Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  celal şengör deprem açıklaması

  1 ziyaretçi

  celal şengör deprem açıklaması Ne90'dan bulabilirsiniz

  Celal Şengör uykuları kaçıracak açıklama yaptı: Evinizi satın gidin

  Prof. Celal Şengör: Bu deprem müthiş kötü bir haber

  Prof. Celal Şengör: Bu deprem müthiş kötü bir haber

  Yerbilimci Prof. Dr. Celal Şengör’e göre Düzce’de 6 büyüklüğünde meydana gelen deprem ‘müthiş kötü bir haber.’

  Jeoloji uzmanlarının bu depremin özelliklerini çok iyi anlayamadığını savunan Şengör, “Bunun anlamı şu; İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı” diye konuştu.

  Saat 4:08’de Düzce’nin Gölyaka ilçesindemeydana gelen depremiKandilli Rasathanesi 6, AFAD’sa 5,9 büyüklüğünde açıkladı.

  Deprem, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu çok sayıda ilde hissedildi. Artçı sayısı 100’ü aşarken, açıklanan yaralı sayısı da 60’ın üzerinde.

  Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan Şengör, depremin Düzce’deki gerilimi boşalttığı görüşünü reddederken, İstanbul depreminin epey yaklaştığını düşünüyor.

  Şengör’ün deprem hakkındaki görüşü şöyle:

  *Bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük. 

  *Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı. 

  *Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944’te bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

  *Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu. Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

  *İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.

  Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, ‘deprem gündemi’nin kısa sürede tüketilmesine çıkışarak, yapılması gerekenleri şöyle anlatmıştı:

  *Bugünkü Düzce depremi 1999 Gölcük ve Düzce depremleri sırasında KAF’ın (kuzey anadolu fayı) kırılmamış bir kesimi üzerinde oldu. Böylece Düzce ve batısında KAF enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. 

  *1999 depremlerinde KAF Bolu tüneline kadar kırılmıştı. Hala daha Bolu tüneli ile Bolu kenti ve ovası arasındaki fay kolunda kırılma olmadı. O nedenle Bolu ve güneyi riskli bir bölge olarak algılanmalı ve IRAP planı (İl Afet Risk Azaltma Planı)ciddiyetle uygulanmalıdır. 

  *Düzce depremi bize bazı şeylerin önemini hatırlattı. 

  a-1999 Düzce depremi yerbilimciler tarafından üç ay önceden ön görüldü ve alarm verildi. Yapılan hazırlıklar sayesinde 1999 kasım ayında olan depremde az hasar ve can kaybı oldu.

  b-1999’dan sonra Düzce’de yapılan binalar yönetmeliklere uygun yapıldı ve bu nedenle de bugünkü depremde fazla hasar alınmadı. 

  Yazı kaynağı : www.diken.com.tr

  Şengör'den Altaylı'ya deprem tavsiyesi: İstanbul’dan taşın, Fatih’siz bir hayat istemiyorum

  Şengör'den Altaylı'ya deprem tavsiyesi: İstanbul’dan taşın, Fatih’siz bir hayat istemiyorum

  DUVAR - Düzce'de dün gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yapmaması sosyal medyada gündem olan Prof. Dr. Celal Şengör, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuştu. Şengör, "Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış" ifadelerini kullandı.

  'İSTANBUL DEPREMİ BAYAĞI YAKINLAŞMIŞ'

  Altaylı'nın yazısı şöyle:

  "Ve tabii ki, Celal Şengör ile konuştum.

  Avusturya’dan Türkiye’de olan biteni yakından izliyordu.

  Geceden beri tüm verilere ulaşmaya çalışıyordu.

  'Bana biraz süre ver' dedikten sonra geri aradı ve anlattı.

  Yazacaklarım dünyanın en önemli jeologlarından birinin ve Kuzey Anadolu fayını inceleyen uluslararası ekibin Naci Görür’le birlikte üyesi olan bir Türk jeoloğun görüşleridir.

  “Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

  Bunun anlamı şu.

  İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış.

  Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

  Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

  Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.

  Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

  İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.'

  Celal Şengör’ün söyledikleri bunlar.

  İster umursayın, ister umursamayın…" (HABER MERKEZİ)

  KAYNAK

  Yazı kaynağı : www.gazeteduvar.com.tr

  Prof. Celal Şengör: İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış; bir kez daha uyarma fırsatımız olmayabilir

  Prof. Celal Şengör: İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış; bir kez daha uyarma fırsatımız olmayabilir

  Dünyanın önemli jeologlarından olan Prof. Dr. Celal Şengör, Düzce'de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin olarak, "Bu deprem müthiş kötü bir haberdir" yorumunu yaptı. Şengör, İstanbul depreminin bayağı yakın olduğunu, belirterek "İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir" dedi. 

  Şengör, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  "Bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

  Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

  Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

  Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu. Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

  İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.”

  TIKLAYIN - Düzce'de 6.0 büyüklüğünde deprem: İstanbul ve çevre illerde de hissedildi: 1'i ağır 68 yaralı

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap