Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir yerin temiz olması en güzel süs ve gösteriştir

  1 ziyaretçi

  bir yerin temiz olması en güzel süs ve gösteriştir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Temizlik İle İlgili Atasözleri, Deyimler Ve Anlamları Nelerdir?

  Oku Kompozisyon Örnekleri

  “Bir Yerin Temiz Olması En Güzel Süs ve Gösteriştir.” Sözü  Ne Anlama Gelmektedir?


  Bir yerin temiz olması için çok pahalı eşyalara gereksinim yoktur. Bir yerin temiz olması o yerin en büyük süsü ve gösterişidir. Çünkü temizliğin olduğu yerde başka bir şeye gerek yoktur. İki kanepe, bir sandalye, bir yatak bile bir evi gayet de güzel ve gösterişli hale getirebilir. Önemli olan o evin pislikten arındırılmasıdır. 


  Kimi insanlar vardır ki evlerinde her şeyi olduğu halde evlerini temizlemeye üşenirler ve o güzelim evi çöp eve çevirirler. Kimi insanlar da vardır ki evlerinde çok az eşyası vardır ama o evi tertemiz yapar ve o eve bakmaya kıyamazsınız. Yani bir evi ev yapan o ev sahibinin işini iyi yapması, evini tertemiz tutmasıdır. En güzel gösteriş temizliktir. Yeter ki temizlik olsun yeter ki çalışma olsun hiçbir yer kirli kalmaz ve her insan o temiz eve girmek ve orada oturmak ister. Kirli evlere ise kimse girmek istemez.


   Bundan dolayı oturduğumuz ev ne kadar küçük olursa olsun, eşyalarımız ne kadar az olursa o yeri temizlemeliyiz ve çöp ev olmaktan kurtarmalıyız. Kendisine saygısı olan, kendisini ve ailesini düşünen insan da yaşadığı yeri temiz tutar ve o kimseye başkaları da pasaklı diyemez. Temizlik en güzel gösteriş ve en güzel süstür elbette.

  Yazı kaynağı : kompozisyonorneklerim.blogspot.com

  Temizlikle İlgili Atasözleri – En Çok Kullanılan, Nasihat Niteliğinde, Temizlikle İlgili Atasözleri ve Anlamları

  TEMİZLİKLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE DEYİMLER

  TEMİZLİKLE İLGİLİ ATASÖZLERİ

  Temizlik imandandır.

  Akan su yosun (pislik) tutmaz.

  Güneş giren eve doktor girmez.

  Temiz bir çevre istiyorsan, önce kendi kapının önünü süpür.

  Aslan yattığı yerden belli olur.

  Evini temiz tut misafir gelebilir kendini temiz tut Azrail gelebilir.

  Vücudunu kirden, ağzını küfürden, kalbini kibirden koru.

  Temiz bir vicdan kadar yumuşak yastık yoktur.

  İnsanı elbisesine göre karşılarlar, bilgisine göre ağırlarlar.

  Tüccarın malı temiz olsa yol üzerinde kendisi yer.

  Temiz avlu evin süsüdür.

  Kan dökenin kanı temiz kalmaz.

  Su akmayınca durulmaz.

  Temiz iş altı ayda çıkar.

  Devamlı akan su yatağını ve kendini temiz tutar.

  Temiz elleri olan insanların da kirli düşünceleri vardır.

  Güneş girmeyen eve doktor girer.

  Temiz hava farklı kokar.

  Sağlık varlıktan yeğdir.

  Temizlik ailede başlar.

  TEMİZLİKLE İLGİLİ DEYİMLER

  Bαl dökülse yala,

  Silip süpürmek,

  Tozunu αlmαk,

  Toz bırαkmαmαk,

  Temiz iş

  Sütten çıkmış ak kaşık gibi olmak

  Kendini (birini) temize çıkarmak (çıkartmak)

  Temize çekmek

  Temize havale etmek

  Yazı kaynağı : www.kissatadinda.com

  Kompozisyon Örnekleri

  “Bir Yerin Temiz Olması En Güzel Süs ve Gösteriştir.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?


  Temiz olmak için su ve sabun yeterlidir der büyüklerimiz. Hele bir de temiz bir bez parçası varsa insan temizlik yapmaya doyamaz. Özellikle de temizlik yapmayı çok seven insanlar her yer temiz olunca mutlu olurlar ve kirli olan yerlerde fazla durmak istemezler. Çünkü onların ruhunun gıdası temizliktir. Temizlik olunca, temiz kokular gelince ve her yer pırıl pırıl olunca insanın ruhu aydınlanır ve insan mutlu olur.


  Dinimiz de temizlik imandandır diyerek temizliğin ne denli önemli olduğunu ifade etmiştir. Bir yerin temiz olması en büyük süs ve gösteriştir. Çünkü temiz bir yere girdiğimiz zaman oradaki temizliğe, parlaklığa gözümüz kayar ve kendimizi iyi hissederiz. Bir insanın fazla eşyası olmayabilir. Evinde çok az bir eşyası olabilir ama o ev tertemiz haldeyse ve her yer mis gibi kokuyorsa işte bu en büyük süs ve gösteriş olur. Öyle aileler vardır ki evlerine girmeye kıyamazsınız. O ailelerin evlerinde fazla eşyası yoktur. 


  Maddi açıdan iyi durumda da değillerdir ama evlerine girince huzur bulursunuz. Çünkü o evde temizlik vardır, parlaklık vardır ve bu da insanda olumlu duyguların oluşmasını sağlar. İşte oradaki temizlikte eve yakışan en önemli süs ve gösteriş olur. Bunun için evimizi her zaman temiz tutmalıyız. Temizliğe önem veren insanları örnek almalıyız ve pislik içinde yaşamamak için en büyük gösterişin temizlik olduğunu unutmamalıyız.


  Evinizde her türlü eşya olduğu halde, elinizde her türlü temizlik eşyaları olduğu halde evinizi temiz tutmuyorsanız bu sizin kendinize verdiğiniz değer ile ilgilidir. İçinizde yaşadığınız ortamı temiz tutmuyorsanız içinizde temiz değildir ve mutlu olamazsınız. İnsan temiz olan yeri görünce yaşamak ister. Çünkü temizlik her yerin en önemli gösterişi ve güzelliğidir. Temiz olan yerler daima ilgi çeker ve herkes temiz ortamda yaşamak ister.

  Yazı kaynağı : www.kompozisyonornekleri.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap