Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir yeri ya da çevreyi sanata uygun şekilde düzenleyen meslek

  1 ziyaretçi

  bir yeri ya da çevreyi sanata uygun şekilde düzenleyen meslek Ne90'dan bulabilirsiniz

  Peyzaj Mimarisi Nedir, Peyzaj Mimarları Ne İş Yapar?

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler konu anlatımı

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler konu anlatımı

  Her bireyin seçtiği bir meslek vardır. Bazı kişiler birden fazla mesleği aynı anda yapabilmektedir. Önemli olan kişinin hangi mesleklere uygun olduğunu bilip buna göre eğitim almasıdır.

   Meslek Nedir?

   İnsanlarını hayatını devam ettirebilmek ve maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışması gerekmektedir. Bunları gerçekleştirebilmek için kişinin belli bir alanda aldığı eğitimler sonucu edindiği unvana ise meslek denir. Kişi kazandığı mesleğe katkılarda bulunabilmeli, mesleğinin değerlerini yerine getirebilmeli ve topluma fayda sağlayabilmelidir. Meslekler kendi kural ve uygulamalarını düzenlediği belli kuruluşlar oluşturmaktadır.

   Mesleklerin Hayatımızdaki Önemi

   Ülkemizdeki ve dünyadaki meslek çeşitleri neredeyse aynıdır. Bazı meslekler dünyanın her yerinde icra edilebilirken bazıları ise sadece belli bölgelerde icra edilebilmektedir. Çünkü meslekler ihtiyaçlardan doğar. İnsanlar ihtiyaçları olan şeyleri karşılayabilmesi için gerekli meslek çalışanlarına başvurmaktadırlar. Kişinin tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması mümkün olamadığı için mesleklere ihtiyaç vardır.

   Meslekler Çeşitleri

   Okulda alınan eğitim süresince öğrenciler yatkın oldukları alanları belirleyebilir. Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, beden eğitimi ya da el becerileri ile ilgili dersler sayesinde öğrenciler hangi alanda daha başarılı olduğunu ve hangi konulara daha ilgili olduğunu keşfedebilir. Böylelikle uygun mesleklere yönelebilir.

   En çok bilinen meslekler şu şekildedir:

  Doktor

  Avukat

  Öğretmen

  Hemşire

  Futbolcu

  Yazar

  Mühendis

  İtfaiyeci

  Şoför

  Terzi

  Kuaför

  Ressam

  Pilot

  Kasap

  Bankacı

  Polis

  Marangoz

  Bahçıvan

  Aşçı

  Mimar

  Hostes

  Sekreter

  Veteriner

  Eczacı

  Tarihçi

  Gözlükçü

  Psikolog

  Tesisatçı

  Müzisyen

  Sigortacı

  Hakim

  Kütüphaneci

  Çiftçi

   Meslekleri Gruplandıralım

   Yukarıda sayılan meslekler farklı kategorilere dahil edilmektedir. Bu kategoriler hukuk, sağlık, bilim, spor, güvenlik, sanat vb. şeklindedir. Meslekleri bu kategorilere göre sınıflandırılması şu şekilde yapılabilir.

   Hukuk alanındaki meslekler; avukat, hakim, savcı, noter, kaymakam, hukuk müşaviri vb. Sağlık alanındaki meslekler; doktor, hemşire, veteriner, fizyoterapist, diş hekimi, cerrah vb. Bilim alanındaki meslekler; kimyager, biyolog, astronot, hayvan bilimci, matematikçi, fizikçi vb. Spor alanındaki meslekler; futbolcu, voleybolcu, basketbolcu, antrenör, yüzücü vb. Sanat alanındaki meslekler; yazar, şair, ressam, takı tasarımcı, grafiker, moda tasarımcı, fotoğrafçı, animasyoncu vb. Güvenlik alanındaki meslekler; asker, polis, güvenlik görevlisi, jandarma, zabıta, bekçi vb.

   Mesleklerin Görevleri

   Meslek çeşitleri ve grupları hakkında bilgi edindikten sonra mesleklerin görevlerinin de bilinmesi gerekmektedir.

   Doktor: İnsan sağlığındaki bozuklukları ve rahatsızlıkları tedavi eder. Gereken durumlarda hastaları ameliyat ederek iyileştirir.

   Avukat: Mahkemelerde kişilerin haklarını savunarak hukuki kuralların uygulanmasını sağlar.

   Polis: Kişilerin hak ve özgürlüklerinin korunup, toplumdaki düzenin sağlanabilmesi için hukuk kuralları çerçevesinde güvenlik hizmeti sunmasıyla görevlidir.

   Öğretmen: Belirlenen eğitim hedeflerine uygun bir şekilde kişilere eğitim ve öğretim sunarak bilgi öğretmekle görevlidir.

   Bankacı: Banka müşterilerinin parasal varlıklarıyla ilgili işlem yapma ve bankadan satın aldığı hizmetleri yönetmekle görevli kişidir.

   Mühendis: Uzmanlık alanına göre sistemleri analiz ederek geliştirir ve değerlendirir. Makine mühendisi, tekstil mühendisi, maden mühendisi gibi birçok uzmanlık alanı vardır.

   Sanatçı: Meslek edinilen sanat dalında araç ve gereçleri kullanarak yeni ürünler meydana getiren kişilerdir. Ressamın boyaları kullanarak resim yapması, yazarın kalem ve kağıdı kullanarak kitap yazması gibi.

   Sporcu: Bedensel olarak aktif faaliyet göstererek görevini yerine getiren kişilerdir. Her spor dalı kendi alanında bir meslektir.

   Aşçı: Kafe, restoran ve otel gibi mekanların mutfaklarında yemek yapan kişilerdir.

   Mimar: Mimarlar eski yapıları restore eder ya da yeni inşa edilecek binaları tasarlar.

   Terzi: Tekstil ürünlerinde meydana gelen hasarları diker, onarır ya da en baştan giysiler tasarlayarak diker.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı

  Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü, kentlerdeki yapılı çevre ile doğal çevre arasındaki ilişkileri düzenleyerek, kamu yararına hizmet eden kentsel mekanları tasarlayacak bilgi ve donanıma sahip peyzaj mimarları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

  Son dönemde artan nüfus, kentleşme ve iklim değişikliği gibi küresel ölçekte ekolojik açıdan yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle, yapılı çevrenin sürdürülebilirlik eksenli kentsel tasarım araçları ile yenilenmesi ve düzenlemesi bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentsel mekânın kalitesinin artırılması, sağlıklı ve yaşanabilir kentler tasarlama, kentsel mekânda tarihi ve kültürel değerlerin korunarak canlandırılması, doğal kaynakların ve doğal mekanların koruma-kullanma dengesi içerisinde organizasyonu, kentsel peyzajın rejenerasyonu gibi; kent ve peyzaja ilişkin çeşitli ölçeklerdeki kentsel tasarım sorunlarının çözümü kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümünün temel araştırma ve tartışma konularını oluşturmaktadır.

  Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı; tasarım, planlama, mimarlık ve mühendislik gibi birçok disiplinin kesiştiği çoğul bir dile sahiptir. Bu çoğul yapı mezunlarımızın disiplinlerarası ortamlarda farklı uzmanlık alanları ile iş birliği içerisinde çalışmasını gerektirmektedir. 1. ve 4. sınıflarda mimarlık, içmimarlık ve endüstriyel tasarım bölümleri ile birlikte yürütülen ortak eğitim programı, bu bölümlerde çiftanadal ve yandal yapma imkânı sağlama yanında, mesleğin içerdiği interdisipliner ilişkileri öğrenciyken deneyimlemeye ve güncel tasarım sorunları üzerinde birlikte pratik yapabilmeye de olanak tanımaktadır.

  Tasarımı temel alan eğitim sürecimiz, teknik ve teorik dersler yanında iş birliği içinde olduğumuz yerel yönetimler, meslek profesyonellerinin katkıları, yaz stajı gibi olanaklarıyla sahada öğrenmeye yönelik bir modeli esas almaktadır. Mesleki eğitimi belediye ve özel sektör paydaşlarıyla kurduğumuz ilişkilerle hibritlediğimiz bu modelde, öğrencilerimize kent ölçeğinden bina ölçeğine kadar mekân tasarımı ve organizasyonu konularında gerçek sorunlar üzerinden çözüm geliştirebilmeyi öğretiyoruz. Bunun yanında mesleki alanda güncel teknolojik gelişmeleri yakalamak adına, sektörde kullanılan en güncel mimari yazılım araçlarını kullanabilme yetisine sahip öğrenciler mezun ediyoruz. İlk mezunlarını 2020-2021 akademik yılında vermiş olan bölümümüz; teknoloji, ekoloji ve disiplinlerarasılık eksenli kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı eğitiminde İstanbul ve Türkiye’de öncü olmayı hedeflemektedir.

  Öğrencilerimizi, gezegenine duyarlı, ekolojik okur yazarlığa hâkim, doğaya, tarihi ve kültürel çevreye saygılı, sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyen, yaratıcı ve yeniliklere açık, çağın gerektirdiği teknolojik bilgi ve yetenekleri yakalayabilen, entelektüel birikime sahip kentsel tasarımcı ve peyzaj mimarları olarak yetiştiriyoruz. 

  Yazı kaynağı : www.medipol.edu.tr

  Peyzaj Mimarı Nedir? Ne İş Yapar?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap