Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumuna ne ad verilir

  1 ziyaretçi

  bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumuna ne ad verilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Sesli Sözlük - bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik

  Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik Bulmaca anlamı

  Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik Bulmaca anlamı

  Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik bulmacada nedir?

  Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik nedir? Bulmacalarda, bulmacada, çengel bulmacada, kare bulmacada, bulmaca sorularında, bilmece sorularında, posta gazetesi bulmacalarında, posta gazetesi bulmaca çöz sözcük avı, zeka bulmacalarında sorulan Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik bulmaca sorusunun cevabı nedir?

  Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik nedir? Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik ne anlama gelmektedir?

  Çengel bulmaca veya kare bulmacalarında sorulan Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik bulmaca sorusunun açıklaması ASAYiŞ

  Arama kelimeleri

  Kare Bulmaca Nedir? Kare Bulmaca Nasıl Çözülür?

  Bulmaca denilince gazetelerdeki kare bulmacalar aklımıza gelmektedir. Çeşitli

  Kare bulmacada sorulan Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik bulmaca sorusuna ASAYiŞ cevabı verilebilir.

  Çengel Bulmaca Nedir? Çengel Bulmaca Nasıl Çözülür?

  Genellikle gazetelerin veya dergilerin bulmaca eklerinde verilen, sorulan soruya

  Cengel bulmacada sorulan Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumu, düzenlilik, güvenlik bulmaca sorusuna ASAYiŞ cevabı verilebilir.

  Çengel Bulmaca nasıl çözülür, Bulmaca, Bulmaca Çeşitleri, Bulmaca çöz, Bulmaca nasıl çözülür, Bulmaca nedir, Bulmaca sözlüğü, Bulmaca sözlüğü download, Bulmaca sözlüğü indir, Bulmaca sözlüğü pdf, Bulmaca yapma programı, Bulmaca yapmak, Bulmaca şekilleri, Bulmacalar, Kurumsal Eğitimler

  Yazı kaynağı : www.egitimler.info

  Kişi koruma notları

  Kişi koruma notları

  Aracın alt kısmını kontrol için ayna bulundurulmalıdır.

  Araçta yangın söndürme cihazı ile ilkyardım çantası bulundurulmalıdır.

  Araçlara alarm sistemi takılmalıdır.

  Özel araçlar site bölgesinde park edilirken kapılar ve camlar kapatılıp kilitlenmeli ve kilitlendiği kontrol edildikten sonra araç terk edilmelidir.

  Şehir içerisinde resmi veya kontrollü park yerlerine park edilmelidir,

  Araç kilit sistemleri uzaktan komutalı olmalıdır.

  KORUMA EKİBİ ŞÖFÖRÜNÜN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Koruma ekip şoförleri bir tehlike ile karşılaştıklarında tuzaklara düşmeden kaçabilecek kabiliyette olmalıdır. Kaçış için aşağıdaki hareketleri yapabilmelidir.

  c- Araçla ileriye yol alırken bir barikatla karşılaşıldığında aracın hızı yavaşlatılır küçük vitese alınır. Küçük viteste gaza basıp aracın hızı arttırılırken ayak gazdan çekip Bu arada el freni de çekilir. Aynı anda direksiyon tam sağa veya sola çevrilerek ara; dönmesi sağlanır. Dönüşten sonra hız beklemeden hızla uzaklaşılır

  90 derece dönüş tekniği

  ARAÇLI DÜZENLER

  Önemli kişilere yapılan saldırıların çoğu araçla seyir halinde veya araçtan inip binerken yapılmaktadır. Bu saldırılar ateşli silahlarla, patlayıcı maddelerle yapıldığı gibi bazen kaçırma şeklinde de olmaktadır. Koruma düzeninde bu tür saldrılara yönelik olarak çok sıkı tedbirler alınması gerekmektedir. Özellikle yaya korumadan araçlı korumaya, araçlı korumadan yaya korumaya geçiş çok önemlidir. Bu esnada birçok zafiyet doğmaktadır.

  KONVIY DÜZENLERİ

  TEK ARAÇLI KONVOY

  Dikkati çekmemek amacıyla veya tehdit derecesi az kişiler için uygulanır. Bu konvoyda; sadece önemli kişi aracı, bir şoför ve bir koruma görevlisi bulunur

  İKİ ARAÇLI KONVOY

  Az veya orta dereceli tehdit durumlannda kullanilir. Bu standart konvoy duzenidir ve sunlan kapsar;

  Yüksek tehlike düzeyli ve dikkati üzerine çekecek koruma görevlerinde uygulanır. Bu düzende;

  KLAVUZ ARABA

  Öncü Araç mahalli zabıtaya aittir. Bu araca bir koruma verilebilir. Konvoydan belli bir mesafe önde bulunur ve güvenlik tedbirlerini ve muhtemel tehlikeyi tetkik eder.

  BAŞTAKİ GÜVENLİK ARACI

  Konvoy öncü koruma aracını takip eder. Bu araç konvoyun süratini, kalabalık içindeki gerekli manevrayı ayarlar. Korumalar yaya yürüyorlarsa hızını ona göre ayarlar önemli kişinin halk tarafından görülebileceği bir hızda ilerlemelidir. Bu araçta mahalli zabıtadan bir yetkilinin bulunmasında fayda vardır.

  MAKAM ARACI

  Önemli kişi aracı öncü koruma aracını gerektiğinde konvoydan çıkabilecek bir mesafeden takip etmelidir. Önemli kişi aracındaki koruma amiri öncü koruma aracına gerektiğinde hız konusunda uyarıda bulanabilir.

  KADRO ARACI

  Arka koruma aracında bütün koruma donanımı ve koruma görevlileri bulunur. Bu araç önemli kişi aracını belli bir mesafeden takip eder.

  MOTOSiKLETLER VE AMBULANS

  Konvoyun önemine göre motosikletler kullanılabilir.

  Motosikletler acil durumlar hariç önemli kişinin aracından belli mesafede bulunmalıdır. Konvoyun arkasında bir ambulans bulundurulmalıdır.

  GÖREVLİLERİN POZİSYONU

  Korumadan sorumlu koordinatör veya genel sekreter, önemli kişi aracında sağ önde oturur. Önemli kişi sağ arka koltukta yer alır. Koruma aracında ise sağ önde oturan koruma personeli korumadan ikinci derece sorumlu kişidir ve Araçlı Koruma Tim Amiri'dir. Sağ arkadaki iki numaralı ve sol arkadaki üç numaralı personel ise araçlı koruma ekibinin timini oluşturur.

  ARAÇLARA BİNME-İNME

  İniş ve biniş anında ayağınız çaprazlama atmayınız, inerken yere ilk değecek ayağınız kapıdan taraftaki ayağınız olmalıdır. Binerken ise ilk atllacak adım içte kalacak ayağınız olmalıdır.

  ARAÇLI İNTİKALLERDE ALINACAK TEDBİRLER

  KONVOYLAR

  A- TEK ARAÇLI KORUMA

  Bu konvoyda; Sadece önemli kişi aracı, önemli kişi, bir şoför ve bir koruma görevlisi bulunur. Koruma görevlileri aracın önünde oturur. Tüm koruma sorumluluğu tek koruma görevlisindedir.

  B- İKİ ARAÇLI KORUMA

  Önemli kişi otosu ve iki adet takip aracından oluşur.

  Ekip amiri veya koruma amiri önemli kişi otosundadır.

  Koruma araçları duruma göre önemli kişi aracının önünde hareket eder.

  Dış Çember,

  Orta Çember,

  İç çemberden meydana gelir.

  BU DÜZENLER KALABALIK YÖNETİMİ DERSİNDE DAHA DETAYLI İNCELENMEKTEDİR.

  Korunan personele bir saldırı teşebbüsü olduğunda 4 önemli husus korumalara rehberlik etmektedir. Bu dört aşama sırasıyla beklemeden uygulanır.

  TEHLİKEYi DEĞERLENDİRÖncelikle tehlikenin ne tür bir tehlike olduğu tespit edilir. Bunlar; silah, cisim, şahıs, patlayıcı madde gibi şeyler olabilir.

  SESLE İKAZ : Tehlikeyi ilk gören veya görenler tehlikenin nereden geldiğini ve cinsini, timin diğer elemanlarına bildirmek amacıyla ve mümkün olduğunca yüksek sesle ikaz ederler. Sesle ikazda saat metodu kullanılır.

  ETKİSİZ HALE GETİRMETehlikeyi ilk gören kişi tehlikeyi bertaraf eder. Bunun icin “Kolların Erişebileceği Prensibini kullanır. Koruma, tehlike 0-5m de ise, silahını kullanmaktan çok vücudunu kullanarak tehlikeyi bertaraf etmelidir. 5m.den uzakta ise yakın koruma personeli, silahla bertaraf etmeye çalışır veya bundan daha önemlisi

  korunan şahsı tahliye eder.

  Patlayıcı maddeyi ilk gören sesle ikazı yapar.

  Koruma tim lideri, korunan şahsın üzerinde diğerleri korunan şahsın yanında olmak kaydıyla personel tam siper yapar. En gerideki personel sırt üstü yatarak silahını çeker ve olası başka bir tehlikeye karşı emniyete alır. Herkes yüksek sesle yediye kadar sayar ve bomba patlasa da patlamasa da şimdi diye bağırarak hızla bölgeden uzaklaşılır.

  CİSiM : Bu sınıfa korunan şahsa atlılabilecek yumurta, domates, tuğla, taş gibi maddeler girer. Bu maddeleri gören kişi tarafından sesle ikaz yapılır. Gören kişi veya cisme yakın ilk kişi atılan cismi havada perdeler ve cismin korunan şahsa ulaşmadan yere düşürülmesini sağlar.

  KALABALIKLARDA KORUMA

  Kalabalıklarda koruma, kalabalığın büyüklüğüne ve psikolojik yapısına uygun olarak yukarıda bahsedilen düzenlerden birisi ile korunur.

  Kalabalık büyük ve psikolojik olarak saldırgan bir yapıda ise daha çok koruma personeli görevlendirilir.

  YAYA YÜRÜYÜŞTE ÖNLEMLER

  Mümkün olduğunca bilmediğiniz ve tanımadığınız bir çevrede dolaşmayın.

  Evden çıkmadan önce çıkış kapısını ve yolunu pencereden veya apartman çıkış kapısından dışarıya çıkmadan gözlemleyin, çevrede sizin çıkışınızı veya binayı gözetleyen kişi bulunup bulunmadığını kontrol edin. (Özellikle maske mazeret oluşturabilecek durak, biletçi, seyyar satıcı, büfe yanları, cadde karşısında kahve, lokanta vs.)

  Sokak ve caddelerde bulunan çöp toplama yerlerinden

  ve çöp kutularından uzak bulunmaya özen gösterin.

  Cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça yalnız dolaşmayın

  Kavga ve suni kalabalıklara girmeyin, karışmayın.

  Çıkışı olmayan ıssız cadde ve sokaklarda dolaşmayın.

  Dinlenmek amacıyla oturduğunuz park, lokanta, kahve gibi yerlerde arkanızda kimsenin olmadığı yerleri tercih edin, arkanızı duvara dönün, giriş kapısını ve dışarıyı gözetim altında bulundurun.

  Taksiye binerken sokakta üçüncü veya daha sonra gelen taksileri tercih edin.

  Otobüslere ilk önce binin, mümkünse en son inmeyi tercih edin.

  Tren ve otobüse kalkarken binin.

  Yakın koruma düzeni

  Yakın Koruma Ekip Amiri

  Yakın koruma görevlileri

  Şoförlerden oluşur.

  Çevrede sizin çıkışınızı veya binayı gözetleyen şahıs bulunup bulunmadığını kontrol edin. (Özellikle maske mazeret oluşturabilecek durak, biletçi, seyyar satıcı, büfe yanlarında, cadde karşısında kahve, lokanta vb.)

  Sokak ve caddelerde bulunan çöp toplama yerlerinden ve çöp kutularından uzak bulunmaya özen gösterin.

  Cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça yalnız dolaşmayın.

  Yazı kaynağı : www.manavgatozelguvenlik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap