Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğazımda balgam var yutkunuyorum gitmiyor

  1 ziyaretçi

  boğazımda balgam var yutkunuyorum gitmiyor Ne90'dan bulabilirsiniz

  Boğazda Doluluk Hissi Ve Balgam Neden Olur, Nasıl Geçer?

  Boğazda Doluluk Hissi Ve Balgam Neden Olur, Nasıl Geçer?

  Belli başlı belirtileri ile beraber boğazda doluluk hissi veya balgam oluşur. Bu doğrultuda yanma ve tahrişe sebep olan hastalık için, mutlaka uzman doktor kontrolünde tedavi gerçekleşmesi gerekir. Tabii bununla beraber bireysel olarak ele alınacak bazı küçük çaplı çözüm yöntemleri de olduğunu ifade etmek mümkün.

  Boğazda Doluluk Hissi ve Balgam Neden Olur?

  Genel olarak boğazda doluluk hissi çoğunlukla asit reflüsü üzerinden meydana gelir. Aynı zamanda GÖRH hastalığı üzerinde de yaşanan bir durum olarak ön plana çıkar. Bu konuda yanma ya da tahriş boğaz bölgesinde oluşur ve bu belirtiler ile beraber etkisini gösterir. Mide kaynaklı olan bir rahatsızlık olması ile beraber, bu rahatsızlıklar kişinin günlük yaşamına olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda vaktinde tedavi edilmez ise birtakım sorunlar meydana getirdiğini ifade etmek gerekir.

  Boğazda Doluluk Hissi ve Balgam Nasıl Geçer? 

  Öncelikle uzman bir doktor kontrolünde teşhis ve tetkik yapılması en önemli husustur. Böylece balgam söktürücü ve öksürük kesici ilaçlar üzerine tedavi ele alınır. Tabii bununla beraber bireysel olarak birçok farklı yöntem bu konuda ön plana çıkar.

   - Bol bol su içmek

   - Duş alırken 5 ya da 10 dakika boyunca buhardan yararlanmak

   - Nane ve okaliptüs yağını karıştırmak suretiyle koklamak

   - Bir bardak ılık su içerisine 1 yemek kaşığı limon karıştırmak suretiyle tüketmek

  Bu şekilde öne çıkan unsurlar düzenli olarak değerlendirilebilir. Böylece ilgili bölgede yumuşamaz sağlanır ve doktorun verdiği ilaçlar çok daha etkili olarak kullanılır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Balgama Ne İyi Gelir, Nasıl Atılır?

  Balgama Ne İyi Gelir, Nasıl Atılır?

  Doğal Yolla Balgam Nasıl Sökülür?

  Solunum yolları ile ilgili bir hastalığınız olduğunda öksürük gelişebilir. Bu da beraberinde balgamı getirebilir. Balgam boğazınızda ya da ciğerlerinizde olabilir. Solunum yollarınızda biriken ve tiksinti uyandıran balgamın neden olduğunu merak edebilirsiniz. Bu yazıda “balgam neden olur?” ve “balgama ne iyi gelir?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  Balgam Nedir?

  Balgam, özellikle ciğerlerinizden öksürdüğünüzde gelen, içeriğinde çoğunlukla su, tuz ve antikorlar olan jölemsi bir sıvıdır. Burundan gelen mukus (sümük olarak bilinir) ile karşılaştırıldığında balgam, daha kalın ve yapışkan bir görünüme sahiptir. Her nefes alışınızda aslında toz, alerjen, kalıntı ve virüsleri vücudunuza çekmiş olursunuz. Hava yollarınızdaki balgamın amacı, bu maddelerin her birini hapsetmektir. Sonra bu mukus, alt solunum yolları olan soluk borusu, bronşlar ve akciğerlerden atılır. Aslında bu yapışkan madde, mikropları ciğerlerinizden uzak tutmaya çalışır.

  Boğazda oluşan mukus ile balgam, birbirlerinin yerine kullanılsa da aynı şey değildir. Sıvı daha inceyse, burun ve sinüslerden geliyorsa bu mukustur. Boğazınızdaki sıvı, daha kalın ve daha yapışkansa bu balgamdır.

  Balgam Neden Olur?

  Vücudun belirli bir miktarda ihtiyaç duyduğu bu yapışkan sıvının aşırı üretilmesinin bazı nedenleri vardır. Bunlardan en yaygın neden; soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepkidir. Bağışıklığınız, soğuk algınlığı ile savaşırken daha fazla mukus üretir. Bazen de alerjik bir reaksiyon veya solunum yollarındaki bir tahriş sebebiyle balgam oluşur. Bunların da yaygın olarak nedenleri sigara içmek ve alerjenleri solumaktır. Astım hastaları, öksürmekten daha çok balgam çıkarırlar. Bu ciddi bir duruma işaret edebilir. Balgam, ciğerlerin üzerinde bulunan küçük tüycükler sayesinde maddeleri ciğerlerden uzaklaştırmak için hareket eder. Yapışkan madde, yukarı doğru çıkar ve boğaz balgamına dönüşür. Buna mukosiliyer temizleme denir.

  Boğazınızda her sabah balgam olduğunu hissedebilirsiniz. Gece boyunca daha az hareket etmeniz ve uyku pozisyonu almanız halinde balgam, boğazınızda ve ciğerlerinizde birikebilir. Sabah, hareket etmeye başladığınızda o da dağılır ve hareket etmeye başlar. Gece boyunca biriken balgamı, vücut öksürerek dışarı atmak ister. Aşırı alkol alımı da balgama neden olabilir. Ciğerler, günde yaklaşık 100 mililitre mukus üretir ama bu fark edilmez. Bunun fark edildiği zamanlar genellikle hastalık dönemleridir.

  Balgam yeşil ya da sarı renkliyse bu, enfeksiyon olduğunun işaretidir. Bu renk, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin ürettiği enzimden kaynaklanır. Kalın balgam, bir haftadan uzun süre devam ederse bu, viral enfeksiyonun bakteriyel bir enfeksiyona döndüğünün göstergesidir. Sinüs enfeksiyonları, zatürre ve bronşit gibi durumlarda bu rengi alır.

  Balgam şeffaf, açık renkteyse bu, basit soğuk algınlığı ya da alerjik rinit gibi alerjilerin neden olduğu bir balgamdır. Çünkü alerjiler, mukus zarlarını histamin üretmesi için tetikler ve bu da hücrelerin daha fazla mukus üretmesine neden olur. Anti-histamin ilaçlar almak bu balgam üretimini durdurabilir.

  Uzun süreli balgam oluşma durumu bazı hastalıklar nedeniyle görülür. Bunlar; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz ve astım gibi hastalıklardır.

  Balgam kahverengi bir görünüme sahipse bu, bakteriyel zatürre, KOAH, kistik fibroz gibi hastalıkların apse yapmasından kaynaklanır.

  Balgam beyaz renkli ise bu, viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenir,  bakteriyel bir enfeksiyona dönüşürse sarı ve yeşil renk alabilir. Kalp yetmezliği, kronik reflü, KOAH gibi sebepler bu balgama neden olabilir.

  Siyah renkli balgam ise kömür, is gibi şeylerin solunmasıyla oluşur. Sigara nedeniyle de karşılaşılır. Bazen kistik fibroz hastaları ve kömür işçilerinde görülür.

  Balgam kırmızı veya pembe renkteyse bu tıbbi olarak değerlendirilmelidir. Verem (tüberküloz), kalp yetmezliği, zatürre, pulmoner emboli (akciğerdeki kan pıhtıları) ve akciğer kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilir.

  Kahverengi, pembe/kırmızı ve siyah renkli balgam görülürse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Üstelik kilo kaybı, yorgunluk ve öksürük eşlik ediyorsa acilen doktora danışılmalıdır. Balgamınız kalınsa ve düzelmiyorsa, ateşiniz 38 derecenin üzerindeyse yine doktora gidilmelidir.

  Balgama Ne İyi Gelir?

  “Balgam nasıl geçer?” diye düşünüyorsanız, balgam iyi gelen birkaç basit öneriyi uygulayabilirsiniz. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  Balgam Nasıl Atılır?

  Balgamı atmanız için burnunuzdan destek alabilirsiniz. Ağzınızı kapatıp burnunuzdan nefes alın. Dil ve boğaz kaslarınız ile fazla balgamı tutabilirsiniz. Havayı ve tükürüğü ileri doğru iterken dilinizde bir U şekli oluşturun ve balgamı lavaboya tükürün.

  Doğal Yolla Balgam Nasıl Sökülür?

  Doğal yollarla balgam sökülmesi için esansiyel yağlardan yararlanabilirsiniz. Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuvar olabilen bu yağlar, sinüslerde rahatlama sağlayabilir. Uçucu yağı suya damlatarak buhar banyosu yapabilir ya da göğsünüze sürebilirsiniz. Tıkanıklığa yardımcı olabilecek bazı bitkisel yağlar şunlardır:

  Ancak bu uçucu yağları kullanmadan önce mutlaka doktora sorun. Su içmenin yanında su ile gargara yapmak da balgam söktürebilir. Yine tuzlu su ile gargara yapmak balgamı gevşetebilir. Balgamı önlemek için bağışıklığınızı güçlü tutarak enfeksiyonlardan korunun.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Balgam neden olur? Balgam nasıl atılır?

  Balgam neden olur? Balgam nasıl atılır?

  Balgam neden olur? Balgam nasıl atılır?

  Balgam, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen bir mukus türüdür. Peki, Balgam neden olur? Balgam nasıl atılır? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

  Akciğerler, sinüsler, ağız, boğaz, burun ve gastrointestinal sistemlerdeki astar dokularda üretilen balgam hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik… Balgam neden olur? Balgam nasıl atılır? İşte cevapları…

  BALGAM (MUKUS) NEDİR?

  Balgam veya diğer ismi ile mukus, vücuttaki birçok astar dokusu tarafından üretilen, kaygan ve normal bir sıvı maddedir. Vücut işlevi için önemlidir ve kritik organların kurumasını önlemek için koruyucu ve nemlendirici bir tabaka görevi görür. Mukus ayrıca toz, duman veya bakteri gibi tahriş edici maddeler için bir tuzak görevi görür. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olacak antikorlar ve bakteri öldüren enzimler içerir.

  BALGAM (MUKUS) NEDEN OLUR?

  Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları, balgam üretiminin artması ve öksürük sık görülen nedenleridir. Alerjik reaksiyonlar, balgam üretiminin artmasının bir başka nedenidir. Baharatlı yiyeceklerin tüketimi bile burun pasajlarında aşırı mukus üretimine neden olabilir.

  Solunum yolu enfeksiyonuna bağlı bir hastalıkta normalden daha koyu görünen kalınlaşmış mukus fark edebilirsiniz. Bu mukus, soğuk algınlığı veya grip ile ilgili karakteristik semptomların birçoğuyla ilişkilidir. Hasta olduğunuzda, balgam da sarı-yeşil renkte görünebilir.

  VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİ BALGAM ÜRETİR?

  Balgam, vücuttaki birçok bölgede, aşağıdakileri içeren birden fazla organın astar dokularındaki mukus bezleri tarafından üretilir. Bunlar:

  – Akciğerler
  – Sinüsler
  – Ağız
  – Boğaz
  – Burun ve
  – Gastrointestinal sistemdir.

  BALGAM NASIL ATILIR?

  Balgam genellikle öksürükle birlikte atılır ve buna tipik olarak burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomlar eşlik eder. Aşağıdaki yöntemlerden bazılarını uygulamak aşırı mukus ve balgamın giderilmesine yardımcı olabilir:

  1. Havayı nemli tutun

  Kuru hava akciğerlerdeki balgamın katılaşmasına sebep olduğu gibi, burun ve boğazı tahriş eder sonuçta da daha fazla mukus oluşmasına neden olur. Yatak odasına nemlendirici bir cihaz yerleştirmek daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar, burnu temiz tutar ve boğaz ağrısını önler.

  2. Bol miktarda sıvı tüketin

  Vücudun mukusun ince kalması için nemli kalması gerekir. Bir kişi soğuk algınlığına yakalandığında, bol sıvı tüketmesi, mukusu inceltebilir ve sinüslerin boşalmasına yardımcı olabilir.

  3. Yüze ılık, ıslak bir bez uygulayın

  Bu yöntem sinüs kaynaklı baş ağrısı için hafifletici bir çare olabilir. Nemli bir bezle birlikte teneffüs edilen hava nemi burun ve boğaza geri döndürmenin hızlı bir yoludur.

  4. Başınızı yüksekte tutun

  Mukus birikimi özellikle rahatsız edici olduğunda, birkaç yastığı üst üste koyarak uzanmak uyumanıza yardımcı olabilir. Düz olarak yatmak mukusun boğazınızın arkasında birikmesi sonucunda sizi rahatsız edebilir. Yükseklik, mukus drenajını arttırır ve öksürük ve rahatsızlığı azaltır.

  5. Tuzlu su ile gargara

  Tuz ve ılık su karışımıyla gargara yapmak boğazın arkasında birikmiş balgamı atmak için etkili bir yoldur ve semptomları hafifletebilir. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın. Karışımla gargara yapın ve karışımın önce boğazın arkasına geçesine izin verin. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

  6. Sıcak su ile duş alın

  Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane, okaliptüs, limon otu, kekik, tarçın kabuğu, biberiye yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz.

  7. Bal

  Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bal da çok iyi bir balgam sökücüdür. Bitki çaylarınıza bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca semptomlar iyileşene kadar her 3 ila 4 saatte bir 1 çorba kaşığı bal tüketebilirsiniz. Ancak bal 12 aylıktan küçük bebekler için uygun değildir, aklınızda bulunsun.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap