Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayarın dış dünya ile irtibatını sağlayan bağlantı türleri

  1 ziyaretçi

  bilgisayarın dış dünya ile irtibatını sağlayan bağlantı türleri Ne90'dan bulabilirsiniz

  aöf ders kitapları - tek kaynak çıkmış sorular, özetler, deneme sınavları

  TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I ÇALIŞMA KİTAPÇIĞI (BİL101U)

  Ara (Vize) Sınav Öncesi Son Hazırlık - Pratik Bilgiler

  Aşağıdaki ifadelerdeki sınava girmeden birkaç saat önce mutlaka ezberleyin. Tamamı çıkmış sorulardan derlenmiştir. Sınav esnasında çok faydasını göreceksiniz.(Altı çizili kelimeler olumsuzdur!! Çok dikkat ediniz.)

  #-

  Ünite 1 : Temel Kavramlar

  Kaynak: www.onlinefotokopi.com

  Temel Kavramlar ile ilgili çıkmış soruların genel yapısı

  İşletmelerde ya da organizasyonlarda karar verme sürecini destekleyen bilgisayar destekli bilgi sistemlerine ne ad verilir?

  Aşağıdaki ifadelerden hangisi işletim sistemleri için söylenemez?

  tarzında sorular sorulmuştur.

  Kaç Defa Soruldu?

  Aşağıdakilerden hangisi Windows 7 işletim sisteminde görev çubuğunun bileşenlerinden biri değildir? 2  defa soruldu

  Bilgi işlem piramidinin temel öğesi aşağıdakilerden hangisidir? 2  defa soruldu

  Bilgisayarlarda verinin çoğunun işlendiği donanıma ne ad verilir? 2  defa soruldu

  Gerçek dünya varlıklarının dijital ortamda ifade edilmelerinde kullanılan iki boyutlu tablolara ne ad verilir? 2  defa soruldu

  İki LAN arasındaki veri akışını düzenleyen cihaza ne ad verilir? 2  defa soruldu

  İşletmelerde ya da organizasyonlarda karar verme sürecini destekleyen bilgisayar destekli bilgi sistemlerine ne ad verilir? 2  defa soruldu

  Kullanıcının ihtiyacını karşılamak üzere birlikte çalışan bütün donanım, yazılım, personel, veri ve süreçlere ne ad verilir? 2  defa soruldu

  Orijinal verinin değiştirilmeden kullanılabilir veri haline getirildiği aşama aşağıdakilerden hangisidir? 2  defa soruldu

  VEBB hiyerarşisine göre en altta aşağıdakilerden hangisi yer alır? 2  defa soruldu

  Windows işletim sisteminde düz metin dosyalarını düzenlemek için kullanılan önceden yüklenmiş uygulama aşağıdakilerden hangisidir? 2  defa soruldu

  Sık sorulan soruların hangi yıllara ait olduğunu görmek için özetin sonundaki çıkmış soruları inceleyiniz.

  Kısa Özet

  aritmetiksel ve mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik bir araçtır. Özel amaçlı bilgisayarlar özel bir amaç için tasarlan-mış ve sadece o amaç için kullanılan bilgisayarlardır. Genel amaçlı bilgisayarlar farklı yazılımları çalıştırabilen bilgisayarlardır. İşletim sistemi bilgisayarı oluşturan parçaların (bel-lek, disk, ekran kartı vb.) uyumlu ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bilgisayarı meydana getiren bütün fiziksel parçalara (ekran, fare, sabit disk, klavye vb.) donanım adı verilir. Genellikle bir masaüstü bilgisayarın kasasında yer alan temel donanım parçaları anakart, işlemci, bellek ve sabit disktir. Bilgisayar kasasında yer alan bütün donanım anakart üzerinden iletişim kurar. Bilgisayarlarda verinin çoğunun işlendiği donanım işlemcidir. İşlemci bilgisayarın beyni olarak düşünü-lebilir. Güçlü bir işlemci bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar.

  Bilgi işleme süreçleri yedi başlık altında incelenebilir • Toplama • Düzenleme • Analiz • Kaydetme ve Geri Çağırma • İşleme • Aktarma ve Alma • Gösterim • Bilgi işlem sürecinde kullanılan araçlar farklı süreçlerde de kullanılabilir. • Bir araç diğerlerinden bağımsız iş yapamaz bu nedenle bir aracın kullanımı diğer ögelerin de işe katılmasını gerektirmektedir. • Bilginin toplanmasında, işlenmesinde, depo-lanmasında, bir yerden bir yere iletilmesinde ve kullanıcıların hizmetine sunulmasında yararla-nılan bütün teknolojiler, bilgi işlemek için kul-landığımız bütün maddi cihazlar ve kavramsal araçlar bilgi teknolojileri olarak adlandırılabilir.

  ı İnsanlık tarihi ı Avcı toplayıcı ı Tarım ı Sanayi ı Bilgi toplumu olmak üzere dört farklı aşamada incelenebilir. • İnsanlık tarihi aşamaları enerji kaynağı, zen-ginliğin kaynağı, çoğunluğun yaptığı iş, işlenen nesne, zaman düzenlemesi ve toplumsal örgütlenme açısından farklı özellikler göstermektedir. • Bilgi toplumu öncesi toplumlarda zenginliğin kaynağı kişisel yetenek, toprak, enerji kaynakları ve sanayi iken bilgi toplumlarında zenginliğin kaynağı bilgidir. • Bilgi işlemek için kullanılan teknolojiler daha önce işlenemeyen boyutta verinin işlenmesini mümkün kılmıştır.

  Kısa Kısa

  Doğru - Yanlış Testleri

  Aşağıdaki ifadeleri doğru-yanlış şeklinde doldurun. Hatalı bildiğiniz konu başlıklarını tekrar gözden geçirin.

  Ünite İle İlgili Çıkmış Sorular

  Ders Analizi

  Son 5 yılda çıkmış soruların ünitelere göre analizi

  Ara Sınav Üniteleri

  1.Ünite Temel Kavramlar 57 soru

  2.Ünite Sözcük İşlemciler 50 soru

  3.Ünite Sunum Teknolojileri 48 soru

  4.Ünite Hesap Tabloları 50 soru

  Dönem Sonu Sınavı Üniteleri

  5.Ünite İnternet Teknolojileri 50 soru

  6.Ünite Taşınabilir Teknolojiler 26 soru

  7.Ünite Sosyal Ağlar 18 soru

  8.Ünite Teknoloji, Toplum ve İnsan 27 soru

  Tebrikler. 1. Üniteyi tamamladınız..

  Buradaki bilgilerin tümü onlinefotokopi.com TEKKAYNAK ders çalışma kitapçıklarından alıntıdır.

  Bu üniteye ait diğer çıkmış sorular ile diğer ünitelerine ait kaynakları ve deneme sınavlarını, Sınav öncesi pratik bilgileri , Doğru Yanlış ve Boşluk Doldurma Testlerini, Çözümlü Sorularıwww.onlinefotokopi.com sitesinden temin edebilirsiniz. onlinefotokopi olarak tüm sınavlarınızda başarılar dileriz.

  Yazı kaynağı : www.onlinefotokopi.com

  Dış Donanım Birimleri Nelerdir ?

  Dış Donanım Birimleri Nelerdir ?

  Çağımızın en önemli teknolojik aletlerinden olan bilgisayarların dış donanım birimleri bugünkü detay konumuz. Dış donanım birimleri adı üstünde olduğu için bir bilgisayara dışarıdan ek olarak bağlanabilen tüm birimlere verilen isimdir. Dilerseniz şimdi de bu birimlerin hangileri olduğunu ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

  MONİTÖR

  monitor

  Aslında bilgisayarların olmazsa olmazlarından biriside monitörlerdir. Bilgisayarlardan anlık olarak ekrana verileri yazarak bizim çeşitli grafik birimleri, sayılar ve modeller olarak görüntülediğimiz aygıt diyebiliriz. Monitörler olmaz ise kullanmış olduğumuz bilgisayar isterse trilyonlar etsin, bu sağlıklı bir vücuda sahip olup gözlerin görmemesi durumudur.

  Dış donanım birimleri arasında en önemli birimlerin başında gelmektedir. Kullanıcılar monitör seçimlerinde CRT, LCD ve Plazma monitörler olarak tercih etmektedirler. Günümüzde son teknoloji ile geliştirilen diğer monitör çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  * 3D Monitörler
  * Curved Monitörler
  * DLED Monitörler
  * Dokunmatik Monitörler
  * HD Monitörler
  * IPS ve IPS-LED Monitörler
  * LCD Monitörler
  * LED Monitörler
  * Ultra HD Monitörler
  * WLED Monitörler olarak kullanılmaktadır.

  KLAVYE VE MOUSE

  klavye-mouse

  Diğer önemli dış donanım birimlerinden birisi de Klavye ve Mouse diyebilirim. Bu iki ufak canavarlar bilgisayardan gelen komutları anında basılan tuşlar ile ekrana yansıtabilen, aynı şekilde klavyede veye mousedan basılan tuşu anında bilgisayara iletildikten sonra eksiksiz işlem görmesini sağlayan ara birimdir. 

  Aynı şekilde bu ara birimler de olmaz ise kullanılan bilgisayarların bir anlamı ne yazık ki olmaz. Klavyesiz veya Mouse’siz bir bilgisayar kullanılamayacağı gibi, aynı şekilde bilgisayar olmadan da bu iki ikili hiç bir işe yaramayacaktır.

  YAZICILAR VE TARAYICILAR

  yazici-ve-tarayici

  Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri bazen kağıda dökmemiz veya kağıt üzerindekileri bilgisayara aktarmamız gerekebilir. Bunun için günümüzde en yaygın olarak kullanılan Yazıcılar ve Tarayıcılar dış donanım birimleri olarak nitelendirilmektedirler.

  Örnek vermek gerekirse bir kağıt üzerinde 10 bin kelime olduğunu düşünün ( nasıl bir kağıtsa ), bu kağıt üzerindeki yazıları bilgisayara oturup saatler harcayarak yazmak yerine Tarayıcıdan bilgisayarınıza taratarak verileri aktarabilirsiniz. Aynı şekilde bu işlem Yazıcılar için de geçerlidir.

  Günümüzde yaygın olarak kullanılan yazıcı çeşitleri ise aşağıdaki gibidir:

  * Nokta vuruşlu yazıcılar
  * Lazer Yazıcılar
  * Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  HARİCİ DEPOLAMA AYGITLARI

  ssd

  Harici depolama aygıtları da bilgisayarımıza USB yolu ile bağlanabilen ekstra olarak taşınabilir niteliği bulunan dış donanım birimleri arasında yer almaktadırlar. Harici depolama aygıtları olarak günümüzde yaygın olarak kullanılan cihazlar aşağıdaki gibidir:

  * USB ( Flaş ) Bellekler
  * Harici Hard Diskler ve SSD Diskler
  * Disket Sürücüler
  * CD ve DVD’ler
  * Blue-Ray
  * Hafıza Kartları olarak sıralayabiliriz.

  KAMERALAR ( WEBCAM )

  gamer-webcam

  Çok fazla önemsenmeyen, olmasa da olabilecek dış donanım birimleri arasında yer alan webcamlar genellikle bilgisayara USB aracılığı ile bağlanarak görüntü aktarmaya yarayan donanım birimidir. Webcam’lar genel anlamda fiyat ve performans açısından farklılık gösterebilir.

  Tıpkı bir cep telefonunun kamerası nasıl 8 MP yerine 16 MP olduğunda fiyatta 100 – 150 TL arası oynuyorsa, Webcam’lar için de aynı durum söz konusudur.

  HOPARLÖRLER

  ses-sistemi-hoparlor

  Yine önemli dış donanım birimleri arasında yer alan hoparlörler, bilgisayarların ses giriş ve çıkışlarının yönetimlerinden sorumludurlar.

  Sessiz bir bilgisayar tıpkı sağır bir insana benzer – PCH Atasözü“nden yola çıkacak olursak bilgisayarımızda gerçekleştirmiş olduğumuz sesli komutların bize analog ve dijital olarak dönmesi gerekmektedir. Bu işlemleri A’dan Z’ye gerçekleştiren birime hoparlör denmektedir.

  HAFIZA KARTI, FLAŞ BELLEK VE KART OKUYUCULAR

  flash-bellek

  Başlığa bakacak olursanız bu canavarların hepsinin ortak özelliği taşınabilir olması ve küçük boyutlara sahip olmasıdır. Bu donanım birimlerine bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya destekleyecek tüm cihazlardan veri, bilgi, resim, video gibi işlemlerin taşınmasını sağlamak, saklamak ve aktarmak ile sorumludurlar.

  MODEMLER


  İnternete kesintisiz olarak bağlanmamız için gereken en önemli donanım birimidir. Hızlarına göre değişebilen versiyonları bulunduğu gibi, toplamda 3 adet giriş kablosu ise stabil çalışmaktadırlar. Modemlerin de fiyata göre hız performans değerleri doğru orantılı olarak artmaktadır.

  OYUN KONSOLLARI

  oyun-konsolu

  En sevdiğimiz konulardan birisidir aslında oyun konsolları ve oyunlar. Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz dış donanım birimlerinden birisi de oyun konsollarıdır. Tamamen fantezi kurmak amaçlı, oyunu farklı bir platformdan oynuyormuş hissiyatına kapılmanızı sağlayan dış donanım birimidir.

  Oyun konsollarına örnek olarak:

  * USB Portlu Oyun Kumandaları
  * USB Portlu Direksiyonlar
  * USB Portlu PSP’ler örnek verilebilir.

  Donanım birimleri hakkındaki tüm içerikleri eksiksiz olarak listeledik. Aklınıza takılan bir bölüm veya konu bulunduğu taktirde aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilir, 7/24 PC Hocası Sosyal Medya hesaplarından sorularınızı iletebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : pchocasi.com.tr

  İNTERNETE BAĞLANTI - erdogan.aslan49

  İNTERNETE BAĞLANTI - erdogan.aslan49

  1. Evden Internet Bağlantısı nedir? Bana ne kazandırır?

  Bu bölümde, daha çok kişisel bilgisayarlar (PC) taban olmak üzere evden/iş yerinden internet servisleri kullanmanın yolları, ülke içinde bu amaçla servis veren yerler ve kişisel bağlantı için gereken yazılım/donanım hakkında bilgiler verilecektir. Evinizdeki/işyerinizdeki bilgisayardan yapacağınız internet bağlantısı, fazla lafa gerek yok, internet'i evinizin rahatlığında kullanmanızı sağlayacaktır. Kendi kişisel bilgisayarınız ise, bağlandığınız süre içinde, internet'e bağlı bir bilgisayar olacaktır.

  2. Evimdeki bilgisayardan Internet'e nasıl erişebilirim? Bunun için gerekli donanım, yazılım ve tahmini maliyet nedir?

  Evet, evinizdeki bilgisayarınızdan internete kişisel bağlantı yapmanız mümkün. Bunun için;

  Gereken donanım:

  3. Modem Nedir?

  Modemler, standart telefon hatlarını kullanarak, farklı yerlerdeki bilgisayarlar arasında bağlantı yapılmasını sağlayan aygıtlardır. Bu şekilde, bir bilgisayardan diğerine veri aktarımı yapılabilir, ya da özel bazı protokoller ile, internet servisleri kullanılabilir. Telefon hatları, normal şartlarda, sadece ses iletebilir. Modemler, bilgisayarlardaki dijital bilgiyi öncelikle ses sinyallerine (analog sinyal) dönüştürürler (MOdulation). Bu sinyalleri alan karşı taraftaki modem ise, analog sinyalleri ters dönüşümle bilgisayarların kullandığı dijital bilgiye dönüştürür (DEModulation).

  Modemlerin hızları, 1 saniyede iletebilecekleri bit sayısına göre sınıflandırılır. 2400, 9600, 14400, 28800 ve 33600 bps (bit per second -saniyede iletilen bit sayısı), günümüzdeki tipik dial-up modem hızlarıdır. Söz gelimi, 14,400 bps bir modem ile saniyede, kabaca, 14400/8 = 1800 byte , ya da yaklaşık olarak 1.8kbyte bilgi iletilebilir. Modemlerin hızları, telefon hatlarının gürültü düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Gerçek hız, her zaman teorik olandan daha azdır.

  Modemlerin çoğu, özel bazı sıkıştırma protokolleri ile, düzyazı (ascii) veri aktarımlarında teorik hız limitlerinin 4 katına kadar hızlara çıkabilirler.

  ISDN adaptörleri ile, normal telefon hatları kullanarak, modemlerin hızı 128Kbps seviyelerine çıkabilir. Ancak, bunun için her iki uçta da ISDN desteğinin olması gerekir.

  1997 başlarından itibaren 56K hızında modemler duyuruldu. Ancak, bu konuda yerleşmiş bir standart (1997 Ekim sonu itibarıyla) henüz yok. Bu yeni teknoloji ile, eğer bulunduğunuz yer ile Servis saglayıcınız arasında telefon bağlantısı tamamen dijital ise (ya da en çok 1 kez analog-dijital dönüşüm varsa) ve servis sağlayıcınızda bu modemleri destekleyen gerekli donanım varsa, o zaman 33.6K modemlere göre veri alma hızı %80'lere varan oranlarda artabilmekte. Ancak, bu modemlerel veri gönderme yine 33.6K ile gerçekleşmekte. Amerika Birleşik Devletlerin'nde yapılan bir araştırmaya göre, bu ülkedeki telefon hatlarının ortalama %60 ila %80 i 56K destekliyormuş. Ülkemizde Ekim 1997 itibarıyla 56K desteği veren servis sağlayıcı yok.

  Günümüzde kullanılan modemler (dial-up modemler) iki türlüdür. Dahili (internal) ve harici (external). Dahili modemler daha çok PC/Dos/Windows dünyasında yaygındır ve bilgisayarımızın BUS sistemine takılan bir kart olarak satılırlar. Harici modemler ise, bilgisayarımızın seri iletişim portlarından birine takılan, ve kendi güç kaynağı olan bir cihazdır.

  Modemlerle ilgili konularda tartışmaların yapıldığı bir liste var. Buraya üye olmak için : [email protected] adresine sub modem-l <isim-soyisim> komutunu bir e-posta mesajı ile göndermeniz yeterli.

  Modemler konusunda oldukça ayrıntılı FAQ dökümanlarına http://www.staff.uiuc.edu/~markz/modem.txtve http://www.cis.ohio-state.edu/hypertext/faq/usenet/modems/top.html adreslerinden ulaşılabilir.

  4. Modem alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Modem alırken göz önünde tutmamız gereken hususlarıı şöyle sıralayabiliriz :

  Dahili ya da harici modem tercihi de kullanıcının insiyatifine kalmıştır. Dahili modemler bilgisayarınızın içine yerleştirildiği için yer kaplamazlar ve ek bir elektrik bağlantısı gerektirmezler. Öte yandan, harici modemler de, kolayca, değişik bilgisayarlarda kullanılabilir, sök/tak derdi hiç yoktur.

  5. Turkiye'de kişisel Internet servisi veren kuruluşlar var mıdır? Kişisel olarak Internet'e erişim için nasıl bir yol izlemeliyim?

  Türkiye'de kişisel internet servisi veren 70 civarında kuruluş var (1997 Ekim sonundaki durum). Bu kuruluşlara "İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS)" denir. İSS'lerin çoğu Turnet üzerinden servis vermektedirler. Öncelikle, bu kuruluşlarla konuşmalısınız. Hemen hepsinin değişik platformlar için (Pc-windows95-nt-3.1/Mac(?)) standart internet paketleri vardır.

  En başta kendinize şu soruyu sorun : "-Ben neden internet servisi almak istiyorum ?" Cevaplarınız çok değişik olabilir. Bu acaba sadece bir özenti mi (?), bir gereklilik olarak mı görüyorsunuz (?). Tam olarak internet'in size sağlayacaklarından pek bir fikriniz yok ama "herkes konuşuyor, kesin iyi birşeydir, bende de olsun" mu diyorsunuz? Eğer bu düşünceler kafanızda varsa, öncelikle, internet hakkında genel kültürünüzü biraz arttırın ve (bazı İSS'ler bunu sağlıyor) bir süre (1 hafta) deneyin. Bazı firmalar, özellikle fuar zamanlarında çok ucuza kampanyalar yapmaktadırlar. Ya da, aldığınız modemle birlikte size 1 ay ücretsiz internet erişimi verebilmektedirler. Bu imkanları değerlendirmek, internet ile tanışmanız için iyi fırsatlar olabilir. Özellikle bilgisayar fuarı zamanlarını kaçırmayın. Genellikle, Şubat-Mart-Nisan ve Eylül-Ekim-Kasım dönemlerinde her yıl 5-6 farklı bilgisayar ve internet fuarı düzenlenmektedir. (COMPEX, INTERNET @, BILISIM vb gibi)

  Bu konuda yazılmış türkçe kitaplar (az da olsa) var (Bkz Bölüm 2). Okuduğunuz döküman da size yararlı olacaktır. Biraz bilgi sahibi olduktan sonra bu işe girişmek daha anlamlı ve verimli olacaktır.

  Önemli hususlardan birtanesi de, ne kadar süre internet kullanacağınız. Süre arttıkça fiyatlar da artıyor. İSS'lerin standart paketlerinde, genellikle, ayda, 15,30,45,60 saat ve sınırsız kullanım gibi seçenekler var. Bunlara göre bir karar vermelisiniz. İlk ay, en ucuz seçenek ile başlayıp sonraki aylarda kullanım durumunuza göre süreleri ayarlamanız iyi bir taktik olabilir.

  En zor iş karar vermek. Karar verdikten sonra (bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz diğer bazı bilgiler de aşağıdaki bölümlerde var!!), bir ISS bulacaksınız. Fiyatı kesenize uygun, servisleri iyi, sizi ikna edebilecek hizmetleri olan ve zahmetsizce internet'e bağlanmanızı sağlayacak bir ISS.

  6. Türkiye'deki ISS'lerin tam listesini nereden bulabilirim?

  Turnet üzerinden servis alan ISS'lerin bir listesini9. Bölüm'de (Türkiye'deki İnternet Servisleri)bulabilirsiniz. Ayrıca, 2. Bölüm'de (İnternet Nedir? Türkiye'de İnternet) bazı ISS'lerin tanıtım bilgileri ve irtibat telefonları ile web ve e-posta adreslerini bulabilirsiniz.

  7. ISS'ler dışında internet'e bağlantı için başka alternatifler var mı?

  Eğer üniversite akademik personeli ya da öğrencisi iseniz, bazı üniversitelerin evden kişisel bağlantı hizmetleri var. İTÜ, ODTÜ, Bilkent Üniv., Ege Üniv., Marmara Üniv., Tübitak bu kurumlardan bazıları.

  8. Hangi ISS daha iyi? Hangi kriterlere göre ISS seçimi yapmalıyım?

  İşte en zor soru. Aşağıdaki bilgiler size, İSS seçiminde, bir miktar yardımcı olacaktır :

  9. 822 alan kodlu telefon numaraları

  Internet servis sağlayıcıları üzerinden internete bağlantı, evinizden aradığınız özel "0822" ile başlayan "internet amaçlı" telefonlarla olmaktadır. Bu numaralar sadece internet erişimi amacıyla tahsis edilmiştir.

  Bu telefonlar, 1 Haziran 1997'ye kadar, Türkiye'nin neresinden aranırsa aransın, aylık 10 US$ sabit ücret karşılığı aboneye 1 AY BOYUNCA LIMITSIZ TELEFON KULLANIM HAKKI veriyordu.  Özellikle şehirlerarası geçişlerdeki yığılmalar ve bazı başta düşünülmeyen sorunlar ortaya çıkınca Türk telekom bu uygulamadan vazgeçti. Şu anki tarifede eğer 0822-li bir numaradan internete erişiyorsanız, bağlı olduğunuz süre boyunca;

  İstanbul Bölgesi:
       İstanbul Yakası
       İstanbul Anadolu Yakası

  Marmara Bölgesi:
       Edirne
       Çanakkale
       Tekirdağ
       Kırklareli
       Adapazarı
       Bursa
       İzmit
       Balıkesir
       Yalova

  İzmir Bölgesi:
       İzmir
       Denizli
       Manisa
       Muğla
       Usak
       Aydın
       Afyon
       Kütahya

  Ankara Bölgesi:

  Yukarıdaki illerin dışında kalan tüm iller

  Bu konu ile ilgili ayrıntılar,  Turnet'in http://www.turnet.net.tr/822hat.htm adresindeki ilgili sayfasından öğrenilebilir.
   

  10. PPP ve SLIP nedir?

  Seri İletişim, (Serial Communication), sinyallerin (veriler) tek bir kanal veya hat üzerinden iletilmesini olanaklı kılar. Bu yöntem, özellikle ardışık verileri (data bits) bir bilgisayar ve bir modem arasında transfer etmekte kullanılır. SLIP (Serial Line Internet Protocol) ise, Internet Protokol verilerinin (IP) seri iletişim teknikleri ile iletimini olanaklı kılan bir kurallar topluluğuna verilen genel addır. SLIP protokolü, dial-up ya da kiralok hat bağlantılarında kullanılır. PPP (Point-to-Point Protocol) de, bir tür seri iletişim protokoludur. SLIP gibi, dial-up ya da kiralik hat bağlantılarında kullanılabilir.

  Kişisel bağlantılarda SLIP ya da PPP protokolü kullanmak için dial-up bağlantı yoluyla size bu hizmeti verecek bir internet servis sağlayıcısına ihtiyaç vardır. Daha sonra, uygun bir kullanıcı ara yüz programı yardımıyla bağlantı yapılır. Bu konuda geniş bilgi ve PC'ler icin bir uygulama aşağıdaki bölümlerde verilecektir.

  11. PPP/SLIP türü bağlantı bana ne kazandırır?

  Servis sağlayıcısına bağlandığınız andan itibaren, bağlantınız kesilene kadar, sadece sizin makinanıza özgü bir IP numarası ve çoğu durumda da, bu numaraya karşılık gelen, DNS tarafından tanınan bir domain adresiniz olur. Bunun anlamı, siz evinizde bir internet domaini oldunuz demektir. Daha sonra, yapmaniz gereken tek şey, yüzlerce uygulama programı ile çok geniş bir aile olan SLIP/PPP tabanlı internet servis hizmetlerini güzel grafik kullanıcı arabirimler yoluyla (Mac ve PC/Windows) kullanmak ve internetin sonsuz boşluğunda gezinmek... Bağlantıdan sonra, makinaniz orijinal (tek) bir IP adresine sahip olduğu için dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlı bir bilgisayarla sizin makinanız arasında veri alışverişi yapilabilir (tcp/ip protokolleri kullanılarak).

  Ayrıca, kendi makinanıza http, ftp,smtp, irc vb gibi pek çok çeşitli servis protokollerini ekleyerek makinanızı bir servis makinası yapabilirsiniz (başkaları sizin makinanıza ftp yapabilir, ya da kendi web servisinize bağlanabilir vbvb).

  12. Neden SLIP? Neden PPP? Birinin diğerine üstünlüğü var mı?

  13. Bağlantı nasıl yapılır?

  Eğer bir İSS'den servis alıyorsanız, bu konuda size yol gösterici olacaklardır. Tüm İSS'ler standart PPP servisini desteklemektedir. Herşeyden önce, bazı ilk kurulumları yapmalısınız. Bunlar :

  14. Winsock nedir?

  WINSOCK, bir windows internet standartıdır (Windows Sockets). Winsock standartı, windows uygulamalari ile Internet protokolleri arasındaki geçişleri tanımlar ve bu yolla internet protokolleri kullanan servis programlarının windows altında kullanımını olanaklı kılar. WINSOCK, ayrıca, ayni anda, tek slip ya da ppp modem bağlantısı üzerinden birden fazla internet uygulaması çalıştırılmasına olanak tanır. Tüm bu işlemler bağlandığınız server'in dış bağlantı hızı ve kullanım yoğunluğu dışında sadece modeminizin hızı, bilgisayarınızın hızı ve hafızasi ile sınırlıdır. Bilgisayarın hızının ve hafızasının düşük olması sadece işlem performansını etkiler, modem bağlantı hızı ile bir ilgisi yoktur.

  15. Shareware Winsock programları var mı? Nerelerden alabilirim?

  Windows 95 ve NT, WINSOCK desteği ile gelmektedir, dolayısıyla ekstra başka bir programa gerek yok. Windows 3.1 için en iyilerden bir tanesi Trumpet Winsock. Peter Tattam'ın bu harika paketi hem slip hem de ppp bağlantılar için winsock arayüz oluşturuyor. Shareware. Yeterli dökümantasyonu var. Trumpet Winsock 'u alabileceğiniz FTP adresi : ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/simtel/win3/winsock (twsk21f.exe (?) )

  16. Winsock tabanlı Internet servis programlarını nereden alabilirim?

  Raksnet Tucows yansısında, bu konuda da birçok program bulabilirsiniz. Adresi:http://tucows.raksnet.com.tr/tucows/window95.html.
  Öte yandan,
  ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/simtel/win3/winsockadresinde, 16 bit (windows 3.1 için) pek çok uygulama programı bulunabilir. 32 bit (windows95 ve nt için) winsock uygulama programlarını bulabileceğiniz iyi bir adres : http://www.windows95.com/apps/netapps.htmlAyrıca, http://ftp.metu.edu.tr/pub/simtel/win95/ dizini altında pek çok 32 bit uygulama (ve bu arada winsock uygulamaları da) bulabilirsiniz.

  17. Windows 95 ile PPP bağantı nasıl yapılır?

  Windows 95, Agustos 1995 sonlarında piyasaya çıkan, IBM uyumlu PC'lerde kullanılan 32 bitlik bir işletim sistemidir. Kendi içinde winsock/ppp desteği olduğu için Trumpet ya da Chameleon gibi yardımcı bir winsock paketine ihtiyaç duymaz.

  Windows 95 ile PPP bağlantı yapmak için, öncelikle, windows 95 setup sırasında Dial-Up Networking seçeneğini de yüklemeniz gerekiyor. Genellikle Express setup yapıldığı için bu seçenek yüklenmemiş olabilir. Dial-Up Networking, Custom Setup sırasında gelen Communications alt seçeneği altından seçilebilir. Normal şartlarda, eğer yüklenmişse, Dial-Up Networking, Start menüsü altinda (Tüm anlatım, Ingilizce Windows 95 sürümü için verilmiştir. Türkçe Windows95 sürümü için menü komutlarının Türkçeleri bire bir olarak düşünülmelidir).

  Programs/Accessories/Dial-Up Networking

  olarak duruyor. Eğer bulamamışsanız öncelikle bunu yükleyin. Bunun için :

  Bağlantıyı kapatmak için, Bağlantı penceresinden "Disconnect" i seçmelisiniz. Taskbar'in olduğu en alt satırın sonunda baglantı süresince bir modem ikon-u göreceksiniz. İkonu çift tıklayarak aldığınız/gönderdiğiniz veri miktarlarını izleyebilirsiniz. Veri aldığınız/gönderdiğiniz sürelerde modem ikonu üzerindeki kırmızı ışıklar yeşil olacaktır.

  Yazı kaynağı : sites.google.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap