Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın kendi etrafında gerçekleştirdiği hareketin adı nedir

  1 ziyaretçi

  dünyanın kendi etrafında gerçekleştirdiği hareketin adı nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın Hareket Yönü Nasıldır? Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir?

  Dünyanın Hareket Yönü Nasıldır? Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir?

  Dünyanın kendi ekseni etrafında bir tur dönmesi tam 24 saat sürer. Bunun için geçen süreye ise, bir gün denir. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme hızı ekvatorda yaklaşık olarak saatte 1670 km’dir.

  Dünyanın Hareket Yönü Nasıldır?

  Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner. Dünya kendi ekseni etrafındaki turunu 24 saatte tamamlar. Dünyanın kendi ekseni etrafında bir tur atması ile günler meydana gelir. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme hızı ekvatorda yaklaşık olarak saatte 1670 km’dir. Bu hız kutuplara doğru gittikçe azalır ve kutup noktalarında ise, 0 km olur. Dünyanın hızının hissedilmemesinin asıl nedeni ise, atmosferle birlikte dönmesi ve hareket etmesidir.

  Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir?

  Günlerin oluşması yani dünyanın kendi etrafında 1 tam bir tur atması gerekir. Günlerin oluşumu Dünyanın hareketlerine bağlıdır. Dünyanın kendi etrafındaki dönüşünü, batıdan doğuya doğru olacak şekilde 24 saatte tamamlanır. Dünyanın kendi ekseni etrafında tam bir tur yapmasına "Günlük Hareket" ismi verilir.

  Dünya, kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru 24 saatte döner. Dünyanın bir dönüşü için geçen bu süreye ise, bir gün denir. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı ekvatorda yaklaşık saatte 1670 km’dir. Bu hız kutuplara doğru giderek azalır ve kutup noktalarında ise, 0 km olur. Dünyanın hızının hissedilmemesinin nedeni ise, atmosferle birlikte dünyanın da dönmesidir. Dünyanın hareketlerinin sonuçları ise,

  Gece ve gündüz meydana gelir.

  Gölge boyları ve yönleri dünyanın hareketleri ile değişir.

  Güneş ışınlarının gün içinde yere düşme açıları dünya hareket ettikçe değişir. Sabah ve akşam güneş ışınları eğik, öğlende ise, en yüksek açı ile gelir.

  Dünyanın hareketleri sonucunda günlük sıcaklık farkları meydana çıkar. Gün içinde en yüksek sıcaklıklar genellikle öğleden sonra görülürken, en düşük sıcaklıklar ise, güneşin doğduğu an görülür.

  Yarı kurak ve kurak bölgelerde taşlarda mekanik çözülme olayı gerçekleşir.

  Gün içinde basınç değişimleri meydana gelir. Bunun sonucunda da günlük (meltem) rüzgarları oluşur.

  Merkez kaç (coriolis) kuvveti meydana gelir. Bunun sonucunda da sürekli rüzgarların ve okyanus akıntılarının yönlerinde sapmalar ortaya çıkar.

  Yerel saat farkları ortaya çıkar.

  Kurak ve yarı kurak bölgelerde taşlarda mekanik çözülme meydana gelir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir? Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri Ve Birbirlerinden Farklılıkları

  Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları Nelerdir? Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri Ve Birbirlerinden Farklılıkları

  Dünyanın hareketleri sonucu günler ve mevsimler oluşarak insanların tüm hayatını etkiler. Sıcaklıklar farkları ve saat farkları insan yaşamı üzerinde en etkili özelliklerdir. Bu nedenle her bölgede ve ülkede yaşayan insanların yaşam tarzları, görüşleri ve yapıları farklı olur. 

   Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir? 

   Dünyanın iki hareketi vardır. Bunlardan biri kendi ekseni etrafında ikincisi ise güneşin etrafındadır. Dünyanın hareketleri ve sonuçları şu şekildedir:

   Kendi ekseni etrafında dönmesi: Dünya kendi etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlar ve bunun sonucunda 1 gün tamamlanır. Dünya kendi etrafında dönünce gün ortaya çıkar ve buna da günlük hareket adı verilir. Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner.

   Güneşin etrafında dönmesi: Dünya kendi ekseni etrafında dönerken güneşin etrafında da döner. Güneşin etrafında döndüğü yola da yörünge adı verilmektedir. Kendi etrafında dönerken güneşe bazen yaklaşır bazen de güneşten uzaklaşır. Dünyanın güneş etrafında dönüşü yıllık dönüş olmaktadır. Bu dönüş 265 gün 6 saat sürer ve bunun sonucunda da mevsimler oluşur.

   Dünyanın İnsan Yaşamına Etkileri ve Birbirlerinden Farklılıkları 

   İnsan hayatını gün oluşumu ve mevsimler oluşumu direkt olarak etkiler. Mevsimler oluştuğunda sıcaklık farkları oluşur ve insanların sosyal hayatı da bundan etkilenir. Sağlık durumları ile insanların psikolojisi de buna göre değişiklik gösterebilir. İnsanların yaşadıkları yerlerle beraber ülkeler de değişiklik gösterir. Bu nedenle insanların kültürleri ve görüşleri de değişir. 

   İnsanların yaşadığı ortam ve koşullar değiştiğinde insan hayatının değişmemesini beklemek olmaz. Bu da insan yaşamının üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Beslenme düzeni, yetişen bitkiler, yaşayan hayvanlar insan yaşamı üzerinde etkilidir. İnsanlar doğanın ve dünyanın bir parçasıdır ve bunlara ayak uydurarak yaşamak zorundadır. Uçakların ve uzay araçlarının rotası da dünyanın dönüşüne göre belirlenir. Ayrıca insanların sıkça kullandığı navigasyon gibi yön cihazları da tüm hareketler göz önünde bulundurularak yapılır.

    Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları 

  Gündüz ve gece oluşur. 

  Gün boyu güneş ışınları Dünyaya gelirken açı değiştirir ve cisimlerde oluşan gölgenin boyutu ile yönü de değişir. Günlük olarak sıcaklık değişimi kurak yerlerde mekanik çözülmeye sebep olur ve basınçta oluşan değişimler sonucu da meltem rüzgarları oluşur.

   30 ve 60 derecelik dinamik basınç merkezleri ortaya çıkmaktadır. 

  Yerel saat farklılıkları oluşur. 

  Merkezkaç kuvveti oluşur ve okyanusların akıntıları le sürekli rüzgarlar oluşurken sapmalar olur. 

  Doğuda güneş erken batarken batıda daha geç batara ve bu tamamen dünyanın dönme açısından kaynaklanır.

     Dünyanın Şekli

   Dünyanın şekli ekvatordan şişik, kutuplardan ise basıktır. Bu şeklinde ismi de Geoittir. Dünyanın geoit şeklinde olmasının sebebi tamamen kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanır. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile ekvatorda merkez kaç kuvvetinin olması ve ekvatorun şeklinin şişik olmasıdır. Bu durumda ekvatorun çapı kutupların çapından daha uzun olur. 

   Dünyanın geoit şeklinde olması sonucu yer çekimi ekvatordan kutuplara doğru artar. Dünyanın bir yarısında gece yaşanırken diğer yarısında gündüz yaşanır. Sıcaklıklar kutuplara giderken azalır ve ekvatordan kutuplara doğru da bitkiler kuşak oluşturur. Paralel boyları kutuplara gittikçe azalırken meridyenlerin arasındaki mesafe de kutuplara gittikçe azalır. Yerden yükseldikçe görüş alanında genişlik olur ve haritalar çizilirken de bozulmalar meydana gelir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın hareketleri ve bu hareketleri sonucunda oluşan değişiklikler nelerdir? Dünyanın kendi etrafında dönüşü ve sonuçları

  dünyanın kendi etrafında dönme hareketine verilen ad

  also searched, I truly appreciate you

  )

  ))

  Yazı kaynağı : erzurum.fotopanoram.ru

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap