Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir ışık kaynağının doğal yada yapay olduğunu belirleyen özelliği nedir

  1 ziyaretçi

  bir ışık kaynağının doğal yada yapay olduğunu belirleyen özelliği nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  3. S�n�f - Do�al ve Yapay I��k Kaynaklar� - Fen Bilimleri - Testi | Morpa Kamp�s

  3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

  Hem evimizde hem de okulumuzda ve dışarıda ışık kaynaklarını kullanırız. Böylece etrafımız aydınlanır ve her yeri görürüz. Tabii ışık kaynakları hem doğal hem de yapay kaynaklar olarak ikiye ayrılır. Şimdi bu kaynakların ne olduğuna bakalım ve özelliklerini inceleyelim.

   Işık Kaynakları

   Önce ışık kaynağı ne demek bunu öğrenelim.

   Işık Kaynağı: Farklı özelliklere sahip olarak Işık yayan ve çevresini aydınlatan nesnelere ışık kaynağı denir.

   Dünyamızın en büyük ışık kaynağı güneştir. Gündüzleri güneş sayesinde etrafımız aydınlanır ve her yeri görme şansı elde ederiz. Ancak hem gündüz hem de gece görebilmemiz için ışık kaynakları ikiye ayrılır. Bunlardan biri doğal ışık kaynakları diğeri ise yapay ışık kaynaklarıdır. Gelin şimdi bu ışık kaynaklarını sırasıyla inceleyelim.

   Doğal Işık Kaynakları

   Kendiliğinden çevresine ışık yayan kaynaklar doğal ışık kaynağı olarak bilinmektedir. Bu konuda doğal ışık kaynaklarına birçok örnek verebiliriz.

   - Güneş

   - Yıldız

   - Ateş böceği

   - Şimşek

   Bütün bunlar doğal kaynaktır. Yani insan eliyle oluşmamış sadece doğal yöntemlerle meydana gelmiş Işık kaynaklarıdır. Bu ışık kaynaklarından bazıları gündüz bazıları ise gece çevremizi aydınlatır. Doğada bazı canlılar kendi ışıklarını kendileri üretirler. Mesela deniz anası, ateş böceği, mürekkep balığı ile birtakım mantarlar kendi ışıklarını üretebilirler. Böylece çevresini aydınlatırlar ve yollarını bulabilirler.

   Yapay Işık Kaynakları

   İnsanlar tarafından yapılmış ve yandığı zaman çevresine ışık yayan kaynaklar yapay ışık kaynağı olarak bilinir. Bunlara çevremizden birçok farklı örnek verebiliriz.

   - Ampul

   - Fener

   - Mum

   - Araba ışığı

   - Sokak lambaları

   İnsanların ürettiği bu kaynaklar sayesinde hem gece hem de gündüz çevremizdeki gerekli yerler aydınlanır. Evlerimiz, yollar, park ve bahçeler ile daha birçok yer aydınlık hale gelir.

   Çevremizde ayrıca ışık kaynağı olmamasına rağmen gelen ışığı yansıtan varlıklar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde ay, ayna, fosforlu kıyafetler ve fosforlu trafik ışıklarını söyleyebiliriz. Özellikle bu varlıklar daha çok gece aydınlatma imkanı sağlar. Böylece farklı yerlerde hem güvenlik açısından kullanırız hem de geceleri etraf daha çok aydınlanır.

   Doğal Işık Kaynağı Özellikleri:

   - Kendiliğinden Işık yayarlar

   - İnsan etkisi olmadan doğada kendiliğinden bulunurlar.

   - Uzun bir süre çevreye ışık yayarlar.

   Yapay Işık Kaynağı Özellikleri:

   - İnsan eli ile özel olarak hazırlanmış kaynaklardır.

   - Işık yaymak için başka varlıklara ihtiyaç duyarlar.

   - Doğal ışık kaynaklarına göre daha kısa süre ışık yayarlar.

   Bu özellikleri ile beraber hayatımızda hem doğal ışık kaynakları hem de yapay ışık kaynaklarının büyük önemi vardır. Özellikle geceleri lambalar ve gündüzleri ise güneş bizim en önemli ışık kaynaklarımız arasında yer alır. Bu kaynakları doğru şekilde kullanmalı ve onlara zarar vermemeliyiz. Özellikle güvenlik açısından geceleri doğru ışık kaynaklarını kullanmamız gerekmektedir.

   Örneğin karanlık olduğu zaman bisiklet kullanırken ya da araba kullanıldığı zaman, mutlaka yapay ışık kaynaklarını kullanmalıyız. Aynı zamanda fosforlu trafik levhaları ve fosforlu giysiler, geceleri çalışan insanların daha görünür olmasını sağlar. Böylece tehlikeli durumlar yaşanmaz ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı elde edilir.

   Günümüzde hem yapay ışık kaynakları hem de doğal ışık kaynakları eşit oranda kullanılır. Sadece bunların zamanları farklıdır. Geceleri daha çok yapay ışık kaynaklarını kullanırız. Gündüzleri ise doğal ışık kaynağı olarak güneş bize yeterli gelir. Çünkü güneş batana kadar çevremizi en iyi şekilde aydınlatır ve etrafımızı rahatlıkla görmemize fırsat verir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  bir ışık kaynağının doğal ya da yapay olduğunu belirleyen özelliği nedir ?kısaca yazınız.... Idea question from @YASARiskendertalay

  bir ışık kaynağının doğal ya da yapay olduğunu belirleyen özelliği nedir ?kısaca yazınız.... Idea question from @YASARiskendertalay

  Selam

  Sorunuz

  Soru : bir ışık kaynağının doğal ya da yapay olduğunu belirleyen özelliği nedir?

  Cevaba geçelim

  Cevabımız

  _____________________________________

  Doğal ışık kaynağı ;

  Kendiliğinden olan , insan eli değmemiş ışık kaynaklarına verilen addır

  Yapay ışık kaynağı ;

  İnsan eli değmiş , kendiliğinden olmayan ışık kaynaklarına verilen addır

  ________________________________________

  Doğal veya yapay olduğunu buradan anlarız ;)

  Anlamadığın Kısmı Sor

                                                     İyi Dersler

  \pi\pi \pi \pi \pi  AteşlerPrensesi \pi \pi \pi \pi \pi

  ♥ebrar♥

  ♪♫FenTim♪♫

  Yazı kaynağı : doku.tips

  Yapay Işık Kaynakları Hangileridir, İsimleri Nelerdir? Örnekler İle Yapay Işık Kaynağı Nedir Sorusunun Yanıtı

  Yapay Işık Kaynakları Hangileridir, İsimleri Nelerdir? Örnekler İle Yapay Işık Kaynağı Nedir Sorusunun Yanıtı

   Yapay ışık kaynakları gündelik hayatta da kullanılan ışık kaynaklarıdır. Özellikle doğal ışık kaynağının olmadığı durumlarda yapay ışık kaynakları kullanılmaktadır.

   Yapay Işık Kaynakları Hangileridir?

   İnsan ürünü olan ve insanlar tarafından bulunan ışık kaynaklarına yapay ışık kaynağı denilmektedir. Yapay ışık kaynakları belirli bir enerjiye muhtaç olabildiği gibi enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Yapay ışık kaynaklarını doğal ışık kaynaklarından ayıran en temel özelliklerinden olan enerji ihtiyacı doğal ışık kaynağında kendiliğinden üretilmektedir. Aydınlatılması gereken ortam ne kadar büyükse yapay ışık kaynağına duyulacak enerji de o kadar büyük olacaktır.

   Yapay Işık Kaynakları İsimleri Nelerdir?

   Gaz Lambası: Gaz lambası bilindik yapay ışık kaynaklarından biridir. Ampul ve gaz ile birlikte çalışan bu yapay ışık kaynağı gaz ile birlikte çalışmaktadır. Gaz enerjisine ihtiyaç duyarak çevresini aydınlatır.

   Fener: Fener'de yapay ışık kaynaklarından birisidir. Fener ile birlikte uzak mesafeleri de aydınlatılabilir. Fener de aydınlatmak için bir pile ihtiyaç duyar.

   Ampul: Hayatımızda vazgeçilmez yapay ışık kaynaklarından olan ampul elektrik enerjisi veya pil enerjisi ile birlikte çalışan yapay ışık kaynağıdır.

   Mum: Yapay ışık kaynağı olan Mum da enerji veya pile ihtiyaç duymaz. Ateşe ihtiyaç duyar ve o şekilde aydınlatır.

   Trafik Işıkları: Çevremizde hemen hemen her gün gördüğümüz trafik ışıkları da yapay ışık kaynaklarına verilebilecek örneklerden biridir. Trafik ışıkları da güneş enerjisine ihtiyaç duyan bir yapay ışık kaynağıdır.

   Örnekler İle Yapay Işık Kaynağı Nedir Sorusunun Yanıtı

   Buharlı lambalar, yapay ışık kaynağına verilebilecek örneklerden biridir. Buharlı lambalar bir enerjiye ihtiyaç duyarak çalışır. Günümüzde yapay ışık kaynağına verilebilecek en güzel örnek ise trafik ışıklarıdır. Trafik ışıkları güneş enerjisi ile birlikte veya elektrik enerjisi ile birlikte çalışmaktadır.

   Elektrikler kesildiğinde ortamı aydınlatmak için kullandığımız mumlar da yapay ışık kaynaklarından biridir. Gece bir yoldan yürürken karanlık yolu aydınlatmak için fener kullanabiliriz. Gündelik hayatta fener kullanarak çevremizi kolayca aydınlatmaktayız. Buda yapay ışık kaynaklarına verilebilecek en iyi ve önemli örneklerden biri olarak bilinmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap