Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayarda büyük harf nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  bilgisayarda büyük harf nasıl yapılır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayarda Büyük Harf Nasıl Yazılır? - İncehesap.com | Blog

  Bilgisayarda Büyük Harf Nasıl Yazılır?

  Türkçe, dil ve anlatım bilgisi açısından pek çok kurala sahip bir dildir. Yazı dünyasında anlatımın temiz ve anlaşılır olması için yazım ve imla kurallarına başvurulur. Örnek olarak, Türkçe’de büyük harf kullanımını ele alalım. Dilimizde cümleler büyük harfle başlar, iki noktadan sonra gelen kelimeler, şiir dizeleri, kişi adları ve soyadlar büyük harfle başlar gibi çeşitli büyük harf kullanım kuralı vardır.

  Gündelik yaşam ve profesyonel iş dünyasında yazım deneyiminde sık sık büyük harf kullanmak gerekmektedir. Bilgisayar klavyeleri kullanıcıların ihtiyacı olan harf, rakam, sembol ve işaretleri sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Klavyedeki harf ve sembolleri kullanılarak yazım kuralları ve imlaya uygun yazmak mümkündür. Yazım ve imla kurallarına dikkat edilmiş bir metin okuyucunun gözünde temiz ve anlaşılır olacaktır. Peki, bilgisayarda büyük harf nasıl yazılır? Bu yazımızda bilgisayarda büyük harf yazmanın kolay ve etkili yollarını anlattık.

  Caps lock Tuşunu Kullanın

  Klavyede bulunan Caps lock tuşu ve Shift tuşunu kullanarak büyük harfle yazabilirsiniz. Caps lock tuşu klavyenin solunda yer alan iki yöne bakan ok simgesinin bulunduğu Tab tuşunun hemen altında bulunmaktadır. Caps lock basılı olduğunda klavyedeki tuşlar büyük harfle yazar. Caps lock tuşuna basarak büyük harf fonksiyonunu aktif edebilirsiniz. Tekrar küçük harf yazmak istediğinizde yine Caps lock tuşuna basarak küçük harf yazabilirsiniz. Kısacası, Caps lock tuşu büyük harf özelliğini aktif ve pasif hale getirmeye yarar.

  Shift Tuşunu Basılı Tutun

  Shift tuşu ise geçici olarak büyük harfle yazmayı sağlar. Shift tuşu klavyede iki adet shift tuşu bulunmaktadır. Sağ ve sol kenarda bulunan shift tuşları birbirinin yerine kullanılabilen ve aynı özelliklere sahiptir. Caps lock ve Shift tuşu arasındaki fark şudur: büyük harf yazmak için Caps lock tuşuna bir kere basmak yeterlidir fakat Shift tuşuna basılı tutmak gerekmektedir. Örneğin büyük E yazmak için Shift ve E (Shift + E) tuşuna aynı anda basmanız gerekmektedir. Cümleye başlarken harf ve Shift tuşuna bir kez bastıktan sonra bir kez büyük harf yazar ve daha sonra küçük harf şeklinde devam eder. Shift tuşunu kullanarak yazmak daha pratiktir.

  Yazı kaynağı : www.incehesap.com

  Bilgisayarda büyük harf nasıl yapılır

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap