Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  call me by your name şeftali sahnesi

  1 ziyaretçi

  call me by your name şeftali sahnesi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Call Me by Your Name’in şeftali sahnesi kalp atışlarını en çok hızlandıran seks sahneleri arasında üst basamaklarda Dadanizm - Popüler kültür platformu

  Call Me by Your Name’in şeftali sahnesi kalp atışlarını en çok hızlandıran seks sahneleri arasında üst basamaklarda Dadanizm - Popüler kültür platformu

  Şeftali sadece bir meyve olmaktan çıkalı epey oluyor aslında. Şeftali emojisinin çağrışımlarıyla beraber niyeti bozmaya meyilliydik zaten de Call Me by Your Name’de Timothée Chalamet’nin canlandırdığı Elio’nun ellerinde ne gibi fantezilere açıldığını görünce geri dönüşü olmayan bir yola girdik herhalde. Şeftali, o yumuşak tüyleriyle Bong Joon-ho’nun Parasite’ında da kilit bir rol üstleniyordu hatırlarsanız ama yıldızı Call Me by Your Name ile parlamıştı bir kere. (Çünkü ‘sex sells’.) Ve önümüze düşen bazı haberlere göre, pek çoklarının aklını çelmiş sulu meyve. FandomSpot adlı online platformun yaptığı bir araştırmaya göre Call Me by Your Name’deki bu şeftali sahnesi, kalp atışlarını EN ÇOK hızlandıran filmler sıralamasında dördüncü geliyor. Hem de 50 farklı sahnenin arasında…

  Peach Lucaguadagnino GIF by TIFF - Find & Share on GIPHY

  André Aciman’ın yazdığı Luca Guadagnino’nun da sinemaya uyarladığı Call Me by Your Name için bir aşk hikayesi denebilir elbette ama aslında bunun bir büyüme ve kendini keşfetme hikayesi olduğunu söylersek de yanlış olmaz. (Elbette, c-hepsi, d-hiçbiri gibi cevaplar da mümkün.) Bu şeftali sahnesi de Elio’nun arzularının pekiştiği ve cinselliğini keşfettiği o anı anlatıyor bize. Hepimizin hayatlarının bir noktasında yaşadığı, zihnimizde alev alev yanan o an. Muhtemelen zaten bu sahneyi bu kadar akılda kalıcı yapan sebeplerden biri de bu. Tabii Timothée Chalamet’nin oyunculuğuyla beraber… Çünkü ergenlik böyle bir şey zaten. İlk anların kontrolden çıkan heyecanlarıyla dolu. Şeftali de ekstrem tabii ama şaşırtıcı da değil. Bilhassa filmdeki o sahnelerin sunulma şekli ve estetiğiyle birleşince.

  Armie Hammer Trailer GIF - Find & Share on GIPHY

  Filmin vizyona girdiği dönemde Vulture’a verdiği bir röportajında Luca Guadagnino şöyle anlatıyor o sahneyi:

  ”Kitapta okuduğum andan itibaren o sahne aklımı kurcalayıp duruyordu. Sadece kitapta yer alabilecek bir sahne olduğunu düşünüyordum çünkü tamamen okuyanın hayalgücüne bağlı. Bir diğer taraftan da bunun cinsel içgüdüler ile enerjinin bir metaforu olduğunu düşünüyordum. Şeftali ile mastürbasyon yapmanın fiziksel imkanlar dahilinde olmadığına inanıyordum. Bu sahneyi filme aktarırken de hem Aciman’ın yazdıklarına hayranlık duyuyordum hem de Aciman’ın yazdıklarından bir o kadar korkuyordum ve kitabın okuyucuları tarafında bu sahnenin çok meşhur olduğunu biliyordum.”

  Call Me By Your Name Pride GIF by Amazon Prime Video - Find & Share on GIPHY

  Sonrasında işler biraz garipleşiyor gibi. Yani fiziksel imkanlar dahilinde olduğunu kanıtlamak adına şeftaliyi önce Luca Guadagnino denemiş. ”Kendi kendime bunun yapılamaz olduğunu göstermek istedim ki bu sahneyi çekmek zorunda kalmayalım” diyor yine aynı röportajında. ”Ama yapılabilirmiş…” Hmm… Guadagnino şeftali kendi tarafında işe yarayınca gidip Chalamet’ye anlatıyor; Chalamet ise zaten kendisinin çoktan şeftaliyi denemiş olduğunu söylüyor ve olaylar gelişiyor…

  Bu şeftali sahnesi asıl yaratıcısı Aciman’a da soruluyor tabii ki. ”Şeftali sahnesi bence çok önemli çünkü gerçekten şok edici. Ama diğer taraftan da iki erkek arasındaki olabilecek en mahrem anı anlatıyor.” Evet, ikilinin ilişkisi noktasında Guadagnino da bu sahnenin çok şey ifade ettiğini söylüyor: ”Bu aşkın imkansızlığını, arzu dolu hislerini ve aslında ayrılacak oldukları gerçeğini fark ediyorsunuz izlerken.”

  Gerçekten de anlatıcıları ve oynayıcıları iyi bir iş kotarmış olacak ki bu sahne FandomSpot’un incelemesinde üst basamaklara hızla yükselmiş. Şeftali ya da herhangi bir meyvenin olduğu tek sahne olduğu için ayrıca üzerinde konuşulmayı da hak ediyor.

  Episode 12 GIF by BBC Three - Find & Share on GIPHY

  FandomSpot’ın 100 katılımcıyla yaptığı bu araştırma şöyle gelişiyor: Katılımcıları tek başlarına bir odaya alıyorlar (bakın, tek başlarına olmaları önemli), vücutlarına kalp atışlarını ölçen aletler takıyorlar ve onlara 50 seks sahnesi izleterek bu sahnelere verdikleri tepkileri ölçümlüyorlar. Ve evet, kalp atışları üzerinden. Yani heyecan ve coşkuyu ölçmek için iyi bir yöntem…

  Sahneler çeşit çeşit… The Ghost’taki o seramikten çanak çömlek yaparken işi pişirdikleri o kült sahne de var, Jessica Jones’taki yatak kırdıkları sahne de. Normal People’dan seçilen bölüm ise kalp atışlarını en çok hızlandıran sahne olmuş. Orange is the New Black’te Alex ile Piper’ın duş sahnesi de epey heyecan yaratmış izleyenlerde. Yine araştırmada, ”sahici” anların daha çok etkili olduğu ortaya çıkmış. Mesela, Normal People’da Marianne’in sütyenini çıkarırken kafasına takılır gibi olduğu o andaki gibi…

  Şeftali sahnesi ise… Taşıdığı tüm semboller bir yana ergenliğin o ihtiraslı uyanışlarını düşünecek olursak aşırı derecede sahici diyebiliriz pekala da.

  Animated GIF - Find & Share on GIPHY

  Yazı kaynağı : www.dadanizm.com

  call me by your name

  Call Me by Your Name Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

  Call Me by Your Name Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

  Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yaptıktan sonra 2017 yılında vizyona giren, Luca Guadagnino‘nun En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı ödüllü filmi Beni Adınla Çağır – Call Me by Your Name, yönetmenin filmografisi içerisindeki en iyi yapımlardan biri olarak görülüyor. André Aciman‘ın aynı isimli romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Timothée Chalemet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel gibi önemli isimler yer alıyor.

  1983 yazında İtalya’da geçen film 17 yaşındaki Elio ile üniversite hocası olan babasının yanında araştırma yapmak için İtalya’ya gelen 24 yaşındaki yüksek lisans öğrencisi Amerikalı Oliver arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Beraber geçirdikleri yaz boyunca Elio, bir yandan kendisini tanırken bir yandan da Oliver’a olan hislerini keşfediyor.

  Luca Guadagnino’nun en önemli yapıtlarından olan Call Me by Your Name oyunculuk performansları ile de öne çıkarken; Timothée Chalemet, En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’na da aday gösterilmiştir. Oyunculuk ve hikâyenin yanı sıra dönemin en ince ayrıntılarını da başarılı bir şekilde aktaran filmle alakalı mutlaka bilinmesi gereken 15 detayı derledik.

  Call Me by Your Name Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

  Luca Guadagnino çekimlerden önce sadece tek bir prova yapmış. Timothée Chalemet ve Armie Hammer, yönetmenin bir gün villanın arka bahçesinde prova almak istediğini belirtiyor. Arka bahçede senaryoyu açıp rastgele bir sahneyi prova etmelerini istiyor. Seçilen sahne senaryoda “Elio ve Oliver çimenlerde sevişirler” yazıyor. Oyuncular provaya başladıktan sonra Guadagnino onlardan sahneyi daha tutkulu icra etmelerini istiyor. Chalemet ve Hammer da bu direktife uyuyor. Onlara kimse durmalarını söylemediği için çimenlerde yuvarlanıp öpüşmeye devam ediyorlar. Sonunda film ekibi iki oyuncuya durabileceklerini söylediğinde, Chalemet ve Hammer, Guadagnino’nun çoktan gitmiş olduğunu fark ediyor. Birlikte yaptıkları tek prova da bu oluyor.

  Timothée Chalemet ve Armie Hammer film için bir seçmeye katılmamış. Chalemet 2013 yılında menajeri kendisini Guadagnino ile tanıştırdığı zaman düşünülmüş. Guadagnino sonrasında filmi yapmaya karar verdiğinde Chalemet’nin yer almasını istemiş. Oliver rolü için yönetmen, The Social Network filmindeki performansını görüp hayran kalmasından sonra Armie Hammer’ı oyuncu kadrosuna dâhil etmiş.

  Filmin uyarlandığı roman ve senaryonun ilk versiyonu filmin son hâlinden daha çok sevişme sahnesi ve çıplaklık barındırıyor. Yönetmen kurguda bu tarz birçok sahneyi hikâye ve tema ile organik bir şekilde bağlanmadığını düşündüğü için çıkarmış. Guadagnino, hiçbir sahnenin gereksiz yere bulunmasını istememiş.

  Filmin geçtiği 1983 yılının atmosferini tüm detayları ile hissettirebilmek için Luca Guadagnino ve ekibi dönemin müzik trend’lerini titizlikle araştırmış. İtalya’da 1983 yazında ve öncelerinde radyolarda yer alabilecek parçalar ile ilgili bir soundtrack listesi hazırlamışlar. Ayrıca radyolardan diskoteklere günün hangi anında hangi şarkının olabileceğine de dikkat edilmiş. Son olarak kasabadaki film afişlerinin 1980’li yılların başlarına ait olmasına da dikkat edilmiş.

  Call Me by Your Name

  Romanda Elio yarı İtalyan yarı Amerikan bir karakter. İtalyanca ve İngilizce konuşabiliyor. Timothée Chalemet’nin akıcı Fransızca konuşabiliyor olması dolayısıyla filmde Elio’nun İngilizce, İtalyanca ve Fransızca konuştuğunu görürüz. Ayrıca Chalemet film için İtalyanca konuşmayı ve piyano çaldığı sahnedeki parçayı öğrenmiş.

  Filmin sonlarında Elio ve babası, Elio’nun Oliver ile olan arkadaşlığı üzerine bir konuşma gerçekleştiriyor. Babasının kullandığı “Çünkü o oydu, ben de bendim.” (“Parce-que c’etait lui, parce-que c’etait moi”)  repliği Fransız yazar Montaigne’nin Dostluk Üzerine isimli eserinden bir alıntı. Montaigne, daha yaşlı bir adamla arkadaşlık üzerine tartışır. Ancak yazıda bunun platonik bir arkadaşlıktan başka bir şey olduğunu iddia edecek bir şey bulunmuyor.

  Call Me by Your Name

  Luca Guadagnino’nun romanın geçmişe dönük yönünden uzaklaşmasının nedeni eserin özüne odaklanmak istemesinden dolayı. Çünkü yönetmen izleyicinin kendisini karakterlere kaptırmasını istiyor. Hikâyenin üçüncü bir katman ya da anlatıcı tarafından yönlendirilmesini istemiyor. Seyircinin karakterlerle birlikte hikâyenin içine çekilmesini istiyor.

  Call Me by Your Name

  Filmde seyirciyi duygulandıran, ağlatan birçok sahne bulunuyor. Ancak muhtemelen hiçbiri final sahnesi kadar seyirciyi kalbinden vurmuyor denebilir. Final sahnesinde Elio’yu ateşin karşısında, Sufjan Steven’ın Visions of Gideon parçası çalarken ağladığını görüyoruz. Timothée Chalemet bu sahnede karakterin duygularını daha iyi hissedebilmek için Visions of Gideon parçasını dinlediği bir kulaklık takıyor.

  1980’lerde geçen filmde, o dönem oynayan üç farklı filme gönderme yapılıyor. Elio ve Oliver şehir içinde iken arka planda Tootsie ve The Thing filmlerinin posterleri gözüküyor. Gazeteci tezgâhında bulundukları sahnede bir dergi üzerinde Star Wars: Return of the Jedi filminden bir sahnenin resmi bulunuyor. Bu referanslar filmin 1982-1983 yıllarında geçtiğini göstermek için kullanılıyor.

  Film 2018 Akademi Ödülleri’nde dört dalda adaylık elde etti. En İyi Film Oscarı’nın yanı sıra, Timothée Chalemet, Elio rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında, Sufjan Stevens, Mystery of Love parçası ile En İyi Film Müziği dalında aday gösterilirken André Aciman’ın romanında uyarlanan film James Ivory’e En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı ödülünü kazandırdı. O esnada 89 yaşında olan James Ivory, Oscar kazanan en yaşlı kişi oldu.

  Filmin yapımcılarından Peter Spears, filmin 25 Şubat 2017 tarihinde hayatını kaybeden oyuncu Bill Paxton’a adandığını söyledi. Spears “Eşim Brian Swardstrom Bill’in yakın arkadaşıydı ve neredeyse tüm kariyeri boyunca temsilcisiydi. İtalya’da çekimleri yaparken Bill ve Brian, Bill’in Cannes’da prömiyer yapacak filmi öncesi sete bizi ziyarete gelmişti. Bill ve Luca birbirlerinin işlerini çok takdir etmiştirler. Luca, bu filmi ona adayarak anısını onurlandırdı. Brian ve beni sonsuza dek müteşekkir kılacak çok dokunaklı bir hareket” ifadelerini kullanmıştı.

  Filmin uyarlandığı romanın yazarı André Aciman, filmde Mounir karakterinde canlandırıyor. Filmde Aciman’ın yer aldığı bir yemek sahnesi de bulunuyor.

  Transformers, Fury, Honey Boy, The Peanut Butter Falcon gibi filmlerde yer alan Amerikalı oyuncu Shia LaBeouf, filmin başrolünde yer alması için düşünülen isimlerin başında geliyordu. Hatta LaBeouf, New York’a gelip rol için senaryo okumalarına katılmıştı. Ancak LaBeouf’ün o dönemde yaşadığı bazı sorunlar rolü almasına engel olmuş. Senarist James Ivory’ye göre oyuncunun kamera arkasında sergilediği bazı tuhaf davranışlar, yapım şirketinin çekimler ilgili endişelenmesine neden olmuş.

  Filmin senaryosunu yazan James Ivory, filmi Luca Guadagnino ile beraber yöneteceklerini ancak sonradan olayların farklı geliştiğini dile getirdi. Romanın yayın hakları Ivory’nin bazı arkadaşları tarafından alınıyor ve Ivory’ye film uyarlaması olması hâlinde yapımcı olarak yer alması teklif ediliyor. Ivory teklifi kabul ediyor ancak film yönetmen sıkıntısından dolayı çekilemiyor. Guadagnino gündeme gelince Ivory’ye beraber yönetmesi için tekrar soruluyor. Ivory senaryoyu sadece kendisi yazması hâlinde kabul edeceğini belirtiyor ve senaryoyu dokuz aylık bir süre içinde yazıyor. Ancak sonrasında iki yönetmenin olması tuhaf olacağı düşünüldüğünden James Ivory, senaryonun haklarınını Luca Guadagnino’nun yapım şirketine veriyor ve film böylece çekiliyor.

  Yönetmenlik için James Ivory’nin yanı sıra Seven Pounds, The Pursuit of Happiness gibi filmlerin yönetmeni Gabriele Muccino ile Fifty Shades of Gray, Nowhere Boy gibi filmlerin yönetmeni Sam Taylor-Johnson da düşünülmüş.

  Call Me by Your Name

  Luca Guadagnino, Ekim 2017’de yaptığı bir açıklamada en az bir tane devam filmi fikri olduğunu belirtmişti. Yönetmen “Bir devam filmi yapmak istiyorum çünkü Timotheé Chalemet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel, hepsi çok değerli bir cevher. Tutturduğumuz doku çok sağlam. Onlardan önceki dünyaya inandığınız bir yer yarattık. Gençler ama büyüyorlar. Filmde Elio’yu Timothée’nin yaşıyla aynı tutsaydım 3 yıllık bir süre içinde Timothée 25 olacak, tıpkı ikinci hikâyede Elio’nun olduğu gibi.” Ifadelerini kullanmıştı. Romanda Elio ve Oliver 15 yıl sonra tekrar buluşuyorlar. Ancak Guadagnino devam filmi fikri için romandaki olay örgüsünün aynısının olmasının zorunlu olmadığını dile getiriyor.

  Call Me by Your Name romanının devam niteliğindeki André Aciman’ın Find Me romanı geçen sene yayımlandı. Filmin çekimleri ne zaman olacak henüz belli olmasa da Guadagnino, devam filminde Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg ve Esther Garrel’ın rol alacağını açıkladı.

  Kaynak: IMDB, Screen Rant, Ranker

  Yazı kaynağı : filmloverss.com

  Yeni Bir Araştırmaya Göre Call Me By Your Name’deki Şeftali Sahnesi Herkesi Tahrik Etti

  Yeni Bir Araştırmaya Göre Call Me By Your Name’deki Şeftali Sahnesi Herkesi Tahrik Etti

  Yeni bir araştırma, tam olarak hangi seks sahnelerinin kanımızı kaynattığını ortaya çıkardı ve görünüşe göre en sevdiğimiz kuir sahnelerinden birkaçı işe yaradı!

  Pop kültürü web sitesi FandomSpot, film ve televizyonun en seksi, samimi aşk sahnelerinden bazılarını izleyen insanların kalp atışlarını izledikleri yakın tarihli bir anketin sonuçlarını yayınladı. Çalışma çoğunlukla heteroseksüel seks sahnelerini içeriyor olsa da birkaç aynı cinsiyetten sahne de dahil edildi ve listede hoş bir şekilde üst sıralarda yer aldılar!

  Dört numarada, Oscar ödüllü drama Call Me by Your Name’den ateşli ve samimi şeftali sahnesi var. Çalışma, sahneyi izlerken kalp atışlarının yüzde 29 oranında arttığını buldu!

  Ama ilk beşe giren tek eşcinsel sahne bu değildi! CMBYN’den hemen sonra, Orange Is the New Black’den Alex ve Piper’ın duşta ilk kez seks yaptıkları bir sahne geliyor. FandomSpot’un sonuçlarına göre, lezbiyen seks sahnesi izleyicilerin kalplerinin yüzde 27 daha hızlı atmasını sağladı.

  Araştırmaya göre, modern televizyon ve filmlerdeki ilk üç “en ateşli” seks sahnesi, Normal People’daki bir seks sahnesini, Ghost’daki çömlek sahnesini ve Jessica Jones’taki süper güçlü seks sahnesini içeriyor.

  FandomSpot, çalışmayı yürütmek için 100 kişiye kalp atış hızı monitörü gönderdi ve onlardan bir odada tek başlarına seks sahneleri izlemelerini istedi. Çok çılgın. Farklı yerlerden, cinsiyetlerden, cinsel yönelimlerden ve yaşlardan farklı bir izleyici kitlesine sahipler.

  Siteye göre, “birden çok bilimsel çalışma, kalp atış hızı ve uyarılma arasında doğrudan bir ilişki olduğunu kanıtladı, bireyler cinsel olarak daha fazla uyarılmış hissettiklerinde kalp atış hızları yükseliyor” ve Amerikan Kalp Örgütü’nün ek araştırması, bir kişinin duyguları güçlendiğinde, örneğin çok mutlu ya da üzgün hissettiğinde, nabzınını yükseldiğini buldu.

  Çalışmaya katılanlara izlemeleri için yalnızca 50 sahne verildi, bu nedenle bazı gerçekten sıcak sahnelerin ölçülmemiş olma ihtimali yüksek. Sizce hangi seks sahnelerini çalışmaya dahil edilmeliydi?

  Yazı kaynağı : gmag.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap