Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  burun tıkanıklığına ne iyi gelir bebeklerde

  1 ziyaretçi

  burun tıkanıklığına ne iyi gelir bebeklerde Ne90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler

  Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler

  Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler

  Burun tıkanıklığı genellikle yeni doğmuş bebeklerde çok sık görülen bir durumdur. Özellikle bebeklerdeki burun tıkanıklığı solunan havanın kirliliği, sigara dumanı gibi sebeplerden meydana gelebilir. Bu nedenle bebeklerin kaldığı odaların sık sık havalandırılması da çok önemli olmaktadır.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

  Genellikle kış aylarında bebeklerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde yetişkinlere göre daha dar olan burun kanallarının kolayca kuruması tıkanmalara sebep olmaktadır. Bu urum endişeli bir durum değildir.

  Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen burun tıkanıklığı için başvurulan yöntemler tuzlu su, nem oranı, yastığın düz olması ve burun aspiratörleridir. Ayrıca geniz eti bebeklerde burun tıkanıklığına da sebep olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığına en iyi gelen şeylerden birisi tuzlu sudur. Tuzlu su çözeltili olan burun spreyleri bebekler için burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

  Bunun dışında burnu tıkalı bebeklerde geniz dolma ihtimali bulunmaktadır. Burun akıntısının genzine dolmasını engellemek için bebeklerin başının altına hafif bir şekilde yastığı kaldıracak bir yastık daha konulabilir.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça zor bir durumdur. Nefes almakta zorlanan ve tıkanıklık nedeniyle sürekli mutsuz ve huzursuz olan bebekler büyük sıkıntı yaşarlar. Bu durumda anneleri oldukça endişelendirmektedir.

  Bebeklerdeki burun tıkanıklığını geçirmek için serum fizyolojik burun spreyleri oldukça iyi bir çözümdür. Serum fizyolojik bebeklerin burunlarının temizlenmesi bebekleri dolayısıyla anneleri de oldukça rahatlatacaktır.

  Burun tıkanıklığı olan bebeklerin sık sık emzirilmesi gerekir. Özellikle ılık banyolar bebeklerdeki mukusun atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca burun tıkanıklığı nasıl geçer şeklindeki sorulara bazen cerrahi çözümler de uygulanmaktadır. Tıkanıklığa sebep olan duruma yönelik muayene ve test sonuçlarında cerrahi bir müdahaleye karar verilmiş ise uzman doktor tarafından bu cerrahi işlemi yapılmalıdır.

  Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Şeyler

  Bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmak için evlerde uygulanacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Bebeklerde uygulanacak doğal yöntemler şunlardır:
  - Tuzlu su bebeklerdeki burun tıkanıklığını çözer ve doğal tuz solüsyonu özelliği göstermektedir.
  - Burun spreyleri ile bebeklerin burun içerisindeki tıkanıklığa sebep olan mukus dışarı atılır.
  - Buhar bebeklerin burnu tıkayan mukusun gevşemesine yardımcı olur.
  - Burun aspiratörleri bebeğin burnundaki fazla mukusun çekilmesine ve solunumun rahatlamasına yardımcı olur.
  - Genzi dolan ve burun tıkanıklığı oluşan bebeklerin yastıklarının biraz daha yüksek olması geniz akıntısını engeller.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

  Bebekler derdini anlatamadığı için genellikle burun tıkanıklığını annelerin anlaması gerekir. Bu gibi durumlarda bebeklerde ciddi değişimler oluşur. Özellikle bebekler ağızdan nefes alıyor ise burnu tıkalı olabilir. Bunun dışında burnu tıkalı bebekler genellikle hırıltılı nefes alırlar. Diğer belirtiler ise şunlardır:

  - Bebeklerde görülen iştahsızlık veya meme reddi

  - Gaz sancısı

  - Sık sık uyanma ve huzursuzluk

  - Uyurken horlamaya yakın sesler çıkarma

  Burun Tıkanıklığı Hangi Sorunları Doğurur?

  Bebeklerdeki burun tıkanıklığı yüksek miktarda mukusun üretilmesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum bebeklerde pek çok yönden sorun oluşturmaktadır. Burun tıkanıklığının bebeklerde yaratacak sorunlar şunlardır:

  - Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan bebekler yeteri kadar beslenemez. Böylece huzursuz ve mutsuz olur. Bu da sürekli ağlamasına sebep olabilir.

  - Uyku bölünmesi ve uykuya geçişte zorluklar yaşayabilir.

  - Bebekler beslenme sırasında tıkanıklıktan dolayı nefes alamadığı için hava yutabilir. Bu da bebeklerde çok sık karşılaşılan gaz sancısına sebep olur.

  - Tıkanıklık giderilmediği taktirde orta kulak iltihabı enfeksiyonuna dönüşebilir. Bu nedenle bebeklerin burnu tıkandığında gerekli önlemlerin alınması, geçmediği taktirde de mutlaka bir çocuk doktoruna götürülmesi gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı - Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı - Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  Bebeklerde burun tıkanıklığı anneler için tam bir kâbus olabilir. Nefes almakta zorlanan ve tıkanıklık nedeniyle sürekli mutsuz ve huzursuz olan bebekler, anneleri çeşitli çözüm arayışlarına iter. Burun tıkanıklığı açma işlemleri sırasında çözüm süreci uzadıkça telaş artar ve kimi zaman çok da akılcı olmayan seçenekler bile çare umuduyla denenir. Burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabı ile haşır neşir olmamış bir anne bulmak neredeyse imkânsızdır.

  Burun Tıkanıklığı Nedir?

  Burun tıkanıklığı, burunun anatomik ve fizyolojik yapısının yanı sıra fonksiyonları ile de doğrudan ilgilidir. Nefes alma organı olarak kullanılan burun, solunum fonksiyonunun yerine getirilmesi amacıyla alınan havayı akciğerlere ulaşmadan önce ısıtır, filtre eder ve nemlendirir. Bu şekilde toz, polen veya bakteri gibi pek çok zararlının solunum sisteminin daha ileri bölümlerine ulaşmadan elimine edilmesi sağlanır. Ayrıca özellikle kış aylarında ortamdaki soğuk hava doğrudan ciğerlere ulaşmadan vücut ısısına yakın bir seviyeye getirilmiş olur.

  Burada ifade edilen görevler yerine getirilirken, oluşan daralma ve tıkanıklıklar ile kapasite düşer ve hatta tıkanıklık kimi zaman öyle bir noktaya erişir ki, burundan nefes alıp vermek imkânsız hale gelir. Burun tıkanıklığı olarak adlandırılan bu durum meydana geliş sebeplerine ve oluşturduğu etkilere göre farklı seyirler izler ve farklı şekillerde giderilmesi gerekebilir.

  Burun, yukarıda ifade edilen işlevleri yerine getirirken konka adı verilen burun boşlukları kullanılır. Boşlukların çevresinde bulunan ve halk arasında burun eti olarak nitelenen, mukus salgılama özelliğine sahip ve üzeri titrek tüylerle kaplı yumuşak dokularda oluşan şişlikler burun tıkanıklığı olarak karşımıza çıkar.

  Burun tıkanıklığı nedenleri arasında pek çok vakada alerjik burun tıkanıklığı ile karşılaşılır. Özellikle bahar aylarında polenlerin artması ile bu gibi şikâyetlerin çoğaldığı kolaylıkla tespit edilir. Burun içindeki hücrelerden salgılanan mukus miktarı artar ve bu durum burun akıntısı olarak bize yansır. Bunların dışında bebeklerde gelişimsel anatomik sebeplerle de burun tıkanıklıkları oluşabilir. Bebeklerde burun akıntısı şikâyeti kronik hale gelmişse burun neden tıkanır sorusuna verilecek tüm cevaplar masaya yatırılarak mutlaka detaylı bir inceleme yapılmalı ve altında yatan sebep ortaya konulmalıdır. Ayrıca herhangi bir alerjik ya da nezle durumunun söz konusu olmadığı hamilelikte burun tıkanıklığı vakaları da vardır. Hamilelik nezlesi veya hamilelik riniti olarak adlandırılan bu durum, hamileliğin son zamanlarına yakın olarak ortaya çıkar ve yaklaşık iki haftalık bir seyrin ardından kendiliğinden sona erer.

  Burun Tıkanıklığı Hangi Sorunları Doğurur?

  Sürekli burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde, ağız solunumu yapmak zorunda kalmalarından kaynaklı boğaz enfeksiyonları ve farenjit gibi komplikasyonlar gelişmesi muhtemeldir. Bu komplikasyonlar aynı zamanda bebeklerde geniz akıntısı şikâyetleri ne neden olur. Bebeklerde burun temizliği yapmak pek kolay olmadığından benzer sorunların önüne geçmek için burun temizleme amaçlı hazırlanmış olan çeşitli solüsyonlardan faydalanılır. Bebek burun temizleme işlemi yapılmadığında nefes almakta zorlanan bebeklerde huzursuzluk dolayısıyla sürekli olarak ağlama ve buna bağlı olarak pek çok başka problem ortaya çıkabilir. Bebeğinizin burnunu temizlemek için en ideal zaman banyo sonrasıdır. Banyo sonrası burun içindeki mukus kalıntıları yumuşar ve bebeğin canını acıtmadan temizleyebilmenizi olanak sağlar. Ayrıca mukusu yumuşatan serum fizyolojik solusyonlar da kullanabilirsiniz. Burun yoluyla yapılan solunumun en belirgin işlevlerinden birisi, derin solunum yapılması ile akciğerlerin kapasite gelişiminin oluşması sağlanır. Ağızdan sığ ve yetersiz yapılan solunumun sonucunda solunum kası adı verilen kas grupları devreye girer ve bu kasların çalışması sonucunda çocuk gelişiminde duruş (postür) bozukluğu adı verilen istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte gelişmesi muhtemel çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılır.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  Bebeklerde burun tıkanıklığı sebepleri arasında başta gelen unsurlardan birisi burun içerisindeki ve genizdeki gelişme anomalileridir. Bebeklikte ve sonraki çocukluk dönemlerinde halk arasında geniz eti olarak adlandırılan adenoid büyümesi, tıkanıklığın öncelikli sebebi olarak karşımıza çıkar. Bebeklerde burun tıkanıklığının bir diğer önemli sebebi de sinüzittir. Uzun ve yorucu bir tedavi süreci gerektirmesi ve fizyolojik serum benzeri çözümlere dirençli olması ile önemli bir problemdir. Bunların yanı sıra bebeklerde ve özellikle belli bir seviyenin üzerindeki çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı söz konusu ise mutlaka cisim tıkanmalarından şüphelenilmeli ve bu yönde gerekli incelemeler yapılmalıdır.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  Annelerin zihninde beliren en önemli problemlerin başında tıkalı burun nasıl açılır sorusuna cevap bulmak gelir. Burun tıkanıklığı tedavisi nedene yönelik yapılır. Üst solunum yolları hastalıkları, alerji, geniz eti, kuru hava, burunda kan birikmesi gibi pek çok faktör burun tıkanıklığına neden olabilir. Burun tıkanıklığı yaşandığında uzman bir doktora gidilerek tıkanıklığın nedeni araştırılmalıdır.

  Genellikle burun tıkanıklığını açan şeyler burun açıcı spreylerdir. Aynı zamanda doğal bileşenlerle hazırlanmış, cildi nemlendirip yumuşatan ve yaydığı ferah kokularla nefes alışverişini kolaylaştıran göğüs balsamı, inatçı olmayan tıkanıklıkların aşılmasında yardımcı olabilir.

  Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye arayış içine giren anneler kimi zaman burun yıkama gibi seçeneklerle sorunu gidermeye çalışır. Serum fizyolojik ile yapılan bebeklerde burun temizliği işlemi bebeğin ve dolayısıyla annenin rahatlaması açısından oldukça iyi sonuçlar verebilir. Bebek odasının nemlendirilmesi de burun tıkanıklığının önüne geçebilir.

  Buhar makinesi ile bebek odasını nemlendirebilir, Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer şeklinde sorulan soruların cevapları arasında kimi zaman da cerrahi çözümler karşımıza çıkar. Tıkanıklığı oluşturan sebeplere yönelik yapılan muayene ve testlerin sonucunda böyle bir kanaate varılmışsa vakit geçirmeden söz konusu cerrahi müdahale yapılmalı ve bebeğin gelişimini de engelleyebilecek böylesi bir sorun kısa vadede giderilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

  Burun içerisindeki hava yollarının kan damarları veya membranlarında (dış kısımlarında) meydana gelen ödem, tıkanıklık hissine neden olur. Basit tıkanıklıklar genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerken bazı burun tıkanıklıkları, uzun süreli (kronik) olarak devam edebileceği için bilinçli olunması önerilir. Burun tıkanıklığı, her yaştan bireyleri etkileyen bir durumdur. Bebeklerden ileri yaş bireylere kadar herkeste gelişebilen bu şikayet, bazı bireylerde ise sık tekrarlama eğilimindedir. Burun tıkanıklığı şikayetinin özellikleri ve bu semptomu rahatlatmak adına neler yapılabileceğine dair ayrıntılı bilgi almak için yazının devamını takip edebilirsiniz.

  Burun Tıkanıklığı Nedir?

  Nazal konjesyon olarak tanımlanan burun tıkanıklığı genellikle kafa içerisindeki boşluklar olan sinüslerin grip gibi çeşitli nedenlerle iltihaplanması sonucu meydana gelen şikayettir. Bu şikayete genellikle sinüslerde dolgunluk hissi ve baş ağrısı gibi diğer çeşitli belirtiler de eşlik edebilir. Burun tıkanıklığı genellikle hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler ile kontrol altına alınabilen bir şikayettir. Uzun süreli devam eden burun tıkanıklıklarında ise medikal tedavi gereksinimi olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Burun tıkanıklığı sorunu burun estetiği(rinoplasti) operasyonlarının da ana nedenlerinden birini oluşturur. 

  Gebelikte Burun Tıkanıklığı Normal mi?

  Hamilelik dönemlerinde gebelik ilişkili burun tıkanıklığı gelişmesi sık görülen durumlar arasındadır. Gebelik riniti olarak isimlendirilen bu durum, aşırı kilo alınması veya yüksek hormon seviyelerinden kaynaklanabilir. Yapılan çeşitli çalışmalar neredeyse her 10 gebeden 4’ünde burun tıkanıklığı şikayetinin mevcut olduğunu göstermiştir. Horlama, hapşırma ve rahat nefes alamama gibi birtakım şikayetleri de beraberinde getiren bu durumun kontrol altına alınması için hekiminize danışmanız önerilir.

  Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  Bebek ve küçük çocuklar çeşitli rahatsızlıklar sırasında meydana gelen semptomları henüz ifade edebilecek yaşta değillerdir. Dolayısıyla anne ve babaların çeşitli belirtileri takip ederek çocuklarında burun tıkanıklığı mevcut olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilir:

  Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  Burun içerisindeki hava yolları ile sinüslerin inflame (iltihaplı) hale gelmesi rinosinüzit olarak isimlendirilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın gelişmesine neden olabilecek çeşitli durumlar mevcuttur:

  Bu durumlar dışında burun tıkanıklığı mevcut olan bazı olgularda bu durumun nedeni, zararlı mikroorganizma veya alerjenlerden farklı olarak vücut pozisyonu, sinüs içi yapıların anatomik özellikleri veya burun ve sinüs içi mukus salgısının üretimi ile ilgili problemler de tespit edilebileceği için dikkatli olunmalıdır.

  Bebek ve küçük yaş gruplarında burun tıkanıklığı olan hastalar henüz ağızdan nefes alıp vermeye adapte olamayabilir. Bu hasta grubunda burun tıkanıklığı özellikle uyku ve beslenme ile ilgili çeşitli problemlerin tetiklenmesine neden olabilir.

  Covid-19 Belirtileri Arasında Burun Tıkanıklığı Var mı?

  Burun tıkanıklığı, Covid-19 hastalığı tespit edilen bireylerde yaklaşık olarak her 20 hastada 1 tespit edilen bir şikayettir. Bu nedenle Covid-19 hastalığına dair temel belirtiler arasında yer alan ateş, kuru öksürük, tat koku kaybı ve nefes darlığı gibi belirtilere burun tıkanıklığının eşlik ediyor olması halinde bireylerin bu hastalık açısından da değerlendirilmesi salgının kontrolü açısından oldukça önemlidir.

  Burun Tıkanıklığı Ne Kadar Sürer?

  Grip veya nezle gibi sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen burun tıkanıklığı şikayeti genellikle diğer semptomlar ile birlikte 1-2 hafta içerisinde gerilemesi beklenen bir durumdur. Bakteriyel enfeksiyon kaynaklı burun akıntıları ise antibiyoterapinin etkinliğine bağlı olarak 10-14 gün arasında devam edebilir. Bu tarz durumlarda şikayetlerin gerilemesine rağmen antibiyotik ilacın kesilmemesi ve reçete edilen dozun tamamlanması oldukça önem arz eder.

  Alerjik kaynaklı burun tıkanıklığı olgularında hastanın bu maddeye maruziyeti devam ettiği sürece şikayetler devam eder. Septum deviasyonu gibi anatomik problemlerden kaynaklanan burun tıkanıklıklarında ise şikayetler, tipik olarak tekrarlama eğilimindedir.

  Burun Tıkanıklığında Tanı Yöntemleri Nelerdir?

  Burun tıkanıklığı bir tanıdan ziyade bir semptom olarak değerlendirilir. Bu durumun tanısı ise hastanın şikayetleri ve fizik muayene bulgularının değerlendirilmesi ile konulabilir. Burun tıkanıklığının altında yatan nedenin araştırılmasında ise çeşitli tetkiklere başvurulur. Ucunda ışık kaynağı olan esnek ve ince bir tüp yardımıyla endoskopik olarak burun içi hava yollarının değerlendirilmesi, başvurulan tetkiklerin başında gelir. Bazı olgularda ise bilgisayarlı tomografi gibi çeşitli radyolojik tetkiklere başvurarak hastanın burun tıkanıklığına neden olabilecek herhangi bir anatomik problemi olup olmadığı değerlendirilebilir.

  Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  Burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması, altta yatan asıl nedenin tedavi edilmesi ile mümkündür. Üst solunum yolu gibi sık görülen enfeksiyon durumlarına bağlı oluşan burun tıkanıklığı olgularında birkaç günü geçmeyecek şekilde hekim tarafından uygun görülen ve reçetelendirilen dekonjestan burun spreylerinin kullanımı fayda sağlayabilir. Bu uygulama dışında buhar inhalasyonu, ılık kompres uygulamaları, alerjik kaynaklı burun akıntılarında hekimlerin bilgisi ve reçetelendirilmesi dahilinde antihistaminik ilaç kullanımı, ortamın nemlendirilmesi veya sıvı tüketiminin artırılması gibi yöntemler de fayda sağlayabilir. Anatomik kaynaklı burun tıkanıklığı durumlarında ise cerrahi müdahale ile bu problemin ortadan kaldırılması sağlanabilir. Çokça merak edilen burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

  Bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesi halinde bazı ebeveynler neler yapılabileceğini merak edebilirler. Burun tıkanıklığının özellikle yenidoğan dönemindeki çocuklarda sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerde gelişen burun tıkanıklığı genellikle endişelenilmesi gereken bir durum olarak değerlendirilmez. Bebeklerinin burnunun oldukça dar hava yollarına sahip olması, bu yaş grubunda hapşırık ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin daha sık görülmesinde başlıca etkendir.

  Bebeklerde burun tıkanıklığının kontrol altına alınabilmesi için öncelikle bebeğin yaşadığı çevrede aerosol sprey, sigara dumanı, saç spreyi, toz, boya, parfüm, esanslı vücut losyonu veya evcil hayvan tüyü gibi burun tıkanıklığı tetikleyici faktörler varsa ortadan kaldırılması önerilir. Hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde burnun serum fizyolojik ile açılması, vakum etkisi sağlayan tıbbi cihazlar ile burun temizliğinin yapılması, enfeksiyon etkenlerinden kaynaklanan durumlarda ise bu etkene yönelik olarak medikal tedavinin başlanması, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna yanıt niteliği taşıyan uygulamalar arasında yer alır.

  Burun tıkanıklığı genel olarak masum kabul edilen bir şikayettir. Bu şikayetin bebek ve küçük yaş gruplarında tespit edilmesi ve nefes alıp vermenin hızlanması, parmak uçları ve tırnaklarda mavi-mor renk değişikliği meydana gelmesi, soluk alıp verme sırasında burun kanatlarında hareket olması, göğüs kafesinde nefes alıp verme sırasında çekilmeler meydana gelmesi gibi diğer çeşitli belirtilerin eşlik etmesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek alınması önerilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap