Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın merkezine yolculuk kitabının özeti

  1 ziyaretçi

  dünyanın merkezine yolculuk kitabının özeti Ne90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın Merkezine Seyehat Kısa Kitap Özeti

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Özet

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Özet

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Özet bakımından araştırılmaktadır. Dünyadaki en sevilen eserler arasında yer alan kitabın yazarı  ise çok sayıda ünlü eseri ile bilinen Jules Verne’dir. En başarılı macera ve bilim kurgu kitaplarından birisi sayılan eserde gökyüzü, uzay ve denizaltı hakkında yazıldığı zaman yeterli bilgi bulunmamasına rağmen harika bir hayal gücü eşliğinde ayrıntılar yer alır.

  İnsanı kendine has bir macera dünyasının içine sokmayı başaran Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabının oldukça sürükleyici olduğu bilinmektedir. Eserin özeti ve içeriklerini merak edenler için ayrıntılar yazımızın devamında mevcuttur.

   Dünyanın Merkezine Yolculuk Özeti

  Dünyanın Merkezine Yolculuk romanındaki asıl kahraman olan Axel;  amcası ile birlikte yaşamaktadır. Amcası profesör Liedenbrock  ile birlikte Hamburg’da eski bir mahallede yaşamaktadırlar. Profesör üniversitede hocalık yapmaktadır, bunun yanı sıra oldukça azimli ve meraklı bir bilim insanıdır.

  Yaşamın kitaplarla geçen karakterin amcasının bir de vaftiz kızı vardır. Profesör kız çocuğunu evlat edinmiş ve çok değerli bir aile olmuştur. Bununla birlikte evde işlerine yardımcı Martta isminde bir çalışanları vardır. Axel amcasını vaftiz kızına aşıktır. Vaftiz kızının adı Gertrud’dur ve kız da onu çok seviyordur. Ancak amcalarından çekinirler. Axel amcasına vaftiz kızın aşık olduğunu söyleme ve evlenme isteğini bildirmeye karar verir.

   Dünyanın Merkezine Yolculuk olay örgüsü sürerken; günün birinde Profesör runik alfabe ile yazılmış bir kitap bulur. Kitap okuduğu sırada Her satırın şifre olabileceğini çözümler. Zaten meraklı bir insan olmakla birlikte çıkardığı anlam sonucu kitabın parşömeninde bir şifre ele geçirir. Bu şifre ise İzlandalı bilim insanı olan Arne Saknussenum’a aittir.

  Aynı zamanda bu insan dünyanın merkezine inmiş olan tek kişidir. Şifre daha yola çıkarak Profesör yanına balta, pusula ve çeşitli aletler alarak yola koyulur. Axel Gertrud’dan ayrılmak istemez ancak amcasına karşı çıkmaz. Döndüğünde Gertrud ile evlenmeye karar verir. Profesör ve Axel İzlanda’ya doğru yola çıkmaya hazırlanır ve gemi seyahatine başlarlar.

  Maceranın kırılma noktası bundan sonra yaşanmaktadır. İzlanda’ya varırlar ve yanlarına onlara yardımcı olması için yerli halktan birisi olan Hans’ı alırlar. Amaçları dünyanın merkezine ulaşmaktır. Bu süreçte başlarına pek çok olay gelir. Zaman zaman buldukları kaynar su şelalesi ile susuzluktan ölmekten kurtulurlar; kimi zaman da mağarada yollarını kaybederler. Ancak pek çok maceranın ardından bir adaya ulaşırlar.

  Adadan sonra tekrar yola çıkarlar ve bir kıyıya vardıkları zaman aynı yeri dolaşmış olduklarını anlarlar. Profesör bu süreçte bir şifre daha bulur. Bu şifre ile dünyanın merkezine inebileceğini düşünerek tekrar yola çıkarlar.

  Başlarından geçen pek çok olay neticesinde dünyanın merkezine inemezler ve lavlardan son anda kurtulurlar. Ancak denemiş oldukları sayısız yöntemle gelecek neslin yaşam biçimine ve teknolojisine dair ufuk açıcı bilgiler vereceklerdir.

  Axel Gertrud’ı bir daha göremeyeceği endişesiyle tüm bu maceralara atılmıştır. Ancak eve vardığında Gertrud artık onun yanındadır ve Axel için dünyanın merkezi orasıdır.

  Camdaki Kızın Özeti Zeynep Hikayesi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Karakterleri

  Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabının kahramanları değerlendirildiğinde temel olarak şu şekildedir:

  Sonuç

  Dünyanın Merkezine Yolculuk zaman itibarıyla günümüzden çok önce yazılmasına rağmen ve bugünkü teknolojinin olmadığı bir zamanla birlikte inanılmaz bir hayal gücü ürünüdür. Günümü

  zde pek çok şeye ışık tutan ve eğlenceli bir maceraya atılmak isteyenler için; çocuk ya da yetişkin muhakkak okunması gereken eserler arasında yer alır.  Dünyanın Merkezine Yolculuk Özet ve ayrıntılarını sunduğumuz yazımızın sonuna geldik.

  Yazı kaynağı : eserozetleri.com

  Dünyanın Merkezine Yolculuk

  Dünyanın Merkezine Yolculuk

  Dünyanın Merkezine Yolculuk - Jules Verne

  Puan Tablosu

  Arka Kapak Bilgisi

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Özet

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Soruları ve Cevapları

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Yorumları

  Yazı kaynağı : kitap.yazarokur.com

  Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitap Özeti Karakterler, Jules Verne

  Dünyanın merkezine yolculuk

  Dünyanın Merkezine Yolculuk

  Dünyanın Merkezine Yolculuk, Jules Verne’in klasik bir bilim kurgu romanıdır. İlk olarak 1864’te Fransızca olarak yayınlandı, ardından 1867’de gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bir baskıda yeniden yayınlandı. Profesör Otto Lidenbrock, hikayenin ana figürü, dünyanın tam merkezine ulaşan volkanik tüpler olduğuna inanan eksantrik bir Alman bilim adamı. O, yeğeni Axel ve onların İzlandalı rehberleri Hans, İzlanda’nın ünlü yanardağı Snæfellsjökull’a iniyor, ardından mağaralar, subpolar kasırgalar, yer altı okyanusu ve Mezozoyik ve Senozoik dönemlerden yaşayan tarih öncesi yaratıklar gibi birçok tehlikeyle mücadele ediyor. (1867’nin gözden geçirilmiş baskısı 37-39. Bölümlere tarih öncesi ek materyal ekledi.) Sonunda üç kaşif, güney İtalya’daki aktif bir yanardağ tarafından yüzeye geri püskürtüldü.

  Kitabın Özeti

  Ünlü profesör ve mineralog Otto Lidenbrock’un coşkulu ve heyecanlı yeğeni Axel, Dünya’nın merkezine olan yolculuğun öyküsünü anlatıyor.

  24 Mayıs 1863’te Lidenbrock, son zamanlarda elde edilen 12. yüzyılın runik el yazmasını inceler ve 16. yüzyıl İzlandalı simyacı Arne Saknussemm’den şifreli bir mesaj bulur. Lidenbrock heyecanlıdır ve Saknussemm’in bilimsel bir keşfi paylaşmak istediğine inanmaktadır. Profesör mesajı deşifre etmek ister ama bunu yapmakta zorlanır.

  Şans eseri, Axel belgenin şifresini çözmeyi başarır. Arne Saknussemm, Snæfells yanardağının kraterine tırmanan yolcunun Dünya’nın merkezine girebileceğini bildirmektedir ve böyle bir girişimde bulunmuştur. Axel amcasının da benzer bir girişimde bulunmak isteyeceğini bilir ve bulguyu ona söylememeye karar verir, ancak sonunda amcası öğrenir. Lidenbrock hemen yolculuğu planlamaya başlar ve yeğenine de gelmesini söyler. Axel, amcasının vesayeti altındaki nişanlısı Grauben’i bırakıp geziye çıkmak istememektedir. Ancak yine de kabul eder.

  Dünyanın merkezine yolculuk

  Lidenbrock ve Axel Hamburg’dan ayrılır ve İzlanda’ya gider. Reykjavik’te sakin ve sabırlı, Hans adında bir rehber tutarlar. Üçü yanardağ kraterine tırmanır. Aşağı doğru bir eğim vardır. Dünyanın derinliklerine nüfuz etmeyi başarırlar. Bir kavşağa vardıklarında, Lidenbrock önce yanlış yolu seçer; bu ilk yol bir çıkmaz sokaktır ve geri dönmek zorunda kalırlar. Bu arada, su stokları biter ve bu yüzden keşif başarısız olmaya mahkumdur. Bu aşama boyunca Axel son derece endişeli ve karamsardır. Bununla birlikte, kendisinin ve maceracı arkadaşlarının jeoloji açısından tarih öncesi geçmişe geri dönüyor olmaları merakını uyandırıyordur.

  Bir uçurumun duvarından akan bir kaynak bulur ve diğerlerini oraya götürür. Hans duvarda bir delik açtıktan sonra, küçük bir dere akar: bu su kütlesine Hans’ın adını verirler.

  Yolculuğun bir noktasında Axel amcasından ve rehberinden ayrılmak durumunda kalmıştır; karanlık mağarada açlıktan ve susuzluktan öleceğinden umutsuzdur. Neyse ki, amcası onu bulur.

  Yolcular kısa sürede geniş bir yeraltı denizinin kıyısına gelirler. Orada devasa mantarlar görüyorlar. Ek olarak, başka mantar ve tuhaf bitki türleri vardır. Kaşifler bir denizi geçmeleri gerektiğini bilirler ve bunu yapmak zorundadırlar, ancak bu deniz beklediklerinden çok daha büyüktür. Bu yolculuklarında ise, devasa, kadim yaratıklar – iktiyozorlar ve plesiozorlar arasında bir savaşa tanık olurlar.

  Maceracılar dalgaların üzerinde savrulur; gök gürültüsü ve şimşek sesi ve her yerde kıvılcım vardır. Kaşiflerin salına bir alev topu isabet eder. Ancak hayatta kalmayı başarırlar. Sonunda fırtına sessizleşir ve Axel ve diğerlerini denizin diğer tarafına bırakır. Ancak pusulada, başladıkları yerle aslında aynı tarafta olduklarını görmeleri uzun sürmez. Lidenbrock ilk başta öfkelenir, ancak sonra neşeyle ilerlemeye karar verir. Axel, amcasının inatçılığına ve cesaretine sürekli şaşırır ve eve gitmelerini diler.

  Dünyanın merkezine yolculuk

  Maceracılar, ayrılmadan önce kıyıların bu diğer bölümünü keşfederler ve gezegen yaşamının ilk günlerinden inanılmaz fosilleşmiş örnekleri elde ederler. Hatta tamamen korunmuş insan bedenlerini bulurlar. İnanılmaz bitki örtüsünün olduğu bir Üçüncü Dönem ormanına girdiklerinde, mastodonları ve on iki metrelik bir adamı görürler. Fark edilmek istemeyen Axel ve arkadaşları hızla kaçar. Ayrıca paslı bir bıçak ve bir kayanın üzerinde işaretler bulmuşlardır; Saknussemm oradaydı ve merkeze giden yolu bulmuştu. Fırtınanın seferi olması gerektiği yere geri getirmesi bir kaderin cilvesidir.

  Axel ve yoldaşları, Saknussemm’in yolundan devam eder, ancak onun yolculuğuyla kendi yolculukları arasında bir ara geçitte kalmış olması gereken büyük bir kaya tarafından durdurulurlar. Şimdi yolculuk için şevkle hareket eden Axel, bir açıklığı patlatmak için ateşin gücünün kullanmayı önerir. Kaşifler bu planı harekete geçirir ve sallarında beklerler.

  Patlama meydana geldikten sonra Axel, amcası ve Hans bir karışıklık yarattıklarının farkına varırlar. Tüm deniz açıklıktan hızla ilerliyor ve üç adam boyunda dalgaların üzerinde çılgınca akıyordur.Bir süre sonra dağın şaftında dikey olarak yukarı çıktıklarını fark ederler. Isı artıyor ve etraflarında duvarlar çöküyordur. Lidenbrock korkmaz ve bu patlamanın onları Dünya’nın yüzeyine çıkaracağını bilir.

  Sal, Akdeniz’in ortasında bir yer olan Stromboli’deki Etna yanardağından çıkar. Mucize bir şekilde, üç adam da hayatta kalır ve kendilerini yemyeşil bir ortamda bulurlar.

  Lidenbrock, sağ salim döndükten sonra öyküsü ve yolculuğuyla ünlenir.

  Ana karakterler

  Yazı kaynağı : www.nkfu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap