu durum, beyaz kan hücresi sayınızı artırır.

  Bazı hastalıklar ise vücudunuzun ihtiyacınız olandan daha az beyaz kan hücresi üretmesine neden olabilir. Bu durum, beyaz kan sayınızı düşürür. Beyaz kan hücresi sayınızı düşürebilecek hastalıklar arasında bazı kanser türleri ve beyaz kan hücrelerine saldıran viral bir hastalık olan HIV/AIDS yer alır. Kemoterapi dahil bazı ilaçların kullanılması da beyaz kan hücrelerinin sayısını azaltabilir.

  Beş ana beyaz kan hücresi türü vardır:

  Beyaz kan hücresi sayımı, kanınızdaki bu hücrelerin toplam sayısını ölçer. Kan diferansiyeli adı verilen başka bir test, her tür beyaz kan hücresinin miktarını ayrı ayrı ölçer.

  Beyaz kan hücresi sayımı WBC ne için kullanılır?

  Beyaz kan hücresi sayımı, çoğunlukla yüksek beyaz kan hücresi sayımı veya düşük beyaz kan hücresi sayımı ile ilgili bozuklukların teşhisine yardımcı olması için kullanılır.

  Yüksek wbc beyaz kan hücresine neden olabilen durumlar şunları içerir:

  Düşük wbc beyaz kan sayımı ile ilgili bozukluklar şunları içerir:

  WBC beyaz kan hücresi sayımı testi, beyaz kan hücrelerinin sayısının çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını gösterebilir, ancak bir tanıyı doğrulayamaz. Bu nedenle genellikle tam kan sayımı, kan diferansiyeli, kan yayması ve/veya kemik iliği testi gibi diğer testlerle birlikte yapılır.

  Hangi durumlarda beyaz kan hücresi (WBC) sayımına ihtiyaç duyulur?

  Enfeksiyon, iltihap veya otoimmün hastalık belirtileriniz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

  Enflamasyon ve otoimmün hastalıkların semptomları, enflamasyonun alanına ve hastalığın tipine bağlı olarak farklı olacaktır.

  Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir hastalığınız varsa veya bağışıklık tepkinizi azaltan ilaç kullanıyorsanız da bu teste ihtiyacınız olabilir. Test, beyaz kan sayınızın çok düştüğünü gösteriyorsa, doktorunuz tedavinizi bu sonuca göre ayarlayabilir.

  Yeni doğmuş veya daha büyük çocuğunuz da, rutin bir taramanın parçası olarak veya beyaz kan hücresi bozukluğu belirtileri varsa test edilebilir.

  WBC Beyaz kan hücresi sayımı nasıl yapılır?

  Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz.

  Çocuklarda test için topuktan (yeni doğanlar ve küçük bebekler) veya parmak ucundan (daha büyük bebekler ve çocuklar) kan örneği alınabilir. Hemşire, topuğu veya parmak ucunu alkolle temizleyecek ve bölgeyi küçük bir iğne ile dürtecektir. Hemşire birkaç damla kan toplayacak ve siteye bir bandaj yerleştirecektir.

  Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

  Beyaz kan hücresi sayımı için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

  Testin herhangi bir riski var mı?

  Kan testinden sonra, iğnenin sokulduğu yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak geçer.

  İğne batması testi ile bebeğiniz veya çocuğunuz için çok az risk vardır. Çocuğunuz site dürtüldüğünde biraz çimdik hissedebilir.

  Beyaz Kan Hücresi (WBC) Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

  Beyaz kan hücresi wbc yüksekliği, aşağıdaki koşullardan birine sahip olduğunuz anlamına gelebilir:

  Beyaz kan hücresi wbc düşüklüğü, aşağıdaki koşullardan birine sahip olduğunuz anlamına gelebilir:

  Halihazırda bir beyaz kan hücresi bozukluğu tedavisi görüyorsanız, sonuçlarınız tedavinizin işe yarayıp yaramadığını veya durumunuzun düzelip düzelmediğini gösterebilir.

  Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla görüşün.

  Beyaz kan sayımı sonuçları genellikle kan diferansiyeli de dahil olmak üzere diğer kan testlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılır. Bir kan diferansiyel testi, nötrofil veya lenfosit gibi her tür beyaz kan hücresinin miktarını gösterir. Nötrofiller çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonları hedeflerken lenfositler ise çoğunlukla viral enfeksiyonları hedefler.

  Yazı kaynağı : basarihastanesi.com

  Beyaz Küre (WBC) Nedir? Düşüklüğü Neden Olur?

  Beyaz Küre (WBC) Nedir? Düşüklüğü Neden Olur?

  Beyaz küre (WBC) nedir? 

  Açılımı “white blood cell” olan ve “beyaz kan hücresi” anlamına gelen WBC; tıpta “lökosit” olarak adlandırılır. Halk arasında; “akyuvar” ve “beyaz küre” olarak da bildiğimiz bu hücreler, vücudumuzu çeşitli mikroplardan ve zararlı toksinlerden koruyarak, savunma sistemimiz için savaşırlar. En yüksek sayıdan, en az sayıya göre sıraladığımızda; nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil ve bazofil olmak üzere 5 tipi vardır.

  Beyaz küre (WBC) ne işe yarar?

  Yukarıda da söz ettiğimiz gibi; bakteri ve virüs gibi zararlı maddelere karşı sürekli mücadele halinde olup, sağlığımızı tehdir eden durumların varlığı karşısında, bizi korumakla görevlidirler.

  Beyaz küre sayısı (değeri) kaç olmalıdır?

  Beyaz küre değerinin referans aralıkları laboratuvarlara göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, bir milimetreküp kanda yaklaşık 4 bin – 10 bin arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz.

  Beyaz küre (WBC) düşüklüğü neden olur?

  Tam kan sayımında gördüğümüz WBC değerinin düşüklüğü, beyaz küre düşüklüğünü ifade eder ve tıpta buna lökopeni ismi verilmektedir. Oluştuğu hastalıklar ise şu şekildedir:

  Tam kan sayımında WBC değerinin düşük olduğu gören kişi panik yapmamalı ve sonuçların lösemi dışında pek çok hastalık belirtisi ile alakalı olabileceğini bilmelidir.

  Beyaz küre (WBC)  ile kanser arasında bir bağlantı var mıdır?

  Beyaz küre düşüklüğünün veya yüksekliğinin, kanser riski ile arasında direkt olarak bir bağlantı olduğu bilinmemektedir. Ancak, hematolojik kanserler olarak incelediğimiz; lösemi, lenfoma ve miyelom rahatsızlıklarında, yine bazı organ kanserlerinde beyaz küre düşüklüğü ve yüksekliği fark edilebilir.

  Beyaz küre (WBC) yüksekliği ya da düşüklüğü hamilelikle nasıldır?

  Gebelik sürecinde beyaz küre sayısı herhangi bir infeksiyon gelişmeden de yüksek görülebilir. Genelde bir milimetreküpte 13.000-15.000 civarında gözlemlenebilir. Emin olmak için; beyaz kürelerde meydana gelen bu artışın, bir kan hastalığı ile alasının olup olmadığı incelenmeli ve değerlendirilmelidir. Doğum esnasında ya da sonrasında; bu artış daha da fazla olabilir. Doğum sonrasındaki ilk 2 hafta içinde çoğu zaman ilk haline geri döner.

  Yazı kaynağı : www.okanhastanesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap