Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz kuruluğu nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  boğaz kuruluğu nasıl geçer Ne90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir? Boğaz kuruluğu yutkunma zorluğu neden olur ve nasıl geçer?

  Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir? Boğaz kuruluğu yutkunma zorluğu neden olur ve nasıl geçer?

  Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurunuz.

  Boğaz kuruluğu, genellikle tükürük bezlerinin yetersiz çalışması sonucunda meydana gelmektedir. Tükürüğün vücuttaki görevi, yiyecek artıklarını gidermek ve ağız sağlığını korumaktadır. Bu nedenle, tükürük üretimi yetersiz olan bir kişide ilerleyen dönemlerde diş çürümesi ve diş kayıpları da görülmektedir. Yani bu kuruluk, göz ardı edilemeyecek bir problemdir.

   Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

  Boğaz kuruluğu hafif seyrediyorsa; su tüketiminin artırılması, ortamın nemlendirilmesi ve boğazın dinlendirilmesi ile rahatlıkla geçirilebilmektedir. Boğaz kuruluğunun altında yatan sebepler arasında en sık rastlananı bu bölgenin susuz kalmasıdır.

  Su, meyve çayları ve çorba gibi sıcak içecekler boğazı nemlendirerek kuruluğun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Çok fazla konuşmamak ve yutkunurken nazik olmak da, boğaz kaslarını dinlendiren hareketler arasındadır.

  Boğaz kuruluğu ve yutkunma zorluğu için evde uygulanabilecek yöntemler ancak hafif şiddetteki rahatsızlıklar üzerinde etkili olmaktadır. Alerji, soğuk algınlığı gibi nedenlerle bir haftayı geçen boğaz kuruluğu için mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

   Boğaz Kuruluğu, Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

  Boğaz kuruluğu ve yutkunma zorluğuna sebep olabilecek farklı etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler kuruluğun ne zaman ve ne kadar hissedildiğine göre değişmektedir. Buna göre, sabah uykudan kalkınca hissedilen kuruluğun sebebi, uyurken ağızdan nefes almaktır.

  Uyku pozisyonu ya da burun tıkanıklığı ağızdan nefes almayı zorunlu hale getirmektedir. Uykudan uyanınca içilen birkaç yudum su ile bu problem rahatlıkla giderilebilmektedir. Ancak, bu kadar kolay çözülemeyen kuruluk problemleri ile de karşılaşılmaktadır.

  Bazı alerji türleri, soğuk algınlığı ve tükürük bezlerinin yeterli çalışmaması boğaz kuruluğu yaratan ciddi problemlerdir. Toz, küf, duman, polen ve hayvan döküntüsü; alerji kaynaklı kuruluklara neden olmaktadır. Alerji ve soğuk algınlığında, boğaz kuruluğuna burun akıntısı da eşlik etmektedir.

   Boğaz kuruluğu, Yutkunma Zorluğu Nasıl Geçer?

  Boğaz kuruluğu, şiddetine göre evde hazırlanabilecek kolay tarifler sayesinde hafifletilebilmektedir. Ihlamur, salep, ballı limonlu su ve tuzlu su gargarası bu kuruluğa oldukça iyi gelmektedir. Ihlamur ve salep gibi sıcak içecekler, boğaza istediği sıcaklık ve nemi verdiği için hissedilen kuruluğun azalmasını sağlamaktadır. Evde bulunan meyve çayları da bunlarla aynı işlevi görmektedir. Boğaz kuruluğu için hazırlanabilecek alternatif tarifler aşağıda listelenmiştir.

   Zencefil

  Zencefil içerisinde yer alan gingerol, tükürük bezlerini uyararak boğaz kuruluğunu gidermektedir. Buna göre, 1 yemek kaşığı zencefil rendesi ile 1 bardak kaynamış su karıştırılarak bekletilmektedir. 15 dakika dinlendirilen zencefil, içilmeye hazır hale gelmektedir. Zencefil suyundan daha iyi bir sonuç alabilmek için, yudumların ağızda çalkalayarak içilmesi gerekmektedir. Boğaz kuruluğu geçene kadar, günde 2 bardak zencefil suyu içilebilmektedir.

   Papatya Çayı

  Doğal ürünlerle hazırlanan papatya çayı, ağız ve boğaz kurulukları için oldukça iyi bir çözüm yoludur. Papatya hem ağzı nemlendirme hem de tükürükteki pH dengesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Böylece ağız ve boğaz çevresinde kuruyan tüm hücreler nemlenmekte ve eski ıslak formuna geri dönmektedir.

  Papatya çayı için gerekli malzemeler; 1 çay kaşığı papatya ve 1 su bardağı sudur. 1 çay kaşığı papatya yaklaşık 5 grama karşılık gelmektedir. Tarifin hazırlanışı ise önceden kaynayan suya papatyayı atıp, demlenene kadar beklemektir. Papatya çayı kuruluk ve yutkunma problemleri giderilene kadar günde 3 bardak tüketilebilmektedir.

  Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer, Neden Olur?

  Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer, Neden Olur?

  Boğaz kuruluğu, yutkunurken ve nefes alışverişi esnasında boğazda iğne batmış hissinin oluşması olarak tanımlanır. Genellikle kuru ve nemsiz ortamlarda meydana gelen bu rahatsızlık, soğuk kış aylarında gelişen üst solunum yolu enfeksiyonları ile de ilişkilendirilebilir. Boğaz kuruluğu, dönemsel olarak öksürük krizlerine sebep olabilir. Ne kadar basit bir problem olarak görülse de hayat kalitesini düşürür. Bu sebeple zamanında önlem alınmalı, belirtiler gözlemlendiğinde yutkunma zorluğuna sebep olmadan gerekli takviyeler alınmalıdır. Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir? Boğaz kuruluğu neden olur ve nasıl geçer? İşte konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtları…

  BOĞAZ KURULUĞUNA NE İYİ GELİR?

  Boğaz kuruluğu, soğuk algınlığı, reflü, farenjit gibi hastalıklardan kaynaklıyorsa sorunun çözümü için öncelikle bu hastalıklara yönelik tedavi uygulanması gerekir. Bunun haricinde çevresel etmenlere ve birtakım zararlı alışkanlıklara bağlı olarak gelişen boğaz kuruluğu probleminin giderilmesi için evde hazırlanması mümkün kolay tarifler mevcuttur. Ihlamur, ballı limonsu su gibi içeceklerin, tuzlu su gargarasının boğaz kuruluğuna iyi geldiği bilinmektedir. Boğaz kuruluğu evde tedavi ile nasıl geçer? Boğaz kuruluğuna iyi gelen, evde hazırlanabilecek alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  BOĞAZ KURULUĞU NASIL GEÇER?

  Boğaz kuruluğu tedavisine başlamadan önce problemin temel sebebi belirlenerek ona göre bir tedavi programı uygulanır. Alerji, reflü, farenjit, nezle gibi hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkan boğaz kuruluğunun tedavi yöntemleri de farklıdır. Fakat yanlış nefes alıp verme, sağlıksız beslenme gibi sebeplerden dolayı varlık gösteren boğaz kuruluğunun tedavisi de birkaç basit yöntemle mümkündür. İlk aşamada günlük su miktarı en az 2 litreye çıkarılmalı, taze meyve sebze tüketmek, abur cubur ve sigara tüketiminden uzak durmak edinilmesi gereken diğer alışkanlıklardır. Bunların haricinden "Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir?" başlığında bahsi geçen maddelerin uygulanması da boğaz kuruluğu probleminin önüne geçmek için yeterli olacaktır.

  BOĞAZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

  Boğaz kuruluğunun ilk ve temel nedeni, doğru nefes alışverişi yapmamaktır. Aynı zamanda az su içme alışkanlığı da boğaz kuruluğunun temel ve en sık görülen nedenlerinden bir tanesidir. Reflü, farenjit gibi hastalıklar boğaz kuruluğuna sebep olabilir. Bununla birlikte kanser tedavisi gören hastalarda kemoterapi ve ışın tedavisi etkilerine bağlı olarak boğaz kuruluğu görülmesi mümkündür. Boğaz kuruluğuna neden olan durumlar ve hastalıklar aşağıdaki gibi listelenebilir:

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğaz Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Geçer? | Strepsils

  Bize Ulaşın

  0800 211 8112 
  (yalnızca sabit hatlardan aranabilir)

  Yazı kaynağı : www.strepsilsherbal.com

  Boğaz Kuruluğu Nedenleri | Colgate®

  Boğaz Kuruluğu Nedenleri | Colgate®

  Kuru, gıdıklayıcı bir boğazdan daha rahatsız edici bir şey var mı? Sıvı kaybı, alerji, soğuk algınlığı ve ağız açık halde uyumak; bunların hepsi boğaz kuruluğuna ve rahatsızlığına yol açabilir. Aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurarak boğaz kuruluğundan nasıl kurtulacağınızı öğrenip, kendinize bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

  Sıvı Kaybı ve Boğaz Kuruluğu

  Tükürük çoğunlukla sudan oluşur, bu yüzden susuz kaldığınızda tükürüğünüz kalın ve yapış yapış olabilir. Vücudunuzun suyu azalırsa tükürük, ağzınızı veya boğazınızı yeterince nemlendiremeyebilir.

  Harvard Health Publishing, normal bir insanın günde 4-6 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu miktardan daha az su içiyorsanız, içtiğiniz miktarı arttırmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, böbreğinizi, karaciğeri, kalbi veya tiroidinizi etkileyen herhangi bir hastalığınız varsa ya da suyu tutacak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, su tüketiminizi önemli oranda değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

  Alerjiler ve Boğaz Kuruluğu

  Saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit, toz, küf ya da hayvan döküntüsüne karşı alerjik reaksiyonlar, boğaz kuruluğu hissine sebep olabilir. Harvard Healt Publishing’e göre, vücudunuzun hassas olduğu partiküller burnunuzdan girdiğinde, mukus salgısı artar ve burun boşluğunuz şişer. Bu durum burun akması ya da tıkanmasının yanında boğazda kuruluk, kaşınma veya acıma da yaratabilir.

  Duman ve havadaki diğer tahriş edici maddeler, alerjiniz olmasa bile aynı etkiyi gösterebilir. Asthma and Allergy Foundation of America, alerjik rinit hastalarına, reçeteli ya da reçetesiz antihistaminik (alerjiye karşı) ya da dekonjestan (açıcı) ilaçlar kullanarak alerji belirtilerini gidermeyi ve boğazdaki kuruluğu yok etmelerini önermektedir.

  Soğuk Algınlığı ve Boğaz Kuruluğu

  Boğaz kuruluğu şifayı kaptığınızın bir işareti olabilir mi? University of Rochester Medical Center’ın soğuk algınlığının belirtileri listesinde boğazdaki gıcık ve kaşıntı hissini de  bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi diğer belirtiler arasında akan veya tıkalı burun, hapşırık, ateş, sulanan gözler ve öksürük bulunur.

  Reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarının alınması belirtileri azaltabilir. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak, bolca dinlenmek ve bol su içmek de soğuk algınlığının tedavisinde işe yarayabilir. Yüksek ateş, şiddetli öksürük veya haftalarca süren yorgunluk gibi grip belirtileriniz varsa yaşarsanız doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

  Boğaz Kuruluğu ile Uyanma

  Boğazınız sabahları kuruysa ancak etkisi gün içinde kayboluyorsa, belki de uyurken ağzınızdan nefes aldığınız içindir. Burun tıkanıklığı veya sırtüstü uyku, burnunuzdan geceleri kolayca nefes almanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle nefes almak için doğal olarak ağzınızı kullanıyor olabilirsiniz. Sabahları bir bardak su içmek boğazınızı daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

  Ayrıca, uyandıktan sonra boğaz kuruluğu görülmesi uyku apnesi belirtisi de olabilir. Massachusetts Eye and Ear Infirmary uyku apnesini, bireylerin gece boyunca nefes almalarındaki duraklama veya oldukça düşük seviyede nefes almaları olarak tanımlamaktadır. Uyku apnesi hastaları aynı zamanda yüksek sesle horlarlar, uykularında nefesleri kesilir veya nefesleri daralır ve uykuları bölündüğü için gün içinde yorgun hissederler. Türkiye'de, resmi verilere göre 1,5 milyon uyku apnesi sendromuna sahip kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden birisi olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak yöntemler önerebilecekleri için bir doktora görünün.

  Ağız ve Boğaz Kuruluğu

  Tükürük bezleriniz yeterince tükürük üretmediğinde hem ağız hem de boğaz kuruluğu hissedebilirsiniz. Bu kuruluk, diş çürümesi riskini artırır, çünkü tükürük yiyecek artıklarını temizler ve dişlerinizi yiyecek ve içecek asitlerinden korur. Ara sıra ağız ve boğaz kuruluğu yaşıyorsanız, su yudumlamak, şekersiz sakız çiğnemek, şekersiz draje emmek ve evi nemlendirmek gibi doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

  Boğaz kuruluğundan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için öncelikle soruna neyin sebep olduğunu tespit etmeniz gerekir. Çözüm çoğu zaman, daha fazla su içilmesi kadar basit olabilir. Bununla birlikte, boğaz kuruluğunuz tıbbi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor da olabilir, bu nedenle başka endişe verici belirtiler yaşarsanız doktorunuza başvurun ve ağız sağlığınızı değerlendirmesi için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.colgate.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap