Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilim kurgu aksiyon filmleri 2021

  1 ziyaretçi

  bilim kurgu aksiyon filmleri 2021 Ne90'dan bulabilirsiniz

  2021’in Öne Çıkan Bilimkurgu Filmleri

  2021’in Öne Çıkan Bilimkurgu Filmleri

  2021’in Öne Çıkan Bilimkurgu Filmleri

  2020 yılında pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz, doğal olarak sinema sektörünü de etkiledi. Sinema salonlarının kapanması ve çekimleri devam eden yapımların durdurulması, finansal anlamda sektörü zora soktu. Çekimleri önceki yılda tamamlanmış birçok film, gösterim tarihlerini 2021’e almak zorunda kaldı. Christopher Nolan çok büyük bir risk alarak, ısrarları sonucu, sinemaların yaz aylarında tekrar açılmasıyla, Tenet’i vizyona soktu; aldığı risk sonuç verdi ve dünya çapında elde edilen hasılat filmin kâr elde etmesine yetti. Dolayısıyla bilimkurgu açısından 2020’in en büyük sinema olayı, izleyicileri beğeni konusunda ikiye bölen Tenet oldu.

  Yılın bir diğer sinema olaylarından olması beklenen Denis Villeneuve’ün Dune uyarlaması ise gösterim şansı bulamadı. Yıl sonuna doğru Warner Bros’un aldığı şaşırtıcı bir karar, sinema dünyasında çok tartışıldı: Dijital film ve dizi platformu HBO Max ile anlaşma yaparak Dune, The Matrix 4 ve Godzilla vs. Kong’un yeni yılda gösterime gireceği gün, aynı anda bu platform üzerinde de yayımlanacağını anons etti; yaşanan bu sıra dışı gelişme sektörde büyük bir değişime neden olacak. Denis Villeneuve ve Christopher Nolan ortaya çıkan bu gelişmeden pek de memnun değil; Warner Bros’un kimseye danışmadan aldığı kararı eleştiren Nolan, HBO Max’in en kötü yayın servisi olduğunu belirtti. Warner Bros. geri adım atar mı bilinmez ama sektörde çok fazla taş yerinden oynayacak…

  2021 yılı, bilimkurgu açısından oldukça zengin bir yıl olacak. Geçtiğimiz yılda beklenen birçok filmin yeni yıla kayması –deyim yerindeyse- ortalığı şenlendirecek; fakat bu kadar çok fazla filmin birikmesi bir soruna neden olacak: Yapım şirketleri istedikleri gösterim tarihlerini elde edebilme konusunda kıyasıya bir mücadeleye girişecek. Tabii bir de işin pandemi boyutu var: Eğer COVID-19 kontrol altına alınamazsa, büyük yapım şirketleri Warner Bros.’un aldığı karar yolunda benzer adımlar atabilir. Dolayısıyla sinema sektörünün kaderi, virüsün kontrol altına alınabilmesine bağlı. Umarız yeni yıl hem bizler hem de sektör açısından umut verici ve sinema salonlarına tekrar kavuşabileceğimiz bir yıl olur…

  The Matrix: Resurrections

  İncelemesini Oku

  The Matrix (1999), The Matrix Reloaded (2003) ve Matrix Revolutions (2003) isimlerine sahip orijinal üçleme, uzun bir aradan sonra gene Wachowski Kardeşler’in yönetimimde, şimdilik The Matrix 4 adıyla yoluna devam edecek. Konusu sır gibi saklanan yeni projeye Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Daniel Bernhardt, Lambert Wilson ve Jada Pinkett Smith tekrar geri dönüyor. Orjinal seride önemli yerleri olan Laurence Fishburne (Morpheus) ve Hugo Waeving (Agent Smith), yeni yapımda yer almayacak.

  Lana Wachowski’nin kaleminden çıkan yeni hikayeyi çok beğendiğini ifade eden Reeves, geri dönme konusunda tereddüt etmedi. Kadroda yer alan yeni yüzlerden Yahya Abdul-Mateen II’nin, genç Morpheus’u canlandıracağı söylentisi gittikçe artıyor. Aktör, şimdilik rolü ile ilgili sır vermiyor. Jessica Henwick, Jonathan Groff ve Neil Patrick Harris yeni kadroda öne çıkan yeni isimler.

  Makineler ve insanlar arasındaki mücadelenin yeni bir gerçeklikte yaşanacağı, basına sızan set fotoğraflarından anlaşılıyor. Neo (Keanu Reeves) ve Trinity’nin (Carrie-Anne Moss), yeni dijital dünyada birer klon olmaları yüksek ihtimal. Henüz konu hakkında detaylar paylaşılmadığı için, hikaye üzerinde daha fazla tahminde bulunmak güç. The Matrix 4’ün, eğer bir ertelenme olmazsa 2021’in son ayında gösterime girmesi bekleniyor. Gösterime gireceği gün, dijital platform HBO MAX‘te de yayımlanacak.

  Reminiscence

  İncelemesini Oku

  Daha önce Westworld’un ikinci sezon dördüncü bölümünü yönetmiş olan Lisa Joy, Reminiscence ile ilk uzun metrajlı yapımı ile görücüye çıkacak. Oyuncu kadrosunda Rebecca Ferguson, Hugh Jackman ve Thandie Newton gibi tecrübeli isimler yer alıyor. Senarist kimliği ile öne çıkan Joy, başarı elde etmiş Pushing Daisies, Burn Notice ve Westworld dizilerinin birçok bölümünün senaryosuna imza attı. Dolayısıyla Joy, yönetmenlik tecrübesi konusundaki eksikliğini işin senaryo tarafıyla kapatmaya çalışacak.

  Yakın gelecekte Miami’yi mesken edecek olan yapım, karanlık bir aşk hikayesi anlatacak. Bir bilim insanı olan Nicolas Bannister (Jackman), ziyaretçilerine istedikleri anıları yeniden yaşama fırsatı tanıyor. Bu esnada Mae (Ferguson) ile tanışan Bannister, kendini tutkulu bir aşkı içinde bulur. Fakat sevgilisinin ortadan kaybolması ile, Mae’nin karanlık bir geçmişe sahip olduğunu keşfedecektir. Bazı müşterilerinin anıları, sevgilisinin daha önce bir dizi suçun içine karışmış olduğunu ortaya çıkarır. Mae hakkında gerçeklere ulaşmak için, sahip olduğu teknolojiyle geçmişini tekrar yaşaması gerekecektir.

  Voyagers

  İncelemesini Oku

  Yakın bir gelecekte, yeni bir gezegende koloni kurmak için çok nesilli bir yolculuğa çıkan mürettebatı konu edinen film, Neil Burger (Divergent / 2014) yönetiminde karşımıza gelecek. Zamanla paranoyanın ve deliliğin sınırları ile yüzleşecek olan ekip, otuz erkek ve kadından oluşuyor. İlerleyen süreçte gerçekliklerinden kopacak olan mürettebat, giderek gerçek görevlerinden uzaklaşmaya başlayacak.

  Colin Farrell ve Tye Sheridan yapımda öne çıkan isimler. Neil Burger, eserin senaryosuna da imza atmış. Event Horizon (1997) ve The Cloverfield Paradox (2018) benzeri bir kaos ortamı sunacak olan yapım, gerilim ögelerini ön plana çıkaracak. Yeni bir ev arayışına tehlikeler ile karşı karşıya kalacak olan genç ekip, asıl düşmanlarının kim olduğu konusunda arayışa girecek…

  Stowaway

  İncelemesini Oku

  Mars’a giden bir uzay mekiğinin mürettebatı, kalkıştan bir süre sonra kaçak bir yolcuyu keşfeder. Davetsiz misafir için geri dönmeleri mümkün değildir ve geminin kaynakları bir sorundan ötürü hızla tükenmeye başlamıştır. Kaynaklar konusunda yaşanan problemlerden dolayı mürettebat, bu kaçak yolcu aleyhinde bir karar vermek zorunda kalacaktır. Geminin tıbbi araştırmacısı, vicdani olarak gruba karşı çıkacak tek kişi olacaktır. Hikayesini etik bir bakış açısı ile ele alacak olan yapım, işin insani boyutunu ön planda tutacak.

  Mads Mikkelsen’in başarılı performansı sayesinde dikkat çeken Arctic (2018) ile beğeni kazanan Brezilya doğumlu yönetmen Joe Penna, merak uyandıran bir projenin içinde. Filmin senaryosunu Ryan Morrison ile ortak olarak hazırladı. Anna Kendrick, Toni Collette ve Daniel Dae Kim gibi tanınmış oyuncular da yapımda yer alıyor. Post prodüksiyon aşamasında olan filmin, yeni yılın hangi ayında gösterime gireceği henüz belli değil.

  After Yang

  Yakın gelecekte robotik çocuklar birer bebek bakıcısı olarak satın alınabilmektedir. Merkezine bir baba ve kızını alan yapım, ailenin zamanla bakıcı Yang (Justin H. Min) ile duygusal bağ kurmasını konu ediniyor. Robot Yang, küçük kız kardeşinin eğitimi ile de ilgilenmektedir. Anlatılan dönemde gerçekleşen bazı olumsuzluklardan dolayı aile, Yang’ın hayatını kurtarmak için amansız bir mücadelenin içine girecektir. Yapay zekanın varoluş savaşını gözler önüne serecek olan film, yönetmen Kogonada’nın ikinci uzun metrajlı eseri.

  Bir yapay zekanın aile bireylerinden birine dönüşmesini anlatacak yapım, 2021 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Tecrübeli oyuncu Colin Farrell’in varlığı ile dikkat çeken filmde Jodie Turner-Smith, Justin H. Min ve Malea Emma Tjandrawidjaja, ünlü oyuncuya eşlik edecekler. Daha önce kotardığı onlarca dokümanter işlerle adını duyuran Kogonada, ilk kez bir bilimkurgu denemesinde bulunuyor.

  Free Guy

  İncelemesini Oku

  Bir açık dünya oyunun içinde geçen film, NPC olarak tabir edilen, oyuncuların kontrol edemediği bir karakteri konu alıyor. NPC’ler açık dünyada ilgili bölgelere rastgele yerleştirilen ve yapay zeka bakımından güçlü olmayan karakterlerdir. Oyun dünyasında bir banka çalışanı olan Guy (Ryan Reynolds) için, her gün banka soygununa ve saldırıya maruz kalmak sıradan bir olaydır. Yine bir banka soygunu sırasında yaşadığı talihsiz olay, hayata bakışını değiştirir; çünkü sanal bir dünyanın içinde yaşadığını fark edecektir. İlerleyen süreçte Molotov Girl (Jodie Comer) ile karşılaşmasıyla gerçek bir “oyun karakteri” olma yolunda ilerleyecektir.

  Stranger Things dizisinin yapımcılığını üstlenen ve birçok bölümünü yöneten Shawn Levy, günümüz dünyasına paralel bir hikaye sunuyor. İnternet tabanlı açık dünya oyunları , milyonlarca kitle tarafından oynanıyor. Dolayısıyla büyük paraların da döndüğü ciddi bir sektör; her yıl E-Spor adı altında yoğun katılımcılı organizasyonlar düzenlenmekte. Başarılı yönetmen ve oyuncu Taika Waititi ise oyun dünyasının “kötü”sünü canlandırıyor. Free Guy, yeni yılın eğlenceli yapımlarından biri…

  Resident Evil: Welcome to Raccoon City

  Johannes Roberts yönetiminde yeniden ele alınacak Resident Evil filminin, Paul W.S. Anderson’un seri haline getirdiği yapımlar ile hiçbir bağı olmayacak. 1998 yılında, kurgusal Raccoon City’de geçecek olan yapım, Umbrella Corporation’ın sebep olacağı korkunç olaylara odaklanacak. Umbrella  Corporation’ın geliştirdiği virüs, bulaştığı insanları adeta bir yaşayan ölüye dönüştürmektedir. Spenser Konağı’nı araştırması için gönderilen silahlı özel ekip, korkunç olaylarla yüzleşecektir. Araştırma görevi hayatta kalma savaşına evrilecektir.

  1996 ve 1998 yılında yayımlanan Resident Evil oyunlarındaki hikayelere odaklanacak film, kökenlerine sadık bir yapım olacak. Kaya Scodelario, Hannah John-Kamen, Robbie Amel, Tom Hopper, Avan Jogia ve Neal McDonough gibi kalabalık bir kadroya sahip olan yapım, 2021’in sonlarına yetiştirilmeye çalışılıyor. Çekimleri tüm hızıyla devam eden proje, orijinal oyunların hayranlarına ve zombiseverlere hitap edecek. Filmografisi vasat denilebilecek korku ve gerilim filmlerinden oluşan Roberts’ın, türün hayranlarını memnun edip edemeyeceği ise merak konusu.

  Black Widow

  İncelemesini Oku

  Avengers ekibine mensup Black Window’un solo hikayesini anlatacak olan yapım, zaman dilimi olarak Captain America: Civil War (2016) ve Avengers: Infinity War (2018) arası bir dönemde geçecek. Avengers: Endgame sonrası gündeme gelen Black Window, biraz geç kalınmış bir proje. Avustralyalı yönetmen Cate Shortland tarafından çekimleri tamamlanan yapım, Mayıs 2021’de izleyici karşısına çıkacak.

  Scarlett Johansson’un hayat verdiği Natasha Romanoff’un –namı değer Black Window– kendi iç hesaplaşmalarını yansıtacak film, mekan olarak Macaristan’ı mesken tutuyor. Yolculuğu sırasında karşısına çıkacak, bir nevi süper asker olan Red Guardian (David Harbor), ona yoldaşlık ediyor. Red Guardian; karmaşık ve tuhaf davranışlar gösterebilen bir karakter. Bir casus olan Yelena Belova (Florence Pugh) ile de başkarakterimiz güçlerini birleştirecektir. Black Window, Avrupa şehrindeki bazı gizli olayları ortaya çıkarmaya ve gerçekte neler olup bittiğine ışık tutmaya hazırlanıyor.

  Hellboy ile aksiyon sinemasına iyice ısınan Harbor, ilk kez bir Marvel filminde boy gösterecek. William Hurt, Thaddeus Ross karakteriyle tekrar Marvel dünyasına dönüyor. Rachel Weisz, Melina Vostokoff rolü ile bu evrene dahil oluyor. Yapım gişede beklentileri karşılayabilirse, yoluna üçleme olarak devam edecek.

  Venom: Let There Be Carnage

  İncelemesini Oku

  Yetenekli oyuncu Tom Hardy’nin ipi göğüslediği 2018’in iddialı filmlerinden Venom, izleyicileri ikiye bölen bir çalışmaydı. Eddie Brock ismindeki muhabirin vücudu, uzaylı bir organizma tarafından ele geçiriliyordu; bu olayın tek sorumlusu Life Foundation adlı firmaydı. Devam yapımının yönetmen koltuğuna, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Gollum’a ve Maymunlar Cehennemi üçlemesinde Caesar’a dijital ortamda hayat veren Andy Serkis oturuyor. On parmağında on marifet olan yetenekli isim, son olarak, Netflix için Mowgli’yi yönetmişti. Önceki filmin senaristliğini de yapmış olan Kelly Marcel, bu yapımda da yerini koruyor.

  Çekimleri tamamlanan ve post prodüksiyon aşamasında olan filmin konusu hakkında henüz detaylar ortada yok. Örümcek Adam’ın en büyük düşmanlarından birinin Venom olmasına rağmen, muhtemel Venom üçlemesi, yoluna onsuz devam edecek; diğer Marvel karakterlerini bünyesine katmamasıyla farklı bir yol izliyor. Önceki yapımın aldığı eleştirilerden ötürü Serkis, üzerindeki yükün farkında. Venom rolüne bürünen Tom Hardy’e karşı ise güven halen tam.

  Dune

  İncelemesini Oku

  Arrival (2016) ve Blade Runner 2049 (2017) yapımlarıyla bilimkurgu türünde rüşdünü fazlasıyla ispat eden Denis Villeneuve, Frank Herbert’in Dune (1965) romanının sinema uyarlamasıyla yeni yılda karşımızda olacak. Repertuvarında farklı türden birçok esere sahip olmasıyla çok yönlü bir yönetmen profili çizen Villeneuve, Sicario (2015) gibi aksiyon türündeki yapımda bile karakter odaklı bir iş ortaya çıkarabilmişti. Dolayısıyla geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olacak yeni yapım, Fransız asıllı Kanadalı yönetmen için bir meydan okuma olmayacaktır.

  Uzak bir gelecekte Arrakis gezegenini merkezine alan yapım, Atreides hanedanına mensup Paul Atreides’in (Timothée Chalamet) hikâyesini konu ediniyor. Galaksinin değişik köşelerindeki gezegenlere yayılmış farklı hanedanlıklar için, Arrakis gezegeninden çıkan ve “baharat” adı verilen kaynak, yıldızlararası seyahat için çok önemlidir. Yüksek bilinç ve uzun bir yaşamı da mümkün kılabilen bu madde, çöl gezegenini kontrol eden Atreides ve Harkonen hanedanlıklarını karşı karşıya getirecektir. Dağılan Atreides hanedanlığını tekrar toparlamaya çalışan Paul, zaman içinde adeta bir Mesih’e dönüşecektir.

  Bünyesinde Rebecca Ferguson, Timothée Chalamet, Jason Momoa, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Javier Bardem, Charlotte Rampling gibi iddialı oyuncuları barındıran yapım, 2021’nin en çok ses getirecek işlerinden biri olmaya aday. Yapım gişede umduğu başarıyı bulursa, Dune: The Sisterhood adındaki TV dizisi gündeme gelebilir. Son yayımlanan fragman ile beklentileri oldukça yükselten film, gösterime girdiği gün, dijital platform HBO MAX‘te de yayımlanacak; fakat Denis Villeneuve bu durumdan hiç de memnun değil…

  A Quiet Place Part II

  İncelemesini Oku

  2018 yılında gösterime giren A Quiet Place, sürpriz bir başarı elde etmişti. Kariyerini komedi ağırlıklı yapımlarda şekillendiren sevilen oyuncu John Krasinski, meydan okuyucu bir iş ortaya çıkarmıştı. Nereden geldikleri bilinmeyen, gözleri olmayan ama duyma yetenekleri muazzam derecede gelişkin yaratıklar, insan neslini tehdit ediyordu. Dolayısıyla komedi kökenli bir oyuncunun, bu projede hem oyuncu hem de yönetmen olarak yer alması sektör için sıra dışı denebilecek bir durumdu. A Quiet Place, eleştirmenler ve seyirciler arasında çok beğenilmesiyle yapım şirketine rahat bir nefes aldırmıştı.

  John Krasinski, devam yapımında oyuncu olarak yer almayıp yönetmen koltuğunda bulunuyor. İlk filmde yaşanan trajik olayların hemen devamını konu edinen film, anne Evelyn Abbott’un (Emily Blunt) çocuklarını yaratıklara karşı hayatta tutma çabalarını anlatacak. Abbott ailesi düşmanlara fark edilmemek için işaret dilini öğrenmiştir; yürüdükleri yolları önceden kum döküp bir başka ses sorununu da çözmüşlerdir. Yaşadıkları evi yaratıkların işgal etmesi sonucunda Abbott’lar, başka bir güvenli bölge arayışına çıkmışlardır; tehlikeli yolculukları boyunca Evelyn, öldürülen eşinin acısını da bastırmak durumundadır.

  Senaryo ekibinde de yer alan John Krasinski, bizleri Abbott ailesiyle birlikte bilinmeyene doğru yolculuğa çıkartacak. Gerçek hayatta evli olan Blunt ve Krasinski, film setinde de güzel bir işbirliği yakalamışl. Yetenekli oyuncu Cillian Murph de yapımda varlık gösterecek.

  Escape Room: Tournament of Champions

  İncelemesini Oku

  Adam Robitel yönetimindeki Escape Room (2019), Cube ve Saw benzeri bir hayatta kalma hikayesi anlatıyordu. Bir grup gönüllü katılımcı, Minos şirketinin davetiyle bir araya gelip para kazanma umuduyla hayatlarını bilmeden tehlikeye atıyordu. Kaçış Odası denilen yerde, bazı bulmacaları çözerek bir sonraki odaya geçmeleri gerekiyordu; ama yanlış verilen kararlar ölümle sonuçlanıyordu. İlk filmin başrol oyuncusu Taylor Russell yerini korurken, Indya Moore, Isabelle Fuhrman, Holland Roden ve Logan Miller kadroya yeni eklenen isimler.

  Gene gönüllülerden oluşan bir grup gencin tehlikeli bulmacalarla yüzleşmesini anlatacak yapımda, Taylor Russell’ın hangi pozisyonda olacağına dair bir paylaşım yapılmadı. Bakalım Escape Room 2, gerilim ve gizem unsurlarını da yanına alıp çıtayı bir adım öteye taşıyabilecek mi?

  Boss Level

  İncelemesini Oku

  Groundhog Day (1993), Source Code (2011) ve Edge of Tomorrow (2014) gibi aynı günü tekrar yaşamak zorunda kalan emekli özel kuvvet subayı Roy Pulver (Frank Grillo), bu sonsuz gibi görünen döngüden kurtulmaya çalışacak. Pulver, her gün ölümüyle sonuçlanan bir döngüye hapsolmuştur. Sürekli tekrar dirildiğinde bu işin sorumlularını bulmaya çalışacak; ama bir süre sonra kaderine razı olup çaresizliğe düşecektir.

  The Grey (2011) ile iyi bir çıkış yakalayan yönetmen Joe Carnahan, Mel Gibson ile ilk kez çalışıyor. Michelle Yeoh, Naomi Watts ve Ken Jeong yapımdaki diğer tanınmış isimler. Kanın gövdeyi götüreceği ve aksiyonun hiç bitmeyeceği filmde baş karakterimiz, içinde bulunduğu durumdan sıyrılmak için absürt denilebilecek olaylara yelken açacacktır. Boss Level, bakalım kendisiyle benzer senaryoya sahip önceki yapımlardan farklı bir yol izleyecek mi? Film, yeni yıl ortalarında izleyici ile buluşacak.

  Chaos Walking

  İncelemesini Oku

  Kariyerinde The Bourne Identity (2002) ve Edge of Tomorrow (2014) gibi başarılı işler olan Doug Liman, Patrick Ness’in Chaos Walking üçlemesinin ilk romanını sinemaya uyarlıyor. The Knife of Never Letting Go ismindeki ilk kitap, kadınların olmadığı distopik bir dünyayı gözler önüne seriyordu. Son Örümcek Adam Tom Holland ve son Yıldız Savaşları üçlemesi ile yıldızı parlayan Daisy Ridley yapımın öne çıkan oyuncuları. Başarılı aktör Mads Mikkelsen ise Mayor Prentiss rolüyle boy gösterecek.

  İnsanlığın kaderi için umut olması beklenen bu Yeni Dünya’da Todd Hewitt’in yaşamı, Noise ismi verilen bir virüsün kasabasına musallat olmasıyla birlikte altüst olur. Virüsün kendisine de etki etmesiyle insanların düşüncelerini okuyabilir hale gelir. Bu yeteneğe sahip olmasıyla birlikte kasaba halkının kendisinden bir şeyler sakladığını öğrenmesi uzun sürmez. Yetişkinliğe geçmenin arifesinde olan Todd, bu sırada Viola ismindeki genç bir kadınla karşılaşır; virüsün kendisine etki edemediği Viola ile birlikte bu çevreden kaçmaya ve saklanmaya çalışır. 2017’den beri hazırlıkları süren yapım, gösterime girmek için uzun bir süre bekledi.

  The Tomorrow War

  İncelemesini Oku

  The Lego Batman Movie (2017) animasyon yapımıyla büyük bir başarıya imza atan Chris McKay, ilk kez animasyon olmayan bir yapıma girişecek. Jurassic World ve Guardians Of The Galaxy serisi ile yıldızı parlayan Chris Pratt, yapımın öne çıkan yıldızı. Spider-Man (2002/2004) serisinde gazete patronu ve Whiplash’te (2014) sert müzik öğretmeni olarak karşımıza çıkan karakter oyuncusu J.K. Simmons, The Tomorrow War’da Pratt’e eşlik edecek.

  Uzaylı istilasına maruz kalan Dünya’da, insanlığın geleceği ciddi bir tehdit altındadır. Bilim insanları, türümüzün kurtuluşu için bir zaman makinesi icat eder; seçilmiş bir grup asker, zamanda geriye gidip istilanın başlamasını engelleyebilirse, insanlık da kurtulacaktır. Senaryo daha önce Deadfall (2012) ve 24 Hours To Live (2017) eserlerinin senaristliğini yapan Zach Dean’e ait. Basit bir hikayeye sahip yapım, bakalım zaman yolculuğu kavramına yeni bir bakış açısı getirebilecek mi.

  Godzilla vs. Kong

  İncelemesini Oku

  2017 tarihli Kong: Skull Island ortalamanın altında, beklentileri karşılayamayan bir yapım olarak hatırlarda yer etti. Warner Bros. çatısı altında dağıtımı gerçekleştirilen eserin çıkış sebebi, gelecek olan Godzilla vs. Kong filmi içindi. 2014’te Godzilla filmiyle Japonya’nın bağrından çıkagelen devasa kaiju, kendisini bilmeyenlere karşı tanıtımını görkemli bir biçimde gerçekleştirmişti. Yönetmen Garet Edwards, 1954 yapımı orijinal filmin adeta resmi olmayan bir devamını yaratmıştı. Dolayısıyla Edwards, bir yeniden çevrime soyunmayıp Japon yapımı Godzilla filmlerine saygıda kusur etmemişti.

  Vietnam Savaşı sonrası dönemde geçen Kong: Skull Island’da devasa gorilimiz, ortalığı toz duman ettikten sonra Godzilla vs. Kong için hazır duruma getirildi. İki büyük canavar daha önce, 1962’de King Kong vs. Godzilla isimli filmde kapışmıştı, ama ortaya çıkan sonuç –deyim yerindeyse- bir garabetti. Yeni yapımın yönetmen koltuğuna oturan Adam Wingard’ı V/H/S (2012) ve You’re Next (2011) filmlerinden tanıyoruz. Korku sineması üzerinde tecrübe sahibi yönetmenin bu yeni filmi, şu ana dek gerçekleştireceği en büyük proje olacak. Godzilla: King of the Monsters’ın (2019) yıldızları Kyle Chandler, Millie Bobby Brown ve Ziyi Zhang yeni yapımda yerlerini korurken; Alexander Skarsgard, Lance Reddick ve Demian Bichir kadroya yeni eklenen tecrübeli oyuncular. Beyazperdede büyük bir yıkım yaşatacak iki ünlü canavar, bakalım gişeyi de sallayabilecek mi? Gösterime gireceği gün, dijital platform HBO MAX‘te de yayımlanacak.

  Finch

  finch

  İncelemesini Oku

  2010’da kotardığı Repo Men’den sonra, beğeni kazanmış birçok TV dizisinin (Doktor House, Game Of Thrones…) yönetmenliğini yapan Miguel Sapochnik, bu sefer post apokaliptik bir yapımla beyaz perdeye geri dönüyor. Sapochnik, Tom Hanks’i de kadrosunda bulundurarak gişe garantili bir iş ortaya çıkarmaya çalışacak. Yazar takımında yer alan Craig Luck ve Ivor Powell’ın ilk işleri olmasıyla da dikkat çekiyor.

  Kıyamet sonrası bir geleceği konu edinen yapım merkezine bir robotu yerleştiriyor. Ölmek üzere olan yaratıcısının köpeğini koruma görevi verilen robot, ilerleyen süreçte hayatı, aşkı, dostluğu ve en önemlisi insan olmanın anlamını öğrenecektir. Çekimleri biten ve uzun bir süredir post-prodüksiyon aşamasında olan film hakkında henüz resmi görsel ve fragman yayımlanmadı. Film, yeni yılın Nisan ayına planlanıyor; ama birkaç ay daha gecikmesi de olası.

  Etiketler: A Quiet Place Part II, After Yang, Aurora, Black Adam, Black Widow, Boss Level, Chaos Walking, Dune, Escape Room 2, Finch, Free Guy, Ghostbusters: Afterlife, Godzilla vs. Kong, Infinite, Little Fish, Reminiscence, Resident Evil, Stowaway, The Matrix 4, The Six Billion Dollar Man, The Tomorrow  War, Venom: Let There Be Carnage, Voyagers

  Yazı kaynağı : www.bilimkurgukulubu.com

  En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2022: İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En Güzel Bilim Kurgu Filmler Listesi

  En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2022: İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En Güzel Bilim Kurgu Filmler Listesi

  En sevilen türler arasında yer alan bilim kurgu filmleri konusu ve görselleri ile adeta kendisine hayran bırakıyor. Zamanda yolculuk, insanüstü varlıklar, dünyanın sonu, uzay yolculuğu gibi konularla karşımıza çıkan bilim kurgu filmleri hiç şüphesiz son dönemlerde en çok izlenen film türleri arasında yer alıyor.

  Yıldızlararası

  Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın yer aldığı Yıldızlararası filminin başrolünde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine bulunuyor. Filmde bir grup  astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı ele alınıyor. Çünkü dünya artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı tehlikededir.

  Matrix Serisi

  Toplam 4 filmi bulunan Matrix serisi sanal bir dünyada geçer. Yönetmen koltuğunda Wachowski Kardeşler'in oturduğu filmin başrolünde ise Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimler yer alıyor. Yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson veya Neo geceleri Matrix araştırması yaparak günlerini geçirmektedir. Trinity ile tanışan Neo yaşamakta olduğu dünyanın gerçekte sadece beyninde gerçekleşmekte olan bir simülasyon olduğunu öğrenir ve bu durumdan çıkmak için Morpheus'un önderliğindeki bir ekibe katılır.

  Bird Box

  İnsanları delirten garip bir kötülük dünyayı ele geçirmiştir. Yönetmenliğini Susanne Bier'ın üstlendiği Bir Box’un başrolünde Sandra Bullock yer almaktadır. Malorie adlı bir kadın ile iki çocuğun doğaüstü yaratıklara karşı verdiği yaşam savaşımını konu almaktadır.

  Kabuktaki Hayalet

  Rupert Sanders tarafından yönetilen Kabuktaki Hayalet filminin oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson, Takeshi Kitano, Michael Pitt, Pilou Asbæk ve Juliette Binoche yer almaktadır. Geçmişine dair hiçbir şeyi hatırlamayan bir binbaşının tek bildiği ameliyat masasında uyandığı ver hiçbir şeyi hatırlamadığıdır. Dünyanın en tehlikeli suçlarını durdurması için binbaşıya nsan türünün ilk örneği olması adına yepyeni bir vücut yapılır. Ancak binbaşı kendisine yalan söylendiğini anlar.

  Marslı

  Başrolde Matt Damon’ın yer aldığı filmde, ekip arkadaşları tarafından öldü sanılıp Mars’ta tek başına bırakılan astronotun kendine yeni bir dünya yaratması ve hayatta kalma çabası anlatılıyor. Sürpriz sonlu film, izleyenlere hem görsel hem de kurgusal şölen sunuyor.

  Inception

  Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın yer aldığı filmde başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio olmak üzere, Marion Cotillard Joseph Gordon-Levitt Ellen Page Cillian Murphy Ken Watanabe Tom Hardy yer almaktadır. Filminde Dom Cobb karakteri çok yetenekli bir hırsızdır. Bu karakter zihnin rüya görme anlarında en savunmasız olduğu için, bilinçaltının derinliklerindeki sırları ortaya çıkarmak ve o sırları çalmak karakterin uzmanlık alanıdır. Dom Cobb’un bu mahareti sayesinde kurumsal casusluğun yeni dünyasında aranan bir oyuncu olmasını sağlamıştır.

  Dune: Çöl Gezegeni

  Denis Villeneuve’ın yönettiği, başrollerini Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård paylaştığı Dune Amerikan Bilimkurgu filmidir. Dune: Çöl Gezegeni”, efsanevi ve duygu dolu kahraman Paul Atreides'in hikayesini anlatıyor. Doğuştan yetenekli bir genç harika bir kaderin ötesinde ile dünyaya gelmiştir ancak ailesinin ve ülkesinin geleceği için evrenin en tehlikeli yerine yolculuk etmesi gerekmektedir.

  PK

  Rajkumar Hirani'nin yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almaktadır. Başka bir gezegenden gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını konu edinen film şehirde yabancı olarak gezinen ve sorular soran PK’nin yaşadıklarını ele alır.

  Adalet Birliği

  Superman'in fedakarlıklarından ilham alan Batman'in insanlığa olan inancı toparlanmıştır. Yeni müttefiki Wonder Woman ile insanlığın kaderi için savaşmaya hazırlardır. Ancak karşılarına çıkan yeni tehditin büyüklüğü karşısında kendilerini süper güçlü bir takım toplamak için çok kısa bir süreleri kalmış bir halde bulurlar. Ancak bu süper kahraman ekibi dünyayı kurtarmak için yeterli olacak mıdır? Batman, Superman, Wonder Woman, Flash ve Aquaman gibi DC evreninin süper "yıldızlarını" bir araya getiren filmin yönetmen koltuğunda, çizgi uyarlamalar konusunda uzman kabul edebileceğimiz Zack Snyder oturuyor.

  Blade Runner 2049

  Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı konusu; filmdeki hikayenin üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı'nda görev yapan Memur K, toplum yaşamını kaosa sokacak olan ve uzun zamandır saklı kalan bir sırrı açığa çıkartır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard'ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır. Başrollerinde Ryan Gosling ve Rick Deckard rolünde Harrison Ford'un boy göstereceği filmin kadrosunda Jared Leto, Robin Wright, Ana de Armas, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James ve Dave Bautista'yı bulunduran devam halkasının yönetmenliğini Denis Villeneuve üstleniyor.

  Stowaway (Kaçak Yolcu)

  Mars’a giden bir grup insanın yaşadıklarını ele alan filmde uzay gemisinde Dünya’dan yeterince uzaklaştığında gemide kaçak bir yolcu olduğu keşfedilir. Uzay gemisinde yaşanan bazı aksaklıklar ekibin yaşam kaynaklarında azalmaya neden olur. Kaynakları düşünen grubun kaçak yolcu hakkında bir karar vermesi gerekir. Mürettebattakiler oybirliği ile bir karar verseler de uzay gemisindeki tıbbi araştırmacı onların kararına karşı çıkar ve bu durum beklenmeyen olayları beraberinde getirir. Yönetmen koltuğunda Joe Penna’nın oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Anna Kendrick, Toni Collette, Daniel Dae Kim yer alıyor.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  2021'de Çıkan 20 Fantastik ve Bilimkurgu Filmi - FRPNET

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap