Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın en zor bilmecesi kutup ayılarının rengini değiştirebilirim

  1 ziyaretçi

  dünyanın en zor bilmecesi kutup ayılarının rengini değiştirebilirim Ne90'dan bulabilirsiniz

  En Zor Bilmeceler: Dünyanın En zor Bilmeceleri ve Cevapları... İşte cevabı zor bilmeceler!

  Kutup ayıları hakkında bilinmeyen 10 gerçek

  Kutup ayıları hakkında bilinmeyen 10 gerçek

  Peki tehdit altındaki sevimli kutup ayılarını ne kadar tanıyoruz? İşte Greenpeace Kuzey Kutbu Kampanya Sorumlusu Ian Duff’ın hazırladığı, kutup ayıları hakkında çok bilinmeyen 10 gerçek;

  1. Kutup ayıları aslında beyaz değil

  Bu doğru. Kutup ayılarının aslında derileri siyah (burunlarına bakın) ve tüyleri renk pigmentine sahip değil, yani şeffaf. Bu tüyler ışığı yansıtarak beyaz görünmelerini sağlıyor. Zekice, değil mi?

  2. Kutup ayıları, büyük beyaz köpekbalığından daha güçlü ısırabilir

  1235 birim olarak ölçülen ısırma kuvvetleriyle kutup ayıları, büyük beyaz köpekbalığı, Bengal kaplanı ve Afrika aslanından daha güçlü bir ısırığa sahiptir. Bunun ne demek olduğunu gözümüzde canlandırabilmemiz için kendi ısırma kuvvetimizin yalnızca 162 birim kuvvetinde olduğunu düşünmemiz yeterli.

  3. Kutup ayıları sadece ayaklarını kullanarak iletişim kurabilir

  Attıkları her adımda kutup ayılarının pençeleri geride bir koku izi bırakır. Bu da onların çok geniş alanlarda bile birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Bir de bizim ayaklarımıza bakın, ne kadar sıkıcı!

  4. Kutup ayıları atlar kadar hızlı koşabilir

  Kutup ayıları saatte 40 kilometre hızla koşabilir. Bu da bir yarış atıyla yarışabilecekleri anlamına geliyor.  

  5. Kutup ayıları gece görüş gözlükleriyle görülemez

  Kalın yağ katmanları ve meşhur kürkleri, kutup ayılarının karlarla kaplı Kuzey Kutbu’nda sıcak ve rahat olmalarını sağlar. Ama aynı zamanda onları gece görüş gözlüklerinden de saklar. Kutup ayıları sıcağı çok iyi bir şekilde izole ederek kızılötesi ışıkta neredeyse tamamen görünmez hale gelirler.

  6. Kutup ayılarının üç göz kapağı vardır

  Evet, bu doğru, tam 3 tane! Üçüncü göz kapağı gözlerine ulaşan UV miktarını azaltır ve böylece onları kar körlüğünden korur. Yaşadıkları yeri düşünürsek bu epey işlerine yarıyor olmalı!

  7. Kutup ayıları su içmez

  Kuzey Kutbu’nda bulunan içilebilir suların çoğunluğu, tahmin edebileceğiniz gibi donmuş durumdadır. Bu bizim için sorun oluşturabilir ama kutup ayıları için asla! Çünkü onların su içmelerine gerek yok, ihtiyaçları olan H2O’yu yağ yakımı sırasında gerçekleşen kimyasal tepkime ile elde edebilirler.

  8. Kutup ayıları ıslanmaz

  Kutup ayılarının kürkleri iki katmanlıdır. Kutup ayıları okyanusta yüzerken, dış katmandaki kürk, iç katmandaki kürkü ıslanmaktan korur. Sudan çıktıklarında vücutlarını hızlıca bir sallamaları güne kaldıkları yerden devam etmeleri için yeterlidir.

  9. Kutup ayılarının dili mavidir

  Fotoğraf kendini anlatıyor 🙂

  10. Rekortmen bir kutup ayısı 9 gün boyunca yüzdü

  Bir kutup ayısı, 9 gün boyunca hiç durmadan 687 km yüzerek, bugüne kadar en uzun süre yüzen kutup ayısı oldu (Eğer merak ediyorsanız bu hiç durmadan 232 saat ediyor).

  Yazı kaynağı : www.greenpeace.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap