Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile ne oluşur

  1 ziyaretçi

  dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile ne oluşur Ne90'dan bulabilirsiniz

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Dünya'nın Şekli Ve Hareketleri konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Dünya'nın Şekli Ve Hareketleri konu anlatımı

  Dünya yaşadığımız gezegendir. Buda sebeple öğrencilerin yaşadığı yeri tanımasını gerektiren bir durumdur. Yaşadığı yeri öğrenen öğrenci geleceğini daha rahat görür. Geleceğini rahat gören öğrencinin hayatı anlaması daha da kolay olur. Bu sebeple öğrencilerin günlük kullandıkları terimleri öğrenmesi çok önemlidir. Neredeyse her gün kullanılan gün, ay, yıl, hafta, saat, mevsim kavramları öğrencilerin bu konu içinde öğrenecekleri konulardır.

   Dünya Nedir?

   Dünya’nın en kısa tanımı insanların, hayvanların ve bitkilerin üzerinde yaşadığı gezegen olarak bilinmektedir. Dünya kendine has şekli ile sürekli dönme hareketi gösteren bir gezegendir.

   Dünya’nın Hareketleri

   Dünyanın iki türlü dönme hareketi vardır.

   Dünya’nın kendi etrafında ki dönme hareketi: bu hareketle gece gündüz oluşumu meydana gelir. Dünya bu hareketi 24 saatte yapar. Dünya’nın Güneş etrafında ki dönme hareketi: Dünyanın güneş etrafında dönmesiyle mevsimler, yıllar, aylar, haftalar oluşmaktadır. Dünya bu hareketi 365 gün 6 saatte tamamlar.

   Bir mevsim kaç aydır 3 aydır. Bir yılda dört mevsim vardır. Bir mevsim 3 aydan oluşur. Bir ay 30 günden oluşur. 1 yılda 12 ay vardır. Bir günde 24 saat vardır. Bir hafta 7 günden oluşur. 1 yıl ise 52 hafta 4 Mevsim 12 ay 365 gün olarak hesaplanır.

   Mevsimler: İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış

   Aylar: Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık

   Günler: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar

   Dünya ve Güneş

   Dünya Güneş etrafında dönerken aynı zamanda kendi etrafında da dönüş gerçekleştirir. Dünyanın kendi etrafında dönmesiyle gece ve gündüz oluşur. Dünya kendi etrafında dönerken Güneş'e bakan yüzü gündüzken arkada kalan kısım geceyi yaşar. 1 günlük süre içinde bir kez gündüz, bir kez gece yaşanır. Bu da dünyanın kendi ekseni etrafında bir kez dönüşüne tekabül eder. Dünyanın güneş alan bölümlerinde gündüz yaşanırken, ışık almayan bölümünde gece yaşanır. Dünya kendi etrafında dönerken aynı zamanda ay da Dünya’nın etrafında dolaşır.

   Dünyanın kendi etrafında tam bir dönüş yapması bir gün olarak kabul edilir. Dünya sadece kendi etrafında değil Güneş'in etrafında döner.

   Bir yılda dört mevsim vardır. Bir yılda 12 ay vardır. Bir yılda 52 hafta vardır.

   Bir ayda 4 hafta vardır. 1 ayda 30 gün vardır. Bir ayda 4 hafta vardır.

   Bir günde 24 saat vardır. Bir haftada 7 gün vardır. Bir saatte 60 dakika vardır. 1 dakikada 60 saniye vardır.

   Mevsimler

   İlkbahar: Mart, Nisan, Mayıs Aylarından Oluşur.

   Yaz: Haziran, Temmuz, Ağustos Aylarından Oluşur.

   Sonbahar: Eylül, Ekim, Kasım Aylarından Oluşur.

   Kış: Aralık, Ocak, Şubat aylarından oluşur.

   1 yılda 12 tane ay vardır: Bu aylar; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık’tır.

   Bir haftada 7 gün vardır: Bu günler; pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi, Pazar.

   Böylece öğrenci günlük hayatta en çok kullanılan terimleri öğrenerek çevresini daha rahat tanıyacak ve gelişimlere daha da hakim olarak gün, ay, yıl, mevsim ayrımının neler olduğunu anlayacaktır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın hareketleri ve bu hareketleri sonucunda oluşan değişiklikler nelerdir? Dünyanın kendi etrafında dönüşü ve sonuçları

  Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir? Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri Ve Birbirlerinden Farklılıkları

  Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir? Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri Ve Birbirlerinden Farklılıkları

  Dünyanın hareketleri sonucu günler ve mevsimler oluşarak insanların tüm hayatını etkiler. Sıcaklıklar farkları ve saat farkları insan yaşamı üzerinde en etkili özelliklerdir. Bu nedenle her bölgede ve ülkede yaşayan insanların yaşam tarzları, görüşleri ve yapıları farklı olur. 

   Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir? 

   Dünyanın iki hareketi vardır. Bunlardan biri kendi ekseni etrafında ikincisi ise güneşin etrafındadır. Dünyanın hareketleri ve sonuçları şu şekildedir:

   Kendi ekseni etrafında dönmesi: Dünya kendi etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlar ve bunun sonucunda 1 gün tamamlanır. Dünya kendi etrafında dönünce gün ortaya çıkar ve buna da günlük hareket adı verilir. Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner.

   Güneşin etrafında dönmesi: Dünya kendi ekseni etrafında dönerken güneşin etrafında da döner. Güneşin etrafında döndüğü yola da yörünge adı verilmektedir. Kendi etrafında dönerken güneşe bazen yaklaşır bazen de güneşten uzaklaşır. Dünyanın güneş etrafında dönüşü yıllık dönüş olmaktadır. Bu dönüş 265 gün 6 saat sürer ve bunun sonucunda da mevsimler oluşur.

   Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri ve Birbirlerinden Farklılıkları 

   İnsan hayatını gün oluşumu ve mevsimler oluşumu direkt olarak etkiler. Mevsimler oluştuğunda sıcaklık farkları oluşur ve insanların sosyal hayatı da bundan etkilenir. Sağlık durumları ile insanların psikolojisi de buna göre değişiklik gösterebilir. İnsanların yaşadıkları yerlerle beraber ülkeler de değişiklik gösterir. Bu nedenle insanların kültürleri ve görüşleri de değişir. 

   İnsanların yaşadığı ortam ve koşullar değiştiğinde insan hayatının değişmemesini beklemek olmaz. Bu da insan yaşamının üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Beslenme düzeni, yetişen bitkiler, yaşayan hayvanlar insan yaşamı üzerinde etkilidir. İnsanlar doğanın ve dünyanın bir parçasıdır ve bunlara ayak uydurarak yaşamak zorundadır. Uçakların ve uzay araçlarının rotası da dünyanın dönüşüne göre belirlenir. Ayrıca insanların sıkça kullandığı navigasyon gibi yön cihazları da tüm hareketler göz önünde bulundurularak yapılır.

    Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları 

  Gündüz ve gece oluşur. 

  Gün boyu güneş ışınları Dünyaya gelirken açı değiştirir ve cisimlerde oluşan gölgenin boyutu ile yönü de değişir. Günlük olarak sıcaklık değişimi kurak yerlerde mekanik çözülmeye sebep olur ve basınçta oluşan değişimler sonucu da meltem rüzgarları oluşur.

   30 ve 60 derecelik dinamik basınç merkezleri ortaya çıkmaktadır. 

  Yerel saat farklılıkları oluşur. 

  Merkezkaç kuvveti oluşur ve okyanusların akıntıları le sürekli rüzgarlar oluşurken sapmalar olur. 

  Doğuda güneş erken batarken batıda daha geç batara ve bu tamamen dünyanın dönme açısından kaynaklanır.

     Dünyanın Şekli

   Dünyanın şekli ekvatordan şişik, kutuplardan ise basıktır. Bu şeklinde ismi de Geoittir. Dünyanın geoit şeklinde olmasının sebebi tamamen kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanır. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile ekvatorda merkez kaç kuvvetinin olması ve ekvatorun şeklinin şişik olmasıdır. Bu durumda ekvatorun çapı kutupların çapından daha uzun olur. 

   Dünyanın geoit şeklinde olması sonucu yer çekimi ekvatordan kutuplara doğru artar. Dünyanın bir yarısında gece yaşanırken diğer yarısında gündüz yaşanır. Sıcaklıklar kutuplara giderken azalır ve ekvatordan kutuplara doğru da bitkiler kuşak oluşturur. Paralel boyları kutuplara gittikçe azalırken meridyenlerin arasındaki mesafe de kutuplara gittikçe azalır. Yerden yükseldikçe görüş alanında genişlik olur ve haritalar çizilirken de bozulmalar meydana gelir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünya’nın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi

  Dünyanın kendi etrafındaki hareketi sonucu neler meydana gelir

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap